کمال گرایی: دشمن اعتماد به نفس – درمان کمال گرایی

34

در مجموعه مقاله اعتماد به نفس و مقاله راه‌های افزایش اعتماد به نفس  متوجه شدیم که اعتماد به نفس چیست و چطور می‌توان آن را افزایش داد و حالا نوبت می‌رسد به بررسی مواردی که باعث می‌شوند اعتماد به نفس ما از بین برود که یکی از اصلی‌ترین آنها کمال گرایی (به انگلیسی: Perfectionism)  است!

کمال گرایی دشمن اصلی اعتماد به نفس است و باعث می‌شود که رضایت شما از زندگی، عزت نفس و اعتماد به نفس خود را از دست بدهید.

در این مقاله قصد داریم بگوییم که کمال گرایی چیست؟ و سپس به راهکارهای درمان آن بپردازیم. قسمت‌های قابل توجهی از این مقاله از کتاب از شنبه انتخاب شده است.

تعریف کمال گرایی چیست؟

شاید اولین و مهم‌ترین گام برای پیش رفتن در این مقاله این باشد که ببینیم اصلاً تعریف روانشناسی کمال گرایی چیست؟

در بسیاری از کتاب‌های رواشناسی فارسیف کمال گرایی، کامل گرایی، کمال طلبی یا ایده آل گرایی همه یک مفهوم را می‌رسانند (که البته بهترین تعریف آن کامل گرایی است اما به دلیل این که بسیاری از افراد و روانشناسان از واژه کمال گرا استفاده می‌کنند، ما نیز از واژه کمال گرا استفاده می‌کنیم) اما واقعیت این است که تفاوت های قابل توجهی بین کمال گرایی و کمال طلبی وجود دارد (که البته ما درگیر واژگان نخواهیم بود) و اگر بخواهیم تعریفی مطرح کنیم:

تعریف کمال گرایی:کمال گرا کسی ‌است‌ که به طور وسواسی می‌خواهد از همان اول همه چیز کامل باشد و حتی کوچکترین نقصی را قبول ندارند.

چرا کمال گرایی بد است؟

متاسفانه واژه‌ای که در ترجمه Perfectionism انتخاب شده واژه‌ای است که کمی غلط انداز است!  وقتی صحبت از کمال گرایی می‌کنیم یاد مفهوم کمال و تعالی در عرفان می‌افتیم!

برای همین است که من پیشنهاد می‌کنم هرجا واژه کمال گرایی را دیدید، جای آن از عبارت کامل گرایی استفاده کنید.

و اما در باب کمال گرایی باید بگویم که شاید در نگاه اول بگویم که این که فردی بخواهد همه چیز کامل و بی نقص باشد اشکالی ندارد و تازه بسیار هم خوب است اما مشکل اینجاست که باید بگویم که افراد کمال گرا معمولاً به هیچ جا نمی‌رسند! یا اگر هم به جایی برسند، صدمات زیادی دریافت خواهند کرد. و اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست خواهند داد.

زیرا خودشان را فقط با دستاوردهایشان می‌سنجند و اگر همه چیز کامل بود از خود رضایت خواهند داشت.

مشکل کمال گرایی این است که: داشتن معیارهای بسیار بالا برای انجام یک کار و کسب موفقیت در آن، سلامت روان را به خطر می‌اندازد.

 

کمال گرایی

من بارها و بارها با چنین افرادی گفتگو داشتم و ایده‌‌های بسیار خوبی داشتند که می‌گفتند قصد دارند آن را انجام دهند و سال بعد که می‌دیدمشان و می‌پرسیم که پروژه آنها به کجا رسیده؟

به من می‌گفت که حالا درگیر وب‌سایت ‌هستیم، بعد سال بعد می‌دیدمشان می‌گفتم چی شد؟! خب یک نوع وب‌سایت جدید آمده و درگیر آن ‌هستیم و همینطور درگیر چیزهای ریز ریز….

افراد کمال گرا از آنجایی که می‌خواهند همه چیز کامل باشد نمی‌توانند به خواسته‌های خود برسند و این بزرگترین دام برای این افراد ‌است.

افراد کمال گرا اعتقاد دارند هر چیزی یا باید کامل کامل باشد یا اصلاً نباید باشد و معمولاً چون هیچوقت نمی‌توانند کامل باشند ترجیح می‌دهند که نباشند!

متأسفانه واقعیت این است که که کمال گرایی، ناشی از احساس کمبود خودمان است. ما قبول نمی‌کنیم که همین جور که هستیم، خوبیم و ناچاریم که نقص‌هایمان را با کسب یک عنوان پر بی نقص مثل «آقایِ کاملِ ممتازهِ همه چیز تمام» جبران کنیم و این اتفاق اصلاً خوب نیست.

کمال

آیا کمال گرایی همیشه بد است؟

پاسخ مسلماً خیر است!

مشکل کمال گرایی زمانی است که ما در کارهایی که لازم نیست بسیار دقیق انجام شود این کار را انجام دهیم. مثلاً اگر قرار است خانه را برای مهمان آماده کنید و بیش از اندازه روی ان حساسیت دارید این می‌تواند یک مشکل باشد در حالی که اگر در تخصص خود که در صنعت هوا فضا است و قصد دارید یک محموله شامل ۵ فضانورد را به فضا بفرستید کمال گرایی ضروری باشد.

 

چرا کمال گرا می‌شویم؟

این که ما چرا کمال گرا می‌شویم دلایل زیادی دارد اما از انجایی که ما در روانشناسی آینده نگر خیلی به گذشته کاری نداریم، سعی می‌کنیم فقط به رئوس مطلب بسنده کنیم و بیشتر روی راهکارها تمرکز کنیم. اصلی‌ترین دلایلی که کمال گرا می‌شویم عبارتند از:

 1. فشار والدین کمال گرا
 2. داشتن باورهای غلط
 3. فشار و اثرات سیستم آموزشی (همیشه ۲۰ باید باشیم – همیشه اول باید باشیم)

چرا کمال گرا هستیم

حالا این موضوعات مهم نیستند! مهم درمان کمال گرایی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

درمان کمال گرایی

اما برویم سراغ راهکارهای این موضوع تا ببینیم که با چه روش‌هایی می‌توانیم از کمال گرایی راهایی پیدا کنیم؟ در اینجا چند راهکار برای درمان کمال گرایی مطرح می‌کنیم که اگر به صورت دقیق به آنها عمل کنیم حتماً نتایج خوبی دریافت خواهیم کرد.

از همین الان شروع کنید!

دنبال کامل بودن همه چیز نباشید! اگر این مقاله را مفید ارزیابی می‌کنید و چند قلط املایی در آن پیدا می‌کنید قرار نیست حرس بخورید. کافیست بگویید.

دستش درد نکنه! زحمت کشیده و همین که این مقاله هست خیلی بهتر از نبودنشه!

پس به جای دنبال غلط گشتن، دنبال نکات مثبت در دیگران باشید و از ارزیابی دیگران خودداری کنید.

بهتر از متوسط باشیم

روش بعدی این ‌است‌ که سعی کنیم بهتر از متوسط باشیم. همین! در این روش کافیست که مرزی بگذاریم و بگوییم که فقط بهتر از متوسط باید باشیم و لازم نیست تلاش خاصی انجام بدهیم و یا اگر خیلی کمال گرا ‌هستیم و یا لازم است که در کار خیلی خوب باشید یا جزو بهترین‌ها باشیم با خودمان قرارداد کنیم که من فقط ۱۰%! بهتر از نفر قبل می‌خواهم باشم. همین نه اینکه کامل کامل باشم!

متأسفانه بسیاری از ما به دلیل کمال گرایی بیش از اندازه فراموش می‌کنیم که نمی‌توانیم در همه زمینه‌ها بهترین باشیم و در هر زمینه‌ای خودمان را با بهترین‌ها مقایسه می‌کنیم و همین موضوع باعث می‌شود که میزان نارضایتی از خودمان بسیار بالا برود.

باید این نکته را در نظر داشته باشیم که هر انسانی می‌تواند فقط در چند حیطه محدود جزو بهترین‌ها باشد و شاید تلاش در مورد این که در یک یا چند مورد مشخص بسیار کامل باشیم ایرادی نداشته باشد (آنهم به شرطی که به افراط گرایی نرسد) اما مشکل زمانی آغاز می‌شود که ما تلاش می‌کنیم که در همه زمینه‌ها جزو بهترین باشیم و این موضوع از آنجایی که امکان پذیر نیست دچار مشکل خواهیم شد…

به صورت گروهی کار کنیم

اولین راهکار این ‌است‌ که بصورت گروهی کار کنیم. ایده بسیار بسیار خوبی ‌است‌ که ما عضوی از یک گروه باشیم.

در صورت فعالیت در یک گروه بلاشک استانداردهایمان از کمال گرایی کمی‌ پایین می‌آید و می‌تواند خیلی به ما کمک کند.

در مورد کار گروهی باید توجه داشته باشیم که با کمال گرایی باعث ایجاد مشکل برای دیگران نباشیم و ببینیم که استاندارد در چه حد است و مطابق استاندارد گروه حرکت کنیم.

کار گروهی و کمال گرایی

بسیار مهم است که از هم گروهی‌هایمان بخواهیم در صورتی که از ما رفتارهایی مبنی بر کمال گرایی دیدند، به ما اطلاع دهند و ما نیز سعی کنیم که تا ح ممکن سخت نگیریم!

۱۰ درصد بهتر از نفر اول

یکی از بهترین پیشنهاد‌ها برای مواقعی که نگرانیم در کار تخصصی خودمان بیش از اندازه کمال گرایی به خرج ندهیم استفاده از روش ۱۰ درصد است!

در بسیار از اوقات ۱۰% بهتر بودن، نتایج بسیار قدرتمندی دارد. مثلاً اگر شما در کار بازاریابی ۱۰% از نفر اول بهتر باشید یعنی عملاً آن فرد می‌شود نفر دوم و شما می‌شوید نفر اول و شما با ۱۰% اختلاف بهتر ‌هستید و فروش‌تان بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد بیشتر خواهد بود!

دقیقاً مثل این می‌ماند که در یک مسابقه دو سرعت، نفر اول از نفر دوم فقط ۵ سانت جلوتر باشد ولی جایزه‌ایی که آن نفر اول می‌گیرد با نفر دوم قابل مقایسه نیست! احتمالا دو برابر خواهد بود.

پس کمال گرایی در هرجایی و هر شرایطی اصلاً ضرورتی ندارد و باید سعی کنیم که کمی‌بهتر از دیگران باشیم.

اگر کامل‌‌گرا ‌هستیم باید سعی کنیم که صفر و یک نگاه نکنیم و تفکر فازی داشته باشید. اینطور نگوییم که یا باید اینطوری باشد یا اصلاً نباید باشد.بلکه یک حاشیه امنیت اشتباه و درست نشدن بسیار زیاد نیز در نظر داشته باشیم.

برای مثال اگر من بگویم که زمانی این کتاب را چاپ می‌کنم که هیچ غلط تایپی نداشته باشد، تقریباً مطمئن خواهم بود که هیچوقت این کتاب چاپ نخواهد شد! بنابراین بهترین کار این است که برای خود حاشیه امنیتی در نظر بگیرم و بگویم که مثلاً ۴۰ صفحه اول را می‌خوانم و به ویراستار نیز کتاب را می‌دهم تا بازخوانی کند، اگر ۱ یا دو غلط پیدا شد، مشکلی نخواهم داشت و کتاب را چاپ خواهم کرد اما اگر بیشتر از آن بود، شاید لازم باشد آن را بازنگری کنم.

الگوهای موفق!

پیشنهاد بعدی کمک گرفتن از دیگران ‌است‌! در این شرایط باید افرادی را پیدا کنیم که بیش از اندازه کمال گرا نیستند ولی در کارشان موفق ‌هستند و دائماً از آنها نظر بپرسیم که آیا الان من دارم زیاده روی می‌کنم؟به محض این که او گفت بله، از کارمان دست می‌کشیم و دنبال کمال گرایی نیستیم.

این را یاد بگیریم که شروع کردن خیلی خیلی بهتر از شروع نکردن ‌است‌. یعنی باید بنایمان را این بگذاریم که شروع کنیم حالا اگر نشد هم نشد!

من جمله بسیار زیبایی را از مارک توآین می‌خواندم که می‌گفت:

من ترجیح می‌دهم برای کارهایی که انجام دادم حسرت بخورم تا کارهایی که انجام ندادم!

اما معمولاً کمال گراها دچار این مشکل ‌هستند چون آنها معمولاً کاری را انجام نمی‌دهند و مطمئناً حسرت آن را خواهند خورد.

این جمله را بارها از دوستان کمال گرایم شنیده‌ام که اگر زودتر می‌جنبیدم الان این شرکت ایده من را نمی‌دزدید و.…

تعیین  مهلت انجام کار

بهترین کار این ‌است‌ که برای خودتان ضرب‌العجل یا همان deadline تعریف کنید. (ممکن است من را راهنمایی کنید معادل فارسی این دو واژه چیست؟) ضرب العجل یا همان مهلت انجام کار  زمانی است که فرصت داریم تا آن اتفاق رخ دهد. در صورتی که برای کار خود مهلت انجام در نظر نگیریم بلاشک آن کار هیچگاه تمام نخواهد شد!

تحقیقی در مورد مهلت انجام کار

تحقیق بسیار جالبی توسط دانشگاه MIT انجام شده بود که در آن سه گروه شرکت داشتند و به شرکت کنندگان متنی داده شده بود که تعداد قابل توجهی غلط تایپی داشت. به هر گروه از شرکت کنندگان به صورت متفاوتی گفته شده بود که غلط‌ها را پیدا کنند.

به یک گروه گفته شده بود که لطفاً این متنون را ببرید و غلط‌ها را مشخص کنید و بیاورید و بطور متوسط ۱۲ روز آن افراد آوردند. در حققیت برای این افراد ضرب العجل تعیین نشده بود و متوسط ۷۰ غلط پیدا کرده بودند.

گروه دوم افرادی بودند که به آنها گفته بودند که یک مهلت انجام کار برای خودتان تعیین کنید و مشخص کنید که این کاغذها را چه زمانی می‌آورید و متوسط افراد ششم و نیم روز بعد آن را ‌تحویل دادند و تعداد غلط‌هایی پیدا کرده بودند حدود ۱۱۰ غلط بود! یعنی زمان کمتر شده بود و تعداد غلط‌های که پیدا شده بود بیشتر هم شد!

اما افراد گروه سوم خیلی جالب بودند! یک نفر از آن گروه تحقیقاتی دانشگاه با آنها تماس می‌گرفت و کار آنها را پیگیری می‌کرد و مثلاً می‌پرسید که الان کجا ‌هستید؟ و این کار را استمرار می‌بخشید.

جالب بود آنها غلط‌های خیلی بیشتری را پیدا کرده بودند! ۱۳۶ غلط یعنی بیش از دو برابر گروه اول و زمان هم خیلی خیلی کم شده بود، حدود ۵ روز شده بود و این موضوع اهمیت بحث مشخص کردن مهلت انجام کار و همینطور پیگیری را مشخص می‌کند. بنابراین در ادامه راهکارهایی کاملاً کاربردی در این زمینه ارائه می‌کنیم.

از پول مایه بگذارید!

یک کار بسیار جالب و البته خطرناک این است که شما مقداری پول به یک دوست بدهید و بگویید که اگر من تا تاریخ مشخص کاری مشخص را انجام دادم این پول را به من برگردان و اگر ‌این کار انجام داده نشد این پول برای خودت! یا می‌توانی به یک موسسه خیریه این کمک را انجام دهی!

درخواست افزایش حقوق

در این صورت چون صحبت از پول است نه جان! بسیاری از ما کمال گرایی را کنار می‌گذاریم و طبق مهلتی که داریم اقدام می‌کنیم و اگر یک یا دو مرتبه این کار را انجام ندادیم و پول قابل توجهی از دستمان رفت دیگر این موضوع را بسیار جدی‌تر پیگیری خواهیم کرد.

نکته بسیار مهم این است که دوستی را انتخاب کنیم که در بازگرداندن پول‌هایمان اهمال کاری نکند!

آیا باید کامل باشم؟

از دیگر گام‌هایی که در این راستا باید برداریم این است که از خود بپرسیم که

آیا من برای انجام این کار هم واقعاً باید کامل باشم؟

مثلاً فرض کنید که می‌خواهیم هدیه‌ای برای یک دوست خیلی معمولی بخریم و تمام مدت نگرانیم که شاید از هدیه ما خوشش نیاید! و … حال آنکه اصلاً این دوست برای ما جایگاه بالایی ندارد و ما برای این کار نباید بیش از ۴ ساعت وقت بگذاریم و صرف کردن ۴ روز در پاساژهای مختلف برای این شرایط یک کار اشتباه است.

یکی از دوستان من میخواست یک کتاب الکترونیکی بنویسد که آن را در سایت خود قرار دهد و نگارش یک کتاب الکترونیکی ۲۰ یا ۳۰ صفحه‌ای نباید بیشتر از یک یا دو روز و یا حداکثر ۴ روز طول بکشد

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این کار برای او بیش از سه ماه و نیم طول کشید و این کتاب واقعاً عالی بود اما یک اشتباه بسیار بزرگ داشت که از چشم او پنهان مانده بود و از همین رو عملاً مجبور شد کل این کتاب را دوباره بنویسد و همین موضوع باعث شد که عملاً هیچوقت پروژه‌اش رونمایی نشود حداقل تا الان!

در مواجهه با دیگران

از آنجا که کمال گرایی ناشی از احساس بی‌کفایتی و کمبود خودمان است، این موضوع خیلی طبیعی است که ما به دلیل کمال گرایی بیش از اندازه، دیگران را از خود آزرده خاطر کنیم و نه تنها زحمات آنها را ارج ننهیم بلکه به آنها انگ تنبل، بی‌خاصیت یا بی‌توجه بچسبانیم.

بدون هیچ تردیدی این موضوع باعث ناراحتی دیگران خواهد شد و یکی از بهترین تمرین‌ها این است که تا حد ممکن سعی کنیم قدرشناس باشیم و زحمات دیگران را تحسین کنیم.

قدرشناسی باعث می‌شود دنیای خود را کامل و درست احساس کنیم و از آن مهم‌تر این که باعث می‌شود بپذیریم که نه تنها دنیا نقص دارد، بلکه ما نیز نقص داریم و همه ما در زندگی خود نقص‌هایی را تجربه کرده‌ایم.

اقدامک

همین الان یک لیست کامل (حداقل ۳۰ موردی) از دلایلی که از زندگیتان شکر گذار هستید را تکمیل کنید.

برای دانلود متن PDF کافیست اینجا کلیک کنید

پیشنهاد ویژه: کتاب از شنبه

اگر دوست دارید می‌توانید با تهیه کتاب از شنبه، (که بخش عمده‌ای از این مقاله از آن برداشته شده بود) از اهمال کاری و تنبلی رها شوید. برای توضیحات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید

توضیحات کتاب از شنبه

از شنبه

 

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 34 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. حمید محمدی می گوید

  با سلام
  ممنون از مقاله عالی شما
  و یک سوال داشتم کسی که راهی را انتخاب کرده و در نیمه راه دچار شک در راه انتخابی خود میشود ولی مصمم به پایان رساندن این راه هست هم کمال گرا میگویند یا ثابت قدم در کاری که شروع کرده.

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   این مورد بیشتر باید بررسی کنید که به خاطر کمال گرایی است یا خیر
   شاید در اواسط کار که کمی روند سخت شده باشد متوجه شدید که مسیر درست نیست و یا می تواند عوامل دیگری داشته باشد.
   با تشکر از توجه شما

 2. علیرضا می گوید

  مقاله فوق العاده ای بود خیلی ازاشتباهات زندگی خودمو پیدا کردم و جواب خیلی از سوالاتمو گرفتم.از آقای بهرامپور به خاطر قضاوت عجولانه ام در موردشون عذرخواهی می کنم.

 3. امیر می گوید

  به قول معروف املای ننوشته غلط نداره

 4. م.ن می گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب بهرام پور
  من همیشه از مشکل کمال گرایی رنج میبردم و میبرم ! تا این که یک دوست عزیز من رو آگاه کرد از این مشکل … و الان چند ماهی ست که از مشکل خودم آگاهم ولی باز هم در کنترل اون دچار مشکل هستم . خودم رو همواره با افراد سطح بالاتر مقایسه می کنم و نا امید می شوم . کاری هایی که ضروری هستند برای رسیدن به موفقیتم ( مثلا یک مورد ساده یادگیری زبان انگلیسی ) انقدر وسواس بخرج می دهم و از این کتاب به آن کتاب می شوم تا بهترین منبع را پیدا کنم که عملا زمان را از دست میدهم ! و با وجود دانستن اشتباهاتم باز هم در کنترل این وضع دچار ناتوانی هستم ! بنظر شما راه حل این موضوع چیست ؟؟خیلی فرصت سوزی شده تا الان این رفتارم …

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   ممنونیم بابت علاقه مندی شما
   پیشنهاد می کنیم برای شروع به نکات گفته شده در این مقاله توجه کنید و آن ها را به کار بگیرید.
   از همین حالا شروع کنید…

 5. لادن بروشان می گوید

  مطلب خیلی فوق العاده ای بود، دقیقا تمام ضعف ها و خصوصیات اخلاقی منو گفته بود، حالا فهمیدم چقدر من مشکل داشتم و انگ تنبلی و بی خاصیتی به دیگران و همکارام میدادم، حتی موقع خوندن متن داشتم غلط های املایی اش رو میشمردم، واقعا ممنونم از ارائه ی رایگان این مطلب، خدا کمکم بکنه این رفتار و ویژگی سختگیرانه ام رو اصلاح کنم، چقدر در مورد دیگران بد فکر میکردم.

  1. خیرآبادی می گوید

   سلام – منم مثل شما دقیقا وقتی متن یا کتابی رو می خونم غلط املایی ها خیلی بیشتر از خود متن برام جلب توجه می کنه . همیشه سعی میکردم انتقاد کنم چون فکر میکردم با انتقادهام دارم کمک می کنم فرد مقابل بهتر بشه – اما دیگه چند وقته که این کار رو نمی کنم هم خودم راحتم هم دیگران 🙂
   .

 6. کیمیا می گوید

  .perfect

 7. شهاب بشیری می گوید

  مقاله کامل و مفیدی بود
  تشکر

 8. امیر می گوید

  عرض سلام وادب
  جناب استاد بهرام پور مشکل اعتماد به نفس بعضی ها مربوط به چهره و خود زشت پنداریه … اگرامکانش هست یک مقاله ی کامل درمورد این مطلب بگذارید و اینکه چرا بعضی ها دچار این اختلال هستن و دایم چهره ی خودشون را با دیگران مقایسه میکنن … باتشکر

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از توجه شما بسیار متشکریم و درخواست شما حتما منتقل می شود.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 9. سمیه می گوید

  با سلام
  واقعا مقاله فوق العاده ای بود… من خودم یک شخص کاملا کمال گرا هستم و خیلی مواقع بخاطر همین موضوع دست به کاری نمی زدم تا در شرایط بهتر، اون کارو کامل تر انجام بدم اما متاسفانه هیچ وقت اون کار انجام نمی شد.و الان با خوندن این مقاله متوجه ایرادهای خودم شدم و تلاش می کنم تا با راهکارهایی که ارائه شده این مشکل و برطرف کنم.
  واقعا ازتون بابت مقاله مفیدتون سپاسگزارم

 10. طاهره می گوید

  عالی بود.
  ممنون

 11. ... می گوید

  با سلام خدمت استاد گرامی و همکاران
  من اولین بار که دارم راجع به نوشته هاتون نظر میدم. در حقيقت تا امروز به خودم زحمت نداده بودم که یک نوشته رو تا اخر بخونم. هر چند بیش از پنج یا شش ماهه که مطالبتون رو از طریق ایمیل دريافت میکنم و خوشحالم که اولیش با این مطلب کامل گرایی شروع شد چون بنظرم اصلی ترین مشکل زندگیم همین کامل گرا بودنمه.در نظر دیگران من ادمیم با اعتماد بنفس بسیار بالا و همچنین بسیار موفق که همیشه به به و چه چه های الکی شون دور و ورم هستش . اما در اصل هیچ کدوم این دو حقیقت نداره و من از درون اصلا از خودم رضایت ندارم حداقل اونقدر که خودم از خودم راضی باشم. با خوندن این مطلب متوجه شدم که من تا کنون هیچ موفقیتی تو زندگیم کسب نکردم و فقط کارهای اشتباه و نيمه تمامم رو توجیه کردم .متاسفانه و شاید بنظر خودم، اصلی ترین دلیل کامل گرا بودنم خانوادم هستن در دوران مدرسه همیشه جزو شاگرد اولا بودم بیاد ندارم تشویق خانوادم رو. ولی کافی بود نمره ام بشه هجده نوزده یا حتی نوزده و نیم !!!!متاسفانه سرزنش میشدم و احتمالا نتونستم رضایتشون رو جلب کنم. دوران دانشگاه هم که هنوز دنبال نمراتم هستن که چرا کم گرفتی و حتی الامکان از گفتن نمراتم خودداری میکنم هرچند حداقل معدل دانشگاهم هفده بوده
  رشته دانشگاهیم عمران هستش و برای موفقیتم لازم میدونم اعتماد بنفس داشته باشم و بتونم موفقیت کسب کنم و بسیار خرسندم از اینکه حداقل یبار مطالبتون رو خوندم و باعث شد نظرم رو جلب کنه تا من هم بفکر بیفتم و همون بحث متقاعدسازی ،که بسیار خوب تونستین منو متقاعد کنین.
  و یک چیز دیگه ای که هست اینه که من ادمیم که با کوچکترین حرفی توی جمع صورتم سرخ میشه حتی اگه تو کلاس بخوام برم مسئله ای رو حل کنم صورتم سرخ میشه و متاسفانه این رو هم از عدم اعتماد بنفسم میدونم
  نمیدونم برای مشکل منم راه حلی هست یانه یااینکه راجع به این مسئله قبلا نوشته ای در سایت بوده یا نه ،ولی امیدوارم راجع به این موضوع مطلبی منتشر کنین.بینهایت ممنون از زحماتتان

  1. ... می گوید

   و اینکه شاید فکر کنید یه پسر باشم در صورتی که اینچنین نیست

  2. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که در جهت پیشرفت خود تلاش می کنید.
   برای شما چند پیشنهاد داریم:
   ۱٫در ابتدا در آزمون زیر شرکت نمایید:
   تست کم رویی
   ۲٫و اگر می خواهید توانمندی های خودتان را به دیگران ارائه کنید در دوره زیر شرکت نمایید:
   کنترل کم رویی و کم حرفی
   امیدواریم که با به کارگیری این مطالب به نتایج فوق العاده ای دست یابید.
   بیش تر از یک نفر باشید

 12. کاظم غلامی می گوید

  باسلا م وخسته نباشید
  مقاله شما عالی وبجا بود ونکات کلیدی بسیاری داشت وراهنما ومشکل گشا بود وای کاش میسر می شد بنده در تمام کلاسهایتان شرکت می کردم
  زنده وپایدار باشی در پناه ایزد یکتا

 13. فرشته می گوید

  سلام دست شما درد نکنه آقای بهرام پور… هم بابت مقاله … هم از بابت جملات قشنگی که همراه عکسها تو هر ایمیل برامون میفرستید … من فردی هستم به شدت کمال گرا. خوندن این مقاله کتاب از شنبه و هزار کتاب دیگه نمیتونه کمکی بهم بکنه… سالهاست زندگیم راکده بخاطر اینکه یا موقعیت مناسب از نظر من برای شروع کارهام بوجود نمیاد یا اینکه چون درگذشته از کارهام نتیجه ی مطلوب رو نگرفتم اصلا اصلا و اصلا میلی به ادامه ی مسیر ندارم. من الان که دارم تحصیلات تکمیلی رو طی میکنم هنوز هم تو اعماق و جودم ازین بابت که ترم دوم سال سوم دبیرستان شاگرد اول نشدم دلم خونه….جالب اینه که ازونموقع من بشدت افت کردم و این نقطه ی شروع افت و اتفاقات بعدیش به هیچ وجه نمیذارن من زندگی نرمالی داشته باشم درحالی که من ازنظردیگران فردی کاملا موفقم….. بگذریم…. آقای بهرام پور میتونید لطفا راجع به هوش هیجانی و راههای افزایش اون برنامه داشته باشید…راجع بهش خوندم امابازهم شرایط جور نشده تا عملیشون کنم…. ای خداا… اگه ممکنه راجع به این مطلب هم صحبت کنید… سپاس

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   ممنونیم که مطالب را با دقت پیگیری می کنید و مطالعه دارید.
   دوست عزیز پیشنهاد می کنیم خودتان شرایط را به وجود بیاورید تا بتوانید نکات را به کار گیرید.
   از پیشنهاد شما متشکریم و حتماً مدنظر خواهیم داشت و در لیست قرار می دهیم.
   با تشکر از شما

 14. پرستو می گوید

  مثل همیشه عااالی.
  خود من هم این مشکل رو داشتم اما وقتی سعی کردم به این جمله که “همه ما حق اشتباه کردن رو داریم و نمیشه همیشه بی نقص بود”باور داشته باشم کمی حالم بهتر شد.

 15. jannesari می گوید

  سلام.به موضوع خوبی پرداخته بودید. چندی پیش در مورد مبحثی از آموزش های حضرتعالی نظری در سایت گذاشتم که ظاهرا خاطر شما را مکدر کرده بود.الان به این نتیجه رسیدم که کمال گرایی گاهی آزرده میکند خاطر کسی را! بدون اینکه اصلا خودت ذره ای متوجه بشوی…بله …همیشه همه ی کارها نباید کامل و پرفکت باشد حتی از کسانی که انتظارت هم خیلی خیلی بالاست! سپاس …

 16. جواد می گوید

  سلام و عرض ادب و احترام
  خدمت استاد عزیز و دلسوزم
  وظیفه خودم دونستم که قلبا از مجموعه مقاله های ارزشمندتون و راهنمایی های بی نظیرتون صمیمانه تشکر کنم.
  از معصوم علیهم السلام حدیث داریم که فرموده:
  کسی که مخلوق را شکر گزاری نکند، شکر گزاری خالق را به جا نیاورده است.
  باز هم ممنونم و از درگاه خداوند متعال بهترین ها را براتون طلب میکنم.
  یا علی

 17. پرویز می گوید

  مطالب گفته شده بسیار زیبا ساده و روان و در نهایت کاربردی هستند . بابت انتشار این متن سپاسگزارم

 18. صادق می گوید

  ۲۰ ۲۰ ۲۰
  بسیار عالی بود منم آدم کمال گرایی هستم و نکات ارزشمندی رو یادگرفتم
  ممنونم استاد عزیز

 19. مرتضی می گوید

  با سلام
  از این مقاله لذت بردم؛ خدا خیرتون بده.
  منم مبتلا به کامل گرایی هستم و تا حالا ضربات زیادی ازش خوردم؛ ظاهر چرب و شیرین ولی ثمره ای تلخ داره.
  دارم تلااشم رو میکنم که از این رفتار جدا بشم و برای این کاری که دارم انجام میدم یه ضرب الاجل تعیین کرده بودم که زیاد جدیش نگرفتم اما با خوندن این مقاله فهمیدم که چقدر این ضرب الاجل مهمه.
  محتاج دعای خیرتون

 20. mststrange می گوید

  چرا فایل پی دی اف مقاله هاتون رو قرار نمیدین؟
  قبلا میذاشتین…

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   ممنون از توجه شما
   در سایت قرار گرفت.

 21. علی می گوید

  متشکرم خیلی عالی بود دستتون دردنکنه

 22. رباب سلیمان زاده می گوید

  بسیار سپاسگزارم از آموزشهای عالیتون.
  من هم ایده آلگرا هستم و با خواندن این مطلب با نکات بسیار دقیق و مفید بسیاری آشنا شدم.
  شکر بخاطر وجود شما و امثال شما

 23. حبیب الله مرام نارویی می گوید

  سلام واقعا عالی بود

  من پول کمی برای خرید محصولات آموزشی دارم و فقط با خودم میگم اینو بخرم برام مفیده یا اونو بخرم کدومش بهتره یعنی تا اضافه کردن به سبدخرید هم جلو میرم ولی پشیمون میشم و در آخر هم هیچی نخریدم .

  آیا این هم مربوط به کمال گرایی میشن؟

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که به یادگیری خود اهمیت می دهید.
   در مرحله اول باید نیاز خود را پیدا کنید و بعد از آن می توانید برای انتخاب محصولات از کارشناسان مجموعه ما راهنمایی بگیرید،دوست عزیز بهتر است که قدرت تصمیم گیری خود را کمی بالا ببرید و برای این منظور پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را حتما مطالعه کنید:
   چگونه تصمیم بگیریم؟
   پیروز و موفق باشید.

 24. حمید می گوید

  سلام.از اینکه به مسایل و موضوعات ریز و مهم می پردازید سپاسگذارم .من همیشه فکر می کردم که چون فرد کمال گرایی در مقایسه با بعضی افراد دیگر نیستم ایراد از من است.اما با مطالعه این مطلب احساس آرامش بیشتری گرفتم.
  در مورد کلمه ضرب الاجل فکر کنم مترادف آن فوریت کلمه خوبی است.
  ممنون از ایده ها و تلاش هاتون .موفق باشید

 25. مسلم آرمیان می گوید

  سلام استاد
  مطلبی را که در این مقاله به نام کمال گرایی نوشته بودید خواندم اما یک نکنه: شما گفتید کمال گرایی که فکر میکنم بجای آن باید گفته بشود کامل گرایی، چون کمال گرایی خیلی هم میتونه خوب باشه که انسان به طرف کمال حرکت کنه و اون کامل گرایی هست که ایجاد مشکل میکنه ….. البته ادراک من اینه شاید اشتباه میکنم فقط گفتم تا در این باره مطمین بشم ممنون و متشکر از اینکه تلاش میکنید دنیا جای بهتری باشه برای زندگی

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside