چگونه به شخصیت دیگران پی ببریم ؟

17

چگونه به شخصیت دیگران پی ببریم ؟

اگر اهل شبکه های اجتماعی باشید، شاید روزانه با تعداد زیادی از این نوع پیغام ها مواجه می شوید که شما را به شناخت شخصیت خود و دیگران، از روی موارد متفاوتی دعوت می کنند با عناوینی از این دست که:

 • شخصیت شناسی بر اساس پرنده ماه تولد
 • شخصیت شناسی از روی غذای مورد علاقه
 • شخصیت شناسی از نحوه مشت کردن دست
 • شخصیت شناسی بر اساس ادویه ماه تولد
 • شخصیت شناسی از روی انگشتان
 • شخصیت شناسی از روی فرم دهان

و انواع دیگر روش ها که شاید هنگام خواندن عنوان آنها بسیار متعجب شوید که واقعاً چه ارتباطی مثلاً بین نوع غذای مورد علاقه و شخصیت شما وجود دارد.

چگونه به شخصیت دیگران پی ببریم ؟

تعجبتان هم بی مورد نیست.

آیا ارتباطی بین آنها وجود دارد؟

با توجه به علاقه روزافزون انسان ها برای شناخت خصوصیات خود و از آن مهم تر شناخت افرادی که با آنها در ارتباطند یا قرار در آینده با آنها در ارتباط باشند، استفاده از روش هایی برای دستیابی به شناخت، بسیار فراوان شده است و بنابر افزایش علاقه افراد، تعداد و تنوع این روش ها نیز بسیارند.

چرا این روش ها برای پی بردن به شخصیت دیگران مورد پسند عده ای قرار می گیرد؟

دلایل مختلفی را می توان برشمرد، اما شاید چند دلیل مهم آن این باشد که:

 1. در دسترس بودن این روش ها. شما برای استفاده از آنها نیازی نیست به مشاور و یا مراکزی که این آزمون ها برگزار می کنند، مراجعه نمایید.
 2. قابل فهم بودن برای همه. شاید پاسخ بسیاری از آزمون های شخصیت شناسی دشوار باشند و نیاز به تحلیل بسیاری دارند، اما این شبه آزمون ها به راحتی پاسخ را در اختیار مخاطب قرار می دهد. (هرجند که ممکن است صحیح نباشند)
 3. تنوع موضوعی. یکی دیگر از دلایل مورد استفاده از این دست آزمون ها، تنوع در موضوعات آنهاست، مثلاً اینکه شما موقع عصبانیت چه تصمیمی می گیرید و یا خون گرم هستید یا خیر؟

و موارد دیگری که می شود به آنها اشاره نمود…

ولی نکته مهمی که در این میان نادیده گرفته شده است، صحت و درستی آن ها می باشد.

با توجه به اینکه افرادی که از این آزمون ها استفاده می کنند به دنبال راه حل هایی برای تغییرات مثبت در خود و یا ارتباط با دیگران، راه اندازی کسب و کار و شغل متناسب، درک همسر و فرزندان، تصمیم گیری در شرایط خاص و … هستند، صحت و درستی آزمون های شخصیت شناسی بسیار مهم است.

برای بررسی درستی این آزمون ها باید پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت و هرکدام از این روش ها را بررسی نمود تا بتوانیم به این شبه آزمون ها اعتماد کنیم و جواب آن را ارزشمند بدانیم.

اما پیشنهاد می کنم به جای اینکه وقت خود را صرف تعیین صحت و درستی این شبه آزمون ها کنیم، بهتر است از روش و آزمون معتبری برای کشف خصوصیات شخصیتی خود استفاده کنیم.

هدف این مقاله آشنایی شما با روش معتبر و علمی برای کشف تیپ شخصیتی خود است. این روش مورد تایید انجمن های روانشناسی دنیا قرار گرفته و نیازی ندارد که ما برای تعیین درستی آن، دست بکار شویم و خودمان اقدام نماییم.

کشف تیپ شخصیتی به کمک ابزار میرز- بریگز، که به اختصار MBTI می نامیم، راه بسیار مناسب و ساده ای است تا ما بتوانیم در ابتدا تیپ شخصیتی خود را کشف کنیم و پس از آن بتوانیم دیگران را نیز بهتر بشناسیم تا ارتباط موثری با  آنها داشته باشیم.

در ابتدا این روش توسط تحقیقات روانشناس مشهور سوئیسی، کارل گوستاوو یونگ شکل گرفت و نتیجه این تحقیقات به دست مادر و دختر آمریکایی به نامهای کاترین بریگرز و ایزابل میرز رسید و آنها با امتحان کردن روش های ارائه شده بر روی دوستان و آشنایان، توانستند روشی منسجم را طراحی کنند که امروزه به پاس زحمات آنها نام این روش از نام آنها گرفته شده است.

MBTI: Myers–Briggs Type Indicator

 

 چگونه به شخصیت دیگران پی ببریم؟

این روش با بیان چهار سوال اساسی و پاسخ به این سوالات، تیپ شخصیتی افراد را کشف و خصوصیات آن ها را با جزئیات بسیار مشخص می کند.

این سوالات در مورد نحوه دریافت انرژی، نحوه دریافت اطلاعات، چگونگی تصمیم گیری و سبک زندگی است، که مهم ترین نکات ابعاد شخصیت هر فرد را کشف و در آخر از کنار هم قرار دادن آنها، تیپ شخصیتی او را مشخص می کند.

پیشنهاد می کنم در گام اول و در همین مقاله، به کشف نحوه دریافت انرژیمان بپردازیم.

برای اینکه به شخصیت دیگران پی ببریم از کجا شروع کنیم؟

برای کشف نحوه دریافت انرژی از مثالی ملموس استفاده می کنیم. اگر در درون ما باتری وجود داشته باشد، ما برای شارژ این باتری ( که همان انرژی روحی می باشد) یکی از این دو روش را ترجیح می دهیم.

عده ای این باتری را به میان افراد دیگر برده و از هم صحبتی با دیگران و حضور در جمع آنها احساس شادی می کنند و به مرور که در این محیط قرار دارند، باتری درونی آنها شارژ می شود و انرژی مورد نیازشان را از جمع و محیط پیرامونشان و در اصل از دنیای بیرونی می گیرند.

به این دسته از افراد برون گرا گفته می شود.

اما دسته دیگری از افراد زمانی که نیاز به شارژ باتری درونیاشان دارند، سعی می کنند تا در محیطی خلوت و به دور از سایرین و در تنهایی خود، شروع به شارژ این باتری نمایند و انرژی مورد نیاز را از خود و دنیای درونیشان می گیرند.

این خلوت و تنهایی ممکن است به شکل مطالعه، گوش دادن به یک موسیقی و … انجام گیرد. این افراد حتی اگر مجبور باشند در جمعی حضور داشته باشند به دنبال فرصتهایی هستند که بتوانند در تنهایی باتری درونیشان را شارژ و مجدد به میان سایرین بازگردند.

به افرادی که انرژی را از خود، در تنهایی و از درونشان می گیرند، درونگرا می گویند.

 

چگونه به شخصیت دیگران پی ببریم؟

لازم است در این جا یک نکته را یادآوری کنم.

درونگرایی با خجالتی بودن متفاوت است. درونگرایی یک ترجیح است و افراد درونگرا از اینکه زمانی را در تنهایی و با خود سر کنند لذت می برند اما خجولی به طرز فکر ما نسبت به قضاوت سایرین در مورد ما برمی گردد که یک نقص است که باید برطرف شود.

حال اگر شما برای شارژ و دریافت انرژی به میان سایرین و محیط پیرامون خود می روید، برونگرا هستید و اگر برای دریافت انرژی، تنهایی را ترجیح می دهید یک درونگرا می باشید.

هر دوی این ترجیحات (درونگرایی و برونگرایی ) با ارزش هستند، فقط سبک و ترجیح هرکس با دیگری متفاوت است که این اختلاف در نحوه دریافت انرژی را شامل می شود.

توضیحات بیشتر در مورد MBTI (شخصیت شناسی):

وجه تمایز روش MBTI (شخصیت شناسی) نسبت به روشهای دیگر این است که جزئیات شخصیت را بطور کامل مطرح نموده و پس از آن به بیان نقاط ضعف و قوت هر تیپ شخصیتی می پردازد که سبب می شود این روش بسیار کاربردی و قابل استفاده باشد.

از دیگر نقاط قوت این روش این است که، بعد از پاسخ به آزمون و مشخص شدن تیپ شخصیتی، روش MBTI (شخصیت شناسی) اصراری به آن پاسخ ندارد و فقط آن پاسخ را به عنوان پیشنهاد مطرح می کند و فردی که آزمون را انجام داده است می تواند با خواندن شرح تیپ شخصیتی به دست آمده، متوجه بشود که آیا پاسخ آزمون با خصوصیات او همخوانی دارد یا خیر.

چگونه به شخصیت دیگران پی ببریم؟

اگر شرح تیپ شخصیتی همخوانی داشته باشد،‌ فرد آزمون را به درستی پاسخ داده است، اما اگر پاسخ آزمون دور از خصوصیات فرد باشد، می توان با کمک مربی MBTI (شخصیت شناسی) به تحلیل آن پرداخت تا به تیپ شخصیتی درست و مورد تایید برسیم.

اما چند نکته مهم در هنگام آزمون MBTI (شخصیت شناسی):

در هنگام آزمون همه گزینه ها را با دقت بخوانید و گزینه و عبارتی که شما و خصوصیات شخصیتی شما را بهتر توصیف می کند، انتخاب نمایید.

اگر در انتخاب گزینه و عبارتی مطمئن نیستید، از مربی MBTI (شخصیت شناسی) خود بخواهید تا آن عبارت را برای شما توصیف کند تا بتوانید بهترین پاسخ را انتخاب نمایید.

در پاسخ به کلیه آزمون های روانشناسی سعی کنید اولین پاسخی که به ذهنتان می رسد را انتخاب نمایید، زیرا معمولاً اولین پاسخی که بدون فکر کردن به ذهن می رسد، بهتر خصوصیات شخصیتی ما را بیان می کند.

به این نکته هم توجه داشته باشید که در آزمون های MBTI (شخصیت شناسی)، کلیه پاسخ ها و گزینه ها صحیح می باشند و ما گزینه غلط یا اشتباه نداریم، شما باید از بین گزینه های صحیح، گزینه ای که رفتار و خصوصیات اخلاقی و شخصیتتان را بهتر توصیف نموده است، انتخاب نمایید و به عبارت دیگر به دنبال ترجیحات خود بین گزینه ها باشید.

امیدوارم با شناخت روش شخصیت شناسی به کمک ابزار میرز – بریگز (MBTI)، بتوانید ارتباطات موثرتر و زندگی بهتری برای خود و دیگران رقم بزنید و با فراگیر شدن آن، جامعه بهتری را با تعامل بین همه افراد بسازیم.

چگونه به شخصیت دیگران پی ببریم؟

دوره جامع سخنرانی و فن بیان

دوره‌ای که در آن خواهید توانست سبک شخصی خود را به عنوان سخنران پیدا کنید دوره جامع سخنرانی و فن بیان  برگزار خواهد شد و فرصت زیادی برای ثبت نام باقی نمانده است

برای مشاهده توضیحات این دوره اینجا یا روی تصویر زیر کلیک کنید

پوستر دوره جامع

 

 

 

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 17 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. سوسن می گوید

  آیا از طریق نوشته ها هم میشه به شخصیت آدم ها پی برد
  مثلا من خودم همیشه فکرمیکنم یه شخصیت ثروتمند هستم و یه کانالی دارم در ای رابطه به اسم h_money@
  که در رابطه با مدیریت پول و سرمایه گذاری توش مینویسم؟
  آیا میشه اعضا کانالم شخصیت من پی ببرند؟

 2. رها می گوید

  ممنون از مطالب مفیدتان
  منتظر مقالات بعدی شما هستم

 3. amiri می گوید

  سلام البته حقیقت با تعریفی که در پرسشنامه هست تفاوت دارد. شاید ذهنیات یک فرد حقیقت نباشد و بافته های ذهنی اوست که ممکن است با حقیقت متفاوت باشد.

 4. دانشجو می گوید

  سلام آقای کاظمی.
  من حدودا یکسال پیش دوره ی تنبلی رو تهیه کردم.
  توی این دوره شما یه فایل صوتی برای تیپ های شخصیتی داده بودین و یکسری توضیحات.
  میخواستم ازتون تشکر کنم چون یک جمله ی شما تونست توی زندگی من تغییر خیلی خیلی بزرگی بوجود بیاره که میتونم به جرات بگم زندگیم کلا عوض شد.
  خیلی خیلی خوشحالم که با این علم آشنا شدم و دنبالش رفتم و در آخر سر با دکتر شیری اشنا شدم و به تیپ شخصیتیم بیشتر بها دادم و کلی اتفاقای دیگه.
  بازم یه دنیا دنیا ممنونم.
  شاد و موفق باشید.

 5. مريم زينلي می گوید

  مقاله mbtiرومطالعه كردم /خيلي واضح وروشن مطلب روبيان كرده بوديد منتظر ادامه مطالبتون دراين زمينه هستم/سپاس فراوان

 6. شهريار ناصح می گوید

  سلام استاد کاظمی عزیز
  من دوره mbti رو با خودتون گذروندم و خیلی به شفاف تر شدن این ابزار برام کمک کرد.
  اگر بخوام نظرم رو درباره مقاله بالا بنویسم باید عنوان کنم که ترجمه سوالات این تست به نظر من خیلی گزینه بهینه ای نیست به این دلیل که سوالاتی که بالا مطرح شده از نظر فرهنگ ما در ایران از نظر بار ارزش های هنجاری جامعه هم وزن نیستند و فکر میکنم این امر باعث بشه که پاسخگویی به این سوالات بیشتر تحت تأثیر باورها و ارزش هایی باشند که ما بهش پایبند هستیم تا ویژگی های شخصیتی درونی ما.
  البته همانطور که توضیح دادین این تست زمانی دقیق میشه که یا شخص خودش از بابت موضوع اطلاع داشته باشه یا اینکه با یک مربی این تست رو شرکت کنه.
  ولی من فکر میکنم افراد زمانی که با یک گزاره ارزشی مواجه میشن این حس بهشون دست نمیده که این سوال شفاف نیست براشون و بیشتر این حس دست میده که جوابی رو که بهتر میدونند رو بیشتر با خودشون سازگارتر میبینند حتی اگه اینطور نباشه.
  از زمانی که برای خواندن این پیام میگذارید سپاسگزارم و خیلی خوشحال میشم جوابتون رو به صورت ایمیل دریافت کنم.
  امیدوارم همیشه پیروز و پاینده و بیشتر از یک نفر باشید☺

 7. امیرحسین می گوید

  باعرض سلام و خسته نباشید
  اگه میشه فایل های صوتی و تصویری مطالبتون رو هم بزارین
  ممنون

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از بابت علاقمندی شما بسیار متشکریم.
   مقالاتی که به برای درک بیش تر به فایل صوتی و تصویری نیاز داشته باشد حتما با این فایل ها ارائه می شود.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 8. mehdibinam می گوید

  سلام
  دوستان میتونید تست های مربوطه رو از این سایت انجام بدید.
  http://msh313.ir/test.php

 9. درسا می گوید

  خیلی عالی بود ممنون از شما و سایت خوبتون

 10. محمد افراسیابی می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت شما، سایتتون بیش از حد خوبه! کامل و جامع.

  ممنون از شما

 11. ایران نژاد می گوید

  جالب بود. متشکرم

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside