رادیو اقتصاد- مهارت های گفت و گو در شرایط تنش زا

8

روز پنج شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ رادیو اقتصاد با محمد پیام بهرام پور مصاحبه‌ای با موضوع گفت و گوی کوتاهی در مورد گفت و گو در شرایط تنش زا داشت.

برای دانلود فایل صوتی مهارت های گفت و گو در شرایط تنش زا کافیست به لینک زیر مراجعه کنید و تکنیک های گفته شده در آن را در این شرایط به کار گرفته و مدیریت کنید:

دانلود فایل صوتی این گفت و گو

شرایط تنش زا چه شرایطی هست؟

وقتی توقع و خواسته ما با آنچه که واقعاً اتفاق بیفتد متفاوت باشد یعنی دچار یک تنش شدیم. باید مهارت مدیریت تنش رو داشته باشیم در حالی که:

خیلی ها تسلط و مهارت کافی برای مدیریت شرایط تنش زا ندارند.

۱٫مساله کجاست؟

تا می توانیم شفاف سازی کنیم و دقیقاً بدانیم مساله کجاست؟ برای این کار باید سوال بپرسیم!

تنش زا

۲٫استفاده از ضمیر “ما” به جای “من”

به جای استفاده از ضمیر من از ضمیر ما استفاده کنیم. این خود به تنهایی از میزان تنش کم خواهد کرد.

گفت و گو در شرایط تنش زا

۳٫کجا بحث می کنیم.

بدانیم کجا بحث بکنیم و حواسمان باشد که این گفت و گو ما کجا باشد.

مثلاً در جمع از کسی انتقاد نکنیم و در صورتی که در تنهایی این کار انجام بشه اثر پذیرشش بیشتر می تواند باشد.

اگر می خواهیم روی کسی اثر بگذاریم و صحبتی را در شرایط تنش زا داشته باشیم که موثر باشد، باید خودمان هم اثر بپذیریم و انعطاف پذیر باشیم.

همچنین اگر می توانیم زمان صحبت رو کمی به تعویق بیندازیم.

تنش زا

متن فایل صوتی مهارت های گفت و گو در شرایط تنش زا

خانم شعبانی: بپردازیم به یک موضوع دیگر که شما به ما پیشنهاد دادید و الآن همراه خواهیم شد با آقای محمد پیام بهرام پور مربی فن بیان و مدرس مهارت‌های ارتباطی.

آقای بهرام پور سلام و عصر شما هم بخیر باشد!

محمد پیام بهرام پور: به نام خدا من هم سلام دارم خدمت شما سرکار خانم شعبانی عزیز و شنوندگان محترم رادیو اقتصاد.

خانم شعبانی: درود بر شما

جناب آقای بهرام پور، مخاطبان عزیزمان تقاضا دارند تا در خصوص مهارت‌های گفتگو در شرایط تنش‌زا با آن‌ها

گفتگو کنید.

محمد پیام بهرام پور: بله خیلی موضوع جالب و پراهمیتی می‌باشد که خیلی‌ها متأسفانه تسلط و مهارت کافی برای مدیریت شرایط تنش‌زا را ندارند، شاید خوب باشد که اول توضیحی بدهیم که شرایط تنش‌زا چه شرایطی می‌باشد!

ما معمولاً وقتی‌که توقع خواسته‌مان با آن چیزی که واقعاً دارد اتفاق می‌افتد خیلی فرق می‌کند احساس می‌کنیم که دچار تنش شده‌ایم،یا یک تعارض بزرگی باشد.

حالا ممکن است که یک مشتری خریدی را انجام بدهد و به‌واسطه آن خرید می‌آید به خانه باز می‌کند و می‌بینید که آن محصول چیزی که می‌خواهد نیست و اینجا ممکن است که آن شخص وقتی برمی‌گردد به مغازه یک تنش خاصی دارد و یک گفتگوی سنگینی ممکن است که رخ بدهد.

یا خیلی وقت‌ها اتفاقات خیلی ساده‌ای می‌افتد که تنش ایجاد می‌کند!

مثال می‌زنم، من امروز که از سر کلاس باز می‌گشتم به خانه، خب یک پشه رفت به چشم من بعد تاکسی نبود، من یک تاکسی از کنار خیابان گرفتم، بعد آب‌پاش‌هایی که روی چمن‌ها آب می‌پاشید، یکی از آن‌ها بد تنظیم‌شده بود، کامل ماشین را خیس کرد و من کاملاً خیس شده بودم و چند اتفاق دیگر افتاد که من فشارهای کوچک، کوچک خنده‌دار که شاید به‌تنهایی چیز مهمی نباشد اما همه این‌ها باعث می‌شد که آستانه تحمل من در حقیقت پر بشود و شاید یک اتفاق کوچک باعث می‌شد که یک واکنش بزرگی داشته باشم، اگر به این مهارت‌ها مسلط نباشم.

پس تنش را معمولاً چیزی تعریف می‌کنیم که وقتی توقع خواسته ما خیلی فرق بکند با آن چیزی که دارد رخ می‌دهد و مسئله این هست که ما باید در شرایط مهارت مدیریت تنش را داشته باشیم.

وگرنه در حالت عادی اینکه خب اکثر افراد می‌توانند خوب صحبت بکنند و این خیلی اهمیت ندارد.اینکه ما بتوانیم در شرایطی تنش‌زا و دشوار خوب و حرفه‌ای ارتباط برقرار کنیم، نکند چیزی بگوییم که بعداً پشیمان شویم، بخواهیم بهای سنگینی بپردازیم یا مشکلاتی پیش بیاید.

در اینجا می‌خواهم چندین راهکار را بگویم، فقط اگر به بنده بفرمایید من چقدر زمان دارم، سعی می‌کنم که راهکارها را بسیار سریع‌تر خدمت شما عرض بکنم.

خانم شعبانی: اختیار دارید، حدود سه یا چهار دقیقه.

محمد پیام بهرام پور: سپاس گذارم از شما، خیلی ممنونم.

اولین مسئله گفتگوهای تنش‌زا این هست که ما تا می‌توانیم باید شفاف‌سازی بکنیم و دقیقاً بدانیم که مسئله کجاست.

متأسفانه اکثر ما چون مهارتش را نداریم، وقتی در شرایط تنش‌زا قرار می‌گیریم سریعاً گارد می‌گیریم و سعی می‌کنیم که از خودمان دفاع کنیم،درصورتی‌که اولین گام این است که ما خیلی زیبا و واضح شروع کنیم به سؤال پرسیدن.

مثلاً اگر شخصی می‌آید و می‌گوید که این چه وضعش است، چرا این اتفاق افتاده است، این چه محصولی است که شما دارید یا هر گفتگوی دیگر یا حتی این تنش می‌تواند در زندگی شخصی باشد.این خیلی مهم است که من به‌عنوان فردی که این مهارت را یاد دارم چند عدد سؤال بپرسم.

مهم نیست که سؤال‌ها چه هستند، هدف آن سؤالات آن هست که به شخص نشان دهیم که برای او احترام قائل هستیم و کمی او را آرام بکنیم و البته خیلی وقت‌ها، خیلی چیزها با چند سؤال پرسیدن مشخص می‌شود.

و یا خودمان یا آن شخص می‌توانیم به یک جمع‌بندی برسیم.

مهارت بعدی که خیلی مهم است و از نظر من یکی از تکنیک‌های خیلی کاربردی بیان انسان می‌باشد و به فن بیان ربط دارد این هست که:

به‌جای اینکه از من استفاده کنیم در شرایط تنش وار از ضمیر ما استفاده بکنیم.

مثلاً بگوییم خب من چه بکنم! این جمله یعنی اینکه خب من یک‌طرف هستم و طرف مقابل طرف دیگر است.

درصورتی‌که اگر فرد آن مهارت را یاد داشته باشد، بگویید خب به نظر شما چه کار می‌توانیم بکنیم؟!یعنی اینکه خودشان را یک تیم بدانند،این ناخودآگاه تنش را کم می‌کند و یک مقدار کار را راحت می‌کند.

مورد بعدی این هست که بدانیم کجا بحث بکنیم و اگر می‌خواهد گفتگویی اتفاق بیفتد حواسمان باشد که این کجا باشد!

مثلاً وقتی من می‌خواهم با کسی صحبت بکنم وقتی در جمع یک صحبت انتقادآمیز را انجام بدهم، آن شخص به‌شدت نگران اعتبار و آبرویش هست بنابراین اتفاقی که می‌افتد این هست که اصلاً گوش نمی‌دهد که من چه می‌گویم فقط سعی می‌کند گارد بگیرد و از خودش دفاع کند.درصورتی‌که در تنهایی اگر این انتقاد را بکنم احتمال پذیرش خیلی، خیلی بیشتر می‌شود.

و موضوع پایانی که می‌خواهم خدمت شما عرض بکنم،

در شرایط تنش‌زا چطور برخورد بکنیم این است که اگر می‌خواهیم اثر بگذاریم بر روی کسی و صحبتی را در شرایط تنش‌زا انجام بدهیم که مؤثر باشد، باید خودمان هم کمی اثر بپذیریم یعنی کمی انعطاف‌پذیر باید باشیم.

خیلی وقت‌ها ما با پذیرش یک قسمت از اشتباه، اینکه بگوییم بله من قبول دارم اینجا را اشتباه کرده‌ام اما با عملکرد شما هم‌صحبت دارم.

اینکه بتوانیم خونسردی خودمان را حفظ کنیم و یک وقفه کوتاهی بیندازیم و اگر می‌بینیم که نه گفتگو دارد از شرایط تنش‌زا تبدیل می‌شود به یک گفتگویی که ممکن است به یک جدل ختم بشود، ممکن است به یک بی‌احترامی ختم بشود! خیلی خوب است که بتوانیم این را به تعویق بیندازیم.

زمان دیگری بگذاریم، مثلاً اگر مشتری هست بگوییم من یک لیوان آب بیاورم برای شما؟یا اگر در فضای خانه هست بگوییم که خب پنج دقیقه دیگر بیا که ادامه بحث را بدهیم یا بیست دقیقه دیگر این اتفاق بیفتد.

ابن وقفه انداختن هم می‌تواند خیلی، خیلی مؤثر باشد.

خانم شعبانی: خیلی هم عالی، سپاس گذاریم از شما.آقای محمد پیام بهرام پور مربی فن بیان و مدرس مهارت‌های ارتباطی و خدانگهدار.

محمد پیام بهرام پور: متشکرم، خدانگهدار شما.

دانلود متن فایل صوتی این گفت و گو

در کتابِ عجیبِ «تیغ» که یکی از جدی‌ترین تنش‌های امروز دنیا را بررسی کرده‌ایم..

این کتاب توسط آقای محمدپیام بهرام پور و امین القاسی زاده نوشته شده است که می توانید اطلاعات کاملی در خصوص این کتاب و همینطور برای دانلود بخشی از این کتاب به صورت رایگان به لینک زیر مراجعه نمایید:

می خواهم در مورد کتاب تیغ بیشتر اطلاعات کسب کنم

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 8 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. مهدی اسدی می گوید

  فایل صوتی رادیو اقتصاد قابل دانلود نیست

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   تمامی فایل‌های سایت ما قابلیت دانلود دارند و شما می‌توانید آنها را دانلود کنید.
   پیشنهاد می کنیم برای دانلود کردن فایل ها طبق نکات گفته شده در لینک زیر عمل نمایید:
   نحوه دانلود مطالب در سایت
   پیروز و موفق باشید.

 2. خانه NLP ايران می گوید

  بسيار مفيد بود
  اينكه مشكل را فقط به گردن ديگري نياندازيم و از ما بجاي من استفاده كنيم،‌ بسيار كمك كننده خواهد بود زيرا مخاطب خود را در كنار ما ميبيند نه در مقابل. ممنون

 3. فرزانه شمس الدینی می گوید

  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت آقای بهرام پور وگروه فعالشون,میخواستم سؤال کنم باتوجه به اینکه فاصله تهران تا استان قم فق ۲ساعت یا کمتر است ,چرا هیچ دوره ای درقم برگزار نمیشود؟؟؟

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که به یادگیری علاقمند هستید به شما تبریک می گوییم.
   برگزاری دوره‌های آموزشی در شهرستان‌ها در صورت انجام هماهنگی در شهر مورد نظر امکان‌پذیر می‌باشد،امیدواریم بتوانیم در شهر شما نیز دوره ای برگزار کنیم.
   بیش تر از یک نفر باشید.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside