چگونه سخنرانی را شروع کنیم و بر ترس شروع غلبه کنیم؟

48

چرا آغاز سخنرانی (و صحبت در جلسات) همیشه باعث نگرانی است؟

زمانی که صحبت از ترس از سخنرانی می‌شود، بلاشک اصلی‌ترین دغدغه افراد این است که چگونه بر ترس خود در زمان شروع سخنرانی و یا آغاز صحبت در جلسات غلبه کنند و از همین رو خیلی خوب است که ما نگاهی داشته باشیم به نمودار ترس از سخنرانی در گذر زمان:

نمودار ترس از سخنرانی در گذر زمان

 

همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید، ترس ما از سخنرانی و صحبت درجلسات به صورت کاملاً ناگهانی بالا می‌رود و در لحظه شروع سخنرانی (دقیقاً لحظه‌ای که می‌خواهیم صحبت خود را شروع کنیم) بیشترین میزان ترس از سخنرانی را تجربه می‌کنیم و همین موضوع باعث می‌شود که بسیاری از افراد از این موضوع بی اطلاع باشند و تصوّر کنند که تا انتهای سخنرانی اینطور خواهد بود و در نتیجه امید خود را از دست می‌دهد و به نوعی قافیه را می‌بازند.

باید توجه کنید که این نمودار برای همه افراد – حتی افرادی کاملاً حرفه‌ای – وجود دارد و متنها زمان و شدت آن کوتاه می‌شود به طوری که اصلاً متوجه این موضوع نمی‌شویم… (برای توضیحات بیشتر مراجعه کنید به تحقیق جفری هانر در مقاله دلیل ترس از سخنرانی)

چرا شروع سخنرانی و جلسات سخت است؟

در زمانی که می‌خواهیم سخنرانی را آغاز کنیم، به دلیل هیجان و ترس زیاد (که در بخش بالایی آن را توضیح دادیم) دوپامین زیادی در نئوکورتکس ما وجود دارد و این حجم زیاد دوپامین باعث می‌شود که مغز ما به اصطلاح سفید شود و نتوانیم به خوبی از تمام توانمندی‌های مغزمان استفاده کنیم و بسته به این که چقدر با این شرایط آشنایی داریم و تمرین کرده‌ایم از کارآیی ما کم می‌شود (گاهی اوقات اگر هیچ تمرینی نداشته باشیم، بسیار زیاد! به طوری که هیچ حرفی به ذهنمان نمی‌آید و گاهی اوقات فقط کمی نگرانی وجود دارد)

بنابراین خیلی مهم است که:

بتوانیم شروع سخنرانی خود را از قبل تنظیم کنیم و آنقدر آن را تمرین کنیم که به صورت کاملاً ناخودآگاه آن را اجرا کنیم! و دیگر نیازی به استفاده از فکرمان نداشته باشیم!

این جمله را بارها گفته‌ام که اگر یک سخنرانی را ۵ بار تمرین می‌کنید، شروع و پایان آن را باید حداقل ۲۰ بار تمرین کنید. چون این دو قسمت سخت‌ترین قسمت‌های کار هستند.

چرا شروع صحبت بسیار مهم است؟

شروع سخنرانی و یا آغاز صحبت در جلسات همانطور که دشواری‌های خاص خود را دارد، از آن طرف اهمیت زیادی نیز دارد. ما در دوره جامع سخنرانی و فن بیان به صورت مفصل در مورد نمودار جلب توجه مخاطبان صحبت می‌کنیم و اهمیت آن را بیان می‌نماییم. و همانطور که در این نمودار نمونه مشاهده می‌کنید، میزان توجه در ابتدای کار بسیار بالاست و به مرور زمان مخاطبان توجه‌شان را به سخنران از دست می‌دهند و به کارهای دیگر توجه می‌کنند.

بنابراین اگر ما شروع قدرتمند و تأثیر گذاری نداشته باشیم، بلاشک مخاطبان را از دست خواهیم داد زیرا ۷ تا ۳۰ ثانیه اول تضمین کننده قضاوت مخاطبان نسبت به ما هستند. یعنی:

۱٫ در مورد اعتماد به نفس ما قضاوت می‌کنند.

۲٫ درد مورد تسلط ما به کلام قضاوت می‌کنند.

۳٫ تصمیم می‌گیرند که در ادامه آیا باید به ما گوش کنند یا خیر

بنابراین نحوه شروع بسیار مهم است که در ادامه راهکارهایی فوق‌العاده کاربردی در این زمینه ارائه خواهیم کرد.

نمودار جلب توجه

 

نحوه آغاز و شروع سخنرانی بسیار مهم است و اگر شما شروع خوبی در سخنرانی خود نداشته باشید می‌توانید مطمئن باشید که مخاطبان را در همان ابتدای کار از دست می‌دهید. در این یک آموزشی مخصوص اعضای الماسی یک فیلم ۱۵ دقیقه‌ای به شما تکنیک‌هایی کاملاً کاربردی در مورد نحوه شروع سخنرانی ارائه کرده‌ایم.

در یک وبینار (سمینار آنلاین) مشترک که سال گذشته برگزار شد و نام آن اسرار سخنرانان حرفه‌ای بود، من به این موضوع پرداختم که سخنرانان مطرح از چه ترفندهایی برای ایجاد جذابیت در صحبت‌های خودشان استفاده می‌کنند؟ و یکی از موضوعات بسیار مهم در سخنرانی است که چگونه صحبت خود را شروع کنیم.

در این فیلم ۱۵ دقیقه‌ای راهکارهایی بسیار کاربردی و عملی برای شروع سخنرانی مطرح کرده‌ایم که شما می‌توانید برای سخنرانی خود یکی از آنها را استفاده کنید و مطمئن باشید که میزان توجه مخاطبان به شما بسیار بیشتر خواهد بود.

حقیقت این است که مخاطبان در ابتدای سخنرانی در مورد شما قضاوت خواهند کرد و در ابتدای صحبت (۳۰ ثانیه اول)‌ قصد دارند تصمیم بگیرند که آیا باید به شما گوش کنند یا این که مشغول نگاه کردن به در و دیوار یا موبایل یا صحبت فرد کناری خود باشند.

بنابراین شما باید این فرصت را مغتنم بشمارید و سعید کنید بهترین اقدام خود را برای شروع انجام دهید زیرا اگر بتوانید مخاطبان را در ابتدا با خود همراه کنید،‌ به احتمال زیاد در ادامه نیز خواهید توانست آنها را همراه خود نگاه دارید.

در صورتی که عضو اعضای الماسی سایت هستید؛ برای مشاهده فیلم مذکور می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

نحوه و ترفندهای شروع سخنرانی

بهترین روش برای شروع سخنرانی

راه‌های بسیار زیادی برای شروع سخنرانی وجود دارد، اما آنچه از تحلیل سخنران بزرگ و معروف عایدمان می‌شود این است که اکثر سخنرانان معروف و حرفه‌ای برای شروع سخنرانی خود از داستان‌ها استفاده می‌کنند!

داستان‌ها بدون شک یکی از قدرتمند‌ترین روش‌ها برای جلب توجه مخاطبان هستند و از همین رو توصیه می‌کنم مقاله اهمیت داستان گویی در سخنرانی  را به صورت کامل مطالعه کنید و مطمئناً در ادامه مطالب زیادی در مورد داستان گویی بیان خواهیم کرد.

اما شاید برای شما مهم باشید بدانید که چرا من داستان را برای شروع سخنرانی پیشنهاد می‌کنم؟! من به شما حق می‌دهم که این سوال را بپرسید و مطمئن باشید که این روش اگر به خوبی به کار بسته شود توجه همه مخاطبان را به خود جلب خواهد کرد. در ادامه دلایل من برای انتخاب داستان به عنوان بهترین روش شروع را خواهید شنید:

۱٫ جذابیت برای مخاطب: شاید اصلی‌ترین دلیل این است که بهترین روش برای جلب توجه مخاطبان  استفاده از داستان است. بازهم تأکید می‌کنم که داستان‌ها بسیار قدرتمندند

۲٫ دومین دلیل این است که ما برای تعریف داستان‌ها نیازی به فکر کردن نداریم و احتمال فراموشی اگر فقط چند مرتبه آن را تمرین کنیم بسیار بسیار کم خواهد بود.

۳٫ داستان‌ها برای مخاطبان بسیار ساده قابل پیگیری هستند و چون دارای سیری مشخص هستند، مخاطبان خیلی راحت با آن ارتباط برقرار می‌کنند.

۴٫ کسانی که در شروع سخنرانی خود از داستان استفاده می‌کنند این موضوع را تأکید می‌کنند که اعتماد به نفس زیادی دارند و این حس به مخاطبان القا می‌شود…

امیدوارم با به کار بستن این نکات سخنرانی‌های فوق‌العاده داشته باشید و در جلساتی که نیاز است صحبت خود را آغاز کنید، بدرخشید…

پیشنهاد ویژه، دوره غیر حضوری مهندسی سخنرانی اورژانسی!

اگر می‌خواهید در کمترین زمان، بیشترین بازدهی را را داشته باشید و سخنرانی‌های فوق‌العاده سریع اما جذابی را طراحی کنید، حتماً به دوره مهندسی سخنرانی اورژانسی مراجعه کنید:

مهندسی سخنرانی اورژانسی

مهندسی سخنرانی اورژانسی

 

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 48 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. mashdei می گوید

  با سلام.
  واقعا عالی بود و مطالب به صورت کامل بیان شده بود.
  فقط دو تا سوال داشتم:
  ۱- چرا گل زدن در ثانیه ۷ بازی رو انتخاب کردین و نگفتین مثلا در ثانیه ۶؟
  آیا با هدف خاصی انتخابش کردین(مثلا اثرگذاری بیشتر این عدد،چون در یکی از فیلم هاتون گفته بودین اثرگذاری عدد۳ خوبه) یا همینجوری انتخابش کردین؟
  ۲- در روش های شروع سخنرانی با توصیفاتی که داشتین به نظرم مورد بیان یک شکاف و راهکار رفع اون و مورد بیان یک مشکل و ارائه راه حل اون تقریبا یکی میشن. اگه اشتباه می کنم راهنماییم کنین.
  ممنون.

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام
   ممنونم از سوال شما.
   ۱٫ تحقیقات زیادی در مورد خاص بودن ثانیه ۷ اشاره داشتند. در حقیقت ۳ ثانیه ۷ ثانیه و ۳۰ ثانیه سه مقطع تصمیم گیری ذهنی هستند و در هر مرحله قضاوت یک گام جدی تر می‌شود.

   ۲٫بیان یک مشکل برای مثال می‌شود این که چطور در شرایط رکود فروش بیشتری داشته باشید. بیان شکاف می‌شود این که شما می‌خواهید ظرف مدت یک سال ثروتمند شوید اما معمولاً سالیان سال طول می‌کشد، چطور می‌توانید این کار را انجام دهید؟

   البته هردو اینها تا حد زیادی نزدیک به هم هستند.

 2. سورنا میری می گوید

  فوق العاده عالی بود
  من نمی‌دونستم این ترس بیشتر اول سخنرانی هست و برای همین بعد از اولین سخنرانی دیگه سخرانی نکردم…
  ولی الان دیگه اوضاع متفاوت شده ممنونم از شما

  1. حجت می گوید

   با سلام و درود خدمت سرور عزیزم، جناب آقای بهرام‌پور
   تمام مطالبتون جذاب و سودمند و جدید هستند. به‌حقیقت از مراجعه به وبسایتتون لذت می‌برم و بهره می‌برم.
   ظاهرا جناب «سورنا میری» از ایمیل حضرتعالی استفاده کردن؛ لذا گراواتور خودتون نمایش داده می‌شه، که شاید چندان خوشایند نباشه. اگه صلاح دونستید، ایمیل ایشون رو تغییر بدید.
   با سپاس فراوان
   پایدار باشید

   1. مهشید بهزاد می گوید

    دوست گرامی سلام
    بسیار ممنونیم از توجه و همراهی شما
    خوشحالیم که مطالب مورد توجه شما قرار گرفته است.
    امیدواریم دوستان در ارسال نظرات از ایمیل‌های سایت استفاده ننمایند و حتماً توضیحات بیشتر در خصوص قوانین ارسال نظرات را برای دوستان عزیز قرار خواهیم داد.

 3. sajad می گوید

  ممنون از مقاله خوبتون.

  معمولاً در همایش هایی که هم که چند نفر قرار است صحبت کنند انگار فشار روی نفر اول بیشتر از سایر نفرات است و به نوعی تعیین کننده موفقیت همایش خواهد بود. در ضمن نفری هم که سخنرانی پایانی را بعهده دارد، با توجه به اینکه حسی خوبی بر مخاطبین بر جای بگذارد یا خیر،‌ در موفقیت همایش تأثیرگذار است. این موضوع بسیار شبیه بحثی است که شما درباره یه سخنرانی و نقاط مهم اون مطرح کردید. این شباهت برایم جالب بود. بنوعی میشه گفت شکستن یخ شروع و پایان استادانه و ماهرانه اون جز سخت ترین و در عین حال تاٰثیرگذارترین قسمت های آن هستند.

  روز و روزگار بر شما استاد گرامی و سایر اعضای ارجمند تیم تان خوش

 4. فرزانه می گوید

  با سلام ببخشید ولی چرا باید اول سخنرانی ازداستان استفاده کرد؟اینطوری شاید وقت شنوندگان گرفته بشود(منظورتون چه نوع داستانی است)

 5. مونا می گوید

  فوق العاده بود
  متشکرم

 6. sajad می گوید

  درود بر استاد گرامی و همکاران محترم
  من دیروز به پشتوانه مطالبی که از شما آموخته بودم تونستم اولین ارائمو تو ادارمون انجام بدم. و آموخته هام بهم کمک کرد که:
  + صحبت هامو با داستان شروع کنم
  + متن های اسلایدهام کم و حداکثر پنج عبارت باشند
  + توی اسلایدهام از تصاویر بزرگ استفاده کنم
  + تا جایی که مناسب بودم چاشنی طنز به صحبتام اضافه کنم
  + با حضار تماس چشمی داشته باشم
  و خیلی مطالب دیگه که نمیشه همشونو تو این کامنت گفت.
  اما لازم میدونم بخاطر آموخته های فراوانی که از شما و همکاران محترم یاد گرفتم،‌ صمیمانه تشکر کنم و از خداوند متعال برای جنابعالی و مجموعه خوبتون موفقیت افزون تر را مسئلت دارم.

   1. sajad می گوید

    ممنون جناب بهرام پور عزیز

 7. مهری می گوید

  سلام
  من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و امروز یک ارایه کلاسی داشتم، رو موضوع هم تسلط داشتم اما صدام خیلی میلرزید و بعضی مواقع زبونم هم می گرفت. شما چه راهی رو برای من پیشنهاد می کنید؟ خیلی از ادامه راه میترسم و امروز نگرانیم بیشتر شد!

  1. مهشید بهزاد - دستیار مجازی می گوید

   دوست گرامي سلام
   تبريك مي‌گوييم كه براي پيشرفت و برطرف كردن نقاط ضعف خود تلاش مي‌كنيد. دوست عزيز مطالب زير را مطالعه نماييد:
   درس ششم رادیو سخنرانی با عنوان مهارت صحبت کردن در جمع را از لینک زیر گوش دهید.
   رادیو سخنرانی-مهارت صحبت کردن در جمع
   گوش دادن به صحبت های خانم داین ویندینگلند:
   diane-windingland
   همچنين درصورت تمايل دوره‌هاي غيرحضوري مهارت ارائه كنفرانس دانشجويي و دوره‌ي مديريت ترس از سخنراني را بررسي كرده و بر حسب نياز استفاده نماييد.
   لطفاً تمرينات گفته شده را به دقت انجام دهيد تا به نتايج دلخواه دست پيدا كنيد.

  2. حدیث رحمانی می گوید

   دوست گرامی سلام
   پیشنهاد می کنیم برای کنترل لرزش صدا و رفع آن به لینک زیر مراجعه نمایید:
   کنترل لرزش صدا
   امیدواریم که مطالب این دوره مورد توجه شما قرار گیرد و با انجام تمرینات لازم به نتایج دلخواه خود دست یابید.
   موفق و پیروز باشید.

 8. مهدی می گوید

  سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق هستم . بسیار به صحبت کردن و تدریس و ارتباط با دیگران علاقه دارم ولی پای کار که میرسه زمان روبرو شدن با یک فرد جدید استرس تمام وجودم رو میگیره قلبم تند میزنه از حضور در موقعیت های جدید احساس بدی پیدا میکنم حتی وقتی یه نفر اومد باهام مصاحبه کنه از تلویزیون در همون لحظه همه چی از یادم رفت .طرز فکرم رو در ارتباط رو در رو نمی تونم به طرف مقابل بفهمونم. خیلی دوست دارم در کلاس یه کنفرانس بدم ولی با این وضع ، فکر میکنم وسط کار همه چی از یادم بره. یه دوره ی ارتباط موثر از سایتتون خریداری کردم که بتونم به این مشکل بسیار بزرگم پایان بدم. ولی نمیدونم از کجا باید شروع کنم . ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید.

  1. مهشید بهزاد - دستیار مجازی می گوید

   دوست گرامي سلام
   تبريك مي‌گوييم كه براي برطرف كردن نقاط ضعف و رشد و پيشرفت خود تلاش مي‌كنيد.
   دوست عزيز حتماً تمرينات گفته شده در دوره‌ي ارتباط موثر را به دقت انجام دهيد تا به نتايج دلخواه دست پيدا كنيد.
   همچنين پيشنهاد مي‌كنم مطالب زير را نيز مطالعه و بررسي نماييد:
   رادیو سخنرانی-مهارت صحبت کردن در جمع
   diane-windingland
   و همچنين مطالب دوره‌ي رايگان را نيز حتماً مورد مطالعه قرار دهيد.

 9. مهدی می گوید

  ببخشید دانشجوی کارشناسی . اگه ممکنه یه امکان ویرایش تا زمان محدود اضافه کنید تا در صورت اشتباه شدن مجبور نشیم دیدگاه جدید ارسال کنیم . با تشکر فراوان.

 10. شهاب قاسمیان می گوید

  یا سلام و سپاس و ارادت خدمت جناب آقای بهرام پور
  حقیقتش این است که حدود ۱۵ سالی است بصورت تجربی سخنران و مجری هستم ولی از مطالب شما خیلی خیلی استفاده کردم چون به شکل اصولی و اکادمکیک کار نکرده بودم
  من همواره در این مدت با استفاده از اشعار بزرگان ادب و فرهنگ پارسی گوی با مخاطبان ارتباط برقرار می کردم از شما که این فرصت را برای دیگران فراهم می کنید تا یاد بگیرند آنچه را که خوب نمی داند سپاس گذارم

 11. سمانه می گوید

  فوق العاده ست جناب آقای بهرام پور.فقط من یه مشکلی دارم بر ا ارائه پایانامه ترس دارم نمیدونم باید چکار کنم راهنمایی فرمائید.

  1. مهشید بهزاد - دستیار مجازی می گوید

   دوست گرامي سلام
   بسيار خوشحاليم كه مطالب مورد توجه شما قرار گرفته است. پيشنهاد مي‌كنيم مطالب زير را مطالعه و بررسي نماييد و تمرينات گفته شده را حتماً انجام دهيد:
   نكاتي براي جلسه دفاع دانشجويي
   مطالبي در خصوص پاورپوينت
   دوره‌ي غيرحضوري مهارت ارائه كنفرانس دانشجويي
   پيروز باشيد.

 12. مصطفی می گوید

  با سلام و احترام، یه پیشنهاد دارم برای برگزاری یه دوره آموزشی برای غلبه بر ترس از سخنرانی در جمع. به نظرم اگه دوره ها سطح بندی بشه عالیه مثلا سطح ۱ افرادی که هنگام سخنرانی از ترس و استرس اصلا نمی تونن صحبت کنن سطح ۲ افرادی که تو جمع صحبت میکنن ولی خیلی کوتاه یعنی یکم تونستن بر ترسونن غلبه کنن و باید توانمندتر بشن خواهش میکنم خودتون مهندسی کنید و این دوره ها رو با سطح بندی و تعداد شرکت کنندگان کمتر بگذارید . ممنون

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست گرامی سلام
   از توجه شما بسیار سپاسگزاریم
   ممنونیم که نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان می گذارید و ما را همراهی می کنید.
   موفق و پیروز باشید.

 13. محمد اسحق می گوید

  جهان سپاس از معلومات های زیبای تان

 14. شمس الدین نوربخش می گوید

  باسلام وخسته نباشید
  واقعاًدست شما درد نکند تمام مطالب شما عالیست و قابل استفاده .من همیشه ازکمک ها وراهنمایی های شما درجلسات استفاده کردم وبعد شما را دعا کردم واقعادست مریزاد.بنده مطالب شما را از طریق ایمیل دریافت می کنم. خیلی خیلی ممنونم

 15. عصمت حاج واحدی می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید
  من یک سوال از خدمت شما بزرگواران داشتم. من نماینده بیمه هستم. مشکلی که من دارم این است که برای فروش بیمه های مختلف نمی دانم از چه طریقی باید باب گفتگو را باز کنم. آیا این تکنیک های آموزشی می تواند در این راستا کمک کند من دوره سخنرانی و فن بیان را شرکت کرده ام ولی هنوز نمی دانم چگونه باید باب گفتگو را برای فروش باز کنم. اگر در این خصوص راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم.

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   در این دوره به طور کامل مراحل فروش بیان شده است و مطمئناً برای شما موثر خواهد بود:
   ارتباط با مشتری
   امیدوارم چند هفته دیگر به ما ایمیل بزنید و اعلام بفرمایید که این دوره چه اثرات خوبی بر روی کسب و کار شما داشته است.

 16. raziye می گوید

  سلام.. شما شروع یک سخنرانی تاثیر گذار رو با تعریف یک داستان بیان کردید.. به نظرتون برای ارائه پایان نامه دانشگاهی میشه از داستان استفاده کرد؟؟
  لطفا جواب بدید

 17. مهسا می گوید

  با سلام برای شروع جلسه ارائه پایان نامه میشه بفرمایید دقیقا چطوری شروع کنم با چه جمله هایی

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که اهل یادگیری هستید و تلاش می کنید تا ارائه ای عالی داشته باشید.
   در ابتدا پیشنهاد می کنم حتماً مطالب دوره رایگان را مطالعه و بررسی کنید و همچنین مقالات زیر را مطالعه نماییدو به نکات گفته شده را حتماً به دقت انجام عمل نمایید:
   نکاتی برای دفاع از پایان نامه
   چگونه سخنراني را شروع كنيم؟
   ما را در جریان موفقیت های خود قرار دهید.

 18. عسل می گوید

  سلام خسته نباشید یه سوالی ازتون داشتم من قراره معلم بشم و توی یکی ازواحدهای دانشگاهیم قراره ی تدریس ۱۵ دقیقه ای درمورد یه موضوع دلخواه داشته باشم. درس تغذیه ورزشی را انتخاب کردم میخوام ی شروع خوب داشته باشم این مطالبی که گفتین برای زمان تدریس من زیاده.لطفا درحد یک یا دوجمله برای شروع،من روراهنمایی کنین.ممنون میشم

 19. faty می گوید

  باسلام من یه دانش آموز دبستانی هستم تو تو شهر ما برنامه ی به نام مسابقه تحقیق و پژو هش هست که دانش آموزان پایه ی ۴،۵و۶ تحقیقاتی انجام میدن بعد یسری افراد نگاه میکنند و مال کسایی رو که بهتر باشه انتخاب میکنند که اراءه بدن من خدارو شکر همیشه بودم و به عنوان اراءه برتر انتخاب شدم هر ۳سال و با این مطلب شما تو کارم موفق تر میشم ممنون از مطالبتون

 20. faty می گوید

  با سلام ببخشید دوباره مزاحم شدم میشه بگید برای شروع باید داستان در مورد خود موضوع باشه یا فرقی هم نمیکنه ممنون

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   باید داستان‌ها مرتبط با موضوع صحبت باشد.
   شروع صحبت با یک داستان می‌تواند از همان ابتدا توجه مخاطب را به ما جلب کند و باعث جذابیت بیشتر صحبت گردد.

 21. مهدی می گوید

  با سلام و عرض ارادت
  من متأسفانه دارم بینایی خودم رو به مرور زمان از دست میدم-بواسطۀ یک بیماری نادری که ژنتیکیه. در ابتدا خیلی خیلی غصه میخوردم و نا امید بودم…اما فعلا تونستم با این قضیه کنار بیام…و بهتر اینکه متوجۀ نقطۀ مثبت وجود خودم شدم، و اون نوع تکلم و بیانم هست که دارم گام در جهت شکوفایی و تقویت اون برمیدارم؛ و حتم دارم در کنار شما موفقیت حاصل خواهد شد. مرسی از اینکه هستین!
  با آرزوی بهترینها برای شما

 22. rahmani می گوید

  سلام !
  من نگار رحمانی نائب رئیس و نماینده شورای دانش اموزی کشور هستم و خیلی به کمکتون احتیاج دارم معمولا خوب صحبت و سخنرانی میکنم اما همیشه کمی استرس دارم چجوری میتونم استرس خودم رو کنترل کنم؟!
  ممنون!

 23. علی می گوید

  تشکرازمطالب مفیدشما

 24. احمددانایی فر می گوید

  موفق و پیروز و سربلند باشید.

 25. سارا می گوید

  با عرض سلام

  من دانش اموزی هستم که با کمک معلم در حال ساخت یک دستگاه نو اوری شده هستیم و باید از طرحم دفاع کنم برای شروع توضیحات در مورد دستگاه چگونه شروع کنم لطفا کمکم کنید

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که قصد دارید به بهترین نحو از طرح خود دفاع کنید.
   برای شروع چند پیشنهاد برای شما داریم:
   ۱. بیان یک آمار
   ۲. شروع با یک داستان شخصی
   ۳. انجام یک پرسش
   همچنین پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه نمایید:
   ترفندها و نحوه شروع سخنرانی
   ما را در جریان موفقیت های خود قرار دهید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 26. محمد رحمانی می گوید

  سلام خدا قوت وقتتون بخیر خیلی دوست دارم سخنران خوبی باشم ولی متاسفانه موفق نمی شوم مرا راهنمایی کنید

  1. حدیث رحمانی می گوید

   سلام دوست عزیز
   در این خصوص می فرمایید چه تمریناتی را انجام دادید و مهارت هایی را کسب کرده اید؟

 27. احمدشاه انوری می گوید

  جناب بزرگوار بهراپور صاحب سلام دارم خدمت شما استاد نهایت عزیز. من خیلی خوشحالم که در دوره رایگان آموزش سخنرانی و فن بیان ثبت نام شدم.من یکی از علاقمندان خاص شما هستم تقریباً همه ویدئو شما دیدم و گرفتم که بسیار مفید بود از شما یکه جهان سپاس گزارم و یک ویدئو شما در رابطه با اینکه چگونه میزبان باشم من دیدم و شما گفتین چگونه برای مهمانی آمده شویم ندیدم آیا همان ویدئو آمده است ؟

 28. سجادی می گوید

  سلام . نرم افزار مایندمپ رو از کجا تهیه کنم . ممنون راهنمایی کنید

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که همراه ما هستید بسیار خوشحالیم،شما می توانید این نرم افزار را از سایت زیر دانلود کنید:
   نرم افزار مایندمپ
   موفق باشید

 29. حمیدنیکوعقیده می گوید

  سلام من تازه لیسانس گرفتم ویک سمیناربرای شرکتمون میخوام برکزارکنم ولی سخنرانی مشکل دارم میشه کمکم کنید
  h.nikoo@gmail.com

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside