چطور جذاب صحبت کنیم ؟

73

چطور جذاب صحبت کنیم ؟ اول خسته کننده صحبت نکنیم!

در مقاله پیشنین یعنی چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟ به این موضوع پرداختیم که دلیل این موضوع چیست و البته ممکن است که خود ما نیز جزو این دسته از افراد باشیم که خسته کننده صحبت می‌کنیم و برای این که فن بیان خوبی داشته باشیم و جذاب صحبت کنیم باید نکاتی را رعایت کنیم که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

باید توجه کرد که جذاب صحبت کردن لزوماً مربوط به موضوع سخنرانی نیست و در هر حیطه‌ای می‌توان از آن بهره برد حتی در گفت و گوهای روزمره. و مثلاً هیچ کسی دوست ندارد که هنگام صحبت کردن خود چنین تصویری را تجربه کند:

جذاب صحبت کنیم

همه ما دوست داریم که جذاب صحبت کنیم تا مخاطبان را در صحبت‌هایمان میخکوب کنیم. و در این مقاله دقیقاً در مورد این موضوع صحبت می کنیم که چطور جذاب صحبت کنیم تا نظر کسانی که برایشان صحبت می کنیم را جلب کنیم.

چطور جذاب صحبت کنیم ؟

اولین گام برای جذاب صحبت کردن، این است که خسته کننده صحبت نکنیم! یعنی نکات ممنوعه در سخنرانی و گفت و گوهای روزمره را کاملاً رعایت کنیم. پس حتماً مقاله چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟ را مطالعه کنید

خسته کننده صحبت نکردن

پیش نیاز جذاب صحبت کردن ، درست صحبت کردن است.

اگر دوست دارید بدانید چطور جذاب صحبت کنید باید بگویم که گام اول این است که فن بیان و سخنوری خوبی داشته باشیم برای همین پیشنهاد می‌کنم که حتماً در دوره رایگان سخنرانی و فن بیان ما شرکت کنید. برای این کار کافیست که نام و ایمیل خود را به ما بگویید (در کادر زیر وارد کنید) تا درس‌های دانلودی فوق‌العاده‌ای را به ایمیل شما ارسال کنیم. اولین درس بلافاصله بعد از ثبت نام و درس دوم ۶ ساعت بعد به صورت اتوماتیک ارسال خواهد شد:

 

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان

 

و بعد به سراغ موارد زیر بیایید:

کوتاه صحبت کردن

حتی اگر بهترین حرف‌های دنیا را هم داشته باشید مطمئن باشید که با زیاد صحبت کردن ارزش آن را کم خواهید کرد. اصل کمیابی در دوره فتح قله‌های متقاعد سازی  به صورت کامل توضیح داده شده است.

اگر می‌خواهید صحبت شما مورد توجه دیگران قرار بگیرد تا حد ممکن کوتاه صحبت کنید. اگر سخنرانی می‌کنید اجازه ندهید تحت هیچ شرایطی بیش از ۶۰ دقیقه پشت سر هم سخنرانی کنید. فراموش نکنید اگر شمش‌های طلا مانند شن‌های ساحل روی زمین ریخته بودند، هیچ کسی به آنها توجهی نمی‌کرد.

کار عملی

برای این که بتوانید تمرین کنید تا کوتاه صحبت کنید،باید چند گفت و گو از خودتان با فرد دیگری را ضبط کنید و متن آن را بنویسید و یک بار دقیق به آن نگاه کنید و ببینید که کدام قسمت‌ها را می‌توان حذف کرد. و سعی کنید مجدداً آن را اجرا کنید و اینقدر این کار را انجام دهید که مطمئن شوید هیچ قسمتی قابل حذف نیست.

پس از چهار یا ۵ بار تمرین کردن در این حیطه، کم کم به صورت ناخودآگاه خلاصه‌تر صحبت خواهید کرد.

در مورد مخاطبان صحبت کنید

بعضی‌ها هنگام صحبت کردن، مرتکب این اشتباه نا بخشودنی می‌شوند که فقط درباره موضوعات مورد علاقه خودشان حرف می‌زنند. به نظر شما نباید گوینده به این نکته توجه کند که چه چیزی شنونده را سرگرم می‌کند، نه خودش را!؟ باید سعی کنید به خواسته‌های مخاطبان توجه کنید.

هنگام آماده شدن برای صحبت، در مورد شنوندگان مطالعه کنید و به خواسته‌ها و آرزوهای آنها توجه کنید و در مورد آنها صحبت کنید. همیشه افراد دوست دارند که در مورد مسائل، مشکلات،‌ راه‌حل ها و موضوعات مربوط به خودشان صحبت شود. اگر دوست دارید صحبت‌های شما مورد استقبال دیگران باشد تا حد ممکن از دیگران صحبت کنید و تا حد ممکن کم در مورد خودتان صحبت کنید.

حجم مطالب را کم کنید

آقای TJ Walker در ششمین باشگاه سخنرانی و فن بیان برج میلاد به این موضوع پرداختند که تحت هیچ شرایطی در یک صحبت یا سخنرانی بیشتر از ۴ موضوع را مطرح نکنید

این اشتباه تقریباً‌ همه گیر را تکرار نکنید که در نطقی کوتاه مطالب زیادی را عنوان کنید. موضوعی را که انتخاب کرده‌اید فقط از یکی دو زاویه در نظر بگیرید و به طور کامل توضیح دهید.

اگر چند بار صحبت خود را از قبل تمرین کنید مطمئناً خواهید دید که حجم مطالب زیاد شما را در ارائه اذیت می‌کند و البته مخاطبان را واقعاً ناراحت و خسته خواهد کرد.

استفاده از داستان

در مقاله افراد خوش بیان چگونه صحبت می‌کنند؟ به صورت کامل در مورد این موضوع صحبت کردیم که چطور باید در صحبتمان از داستان استفاده کنیم و چطور داستان‌های خوبی پیدا کنیم و در صحبت خود از آنها بهره ببریم.

داستان‌ها فوق‌العاده هستند و اگر بتوانیم خوب آنها را بیان کنیم می‌توانیم مطمئن باشیم که مخاطبان از شنیدن داستان لذت خواهند برد.

اگر شک دارید که داستانی که در ذهنتان است به اندازه کافی جذاب است یا نه، می‌توانید به این پیشنهاد توجه کنید که اگر اینقدر جذاب بوده که در مدتی طولانی در ذهن شما باقی مانده است، پس احتمالاً به اندازه کافی جذاب است…

کار عملی:

حتماً از داستان‌ها و اتفاق‌هایی که برای خودتان پیش آمده فهرستی تهیه کنید و حتماً آنها را چنیدن مرتبه تمرین کنید و در مرتبه آخر صدای خود را ضبط کنید و ببینید که آیا به نظر خودتان به اندازه کافی جذاب داستان تعریف می‌کنید؟

حرکات خوب و حرفه‌ای

روش دیگری که باعث می‌شود که خوب و جذاب صحبت کنیم داشتن حرکات مناسب است. فرقی نمی‌کند که شما در حال سخنرانی و صحبت در جمع باشید و یا در حال گفت و گو با دوستانتان در یک جمع دوستانه و یا حتی تعریف یک خاطره برای همسرتان! شما باید حرکات خوبی داشته باشید. مثلاً در یک سخنرانی شاید لازم باشد لحظاتی از روی سن پایین بیایید و در بین مخاطبان حرکت کنید:

چطور جذاب صحبت کنیم

و یا در زمان تعریف یک داستان می‌توان از حرکات دست و بدن بیشتر استفاده کرد.

داشتن لحن خوب

حتی با رعایت کردن تمام نکات بالا، نمی‌توان مطمئن بود که مخاطبان ۱۰۰ درصد به ما گوش خواهند کرد. در حقیقت اگر شما لحن و بیان خوبی نداشته باشید می‌توانید مطمئن باشید که مخاطبان به زودی خسته خواهند شد.

در مجموعه مقالات مربوط به بحث فن بیان  راجع به تمرینات فن بیان به صورت مفصل صحبت کردیم و شاید لازم باشد به فیلم آموزشی چگونه تمرینات فن بیان را انجام دهیم؟ توجه ویژه‌ای داشته باشید.

کار عملی فن بیان

به عنوان اولین تمرین فن بیان سعی کنید تا حد ممکن به افرادی که بیان خوبی دارند و لحن صحبت کردن آنها را دوست دارید توجه کنید. (این افراد می‌توانند سخنران، گوینده، بازیگر، مجری و … باشند)

به نوع صحبت کردن آنها توجه کنید و ببینید که چه زمانی لحن آنها تغییر می‌کند و چطور دهان آنها باز و بسته می‌شود.

دانلود متن مقاله

به زودی تمرینات زیادی در رابطه با فن بیان در وبسایت قرار خواهیم داد.

کافی نیست؟! می‌خواهید جذاب‌تر صحبت کنید؟

اگر دوست دارید جذاب‌تر و دوست داشتنی‌تر باشید پیشنهاد می‌کنم که حتماً روی دکمه زیر کلیک کنید:

چطور جذاب و دوست داشتنی باشیم

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 73 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. soorena می گوید

  بسیار عالی بود ممنونم

 2. فائزه اصغرزاده می گوید

  آقای بهرام پور عزیز برای داشتن یک آرشیو کامل به pdf مقالات نیازمندم که اگر در ادامه برای دانلود قرار دهید خالی از لطف نخواهد بود.

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   ممنونم از نظر شما.
   منظورتون امکان دانلود PDF مقاله به صورت اتوماتیک هست و یا این که آرشیوی مثلاً فصلی داشته باشیم

   1. فائزه اصغرزاده می گوید

    ۴روووز بعد…!؟!
    وضعیت داشت نگران کننده میشد!!!!
    سلام!
    “آرشیو فصلی” البته منطور من امکان تک دانلود بود اما اینطوری خیلی بهتر خواهد بود هم جالبه و هم رفع کننده ی نیاز من و دوستان دیگه!
    البته اگه بشه که مقالات کامل شده و نهایی توی اون آرشیو باشن قطعا غنی تر خواهد بود.
    ممنون از ایده های خوب و جذاب شما

 3. مقدس می گوید

  با سلام
  احتراما در اين نوشته مثلا شما چيزي ميخواستي بما ياد بدي ؟

 4. آیدین می گوید

  فقط میتونم بگم که عالی

 5. ملیکا می گوید

  عالی بود ^_^

 6. myamin می گوید

  سلام امین قاطع هستم و قصد دارم یک داستان کوتاه مطرح کنم.به نظر شخصی من داستان جذابی هستش

 7. myamin می گوید

  یک سخنران معروف در مجلسی که دویست نفر در آن حضور داشتند، یک صد دلاری را از جیبش بیرون آورد و پرسید: چه کسی مایل است این اسکناس را داشته باشد؟ دست همه حاضرین بالا رفت.سخنران گفت: بسیار خوب، من این اسکناس را به یکی از شما خواهم داد ولی قبل از آن می خواهم کاری بکنم. و سپس در برابر نگاه های متعجب، اسکناس را مچاله کرد و پرسید: چه کسی هنوز مایل است این اسکناس را داشته باشد؟ و باز هم دست های حاضرین بالا رفت.این بار مرد، اسکناس مچاله شده را به زمین انداخت و چند بار آن را لگد مال کرد و با کفش خود آن را روی زمین کشید. بعد اسکناس را برداشت و پرسید: خوب، حالا چه کسی حاضر است صاحب این اسکناس شود؟ و باز دست همه بالا رفت. سخنران گفت:

  دوستان، با این بلاهایی که من سر اسکناس در آوردم، از ارزش اسکناس چیزی کم نشد و همه شما خواهان آن هستید.و ادامه داد: در زندگی واقعی هم همین طور است، ما در بسیاری موارد با تصمیمــاتی که می گیریم یا با مشکلاتی که روبرو می شویم، خم می شویم، مچالــه می شویم، خاک آلود می شویم و احساس می کنیم که دیگر پشیزی ارزش نداریم، ولی این گونه نیست و صرف نظر از این که چه بلایی سرمان آمده است هرگز ارزش خود را از دست نمی دهیم و هنوز هم برای افرادی که دوستمان دارند، آدم با ارزشی هستی

  1. احسان می گوید

   اصلا قبول ندارم این نظر رو.
   من تصمیم میگیرم مدتی ادم بدی باشم ومثلا به دیگران ظلم کنم ایا باز هم مثل قبل دوست داشتنی هستم ؟معلومه که نه!
   پس تصمیمات ما سر نوشت واینده ی ما رو تعیین میکنند….
   اب ریخته شده را نمتوان جمع کرد. یا اگر هم به این شدت نباشد بازم شیشه ی شکسته شده با چسب مثل اولش نمیشه

  2. zahra می گوید

   ممنون واقعا زیبا بود.

 8. mohamad givehki می گوید

  سلام
  من به شخصه دوست دارم در یک ارائه، حجم مطالبی متناسب با زمان داشته باشم ولی در سر کلاس های دانشگاه بعضی از اساتید انتظار دارند که کلاس را بمباران اطلاعاتی کنیم ولی خب واقعا در زمان محدود این امکان پذیر نیست،و

  “فرصت نمیشه که برای مطالبم داستان هم تعریف کنم”،
  و گاها این حس رو دارند که برای جمع آوری مطالب زحمت نکشیدم،در صورتی که مطلب برای گفتن دارم اما زمان واقعا محدوده،ولی واقعا مطالبی که میگم دز ذهن بچه ها می مونه، به نظر شما باید چکار کنم که استاد ها همچین حسی نداشته باشند؟

  باز هم مثل همیشه عالی آقای بهرام پور عزیز
  ممنون

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام آقای گیوه‌کی عزیز
   امیدوارم حالتان خوب باشد و ممنونم از این که در نظرات همیشه همراهی می‌کنید.

   اگر بتونید یک موضوع را از ابعاد مختلف بشکافید، مثال‌های متفاوت و عالی بزنید و همان ابتدا اعلام کنید که:
   با اجازه استاد من نمی‌خواهم مطالب زیادی رو بگم که فراموش میشه، می‌خواهم یک موضوع را بگویم و بسیار دقیق شویم تا همیشه در خاطرمان باقی بماند.

   آنوقت اگر استاد شما خیلی فرد مشکل داری نباشد با شما راه خواهد آمد.

   اگر در یک جمله بخواهم بگویم این است که اگر شما به خوبی به یک موضوع بپردازید و ابعاد آن را دقیق بشکافید خیلی بعید است که استاد شما را متهم به کم کاری کند.

   پیروز و موفق باشید و اگر سوالی وجود داشت من در خدمت شما هستم.

 9. ریحانه می گوید

  با سلام. سوالم رو نمیدونم جای درستی مطرح میکنم یا نه.

  خوب من هم ترس از سخنرانی دارم! اما نکته اینجاست که قبلا اصلا چنین ترسی نداشتم، داوطلبانه سخنرانی میکردم و اعتماد به نفس بالایی در این زمینه داشتم. عالی هم رفتار میکردم و ارایه میدادم.
  اینکه چه شد الان برای یه سخنرانی بسیااار کوچک هم ناتوانم نمیدانم! شاید مربوط به شرایطی طولانی باشد که من مدام در حالت دفاعی و تهاجمی به سر میبردم! (در زندگی) و شاید احساس حمله در سخنرانی و اثرات بد آن چند سال شرایط دفاعی-تهاجمی من را ناتوان کرده.
  در دوره رایگانتون شرکت کردم، اما مشکل من همچنان سر جاش هست! یعنی فکر سخنرانی هم برام ترسناکه، دیگه موقع سخنرانی که میخوام زار بزنم!!
  توی سخنرانی هم چنان افتضاح رفتار میکنم و نمیتونم اطلاعاتم رو درست منتقل کنم که خوب مسلما داره به شرایط کاریم هم ضرر بزرگی میزنه!

  به نظرتون از کجا شروع کنم؟؟؟ ممنونم و یک دنیاااااااااااا سپاسگذارم.

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام
   متشکرم از نظرتان و به شما تبریک می‌گویم که به فکر رشد مهارت‌های خود و رفع مشکلاتتان هستید.

   شرکت در دوره رایگان هیچ فایده‌ای ندارد!
   عمل کردن به تک تک درس‌های آن است که نتیجه دارد.
   آیا همه تمرین‌ها را مو به مو انجام داده‌اید؟

   1. ریحانه می گوید

    ممنونم از توجهتان.
    تمرینات را تا سر تمرین ۴۰ روزه خیلی خوب بودم. ولی سر اونجایی که باید داوطلب سخنرانی بشیم در تمرین ۴۰ روزه، گیر کردم!
    نمیتوتم! البته من در طی جلسات هفتگی اراپه برای استاد و ۲ نفر دیگه دارم. اگر بشه ارایه برای ۳ نفر رو اسمش رو سخنرانی گذاشت!! با این حال که هر هفته هم هست، من باز هم به شدت دچار اضطراب میشم به دلیلی که خودم هم نمیدونم!! محیط ثابته، ۳ نفر ثابت هستند، من درسم رو بلدم، دیگه این استرسی که گاهی از شدت افت فشار حالم بد میشه نمیدونم از کجا میاد!

    هرگز داوطلب سخنرانی در گروه (حدود ۲۰ نفر) نشدم و جراتش رو ندارم! در حالی که انتظار استاد از من سخنرانی برای اساتید دانشگاه در جمع های ۱۰۰ نفر به بالاست!!! و همین الان هم کلی همگی شاکی هستند که چرا در گروه ارایه ندادم تا به حال!

    1. محمد پیام بهرام پور می گوید

     متشکرم از پاسخ دقیق شما
     ۱٫ هیچ کسی نمی‌تواند شما را مجبور به سخنرانی برای اولین بار کند (مگر در کلاس‌های حضوری من شرکت کنید و آنوقت هیچ راه فراری از دست من نخواهید داشت! 🙂 پس باید خودتان تلاش کنید)
     ۲٫ دوره غیر حضوری ترس از سخنرانی را تهیه کنید. این دوره مطالب بسیار جالبی را مدیریت ترس ارائه می‌کند.
     برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
     http://bahrampoor.com/product/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%BA%DB%8C%D8%B1-%D8%AD%D8%B6%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C/

     1. ریحانه می گوید

      یک دنیا تشکر

  2. Baruna می گوید

   My hat is off to your astute command over this to-rpcbiavo!

 10. mohamad givehki می گوید

  آقای بهرام پور عزیز
  خیلی ممنون از اینکه انقدر سریع پاسخ دادید و تشکر ویژه از حوصله ای که به خرج دادید و بنده رو راهنمایی کردید.
  این هفته اگر فرصت بشه سرکلاس باید ارائه داشته باشم امیدوارم بتونم با راهنمایی تون حس خوبی رو به همه القا کنم.
  خیلی ممنون

 11. نفیسه رضوی می گوید

  سلام آقای بهرام پور
  من از صدای خودم راضی نیستم و گاهی که صدام ضبط می شه و ضبط شده ش رو گوش می کنم واقعا از نوع صحبت کردن خودم و نوع بیان کلماتم ناراضی هستم .
  نمی دونم چطور این مشکلم رو برطرف کنم ، ممنون می شم اگر کمکم کنید که باید کلاس برم ؟ یا تمرین خاصی وجود داره ؟بهترین راه چی هست ؟
  ممنون از شما و لطفتون به خاطر پاسخگوئی .

  1. مهشید بهزاد دستیار مجازی می گوید

   دوست گرامی سلام
   مشکلی که دارید فقط مختص شما نیست و این موضوع برای تمام افراد وجود دارد. این تمرین را برای مدتی ادامه دهید تا به صدای خودتان که اینبار فقط از طریق گوش می شنوید عادت کنید. بهترین راه حل تمرین کردن می باشد.

 12. سما می گوید

  سلام اقای بهرام پور وقتتون بخیر ، شاداب باشید
  من یه سوال ازتون دارم و اون این هست که من موقع صحبت کردن در جمع کلاس های درسی هیچ نظری نمیتونم بدم در حالی که بقیه بچه ها نظرشون رو چ درست و چ ه غلط بیان میکنن من میترسم از اینکه نظرمو بدم چطور باید این ترسو بذارم کنار؟در ضمن کلی استرس میگیرم که دوستام تعجب میکنن و باید بگم که دانشجوری ارشد طراحی هستم

 13. سما می گوید

  و در ادامه اینکه میدونم مشکلم کجااست مطالعه کم و کمبود اعتماد به نفس اما دنبال یک راهکارم راهنمایی کنینی ممنون میشم منتظر پاسختونم

  1. مهشید بهزاد دستیار مجازی می گوید

   دوست گرامي سلام
   تبريك مي‌گوييم كه براي بهبود مهارت‌هاي خود تلاش مي‌كنيد.
   پيشنهاد مي‌كنم مطالب زير را مطالعه نماييد و تمرينات گفته شده را به دقت انجام دهيد:
   مهارت تقويت اعتماد به نفس در ارتباطات
   درس ششم رادیو سخنرانی با عنوان مهارت صحبت کردن در جمع را از لینک زیر گوش دهید.
   رادیو سخنرانی-مهارت صحبت کردن در جمع
   گوش دادن به صحبت های خانم داین ویندینگلند:
   diane-windingland
   همچنين پیشنهاد ویژه این که در دوره مدیریت ترس از سخنرانی شرکت نمایید:
   دوره غیرحضوری مدیریت ترس از سخنرانی

   1. Leaidan می گوید

    This arlicte is a home run, pure and simple!

 14. علی فانی می گوید

  استاد بزرگوار جناب آقای بهرامی
  باسلام و درود و تشکر از سایت و مقالات و فیلمهای اثربخش و سازنده شما بزرگواران

  احتراما بنده یک جلسه دفاعیه مالی از پروژه خودم برای جناب آقای وزیر خواهم داشت لطفا نکاتی که باید توجه داشته باشم را برایم عنایت فرمائید

  با سپاس علی فانی

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام
   ببخشید که اینقدر دیر پیغام شما را دیدم.

   ممنون می شوم توضیحات بیشتری ارائه بفرمایید و بفرمایید که در چه حیطه‌هایی بیشتر نگرانی دارید
   .
   از صمیم قلب برای شما آرزوی موفقیت می کنم.

 15. یوسف می گوید

  استاد بهرام پورعزیز سلام.
  مطالب سایتو دنبال و استفاده میکنم. فقط کوتاهی بنده رو بابت نظر ندادن عفو کنید.خدا قوت. شاد،آرام و موفق تا همیشه

 16. نیکی می گوید

  جناب بهرام پورسلام.من یک هفته هست که درسایت عالی شماعضوشدم وازاین بابت خیلی خوشحالم من امسال وارد دانشگاه شدم وباگذشت دوماه هنوزنتونستم خودم روبامحیط دانشگاه وقف بدم وباوجوداینکه اکثرهمکلاسی هایم درکلاس خیلی راحت نظرمیدن ودربحث هاشرکت می کنندولی من حتی ازاینکه ازاستادسوال هم بپرسم می ترسم وبارهاتلاش کردم که به این سکوتم سرکلاس خاتمه بدم ولی همیشه شکست خوردم.ممنون میشم اگرراهنمایی بفرمایید.

  1. مجتبی علی نژاد می گوید

   سلام خانم ثابتی. به نظرم استاد بهرام پور بهتر بتونن جوابتون رو بدن ولی بد ندونستم چون خودمم چندین ساله دانشجو هستم و شرایطتون رو درک می کنم کمی راهنماییتون کنم.
   ۱- سعی کنید صندلی جلو بشینین و سوال بپرسین چون معمولا وقتی عقب میشینین و یه سوال می پرسین و کمی هم احساس می کنید سوال جالبی نپرسیدین ممکنه بچه های جلو و عقب برگردن و نگاتون کنن و ممکنه کمی دستپاچه بشین و اعتماد به نفستون رو از دست بدین و دیگه نپرسین ولی وقتی جلو بشینین می تونین راحت سوالتون رو بپرسین و یا به استادو یا اینکه به تخته نگاه کنین و با بقیه چشم تو چشم نشین.
   اینو واسه این گفتم چون چشم دروازه ورود به وجود انسان هاست و وقتی با افراد کم تر چشم تو چشم میشین اثر کم تری بر روی شما میذاره.
   ۲- سعی کنید بیشتر کنار افرادی که باهاشون راحتین بشینین چون باعث میشه فضای بهتری رو حس کنین و راحت تر سوال بپرسین و ترس از خراب شدن توسط بقیه نداشته باشین.
   ۳- سعی کنید ابتدا وانمود کنین که اعتماد به نفس دارین و سوالتون رو بپرسین و کم کم ان شاالله اعتماد به نفستون بالاتر میره. ما به عنوان مثال در تعلیمات دینی خودمون داریم که تظاهر به صبر، به مرور زمان باعث صبور شدن فرد میشه و در طرف مقابل تظاهر به فقر، فقر میاره و معادل همین چند روز پیش یک سخنرانی در سایت TED که توسط خانم Amy cuddy ایراد شده بود گوش دادم که ایشون می گفتن fake it till you become it(اینقدر تظاهر کنید تا به اون برسید).
   امیدوارم نظرم واستون موثر واقع بشه.

   1. نیکی می گوید

    اقای علی نژادازتوضیحات خوب وکاملتون ممنونم وسعی می کنم به توصیه هاتون عمل کنم.

    1. مجتبی علی نژاد می گوید

     سلام خانم ثابتی.
     خواهش می کنم. اینجا باید جایی باشه که هر کسی کاری از دستش برمیاد واسه بقیه انجام بده و منم خوشحال میشم اگر بتونم سهمی در این راستا داشته باشم.
     امیدوارم موفق و موید باشین.
     از جناب آقای بهرام پور هم سپاسگزارم که نسبت به من لطف داشتن.

  2. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام
   جواب آقای علی نژاد که عالی بود!
   تنها کاری که از من ساخته است این است که کمی بعد در مورد اعتماد به نفس دانشجویی نیز مطالبی در سایت ارائه کنم. 🙂

 17. جعفر می گوید

  سلام آقای بهرام پور عزیز
  اول از همه یی خسته نباشید به شما و همکارانتون بگم
  خیلی خیلی ممنونم از اینکه مطالب جالب و کاربری را در سایتتون قرار دادید.

 18. yassi13891389 می گوید

  درود بر شما

 19. بهلولی می گوید

  ممنون از مطالب عالی شما دوستان
  تشکر

 20. نسرین می گوید

  سلام آقای بهرامپور.
  مشکل من شاید با بقیه فرق داشته باشه. میشه گفت خیلی ریشه ایه. من موقع صحبت کردن نمیدونم از چه واژه هایی باید استفاده کنم. کللمات رو گم میکنم. دایره لغاتم واقعا محدوده. برای همین تو جمله سازیام مشکل دارم. اگه بتونم جملات خوبی بسازم تو بیانش مشکلی نخواهم داشت.

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست گرامي سلام
   تبريك مي‌گوييم كه براي ارتقا مهارت‌‌‌هاي کلامی خود تلاش مي‌كنيد.
   پيشنهاد مي‌كنم مطالب زير را مطالعه نماييد و تمرينات گفته شده را حتماً انجام دهيد تا به نتايج دلخواه دست پيدا كنيد.
   راديو سخنراني ۲۲
   دانلود رایگان کتاب ترفندهای ارائه سخنرانی بداهه
   و در صورت تمايل در دوره‌ي غيرحضوري مهارت ارائه سخنراني بداهه شركت نماييد:
   مهارت ارائه سخنراني بداهه
   پيروز باشيد

   1. Lavinia می گوید

    That’s a smart way of thinnikg about it.

 21. محمود می گوید

  مقاله خوبی بود…و چسبید..!!
  مقسی..

 22. سمیرا کاظمی می گوید

  با سلام و درود بر استاد بزرگوار اقای بهرامپور
  اقای بهرام پور شما مثل همیشه ۲۰ هستی….من همیشه سایت شما را چک مینم شما انسان بخشنده و خوبی هستی که فایلها رو به رایگان قرار میدی…پس خدای بزرگ ماهم بخشنده است که شمارا موفق گرداند و شما را عزیز و محبوب کرده است…
  با تجدید احترام..
  س.کاظمی

 23. fatemeh می گوید

  با عرض سلام به شما و قدردانی از زحماتتون..
  آقای بهرام پور من میخوام تو کلاس های حضوری شما یا اساتیدی مشابه شما شرکت کنم..من مشهد ام اما نام آموزشگاه خاصی را نمیدونم که برم برای شرکت در کلاس هاشون…میشه لطفا اگه اطلاعی دارید با من درمیون بگذارید؟؟

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که به فکر ارتقای مهارت های ارتباطی خود هستید.
   متاسفانه اطلاعی در این خصوص نداریم.
   با تشکر از توجه شما

 24. شاهو بن عبدالله می گوید

  السلام علیکم ورحمة الله وبرکاته.
  ضمن عرض سلام، از الله متعال عافیت و صحت و سلامتی و موفقیت روز افزون را برایتان خواستارم وجزاکم الله خیرا.
  امید است به فزایش سطح سخندانی و سخنوری مردمان ایران زمین کمک کنید تا کمبودهای جامعه از باب بیان رفع شوند بإذن الله.
  توصیه ای که دارم و ان شاء الله تاثیر گذار خواهد بود استفاده از اشعار پارسی سرایان است که به درک بیشتر بیانات و فرمایشاتتان کمک خواهد کرد. بعنوان مثال برای موضوع “کوتاه صحبت کردن” استفاده از ابیات زیر به متنتان زیبایی می بخشد:
  صدف وار گوهرشناسان راز / دهان جز به لؤلؤ نکردند باز
  فروان سخن باشد آگنده گوش / نصیحت نگیرد مگر در خموش
  چو خواهی که گویی نفس بر نفس / نخواهی شنیدن مگر گفت کس؟
  [سعدی رحمه الله]
  موفق باشید …

 25. Akmal می گوید

  Superbly ilnnailmtiug data here, thanks!

 26. mm می گوید

  با سلام
  خانم رحمانی من یک دختر ۱۵ ساله هستم که تا شروع به حرف زدن میکنم مادر من فکر می کند که دارم سر او داد میزنم از شما خواهش میکنم که به من کمک کنید .هر کاری می کنم لهجه کرمانشاهی خود را نمی توانم از دست بدم . اگر می شه به من ایمیل بزنید ممنونم

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   پاسخ را به ایمیل شما ارسال کردیم.
   موفق و پیروز باشید.

 27. ندا می گوید

  سلام من چندیقه پیش ثبت نام کردم تو دوره فن بیان .راستش من الان ترم آخر ارشد رو میگذرونم و یه ماه دیگه دفاع از پایان نامم رو در پیش دارم ول مشکل اینجاس تو ارایه دادن خیییییلی استرس دارم طوریک کاملا از لرزش صدام میشه فهمید که تو چه وضعیتی هستم خیلی زود هول میشم و استرس دارم نمیدونم چطوری مشکلمو حل کنم.امیدوارم با این دوره بتونم خودم رو بالا ببرم و یه ارایه خوب و عالللللی داشته باشم بنظرتون امیدی هست که منی که اینجوریم بتونم یه سخنران خوب بشم تو این فرصت محدودم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟پیشاپیش ممنون.

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   وقت شما بخیر
   به شما تبریک می گوییم که اهل یادگیری هستید و تلاش می کنید تا ارائه ای عالی داشته باشید.
   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه نماییدو به نکات گفته شده را حتماً به دقت عمل نمایید:
   نکاتی برای دفاع از پایان نامه
   وقتی اطلاعات مخاطب سخنرانی از ما بیشتر است.
   چگونه سخنراني را شروع كنيم؟
   مدیریت ترس از سخنرانی
   همچنین در زمینه لرزش صدا راهکارهایی وجود دارد که پیشنهاد می کنیم به لینک زیر مراجعه کنید و مطالب آن را مطالعه نمایید:
   لرزش صدا
   دوست عزیز این مورد برطرف خواهد شد و قادر خواهید بود ترس خود را مدیریت کنید چنانچه تمرینات را انجام دهید و مطمئن باشید با انجام تمرینات به نتایج فوق العاده ای دست خواهید یافت.
   موفق باشید.

 28. عباس اسماعیل زاده می گوید

  سلام
  مطالبتون خیلی خوبن ، واقعاً استفاده می کنیم
  وسطای این متن یه [membersonly] نوشته که گویا مربوط به طراحی سایته
  پاکش کنید 🙂

 29. tarannom می گوید

  سلام خسته نباشید میشه کمکم کنید من واقعا مشکل کم حرفی دارم و به خاطر این کم حرفی من نامزدم را از من دور کرده خواهش می کنم چکار کنم از کجا حرف را شروع کنم یا بداهه حرف بزنم

 30. محمدیوسف تائب می گوید

  خیلی عالی بود ممنون ازشما وزحمات تان

 31. س می گوید

  با سلام و احترام
  من چون در مكان اداري كار ميكنم هميشه بهم ميگن خيلي عام صحبت ميكنم چطور ميشه رسمي تر حرف زد

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که درصدد ارتقای مهارت های خود هستید.
   طبق توضیحات شما پیشنهاد می کنیم که مقالات زیر را حتما مطالعه کنید:
   استفاده از کلمات مناسب و خوب
   تمرینات افزایش هوش کلامی
   امیدواریم که با راهکارهای ارائه شده بتوانید هر چه سریع تر ارتباطات خوبی رقم بزنید.
   موفق باشید

 32. بهمن می گوید

  با سلام احترام
  احتراما با توجه به این که بنده در یک جای اداری مشغولم و در محیط اداری نسبت به با افراد زیادی روبرو هستم در اکثر مواقع هنگام صحبت کردن به پ ت پ می افتم از شما استاد و سرور گرامی جناب اقای بهرام پور تقا ضا دارم بنده را در ای عمر یاری نمایید

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که اهل یادگیری هستید و برای آموزش خود وقت می گذارید
   با توجه به توضیحات شما پيشنهاد مي‌كنیم مطالب زير را مطالعه نماييد و حتما تمرینات آن را انجام دهید:
   رادیو سخنرانی-مهارت صحبت کردن در جمع
   صحبت کردن ما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
   تمرینات افزایش هوش کلامی
   این تمرینات باعث افزایش هوش کلامی و مهارت های کلامی شما می شود.
   امیدواریم در هر جا که هستید بتوانید بهترین باشید و صحبت های فوق العاده ای داشته باشید.

 33. بهمن بهرامی می گوید

  ممنونم از راهنمایی شما فقط این سه آیتمی را که فرمودید از کجا و چگونه باید دسترسی پیدا کنم ۱-رادیو سخنرانی – مهارت صحبت کردن درجم۲-صحبت کردن ما باید چه ویژگی هایی داشته باشد۳- تمرینات افزایش هوش کلامی

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست گرامی سلام
   برای شما لینک ها در پاسخ به سوالتان قرار داده شده است،شما می توانید با کلیک بر روی لینک ها از مطالب استفاده ببرید.
   موفق باشید

 34. sina می گوید

  verygood.tankyou.

 35. نصار می گوید

  با سلام
  وقت بخیر
  بسیار عالی بود ممنونم.

 36. negin می گوید

  سلام و وقت بخیر خدمت شما اقای بهرام پور و ممنون بابت سایت بسیار خوبتون
  راستش من اعتماد به نفس خیلی پایینی دارم و حرف زدن در جمع یا محیط هایی مثل مدرسه و دانشگاه واقعا برام مشکله وصدام میلرزه. معمولا مجبورم تو بحث ها شرکت نکنم وساکت یه جا بشینم امسال وارد دانشگاه میشم و خیلی نگران این هستم که چطور بتونم درس هامو ارائه بدم الان تو دوره کار آموزی هستم و اینجا هم همین مشکل رو دارم و الان چندروزیه خیلی ناراحتم چون تا الان فکر نمیکردم بقیه متوجه اعتماد به نفس پایین من بشن اما مدیر کار آموزیم چند روز پیش بمن گفت اعتماد به نفست خیلی پایینه و باید یه فکری برای خودت بکنی .در دوره رایگان شما هم شرکت کردم اما متاسفانه تاثیر نداشت.ممنون میشم کمکم کنید

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که در جهت پیشرفت خود تلاش می کنید.
   پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را مطالعه کنید:
   مهارت های تقویت اعتماد به نفس در ارتباطات
   اگر می خواهید توانمندی های خودتان را به دیگران ارائه کنید در دوره زیر شرکت نمایید:
   کنترل کم رویی و کم حرفی
   امیدواریم که با به کارگیری این مطالب به نتایج فوق العاده ای دست یابید.
   بیش تر از یک نفر باشید

 37. سید محسن جلالی می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  اول تشکر میکنم از زحماتتون و این مطالب اموزنده ای که توی سایت قرار میدین واقعا عالیه دمتون گرم.
  یه پیشنهاد داشتم اگه بتونین امکان دانلود این متن ها رو به صورت pdf در پایان هربخش فراهم کنید واقعا عالی میشه

 38. ندا یادگاری می گوید

  با سلام و تشکر از تلاشهای شما

  اگر جملات زیبا و پر محتوا به صورت دسته بندی ارائه میشد خیلی عالی بود

  1. حسین یزدانی می گوید

   سلام خیلی خوب و عالی هست مطالبتتون امیدوارم موفق و پیروز باشید.
   از شاهیندژ

   1. حسین یزدانی می گوید

    لطفا مطالبتون رو به ایمیل بنده به آدرس زیر ارسال فرمایید.ممنون

    h.yazdani73@mailfa.com

 39. فهیم می گوید

  سلام من نمیتونم سر صحبت باز کنم.با دوستم که حرف میزنم همش میگه چه خبر ولی من حرفی برای گفتن ندارم.اونم خسته میشه و تمایلی به حرفزدن یا چت کردن باهام نداره.
  تا جایی که رابطمون داره بهم میخوره.

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که در جهت پیشرفت خود تلاش می کنید.
   برای شما چند پیشنهاد داریم:
   ۱٫در ابتدا در آزمون زیر شرکت نمایید:
   تست کم حرفی
   ۲٫و اگر می خواهید توانمندی های خودتان را به دیگران ارائه کنید در دوره زیر شرکت نمایید:
   کنترل کم رویی و کم حرفی
   امیدواریم که با به کارگیری این مطالب به نتایج فوق العاده ای دست یابید.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside