کسب مهارت اعتماد به نفس

30

دکتر بهاره دادرس پزشک عمومی و شاغل در حوزه زیبایی و تناسب اندام می‌باشد که در کنار حرفه‌ی پزشکی در زمینه تحقیق و ترجمه و نوشتن فعالیت می‌کنند. اگر شما در اینترنت نام ایشان را جستجو کنید عناوین کتابهای اینترنتی مختلفی را در زمینه های گوناگون می‌توانید پیدا کنید که توسط ایشان تألیف یا ترجمه شده‌اند.

کتاب “قدرت خودباوری” اثر پدر جنبش خودباوری آمریکا “دکتر ناتانیل براندن” را با ترجمه دکتر بهاره دادرس در بازار کتاب می‌توانید تهیه کنید.

در این مقاله دکتر دادرس قصد دارند راهی را که سالها طول کشید تا بتوانند مهارت داشتن اعتماد به نفس را کسب کنند با شما در میان بگذارند.

کسب مهارت اعتماد به نفس

اعتماد به نفس امری اکتسابی هست و نه ذاتی!

درود بر دوستان عزیز سایت آموزش سخنراني و فن‌بيان

این سایت به مبحث سخنرانی و قدرت بیان اختصاص دارد و من سعی می‌کنم مطالبی از روانشناسی فردی را که به بهتر شدن سخنرانی فرد کمک میکند را طی مقالاتی که برای این سایت می‌نویسم در اختیار دوستان و خوانندگان عزیز و محترم قرار بدهم.

شاید اکثریت قریب به اتفاق ما از کودکی به خاطر داریم که همیشه بچه دوستی فامیلی و یا کسی بوده که از ما بهتر و توانمندتر و زیباتر بود و یا نمره های بهتری میگرفت.

متأسفانه اکثر ما سرکوفت این به اصطلاح بچه های مردم را چشیده بودیم! فرهنگی در کشور ما نهادینه شده که نیاز به بیان ندارد اما متأسفانه همه جا از آن پیروی می‌کنند.

ما یاد نگرفتیم که تعریف کنیم، همیشه انتقاد می کنیم. اما هیچوقت تعریف نمیکنیم چون می ترسیم طرف پررو بشود!

این امر در تربیت فرزندان هم صدق میکند. پدران و مادران از فرزندان خودشان تحت هیچ شرایطی تعریف نمی کنند مبادا که بچه پررو و لوسی بار بیاد اما تا می‌توانند دیگران را به رخ بچه می کشند. چند نفر از شما با این جمله آشنا هستید :” بچه فلانی رو ببین…ماشاالله….از هر انگشتش هزار تا هنر میریزه!…تو چی؟؟؟ …بی‌عرضه! آخرش هیچی نمیشی” شاید مشابه این و امثال این جمله را اکثر ما، به خاطر داشته باشیم.

از همان اوایل زندگی اعتماد به نفس در وجود ما کشته می شود.

دست به هر کاری میزنیم به ما می گویند تو نمی‌توانی…تو شکست خواهی خورد…و بعد که شکست خوردیم میگویند: دیدی؟؟ نگفتم که نمی تونی؟؟؟!!!!

متأسفانه این روند در مدرسه نیز ادامه می یابد…معلم ها همیشه شاگردان اول را تشویق میکنند و بقیه بچه ها انگار نه انگار که وجود خارجی دارند.استعداد یعنی فقط ریاضی و فیزیک و شیمی. اما استعدادهای دیگر بچه ها نادیده انگاشته می شود.

همه با نفر اول مقایسه می شوند و نه گذشته خودشان. متاسفانه در کمتر مدرسه ای پیش می آید که کودکی که دفعه قبل در امتحان نمره ۱۳ گرفته و الان ۱۶ می‌گیرد تشویق شود.

اصل فراموش شده در زندگی ما این است که هر کسی باید تنها و تنها با خودش و گذشته خودش مقایسه شود و در صورت داشتن پیشرفت نسبت به گذشته اش مورد تشویق قرار بگیرد

ما این روند بیمار گونه را از خانواده و مدرسه می آموزیم و متاسفانه خودمان به آن دامن میزنیم. واقعا تأسف بار است که ما هیچگاه به گذشته خودمان نگاه نمیکنیم که کجا بودیم و حالا کجا هستیم. بنابراین هرگز هم پیشرفتهای خودمان به چشممان نمی‌آید. ما خودمان را با معیارهای کلی مقایسه میکنیم. با کسانی که هیچ شباهتی با ما ندارند و هرگز در جایگاه ما نبوده اند و ما نیز در جایگاه آنها نبوده ایم. این سبک مقایسه از ابتدا باطل است. ما خودمان را با برندگان مسابقات بین المللی، با میلیاردرهای جهانی و…مقایسه میکنیم و خب چون شباهتی به آنها نداریم از خودمان ناامید می شویم.

هیچ کسی شبیه دیگری نیست. ما ژن های یکسانی را از پدر و مادرمان به ارث نمی بریم. در محیط یکسانی رشد نمی یابیم و توانمندیهای یکسانی نداریم.

شما هیچ دو فرد موفقی را نمی توانید پیدا کنید که کپی هم باشند

و این دلیل عدم موفقیت اکثر ماست: می‌خواهیم کپی باشیم و خب متأسفانه کپی برابر اصل نیست!

اعتماد به نفس و یا عزت نفس یا به بیان دیگر همان خودباوری به این معنا نیست که من در همه چیز اول و برترین هستم. به این معنا نیست که من نفر اول و بدون عیب و نقص هستم.

اعتماد به نفس یعنی من خودم را همینگونه که هستم دوست می دارم و باور دارم….

من اشکالات و نقاط ضعف خودم را می دانم و برای برطرف کردن آنها در حد توانم تلاش میکنم. شاید بهترین بیان برای این امر همان خودباوری باشد. من به خودم باور دارم که تلاش خواهم کرد برای موفق شدن. موفق شدن در امری که در حد توانمندی ها و علایق و امکانات من است.

دوستانی که در این سایت عضو هستند دنبال توانمندی برای سخنرانی و قدرت بیان هستند.

خودباوری اصل اول داشتن قدرت بیان موثر می باشد. شما در صورتی می توانید سخنان تأثیر گذاری را ارائه کنید که خودتان آن سخنان را باور داشته باشید.

ببینید من اگر فرد ثروتمندی نباشم هر چقدر هم در باب ثروت خوب سخنرانی کنم شما سخنان من را باور نخواهید کرد. حتی اگر ندانید من ثروتمند نیستم! چون جایی در اعماق وجودم خودم به سخنانم باور ندارم نمی توانم باور به سخنانم را به شما نیز القاء کنم.

دوستان عزیز

اگر می خواهید سخنرانانی توانمند و حرفه ای شوید قبل از هر چیز خودتان و توانمندی هایتان را بشناسید و باور کنید

هر کسی خوبی ها و قدرت هایی دارد که در وجود خود اوست و یکتا و بی همتاست. محال است که کسی هیچ استعداد یا توانایی ای نداشته باشد. قدرتهای خود را تقویت کنید و نقاط ضعف خود را تا می توانید کمرنگ تر کنید

لازم نیست شما شبیه من یا کس دیگری باشید. سعی کنید دقیقا شبیه خودتان باشید، تقلید کردن از دیگران هرگز به موقثیت ختم نمی شود.

اعتماد به نفس در فرد مقلد به شدت پایین است. چون مدام نگران است که شبیه نسخه ای که می خواهد کپی آن باشد هست یا نه

آیا دقت کرده اید که برخی خوانندگان که صدایشان شبیه خواننده دیگری است و می خواهند این شباهت را پررنگ کنند در نهایت هرگز موفق نمی شوند؟  بالاترین موفقیت آنها ممکن است این باشد که بگویند این فرد چقدر شبیه فلان خواننده می خواند!

اعتماد به نفس و خود باوری امری اکتسابی است، با تمرین به دست می آید. با تمرین خود بودن و به خود اعتماد کردن

شما تنها در صورتی از اعتماد به نفس کامل برخوردار خواهید شد که خودتان را بپذیرید، همانگونه که هستید. خودپذیری اولین و مهم ترین اصل در امر خودباوری است.

اگر شما لهجه ای دارید که با آن لهجه صحبت می کنید…اگر چهره شما سبک خاصی دارد و….

هیچکدام اینها مانع از آن نیست که خودتان را دوست داشته باشید. اگر شما همانگونه که هستید خودتان را نپذیرید چگونه انتظار دارید من نوعی شما را بپذیرم؟؟؟

پیشنهاد می‌کنم کتاب قدرت خودباوری را از لینک زیر دانلود و مطالعه کنید تا با اصول اولیه خودباوری آشنا شوید:

قدرت خودباوری

امیدوارم با کسب این مهارت بتوانید موفقیت‌هایی بیشماری کسب نمایید.

 

برای دانلود فایل PDF کافیست اینجا کلیک کنید 

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 30 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. سارا الماسی می گوید

  بسیار متشکرم خانم دکتر عزیز
  چقدر خوشحالم که یک خانم در مورد اعتماد به نفس می نویسید
  ممنونم از شما.

  1. دکتر بهاره دادرس می گوید

   سپاس از لطف شما سارای گرامی
   فکر نمی کنم زن بودن باعث عدم اعتماد به نفس شود….کار را سخت تر می کند…اما متوقف نمی کند اگر خودمان نگذاریم که زن بودنمان ما را متوقف کند

 2. هومان هرمزدی می گوید

  دقیقا متوجه منظورتون از این نوشته نشدم…
  خودتون میگید ما در جامعه ای زندگی میکنیم که… خوب حالا من نوعی چجوری در این جامعه میتونم با دانشجوی معدل الف دانشگاه جهت استخدام رقابت کنم؟چجوری میتونم برای گرفتن سفارش طراحی وب با شرکتی که در خاورمیانه اول هستش رقابت کنم؟بزرگترین مانع ازدواج هم عکس سوپر استارهای سینما هستش، جوانان به فکر ازدواج با این جور افراد هستند…
  در جامعه ای که مرغ همسایه همیشه غاز هستش فقط افراد الاف و بیکار غاز چران به یه جایی میرسند(مولفین کتب کنکور و مدیران سایت های استخدامی و پس فردا مدیران خانه های سالمندان و بعدش هم سنگ قبر تراشان عزیز).
  اگر در این جامعه آدم کوه اعتماد به نفس هم باشه تا در یک امری ترین نباشه نمیتونه به جایی برسه…
  به قول فلانی من آنم که رستم بود پهلوان…
  روزی یکی از مسئولین برگزاری مصاحبه شغلی یکی از شرکت های بزرگ ایران بودم، دوستم با کت و شلوار و گوشی مارک اپل قرضی اومد برای مصاحبه، نوع سوالاتی که ازش میشد وحشتناک فرق میکرد… انگار پسر رئیس کارخونه هستش. در کمال ناباوری فردی که کارشناسی رو با معدل ۱۴ در دانشگاه آزاد پاس کرده بود در جمعه از فارغ التحصیلان دکترای دانشگاه آزاد و سراسری فقط به خاطر گوشی و کت و شلوارش قبول شد. یعنی اگر من نمیگفتم این بابا کیه، ایشون الان یکی از فعالان و دستان پشت پرده صنعت ایران بود….

  1. دکتر بهاره دادرس می گوید

   جناب آقای ایزدی نظر شما را نمی توانم بپذیرم
   نیازی نیست ما مدام رقابت کنیم…..چرا نمی خواهیم خود حقیقی مان باشیم؟؟؟…در عین احترام برای دیدگاه شما ….از نظر من همین تک تک ما هستیم که جامعه را می سازیم…..جامعه از یک یک ما تشکیل شده است…نیازی نیست من نوعی با ترینها رقابت کنم….هر کسی اگر دنبال جایگاه حقیقی خودش باشد نه جای دیگران …مطمئن باشید جا برای کسی کم نمی آید

 3. اسفندیار می گوید

  سپاس

  1. دکتر بهاره دادرس می گوید

   سپاس متقابل بابت توجه شما

 4. سارا می گوید

  عالي بود

  1. دکتر بهاره دادرس می گوید

   سپاس سارا جان

 5. مهندس عسگر می گوید

  سلام عالی بود و خیلی توهم آمیز
  بعدش آقا هومن این مطالب برای افرادی هست که در خارج از کشور عزیزمان ایران زندگی میکنند اگر دقت کرده باشین این مطالب ترجمه کتاب دکتر ناتانیل براندن هست نه خود تجربه های شخصی خانم دکتر دادرس در کشور دوست داشتنیمان. ولی بهرحال یاد گرفتم و این مطالب را به دانشجویانم انتقال میدهم.مرسی

  1. دکتر بهاره دادرس می گوید

   درود
   سپاس از نظر شما مهندس عسگر گرامی/ یک توضیح کوچک لازم است و آن اینکه آنچه در این مقاله کوتاه نوشتم اصلا و ابدا ترجمه کتاب “قدرت خودباوری” نبود….اگر این کتاب را از لینک مذکور دانلود بفرمایید متوجه خواهید شد که مطالب آن اصلا با نوشته های این مقاله تفاوت دارد…..
   حقیقتا من خودم انسانی بودم که به دلایل زیادی بسیار از کمبود “خودباوری” رنج می بردم…..البته حتی هنوز هم نمی توانم بگویم ۱۰۰% در همه مراحل خودباوری کامل دارم…اما خودم را قبول کرده ام…خودم را همانگونه که هستم دوست دارم و قبل از دیگران خودم برای شخص خودم احترام قائل هستم…و همین باعث می شود احترام بیشتری کسب کنم
   فکر کنم اگر تا ابد بگوییم فلان مطلب برای خارجی ها است نه برای کشور ما کشور عزیزمان هرگز پیشرفت نمی کند

 6. amin می گوید

  من باید چیکار کنم مطالبتونو میخونم ولی موقع عمل که میشه یادم میره همرو :/

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که اهل یادگیری هستید.
   پیشنهاد می کنیم بعد از خواندن هر مطلب در صورت وجود، تمرینات لازم را انجام دهید و به زمان دیگری موکول نکنید.
   در نتیجه به مرور زمان و تکرار مطالب آموخته شده، شما قادر خواهید بود به صورت ناخودآگاه آن کار را انجام دهید.

 7. elahe می گوید

  عالی .امیدوارم مطالب بیشتری ارایه دهید .موفق باشید

  1. دکتر بهاره دادرس می گوید

   سپاس از لطف شما
   من نیز امیدوارم چنین باشد و بتوانم مطالب بهتری تهیه کنم

 8. mahdi می گوید

  خانم دکتر با عرض سلام ادب مقاله شما بسیار زیبا و کاربردی می باشد لطفا” اگر مطالب و یا منابع خاصی دارید ممنون می شوم اگر راهنمایی نمایید.

 9. javad می گوید

  سلام
  جالب و اموزنده بود وای کاش این اصل در جامعه ما نهادینه بشود .

 10. بهلولی می گوید

  سلام و خسته نباشید
  در فایل PDF در سطر اول غلط نوشتاری است و کنار را کتار نوشته و باعث بدخوانی مطلب میشود
  اصلاح نمایید
  تشکر

  1. مهشید بهزاد می گوید

   دوست عزیز سلام
   ممنون که با دقت نظری که دارید ما را در بهبود بیشتر یاری می‌رسانید.
   مطلب مورد نظر اصلاح شد.

 11. مرادیان می گوید

  با تشکر فراوان از شما دکتر مطالب تان عالی بود

  1. دکتر بهاره دادرس می گوید

   سپاسگزارم
   امیدوارم بتوانم مطالب بهتر و مفیدتری برای سایت ارزنده جناب بهرام پور در سال جدید آماده کنم

 12. فرزانه نوروزی می گوید

  باسلام و احترام
  مطالب عالی ست مرسی..

 13. sahar می گوید

  سلام خانم دکتر
  من با حرفاتون کاملا موافقم
  این یک فرهنگ کاملا اشتباهیه یعنی اشتباه محض. کاش میشد این فرهنگ از بین بره

 14. المیرا می گوید

  بسیار عالی بود.
  با تشکر

 15. raziye می گوید

  عالی بود… یاد خاطرات گذشته افتادم و دلم گرفت.

 16. javad می گوید

  تشکر از همه اساتید محترم بخاط آموزش های عالیشون:
  خانم بهاره دادرس
  و همین طور آقای بهرامپور و بقیه کسانی ک من فعلا نمیشناسم درست ولی سایتتون عالیه یک سوال آیا میتونم ک سایت شمارو توی وبسایتم تبلیغ کنم ،وردپرسه مال من؟

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از همراهی شما بسیار سپاسگزاریم.
   پیشنهاد می کنیم از صفحه زیر دیدن فرمایید:
   حمایت از وبسایت ما
   ممنونیم که مطالب را با دیگران به اشتراک می گذارید.

 17. زیبا می گوید

  سلام.ممنون از مطالب مفیدتون.مشکل من این هست که من همیشه جزء نفرات اول بودم هم تو دوران مدرسه هم دانشگاه.ولی با این حال باز هم اعتماد به نفس ندارم و حتی موقع یه کنفرانس ساده هم احساس میکنم قراره ضایع شم و کم بیارم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که درصدد ارتقای مهارت های خود هستید.
   در خصوص اعتماد به نفس پیشنهاد می کنیم که مقالات زیر را مطالعه کنید و در ارتباطات خود را به کار ببرید:
   مهارت های تقویت اعتماد به نفس در ارتباطات
   عزت نفس چیست؟
   امیدواریم به زودی ما را در جریان موفقیت های خود قرار دهید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside