چگونه ارائه کنفرانس خوبی داشته باشیم؟

39

یقیناً زمانی که ما بتوانیم در دوران دانشجویی ارائه کنفرانس خوبی داشته باشیم، اعتماد به نفسمان خوب باشد و توجه دیگران را به خود جلب کنیم، در آینده نیز می توانیم در زندگی شخصی، اجتماعی و شغلی خود مثل ستاره بدرخشیم و بیشتر از یک نفر باشیم.

ارائه کنفرانس

اصلاً چه اهمیتی دارد؟! ۲ نمره اش مال خودشان!!

چه در زمان دانشجویی خودم و چه الان که برای دانشگاه ها سخنرانی دارم، با این حرف ها خیلی مواجه می شوم:

۲ نمره اش مال خودشان!!

بابا! نخواستیم…! اینقدر اذیت شدن و ترس و استرس بخاطر ۲ نمره؟!!

مهم تسلط من به محتواست و این مهارت ارائه کنفرانس و سخنرانی و اینها مسخره بازی است!

همه که نباید کنفرانس بدهند، چند تا مقاله کپی می کنم و تحویل می دهم و با این کار نمره اش را هم می گیرم!

مگه اینایی که بلد هستن چه گلی به سر خودشون زدن که من بخوام برم یاد بگیرم؟!

و …

اما قطعاً شما دوست ارزشمندم هدفتان فقط ارائه کنفرانس و رفع تکلیف نیست و اهمیت یادگیری مهارت ارائه کنفرانس را می دانید.

شما نه تنها در دوران دانشجویی باید مهارت ارائه کنفرانس را یاد بگیرید، بلکه باید استاد سخنرانی شوید؛ چرا که موقعیت های شغلی آینده تنها برای افراد تحصیل کرده نیست بلکه هوش اجتماعی بسیار اهمیت دارد و تا حدی که، می توانم بگویم تعیین کننده است.
علاوه بر کار در زندگی روزانه در زندگی اجتماعی و شخصی، شما دائماً یا در حال سخنرانی هستید، یا نظر دیگران را می شنوید و یا سعی می کنید دیگران را تحت تأثیر قرار دهید و آن ها را با نظر خودتان متقاعد کنید.

 

ارائه کنفرانس

یقیناً فردی که بتواند در دوران دانشجویی توجه دیگران را به خود جلب کند، اعتماد به نفس بالایی داشته باشد و برای مهارت های خودش زحمت بکشد، در آینده موفقیت های چشمگیرتری خواهد داشت.

پس ما با یک تیر چند نشان را می زنیم! علاوه بر درخشیدن در دوران دانشجویی و داشتن اعتماد به نفس بالا، مهارتی را کسب می کنیم که در زندگی شخصی، اجتماعی و شغلی ما نیز به دردِ ما می خورد.

منظور ما از ارائه کنفرانس خوب چیست؟

شاید بهتر باشد قبل از اینکه یاد بگیریم چگونه ارائه کنفرانس خوبی داشته باشیم، ادراک ما از ارائه کنفرانس خوب یکسان باشد.
منظور ما از ارائه کنفرانس خوب یعنی اینکه اعتماد به نفس خوبی در انجام این کار داشته باشیم و حین ارائه کنفرانس، دیگران به ما توجه کنند نه اینکه با بغل دستی خود صحبت کنند یا گوشی خود را چک کنند!

حال چگونه؟!
قبل از اینکه به این بپردازیم که چگونه می توانیم یک ارائه کنفرانس خوب انجام دهیم، می خواهم داستان اولین کنفرانس خودم را برایتان بگویم…

داستان اولین کنفرانس من

پیشنهاد می کنم داستان اولین ارائه کنفرانس من را که در جلسه اول دوره جامع ۴۴ سخنرانی و فن بیان تعریف کردم را دقیق گوش کنید:

 

 

آیا من مناسب آموزش ارائه کنفرانس هستم؟

بعد از آن اتفاق بود که از خودم پرسیدم چرا من نتوانستم خوب سخنرانی کنم و ارائه کنفرانس خوبی داشته باشم؟! با اینکه مشتاق به ارائه کنفرانس خوب در آن درس بودم امّا از دیدگاه خودم افتضاح عمل کردم!
این سوال ذهنم را مشغول کرده بود که چگونه می توانم ارائه کنفرانس خوبی داشته باشم؟

به سراغ منابع آموزش سخنرانی رفتم؛ بهترین منابع داخلی و خارجی را پیدا کردم و به مطالعه ی آنها پرداختم. آن زمان زبان انگلیسی ام چندان تعریفی نداشت و از یکی از اقوامم کمک می گرفتم.
اما بدترین چیز این بود که:

به خودم می گفتم اینها برای خارج از ایران نوشته شده و برای کشور ما جواب نمی دهد!
حرفم درست بود. چرا که بومی سازی انجام نشده بود و کتاب های بسیار محدودی در حیطه سخنرانی داخل کشور خودمان نوشته شده بود که آن هم مختص مهارت های کنفرانس نبود!
بعد از بررسی آن ها به دانشگاه های مختلف رفتم. از آن ها اجازه گرفتم تا درجلسه کنفرانس و دفاع آن ها حضور داشته باشم. بیش از ۲۰۰ کنفرانس و دفاع دانشجویی را از نزدیک تحلیل و بررسی کردم.
بعد سعی کردم آموزش هایی از خارج کشور که در فضای آنلاین مقدور بود را هم ببینم تا در مهارت ارائه کنفرانس، عالی عمل کنم.
در این مسیر متوجه شدم بسیاری از دانشجویان نیز مشکل من را دارند و این طبیعی است! بنابراین شروع به انتقال تجربیاتم به بسیاری از دانشجوهای دانشگاه خودمان و دانشگاه های دیگر کردم و از اینکه دانشجویان اینگونه استقبال می کردند و به دردشان می خورد، به وجد می آمدم.

ارائه کنفرانس

بعد ها در دوره هایی داخل کشور شرکت کردم و همزمان با آن، تجربیاتم را با آموزش های کاربردی داخل و خارج از کشور تطابق دادم و توانستم اولین کتاب در زمینه مهارت های ارائه کنفرانس و دفاع دانشجویی را بنویسم.

ارائه کنفرانس

این کار را ادامه دادم و به تحلیل و بررسی سخنرانی های داخلی و خارجی نیز پرداختم و تقریباً تمام منابع و دوره های آموزش سخنرانی را گذراندم.
به درخواست دانشگاه ها، برای اساتید هیئت علمی آنها آموزش های حرفه ای ارائه دادم و به شما قول می دهم اگر راهکارها و تجربیاتم را در این مقاله به کار بگیرید، شما نیز می توانید ارائه کنفرانس خوب انجام دهید و با مهارتی که کسب می کنید، در هر جمعی بدرخشید.

چگونه می توانیم ارائه کنفرانس خوبی داشته باشیم؟

اعتماد به نفس در ارائه کنفرانس

برای اینکه در کاری، از جمله ارائه کنفرانس، اعتماد به نفس لازم را داشته باشیم، پیشنهاد می کنم مقاله زیر را دقیق مطالعه کنید و مهم تر اینکه برنامه ۱۰ روزه آن را جدی بگیرید و به آن عمل کنید:

[اعتماد به نفس]

نحوه شروع کنفرانس

بیایید فرض کنید من می‌خواهم درباره موضوع شخصیت‌شناسی سخنرانی داشته باشم و این‌طور شروع کنم که:

موضوع بحث ما شخصیت‌شناسی است و در شخصیت‌شناسی، افراد به چهار بعد (ترجیح) شخصیتی و شانزده تیپ شخصیتی  دسته‌بندی می شوند که براساس تست MBTI می‌توان به تیپ شخصیتی آن‌ها پی برد.
و ادامه بدهم… .

متأسفانه این کاری است که حتی اغلب سخنرانان مطرح انجام می‌دهند، اما نتیجه‌اش را نیز می‌بینند…مخاطبینی که توجه‌شان پایین می‌آید و دیگر همراه آن‌ها نیستند.

چرا توصیه مربیان سخنرانی‌های برتر در دنیا به این است که…

اگر از مربیان برتر دنیا که در حوزه سخنرانی فعالیت می‌کنند، افرادی مثل نانسی دوراتی که جزو بهترین مربیان سخنرانی در آمریکاست و یا پروفسور مت مک گریتی که استاد دانشگاه واشینگتن در آمریکا و دقیقاً بخشی از فعالیتش به موضوع همین مقاله، یعنی ارائه کنفرانس، مربوط می‌شود و غیره که با آن‌ها در ارتباط هستم، بپرسید که چگونه باید یک شروع خوبی داشته باشم؟ اغلب استفاده از روش داستان، سوال پرسیدن و غیره را پیشنهاد می‌دهند.

این خوب است و دقیقاً من نیز همین را می‌گویم.

اما به نظر شما برای چه؟

ارائه کنفرانس

همان طور که در مثال بالا در شروع سخنرانی شخصیت‌شناسی دیدید، من اگر سریعاً سراغ اصل مطلب بروم تعداد زیادی از مخاطبینم را از دست می‌دهم.

چرا که ابتدای صحبتم نتوانسته‌ام یخ مخاطبینم را بشکنم! ابتدای هر صحبتی شما باید یخ مخاطبین خود را بشکنید. تازه بحثمان داغ شد. آماده‌اید تا این موضوع بسیار حیاتی را به شما بگویم؟ موضوعی که حتی بعضی سخنرانان حال حاضر کشورمان آن را نمی‌دانند و بعضی فقط روش‌ها را حفظ کرده‌اند اما دلیل آن را نمی‌دانند. پس با من همراه باشید.

یخ‌شکنی

احتمالاً شما نیز یادتان است وقتی در دوران تحصیل در مدرسه معلم می‌آمد و می گفت: کتابتان را باز کنید!
با این جمله در واقع باید بگویم در حد انسان با ما برخورد نمی‌شد و تنها وسیله‌ای بودیم برای انتقال دانش!

جالب است در سخنرانی‌های ما نیز چنین افتضاحی در حال رخ دادن است و به تبع آن در ارائه های کنفرانس ما نیز چنین اشتباهی رخ می‌دهد.

شما در ابتدای صحبت باید کاری کنید تا حس و حال جلسه خشک نباشد و مخاطب از این‌که با شماست حس خوبی داشته باشد.
علاوه بر آن، وقتی یخ مخاطبینتان یعنی دانشجویان و یا اساتید را بشکنید دیگر، از برخی اشتباهات جزئی می گذرند و از حس خوب آن‌ها، شما نیز استفاده می‌کنید.

دلیل تأکید من به شروع بی‌نظیر

ما آدم‌ها قضاوت‌کننده‌های بی‌نظیری هستیم! به محض وارد شدن فردی به داخل اتاق می‌توانیم سریعاً بگوییم این فرد کیست، نظرش چیست، و او را بپذیریم یا رد کنیم. بدون این‌که ذره‌ای به او فرصت دهیم تا خود را نشان دهد.

ارائه کنفرانس

در سخنرانی نیز همین است. با شروع صحبت، شما قضاوت می‌شوید و مخاطب تصمیم می‌گیرد با شما همراه باشد یا خیر.(هر چند در مواردی شاید داور مجبور باشد با شما در دفاعتان همراه باشد، اما ما می‌خواهیم از نظر حسی با ما همراه شود و این منفعت خیلی زیادی برای ما دارد.)

بنابراین، شروع معیار قضاوت است و ما باید برای شروعمان برنامه خوبی داشته باشیم.

ویژگی‌های شروع خوب

اولین ویژگی یک شروع خوب این‌است که شما باید به مخاطبتان بگویید برای چه باید به شما گوش دهند و شما با سخنرانی‌تان چه منفعتی به او می‌رسانید.

این ویژگی در ارائه کنفرانس ها که حتماً باید رعایت شود و این دلیل را گاهی به صورت آشکار و گاهی به صورت پنهان به دانشجویانی که مقابل شما هستند، حتماً باید ارائه دهید.

اما در دفاع دانشجویی، بیشتر روی ویژگی دوم یعنی معیار قضاوت کار می‌کنیم.

اکثر ارائه کنفرانس یا دفاع‌هایی که بررسی می‌کردم، دانشجو با لحن بسیار ضعیف، بدون تماس چشمی که نشان‌دهنده عدم اعتمادبه‌نفس آن دانشجو در دفاعش بود شروع به صحبت می‌کرد.
این شروع با قضاوتی که گفتیم، جمع می‌شود و حضار آماده‌اند تا یک اشتباهی صورت بگیرد تا همین طور انتقاد کنند.
در حالی که با یک شروع خوب و یخ‌شکنی حتی از بعضی اشتباهات ما چشم می‌پوشند و ما هم خیلی راحت‌تر از صحبت کردن خود لذت می‌بریم.

روش‌های متداول برای یخ‌شکنی در ارائه کنفرانس

همان طور که گفتم شما در ارائه یا کنفرانس و هر صحبتی که قرار است داشته باشید و دوست دارید دیگران به آن گوش دهند و همراه شما باشند، باید یخ مخاطبتان را بشکنید.

در یخ شکنی ، دیگر مخاطب نسبت به شما گارد نخواهد داشت و خیلی راحت‌تر با شما همراه خواهد بود.
اگر سوتی دادید همراه هم می‌خندید و دوباره ادامه می‌دهید.

۱- سوال پرسیدن

استفاده از سوال و شروع سخنرانی با یک پرسش خوب می‌تواند راه خوبی برای شروع یک ارائه باشد، اما چند نکته و تبصره نیز دارد.

 

ارائه کنفرانس

تبصره های سوال پرسیدن:

اول این‌که باید سوالمان برای مخاطب واضح باشد تا در قدم اول متوجه سوال ما بشود، تا از او انتظار همراهی داشته باشیم و از همراهی او مطمئن شویم.

مثلاً فرض کنید که دانشجویی با شوق و ذوق ارائه‌اش را شروع کند و بپرسد چند نفر از شما دانشجویان می‌خواهید ازدواج کنید؟

دستی بالا نمی‌رود و اصطلاحاً آن دانشجو در قدم اول ضایع می‌شود.

یا سخنرانی را که از سن بالا می‌آید و با شوق و ذوق می‌پرسد چند نفر از شما در زندگیتان و ارتباطتان با همسر و فرزندتان دچار مشکل هستید؟

این موضوع طبیعی است که ما در ارتباطات‌مان دچار ضعف هستیم چرا که در سیستم آموزشی ما هیچ تدبیری برای آن وجود نداشته، اما پذیرفتن این موضوع توسط مخاطب و اعلام آن را نباید انتظار داشت و این غیرحرفه‌ای بودن سخنران را می‌رساند که نتوانسته با یک سوال خوب، حلقه اتصال خوبی را با مخاطب برقرار کند و در این حالت نیز سخنران با قیافه‌هایی که به او زل زده‌اند روبرو می‌شود و با این شروع افتضاحی که داشته باید ادامه دهد.

نکته دومی که در سوال پرسیدن باید دقت کنیم این است که با سوال پرسیدن باید خودمان نیز همراهی کنیم و این نکته بسیار مهمی است.

یک روز در کلاسی که مدرّس آن من نبودم و به عنوان یکی از شرکت‌کنندگان حضور داشتم از من خواسته شد تا یک سخنرانی داشته باشم و من با توجه به این‌که در آن حیطه متخصص نبودم، فقط اطلاعاتی داشتم که کار خودم را راه می‌انداخت. در این سخنرانی بداهه من فقط از همین نکته استفاده کردم و با پرسیدن سوالات مناسب در کنار همراهی و بالا آوردن دستم و نهایتاً یک ارائه خوب باعث شدم تمام مخاطبین آن کلاس درگیر شده و بعضی‌ها نیز از خواب بیدار شوند (البته به آن‌ها حق هم می‌دهم چرا که مدرّس آن کلاس صدای کاملاً یکنواخت و واقعاً خواب‌آوری داشت!!!)

همچنین بعضی از دانشجویان را می‌بینم که بعد از مطرح کردن سوال خود از هم‌کلاسی‌های خود می‌خواهند دست خود را بالا بیاورند و به اصطلاح مدیریت کلاس خوبی داشته باشند.
اما واقعاً این به ضرر آن‌ها عمل می‌کند و چند نفری را با همین کلام از دست می‌دهند و کلاس، حتی در مواقعی آشفته‌تر نیز می‌شود.
بنابراین با همین همراهی و بالا آوردن دست، این موضوع نیز حل می‌شود.

نکته بسیار مهم این‌است که هرگز، هرگز و هرگز در ارائه کنفرانس تان به فردی اشاره نکنید و بگویید شما بفرمایید. این استرسی که به مخاطب می‌دهید و این‌که اگر اشتباه بگوید آبرویش می‌رود باعث می‌شود او نیز دست به کار شود و ارائه کنفرانس شما را با روش‌هایی خراب کند.

و آخرین نکته مهم این‌که اگر از این روش برای کنفرانستان استفاده می‌کنید باز حواستان باشد، ممکن است چند نفر برون‌گرا سر کلاستان باشند و از پرحرفی‌شان بقیه کلافه شوند و بقیه مخاطبین را از دست بدهید.

نقد این روش

روش استفاده از سوال برای شروع در ارائه کنفرانس کمی ریسکش بالاست. هرچند درگیر شدن مخاطب در این روش بالاست، اما فعلاً برای شروع خوب نیست و حرفه‌ای تر که شدیم حتماً از این روش استفاده کنید.

۲- اشاره به یک اتفاق

این روش برای ارائه کنفرانس جواب می‌دهد. با یک موضوع مشترکی صحبتتان را آغاز می‌کنید. دقت کنید که اتفاق سلیقه‌ای نباشد. به عنوان مثال، در موضوعاتی مثل برجام و یا رییس‌جمهور آمریکا، افراد نظرات مختلفی دارند و شما نباید از این موضوعات به عنوان اشاره به یک اتفاق مشترک استفاده کنید.

۳- استفاده از نقل‌قول‌ها

فرض کنید شما می‌خواهید ارائه‌ کنفرانسی را در مورد روش تدریس و ساده درس دادن داشته باشید و به مخاطبین خود بگویید یکی از نشانه‌های حرفه‌ای بودن در تدریس، ساده کردن محتواست.

می‌توانید ارائه خود را این‌گونه آغاز کنید:

بسیار خوشحالم که با موضوع ساده کردن محتوا و تدریس حرفه‌ای در خدمت شما هستم.
قبل از هرچیز می‌خواهم نقل قولی را از آلبرت اینشتین درباره این موضوع بگویم:
به قول آلبرت اینشتین :…. و صحبتتان را ادامه دهید.

نقل‌قول‌ها بسیار کمک‌کننده هستند و در سخنرانی‌هایی که در مورد موضوع مهارت‌های ارائه کنفرانس در دانشگاه‌های مختلف و سراسر ایران داشته‌ام شاید از هر پنج تای آن‌ها سه تا را با جمله بسیار زیبای استیو جابز شروع کرده‌ام.

جمله‌ای که تک‌تک کلماتش را مدیران و افرادی بیشتر حس می‌کنند که خیلی دیر به من مراجعه می‌کنند و حتّی نمی‌توانند در جمع کارمندان خودشان به خوبی صحبت کنند و آن‌ها را متقاعد به انجام یک ایده، یا تغییری در رفتارشان با یکدیگر کنند.

آن جمله این است که:

ارائه کنفرانس

خوشحالم که شما دوست خوبم همین امروز برای مهارت‌های خود اقدام کرده‌اید و نتیجه آن را در آینده‌ای نه چندان دور خواهید دید.

۴- استفاده از آمار و ارقام

البته نه هر آمار و ارقامی! آمار و ارقامی که عجیب باشند و در ضمن برای مخاطب ملموسش کنید.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید ارائه‌ کنفرانسی را در درس شیمی انجام دهید و در اسلاید خود جدول‌هایی را آورده‌اید و می‌خواهید با استفاده از این روش ارائه خود را آغاز کنید، لطفاً ساکت بمانید و بگذارید اسلایدتان کار خودش را بکند!…

این را به این دلیل نمی‌گویم که اسلاید شما مشکل دارد و اصول ساختن اسلاید حرفه‌ای را رعایت نکرده‌اید.

خیر!!! این موضوع سر جای خود! اما این‌که با یک سری ارقام و آماری که شاید برای شما که روی آن بحث کار کرده‌اید ملموس باشد، ارائه‌تان را شروع کنید فاجعه است، چرا که نتوانسته‌اید آن را برای مخاطب خود نیز ملموس کنید و با او ارتباط برقرار نمایید.

بنابراین اگر از عهده‌ی ملموس کردن آمار و ارقام عجیب و غریب برای مخاطب خود برمی‌آیید روش بسیار خوبیست، اما اگر قرار است با این روش اتفاقاً مخاطب خود را از دست بدهید و نتوانید اتصال خوبی با او برقرار کنید هرگز این کار را نکنید.

روش‌های پیشنهادی من در شروع ارائه کنفرانس

۱)  استفاده از روش داستان

داستان‌ها فوق‌العاده هستند. خود شما هنگام شنیدن داستان اولین کنفرانس من چه حسی داشتید؟
استفاده از داستان برای شروع ارائه کنفرانس، بی‌نظیر است!

ارائه کنفرانس

فرض کنید من می‌خواهم برای موضوع مشتری‌مداری یک سخنرانی برای جمعی داشته باشم و موضوع کارگاه، کاربرد فن بیان در مشتری مداریست.
یکی از روش‌های بسیار عالی قطعاً داستان اشتباهاتی است که من در هتل‌ها می‌دیدم و یا مجموعه هایی که از من راهنمایی می‌خواستند تا در این شرایط اقتصادی به آن‌ها کمک کنم تا با امکاناتی که دارند مزیت رقابتی ایجاد نمایند و فروش شان را بیشتر کنند (البته این موضوع با تلاش و عمل کردن آن‌ها میسر می‌شود نه صرفاً انتقال تجربیات من و دانستن مواردی که باید انجامشان دهند.)

بیایید یک مثال از ارائه کنفرانس دانشجویی داشته باشیم:

به عنوان مثال، موضوع کنفرانس شما، علل ضعف سیستم آموزشی ماست و می‌خواهید در این رابطه ارائه‌ای داشته باشید. چند روز پیش با فردی صحبتی داشته‌اید که بر این باور بوده تا معلمان ما ثروتمند نباشند نمی‌توانند فرزندان ما را ثروتمند تربیت کنند و بنابراین جامعه‌ای ثروتمند نخواهیم داشت.
شما از این موضوع استفاده می‌کنید و همین، شروع قدرتمندی برای ارائه‌تان می‌شود.

داستان‌ها از کجا می‌آیند؟

همان‌طور که در مثال آخر دیده‌اید، داستان می تواند از اتفاق‌هایی باشد که شما قبل از ارائه‌تان با آن‌ها برخورد کرده‌اید و یا بهتر بگویم تجربیات شخصی‌تان باشد.

دومین منبع، داستان‌های علمی و مستندی است که در رابطه با موضوع شما وجود دارد. بگردید آن‌ها را پیدا کنید و در ارائه‌ کنفرانس خود از قدرت داستان‌ها استفاده کنید.البته نه هر داستانی، بلکه داستان‌های مرتبط با موضوع شما که با کمی جستجو، چه در موضوعات تخصصی، چه موضوعات عمومی به لطف اینترنت و داستانک‌های گوشی‌های هوشمند پیدا می‌شوند.

مزایای استفاده از داستان بسیار زیاد است که فقط به این اشاره می‌کنم که همه ما از کودکی علاقمند به داستان‌ها بوده‌ایم و هستیم.
بنابراین وقتی ما بتوانیم از این موضوعی که در درون همه ما هست استفاده کنیم، در واقع از درون ارتباط بسیار خوبی در ارائه کنفرانس خود با دانشجویان برقرار کرده ایم که باعث می شود به صحبت ما بیشتر توجه کنند و با ما همراه باشند.

یک نکته پرانتزی

ببینید آقای رضازاده! موضوع من تخصصی است؛ حرف شما صحیح است اما برای من نمی‌شود!

اینجا همان جاییست که در مشاوره‌های شخصی، بسیار به آن برخورده‌ام و در کارگاه‌ها و سخنرانی‌هایم قبل از این، به آن‌ها می‌پردازم چرا که می‌دانم ما ایرانی‌ها و به‌خصوص دانشجوها، استاد بهانه آوردن هستیم!

به محض این‌که یک اصل و  یک نکته خوب را که باید رعایت کنیم، یاد می‌گیریم، باید به مغز خود زحمت بدهیم و آن را رعایت کنیم، ولی می‌خواهیم این زحمت را برداریم و بنابراین می‌گوییم:

موضوع من تخصصی است و اصلاً داستانی راجع به آن وجود ندارد!

و یا داستان باعث می‌شود من غیرحرفه‌ای به نظر برسم (جالب است بدانید  در حال حاضر خانم نانسی دوارتی در امریکا دوره‌هایی با نام story telling  یا مهارت‌های داستان‌گویی با هزینه بسیار زیاد برگزار می‌کند و خود ما نیز داستان را دوست داریم اما بعضاً بهانه می آوریم.)

و یا حرف هایی از این قبیل که داستان‌ها وقت‌گیر هستند و…!
(در این مورد نیز باید با توجه به زمانی که دارید داستان‌های کوتاه انتخاب کنید و آن‌ها را به شیوه‌ای جذاب تعریف کنید و این با توجه به بحث یخ‌ شکنی که بررسی کردیم، بسیار ارزشمند خواهد بود و با یک شروع عالی قدم بسیار بزرگی را برداشته‌ایم.)

اما در موارد قبلی باید بدانیم:

اگر بخواهیم کاری را انجام دهیم راهش را پیدا می‌کنیم و اگر نخواهیم بهانه‌اش را.

زیاد دیده‌ام افرادی که در ارتباط خود دچار مشکل شده‌اند و به یک جایی رسیده‌اند که نمی‌دانند واقعاً باید چکار کنند، اما حاضر نیستند یک بار برای همیشه روی ارتباط خودشان و این‌که با چه کسانی و چگونه ارتباط موثر برقرار کنند، کار کنند و دائم بهانه‌هایی می‌آورند.

۲) استفاده از کلیپ و فیلم مرتبط

یکی از روش‌هایی که سخنران مطرح کشورمان نیز از آن استفاده می‌کنند استفاده از کلیپ چنددقیقه‌ای مرتبط با موضوعشان است.
شما نیز می‌توانید در ارائه‌ کنفرانس های خودتان از آن استفاده کنید و خیلی راحت یخ مخاطبان خود را بشکنید و با ادامه ارائه کنفرانس خود آن‌ها را مجذوب خود نمایید.

کوتاهی  و  بلندی کلیپ‌ها نیز بسته به  مدت  زمان ارائه کنفرانس شماست، اما در ارائه‌ کنفرانس های دانشجویی با توجه به تجربیاتم و بررسی هایی که داشته ام، بیشتر از ۳  دقیقه  بازخورد جالبی  نخواهد داشت و اصلاً  توصیه  نمی‌کنم.

کار تمام است؟!

به عقیده بسیاری از سخنران‌ها با یک شروع خوب، مقدار زیادی از مسیر را طی کرده‌اید و البته در این مورد درصدهایی هم ارائه می‌کنند.

من نمی‌خواهم حرف آنان را رد کنم و بگویم نه این‌طور نیست. البته که درست می‌گویند، اما من از دید دیگری می خواهم به این موضوع نگاه کنم.

فرض کنید شما با دوستانتان همراه هستید و سرکوچه وانتی را می‌بینید که اطرافش شلوغ است. به جلو می‌روید و جعبه‌ی میوه‌ای را انتخاب می‌کنید و می‌خواهید بخرید و روی آن را می‌بینید که پر است از میوه‌های تازه و وسوسه‌کننده اما زیر آن‌ها میوه‌های خرابی است که بوی آن‌ها شما را یک‌سال از خرید از هر دست‌فروش و وانتی که میوه بفروشد، متنفر می‌کند.

دقیقاً ادامه ارائه کنفرانس نیز همین است.

با یک لحن یکنواخت صحبت کردن و مونوتُن صحبت کردن فقط باعث می‌شود دانشجویان به زور چشم‌های خود را باز نگه دارد و حتی با محتوای عالی، اثرگذاری و میخکوب کردن استاد در ارائه کنفراس و جلب توجه دانشجویان به خودتان را نداشته باشید!
یکی از بهترین تمرین ها برای داشتن لحن مناسب در ارائه کنفرانس، تمرین خودکار است که پیشنهاد می کنم اگر در دوره رایگان سایت شرکت نکرده اید، همین الان اقدام کنید و از مطالب آموزشی که دریافت می کنید، شگفت زده شوید!

چگونه یک پایان خوب در ارائه کنفرانس داشته باشیم؟

گل طلایی پس چه می‌شود…؟ اما می‌رسیم به بخش حیاتی ارائه کنفرانس از نظر من، یعنی پایان و جمع‌بندی.

ارائه کنفرانس

سعی کنید داستان یا فیلمی را که دوستش داشته‌اید، به یاد بیاورید. تنها چند نکته از آن را به یاد دارید که اغلب آن یا به شروع خوب و یا به پایان خیلی قوی آن برمی‌گردد که باعث شده در ذهنتان بماند.

بنابراین در ارائه کنفرانس با بخش حیاتی پایانی شما می‌توانید تأثیر به‌سزایی داشته باشید و با توجه به بررسی و تحلیل هایم، این دقیقاً جاییست که اغلب دانشجوها آن را دست‌کم می‌گیرند و توجه شما باعث می‌شود نقطه تمایز بزرگی با دانشجویان دیگر به وجود آورید.

اکثر سخنران‌های کشورمان نیز در بخش پایانی، مخاطبین خود را رها می‌کنند و با دانستن تأثیرات بالای آن، شما دیگر اشتباه آن‌ها را تکرار نخواهید کرد.

همچنین با توجه به  این که نباید انتظار داشته باشید حضار تمام مطالبی را که گفته‌اید به یاد بیاورند، پس باید یک جمع‌بندی خوب داشته باشید.

از این طریق به دانشجویان و علی الخصوص استاد ناظر به ارائه کنفرانس شما، به صورت ناخودآگاه و پنهانی می‌گویید که صحبت شما یکپارچه بوده است.

این جمع‌بندی تأثیر شگرفی خواهد داشت و آمادگی آن از قبل، اعتمادبه‌نفس شما را بالا می‌برد و مقصد شما را روشن‌تر می‌کند.

علاوه بر آن، ارائه‌ کنفرانس تان را در ذهن دانشجویان و استاد، ماندگار می‌کنید (در این مورد هسته سخنرانی بسیار کمکتان می‌کند تا به صورت کاربردی به اهمیت و چگونگی این موضوع پی ببرید.)

به عنوان مثال، در کارگاه‌هایی که با موضوع اسلایدسازی و مهارت‌های استفاده از پاورپوینت به عنوان سخنران و مدرّس حضور دارم، در پایان با یک نکته کلیدی به مخاطبین متذکر می‌شوم تا هر وقت پاورپوینت را با ورد اشتباه گرفتند، به یاد کارگاه من بیفتند.

تاکتیک‌های گل طلایی

همانند شروع می‌توانید تمامی آن روش‌ها را به کار بگیرید. اینجا من نمی‌خواهم سخنرانی حرفه‌ای را بگویم، بلکه هدف ما یک سخنرانی خوب است که درقالب ارائه کنفرانس انجام می‌شود.

پایان ارائه کنفرانس  می‌تواند با روش‌هایی همانند روش‌های شروع باشد. به عنوان مثال، برای جمع‌بندی پایانی می‌توانید از نقل‌قول استفاده کنید.

مثلاً در موضوع مهارت‌های استفاده از پاورپوینت، جمع‌بندی پایانی من برای اساتید هیئت علمی یکی از دانشگاه‌های خوب کشورمان، جمله گرینولدز بود که در کتاب presentation zen خود می‌گوید:

اگر قرار است اسلایدهای پر از نوشته نمایش دهیم، پس شاید بهتر باشد سکوت کنیم و بگذاریم مخاطبین خودشان اسلایدها را بخوانند. اما آن وقت موضوعی که پیش می‌آید این‌است که چرا شما آنجا هستید؟!؟!

به شما دوست ارزشمندم تبریک می گم که تا انتهای این مقاله به دنبال نکته ی مخصوص به خودتان بودید که باید آن را در ارائه کنفرانس خود به کار بگیرید و منتظر مقاله های بعدی در زمینه چگونه بدون استرس کنفرانس بدهیم و تمرین های مناسب ارائه کنفرانس خوب، باشید.
خوشحال می شوم در قسمت نظرات مربوط به همین مقاله نکات مفید مخصوص به خودتان را بنویسید.
شما می توانید فایل PDF این مقاله را از طریق لینک زیر دانلود کنید:

دانلود PDF مقاله

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 39 نفر نظرشان را نوشته اند

  1. محمدمریدی می گوید

   سلام،جناب رضازاده بسیارعالی بوداستفاده کردیم.مریدی هستم درمدرسه استادی ۲باشما هم دوره بودیم متاسفانه مادوجلسه بیشترنتونستیم ادامه بدیم وازقافله جاماندیم .اگرشمایک جمله طلایی براماداشته باشیدبراحرکت به طرف موفقیت آن یک جمله چیست .آرزوی توفیق روزافزون برا شمااستادعزیز

 1. محسن محمدی می گوید

  سلام و درود
  ممنون از مقاله جامع و کاربردیتون

 2. Hamid می گوید

  سلام سعی میکنم در کلاس های درس ام این روشها را بکار گیرم،ممنون از مقاله تان.

 3. محمدمریدی می گوید

  سلام جناب رضازاده بسیارخرسندوخوشحالم ازموفقیت شمابسیارعالی بود.مریدی هستم دردوره استادی ۲باهم همراه بودیم ومتاسفانه من دوجلسه بیشترنیامدم وازقافله جاماندیم.آرزوی توفیق روزافزون شما

 4. طاهره غفاری می گوید

  سلام
  ممنون به خاطر لطف همیشگیتون

 5. امين دولت شاه می گوید

  ممنون از شما. مطالب کاربردی و راهکارهای مناسبی رو در مورد ارائه و کنفرانس بیان کرده اید.
  موفق باشید

 6. میثم مرادی می گوید

  عالی بود برای نوشتن متن سخنرانی چه باید کنیم ؟

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که به یادگیری خود اهمیت می دهید.
   در خصوص متن سخنرانی پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را مطالعه کنید:
   نگارش متن سخنرانی با مایندمپ
   موفق و پیروز باشید.

 7. نوری می گوید

  عالیه من اخر شهریور دفاع پایان نامه ام هست هنوز نخوندم ولی سر فرصت می خونم از دیدنش خوشحال شدم

 8. ملیکا می گوید

  عالی بود، ممنون!

 9. رضا شریفیان می گوید

  با سلام و احترام،
  از مطالب ارایه شده سپاسگزارم و امیدوارم همواره موفق و پیروز باشید.

 10. حسنیه رضایی می گوید

  با سلام و احترام
  بسیار عالی و ضروری بود ممنون از شما

 11. شیوا اسکندری می گوید

  مطالب بسیار عالی، آموزنده، و کاربردی است. ممنون ازشما

 12. شیوا اسکندری می گوید

  مطالب بسیار عالی، آموزنده، و کاربردی است. ممنون ازشما

 13. سارا مهدیزاده می گوید

  استاد عزیز سلام..ممنونم از مطالب ارزشمندتون.از این مقاله خیلی استفاده کردم..من مشکلم بیشتر توی لحنمه ک خواب اوره..و بالا پایین کردن صدامو خوب نمیتونم انجام بدم..و راهنمایی میخوام
  ممنون از توجه اتون
  ممنون از پاسخ اتون
  ارادتمند شما سارا مهدیزاده

 14. زهرا معینی می گوید

  سلام.
  خداقوت عرض میکنم.
  مقاله پر کاربرد و جامع بود.و حتما می تواند مفید واقع بشود.از شما ممنونم.
  لطفا متن مقاله را به صورت فایل pdf قرار دهید.

 15. مسعود زارعی می گوید

  سلام و تشکر از موضوع بسیار مهمی که به آن پرداخته‌اید.

  من در یکی از سمینارهایم (که در مورد تربیت فرزند با محبت بود )با انجام کار عملی صحبت را شروع کردم.
  گفتم در برگه‌هایی که خدمتتان داده‌ام نام ۵نفر از دوستان نزدیکتان را بنویسید و وضعیت مالی خودتان ر ا با آنها مقایسه کنید.
  با این کار عملا گفتم که اگر فرزند ما دوستان خوبی داشته باشد،‌رفتارهای خوبی را هم خواهد داشت.

  نظر جنابعالی در مورد شروع با کار عملی چیست؟

 16. پریسا نیک فطرت می گوید

  سلام
  عالی عالی بود متشکرم

 17. الهه فرهادی نسب می گوید

  سلام و ممنون از مطالب مفیدتون
  مطالب جنابعالی و جناب اقای بهرام پور عالیه اما در این باره یک سوالی هست
  من دفاع پایان نامه رو در پیش دارم فکر نمیکنم به هیچ عنوان بشه از این روش داستان سرایی و سوال و جواب استفاده کرد مخصوصا در مدت ۲۰ دقیقه فرصتی که برای ارائه کل مطالب داریم
  و مخصوصاااااا با هیات داوری که حضور دارند و مجال برای بیان مطالب اضافه اصلا بهت نمیدن
  شاید در رشته های دیگه بشه چنین کاری کرد ولی رشته من که حسابداری هست و مثلا دفاع من که درباره محافظه کاری هست اصلا نمیشه از داستان استفاده کرد و یا از این روش
  به نظرم این روشها بیشتر برای تدریس کلاسی مفید باشه و یا برای رشته های تربیتی و ارائه هایی که مدت زمان در اختیار مناسب باشه تا از داستان و چالش ایجاد کردن بتونی به موضوع اصلی برسی
  باز هم ممنون و متشکرم از همه مطالبتون
  به امید سلامتی و شادی و موفقیت روز افزون تمام عزیزان بیشتر از یک نفر

 18. omid می گوید

  سلام
  واقعا اینمطالبتون همش تئوری بود و هیچ کاربرد عملی نداشتن لطف کنید به صورت گام به گام و عملی دفاع پایان نامه را بنویسید. یا به صورت فیلم قرار دهید.
  باسپاس ببخشید که اینجوری نقد کردم.

 19. فتاحى می گوید

  سلام ممنون از مطالب اموزشى شما ولى بهتر است هرجايي كه پيشنهادى داريد ،مثال بزنيد مثلا شما مى گوييد پليان خوبى داشته باشيد تا مخاطب رها نشود اگر بامثال باشد مطالب شما ملموس تر خواهد بود ممنون

 20. نعيمه می گوید

  سلام مرسي از اطلاعات عاليتون
  من هم دوست دارم فرد مفيد وموفقي باشم خواهم شد

 21. پویا می گوید

  سلام
  لطفا طریقه کنفرانس برای من که کم حرفم نه خجالتی چطور باشه
  متن رو بنویسم و روش بخونم؟
  طریقه نوشتن متن چطور باشه بهتر است؟
  ممنون.

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که تا این حد به یادگیری خود اهمیت می دهید.
   در خصوص نحوه ارائه و متن سخنرانی پیشنهاد می کنیم که مقالات زیر را مطالعه کنید:
   چطور متن سخنرانی خود را بنویسیم
   چگونه متن سخنرانی را فراموش نکنیم؟
   موفق باشید.

 22. حسن می گوید

  فوق العاده بود.
  واقعا لذت بردم.
  ان شاءاله پله های ترقی را با سرعت برای سربلندی اسلام و ایران طی کنید.

 23. رمضانعلی صفدری می گوید

  تشکر استاد محترم آقای رضازاده
  از راهنماییهای بسیار مفید و ارزنده تان جهان سپاس .

 24. احسان صالحی می گوید

  ممنون از مقاله کامل و پرمغزی که ارائه دادید.
  من برای خودم اینگونه مقاله را خلاصه و دسته بندی می‌کنم:
  سخنرانی سه قسمت اصلی دارد: شروع، میانه، پایان

  شروع سخنرانی باید خیلی خوب باشد و به مخاطب برسانیم که چرا باید به ما گوش دهند و از سخنرانی ما چه منفعتی می‌برند.
  برای داشتن یک شروع خوب باید ابتدا یخ شکنی انجام داد که روش‌های متداول یخ شکنی عبارتند از :
  ۱-سوال پرسیدن (البته سوال‌های مثبت، و همراهی خودمان با مخاطب)
  ۲-اشاره به یک اتفاق
  ۳-استفاده از نقل قول‌ها
  ۴-استفاده از آمار و ارقام

  میانه سخنرانی:
  استفاده از داستان‌ها یا تجربه‌های شخصی که برای‌مان اتفاق افتاده
  استفاده از کلیپ‌ها یا فیلم مرتبط جهت انتقال بهترِ آموزش

  پایان سخنزانی و جمع بندی یا گل طلایی دقیقه ۹۰ :
  که این بخش می‌تواند نقطه تمایز ما باشد نسبت به سایرین
  بدلیل اینکه همه‌ی صحبت‌های ما به یاد مخاطب نمی‌ماند ما باید در پایان یک جمع بندی داشته باشیم و تیترهای اصلی را یادآوری کنیم تا یکپارچگی صحبت‌مان را هم نشان داده باشیم.

  بیـــشتر از یک نفریم …. :)))

 25. مینا مشهدی می گوید

  ممنون از مقاله مفیدتون….به عنوان یک مجری که مدیریت و برگزاری یک همایش را به عهده دارد چگونه می توان اجرای مناسب و عالی داشت؟

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از همراهی شما بسیار متشکریم.
   دوست عزیز با توجه به این که عوامل مختلفی برای یک اجرای مناسب تاثیر دارد،نیاز است که شما تجربه های قبلی خود را از ارائه هایتان بفرمایید تا ما دقیق تر بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 26. مهسا می گوید

  با سلام و احترام
  مقاله واقعاااااااا عالیییییبب بوووووود.دستمریزاد.مرسیییییی

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از اینکه به دنبال فراگیری علم و یادگیری دانش هستید از شما ممنونیم و خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت.
   شاد و بیشتر از یک نفر باشید.

 27. بهداد می گوید

  لطفا مقاله ها را به صورت پی دی اف به اشتراک بگذارید

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که به یادگیری علاقمند هستید.
   فایل PDF در انتهای مقاله قرار داده شد و شما می توانید آن را دانلود کنید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 28. مهراب می گوید

  سلام من زیاد تو سیت ها نظر نمیدم ولی مقالتون جالب بود ممنون.

 29. محمد احمدی می گوید

  خیلی جالب و موثر بود این مقاله.واقعا بهتون تبریک میگم و ممنونم از شما

 30. عبدالرضا مهدوی می گوید

  باسلام .خیلی استفاده کردم سپاس از شما. مهدوی هستم با حدود ۲۲ سال سابقه فعالیت در صنعت شوینده و بسیار علاقه مندم که این تجربیاتم را در اختیار علاقه مندان در این صنعت قرار دهم ولیکن نمی دانم چگونه می توانم این کاررا انجام دهم .مشکلی که من دارم اینست که احساس می کنم اینگونه کلاسها برای افرادی جوانتر از من تشکیل می شود و وقتی درآنها شرکت می کنم بدون رودربایستی باید بگویم چون اکثرا” در سنین بسیارکمتراز من هستند .یک حس افسردگی به من دست می دهم و ابیشتر سعی می کنم که با مطالعه کتاب بتوانم ئآنچیزی را که به دنبالش هستم بدست بیاورم .درهمین راستا امثال مقاله شما بسیار برای من مفید است. بازهم سپاسگزارم.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside