چطور تمرین کنیم تا مسلط سخنرانی کنیم؟

17

یکی از مهم ترین سوالات افرادی که افراد در دوره ها، سمینارها یا از طریق ایمیل از ما می پرسند این هست که؛

 • چطور می تونیم سخنرانی کردن رو یاد بگیریم؟
 • چطور می تونیم خیلی مسلط راجع به موضوعی که می خواهیم صحبت کنیم؟
 • چطور استرس اولیه مون رو کنترل کنیم؟
 • چطور می تونیم به صورت مقتدر در یک جمع حاضر بشیم؟

توی این فایل ویدیویی استاد مهدی صادقلو ، مدرس فن بیان و سخنرانی مجموعه بیشتر از یک نفر به این سوالات پاسخ داده است و در خصوص راه های تمرین و افزایش مهارت فن بیان و سخنرانی توضیحاتی ارائه کرده است.

برای دانلود فیلم کافیست به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود فیلم (۳۵ مگابایت)

یادگیری مهارت فن بیان و سخنرانی همان طور که بارها تکرار کرده ایم نیاز به تمرین زیاد دارد. صرفاً اینکه مطالعاتی به صورت تئوری داشته باشیم کافی نیست و باید به صورت عملی حتماً تمرینات انجام شود.

گزیده ای از فیلم چطور تمرین کنیم تا مسلط سخنرانی کنیم؟

در دوره جامع سخنرانی و فن بیان شما هر جلسه جلوی جمع تمرین دارید و همچنین شرکت کنندگان عضو یک گروه تلگرامی هستند که در طول دوره می خواهیم تمریناتی را انجام دهند و تمرینات شان توسط مشاوران دوره در طول هفته پیگیری می شود.

متوجه شدیم که فن بیان و سخنرانی نیاز به تمرین دارد.

چه تمرینی؟

حالا ۴ تمرین در این زمینه رو با هم بررسی می کنیم:

۱٫جلوی آینه سخنرانی کنید.

لباس رسمی بپوشیم، جلوی یک آینه قدی بایستیم و ارتباط مستقیم داشته باشیم و شروع به صحبت کنیم.

تمرین 1- جلوی آینه

انجام این کار به اعتماد به نفس ما کمک می کند و زبان بدنمان تقویت می شود.

سخنرانی جلوی آینه نیاز به جسارت داره و کار ساده ای نیست!

الان مشغول انجام این تمرین هستید؟

۲٫فایل صوتی ضبط کنید.

شما می توانید به راحتی صدایتان را ضبط کنید و برای انجام این کار می توانید از تلگرام استفاده کنید.

الان تلگرام می تونه یک فرصت تمرینی برای ما به حساب بیاد…

تمرین 2- ضبط فایل صوتی

جالب هست بدونید که ارسال فایل صوتی هم یک شهامت می خواد! ممکن هست اوایل کار حس خیلی خوبی نسبت به شنیدن صدایتان نداشته باشید اما حتماً انجامش بدید.

۳٫فایل ویدیویی از خودمان ضبط کنیم.

به صورت رسمی لباس بپوشیم و تصور کنیم که در یک جمع هستیم و گوشی موبایلمون رو به یکی از افراد خانواده بدهیم.

حالت سخنرانی بگیریم و در زمان ۳ دقیقه صحبت کنیم.

این تمرینات باعث میشه مهارت های سخنرانی، فن بیان و مهارت های کلامی تقویت بشه و هفته به هفته خودمون متوجه میشیم که فایل های صوتی و ویدیویی ما از این هفته با هفته های بعدی فرق می کنه.

۴٫ از هر جمعی استفاده کنید.

توی هر جمعی بین دوستان، همکاران، خانواده قرار بگیرید و شروع به صحبت کنید. بهانه ای پیدا کنید که چند دقیقه ای در جمع قرار بگیرید و صحبت کنید.

این کار نیاز به تمرین و تکرار داره تا به این نتیجه برسید که مسلط هستید و از جمع نمی ترسید…

امیدواریم که با انجام این تمرینات ساده بتونید خیلی مسلط بشید و سخنرانی های فوق العاده ای را داشته باشید.

متن فیلم چطور تمرین کنیم تا مسلط سخنرانی کنیم؟

سلام به شما دوستان عزیز و اعضای محترم سایت بیشتر از یک نفر

خیلی خوشحالم که می تونم از این طریق با شما عزیزان در ارتباط باشم و یه کمی مطالب آموزشی رو با همدیگه به اشتراک بزاریم.

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که بیشتر افرادی که توی کلاس‌ها توی سمینارها شرکت می‌کنند معمولاً از ما می‌پرسند اینه که خُب سخنرانی رو ما چطوری می تونیم یاد بگیریم؟

چطوری می تونیم استرس اولیه مون رو رفع بکنیم؟

چطور می تونیم خیلی مسلط در مورد اون موضوعی که دوست داریم صحبت بکنیم؟

چطور می تونیم خیلی مقتدر توی جمع حاضر بشیم و به سخنرانی خودمون بپردازیم و سؤالاتی از این قبیل تا دلتون بخواد از این قبیل سؤالات به ما ارجاع داده می شه بعضی از دوستان به‌صورت حضوری و خیلی از دوستان که لطف دارند به‌صورت ایمیلی این سؤالات رو از ما می‌پرسند و احتمالاً یکی از این سؤال‌ها یکی از سؤال‌های شما هم در خصوص آموزش سخنرانی و فن بیان هست و توی این فایل ویدیویی می خوام به سؤالاتی از این قبیل پاسخ بدم و در حقیقت راه‌های تمرین و افزایش مهارتِ فن بیان و سخنرانی رو با همدیگه تمرین بکنیم و با همدیگه به اشتراک بگذاریم.

مهارت فن بیان و سخنرانی همان‌طوری که بارها و بارها تکرار کردم نیاز به تمرین فوق‌العاده زیاد داره و اصلاً به‌هیچ‌عنوان این‌طوری نیستش که ما یه کتاب بگیریم و از روی کتاب بخونیم، چند تا نکته رو یاد بگیریم و از این به بعد بیاییم و بگیم که خُب من چون این کتاب رو خوندم حتماً یک سخنران یا یک سخنور حرفه‌ای هستم.

اصلاً این اتفاق به‌صورت تئوری هیچ موقع نمی افته و حتماً نیاز به تمرین و ممارست خیلی زیاد داره توی دوره‌های جامع سخنرانی و فن بیان مدام تکرار می‌کنیم که چون فاصله‌ دوره‌ها معمولاً یک هفته هست و جلسه‌ای اِ هر جلسه یک هفته فاصله داره با جلسه بعد خیلی‌ها فکر می‌کنند خُب مثل کلاس‌های بقیه می مونه، مثل کلاس زبان، مثل کلاس کامپیوتر ما می ریم سرکلاس می شینیم یه سری چیزها را یادمی گیریم و می ره تا هفته بعد نه اصلاً این‌طوری نیست ما مرتب تمرین داریم، مرتب تمرین‌هایی رو از دوستان می خواییم که توی هفته انجام بدند و ازشون پیگیری می شه که آیا تمرین‌ها در حال انجام هستش یا خیر و این نکات رو می خوام به شما عزیزان هم یادآوری بکنم که فن بیان و سخنرانی نیاز به تمرین خیلی زیاد داره اما چه تمرینی؟

ما که جمع نداریم! ما که همیشه در حال سخنرانی نیستیم! چطوری می تونیم همیشه در حال تمرین سخنرانی باشیم؟

چند تا روش تمرین رو خدمتتون همین الآن عرض بکنم یکی از قشنگ‌ترین روش‌های تمرین سخنرانی اینه که یک آیینه قدی برای خودمون تهیه بکنیم و از این به بعد بریم روبروی آیینه بایستیم، ارتباط مستقیم چشمی با چشم خودمون توی آیینه برقرار بکنیم و شروع کنیم با خودمون واقعاً در حالت سخنرانی صحبت بکنیم و حتماً پیشنهاد می‌کنم که حتی با لباس رسمی جلوی آیینه بایستیم و صحبت خودمون رو انجام بدیم این تمرین خیلی به ما کمک می کنه هم اعتمادبه‌نفس ما رو بالا می بره هم‌زبان بدنمون رو ازش آگاه می شیم و هم اینکه داریم گفتارمون رو هم تقویت می‌کنیم و به‌صورت کلامی هم تمرین اتفاق می افته.

یه نکته‌ای توی پرانتز عرض کنم خدمتتون سخنرانی در مقابل آیینه نیاز به جسارت داره و اگر همین الآن برید این تمرین رو انجام بدید متوجه می شید که اصلاً واقعاً کار سختیه جدای اینکه خیلی به نظر ساده میاد ولی واقعاً کار سختیه هرکسی نمی تونه این کار رو انجام بده. لطفاً شما جز اون دسته از آدم‌هایی باشید که حتماً این تمرین رو بارها و بارها انجام بدید، مدام تکرارش بکنید تا تسلط لازم رو به دست بیارید و گول سختی ابتداییش رو نخورید.

روش بعدی که می تونم خدمتتون معرفی بکنم تمرین به‌صورت ضبط فایل‌های صوتیه خُب امکانی که الآن همه دوستان، همه شما در اختیار دارید نرم‌افزار تلگرام یا چیزهایی شبیه به این‌که همه ما در اختیار داریم و به‌راحتی می تونیم ازش استفاده کنیم می خوام همین الآن بهتون پیشنهاد بدم که دیگه تایپ کردن توی تلگرام رو بزارید کنار و از این به بعد سعی کنید فایل صوتی بفرستید برای کسانی که می خوایید باهاشون ارتباط داشته باشید.

به جای اینکه بشینید متنی رو تایپ کنید با گوشیتون میکروفون تلگرام رو نگه دارید یه کوچولو حرف بزنید و میکروفون رو رها کنید تا صحبتتون منتقل بشه به اون دوستی که می خوایید باهاش صحبت بکنید پس تلگرام همین الآن می تونه به‌عنوان یک فرصت تمرینی برای همه مون به‌حساب بیاد و به‌واسطه فایل‌های صوتی که برای همدیگه می‌فرستیم تمرین خیلی خوبی را برای فن بیان انجام بدیم ضمن اینکه خود ارسال فایل صوتی هم نیاز به شهامت خاصی داره چون واقعاً داریم یه ریسک بزرگی رو انجام می دیم که احتمالاً همون اوایل کار حس خیلی خوبی ممکنِ نگیریم چون حتماً خودمون می دونیم که ایرادات خیلی زیادی در گفتار و کلاممون داریم اما لطفاً انجامش بدید، بارها و بارها تکرارش کنید تا یواش یواش تسلط خیلی خوب را توی مهارت‌های فن بیان و سخنرانی به دست بیارید.

روش سومی هم برای تمرین وجود داره اون هم ضبط کردن فایل ویدیویی از خودمون هستش، خیلی راحت گوشیمون رو، گوشی موبایلمون رو بدیم دست یکی از اعضای خانواده و ازش بخواییم که از ما فیلم‌برداری بکنه، به‌راحتی جلوی دوربین قرار بگیریم، لباس رسمی بپوشیم و شروع کنیم به صحبت کردن، شروع کنیم سخنرانی کردن و واقعاً تصور بکنیم در حضور یک جمع هستیم و تعدادی از افراد نشسته‌اند و دارند به صحبت‌های ما گوش می‌کنند، حالت سخنرانی رو به خودمون بگیریم و تلاش بکنیم که اون موضوعی رو که خودمون انتخاب کردیم رو در عرض سه دقیقه به‌صورت فیل ویدیویی ارائه بکنیم.

درمجموع این مهارت‌های تمرینی به ما کمک می کنه که تقویت اتفاق بیفته، تقویت توی مهارت‌های سخنرانی، تقویت توی مهارت‌های فن بیان، تقویت توی مهارت‌های کلامی، توی گفتار و توی صحبت کردنمون اتفاق بیفته و رفته رفته بعد از چند هفته خودمون هم متوجه می شیم که فایل‌های صوتی که الآن داریم ضبط می‌کنیم با فایل‌های صوتی که چند هفته قبل ضبط کردیم خیلی متفاوتِ یا همین‌طور فایل‌های ویدیویی خیلی متفاوتِ.

روش چهارم برای تمرین کردن اینه که از هر جمعی استفاده کنید و بلافاصله شما شروع به صحبت کردن بکنید، جمع خانواده، جمع اقوام، جمع دوستان، جمع همکاران اگر جلسه‌ای در محیط کاریتون پیش میاد، اگر جلسه‌ای توی محل تحصیلتون، اگر دانشجو هستید توی کلاس حتماً از فرصت کلاس استفاده بکنید یه بهانه‌ای پیدا کنید که در جلوی جمع حاضر بشید و چنددقیقه‌ای در مورد یک موضوعی صحبت بکنید مُسلماً دفعات اول ما خیلی خوب نخواهیم بود این کاملاً طبیعیه، لطفاً سرخورده نشید، تکرارش بکنید چند بار عرض کردم خدمتتون نیاز به تمرین، تکرار و ممارست خیلی زیاد داره این‌قدر تکرار بکنید که تا اون تسلط لازم رو شما به‌راحتی به دست بیارید و به این نتیجه برسید که شما الآن کاملاً مسلطید و دیگه از جمع نمی‌ترسید.

باور کنید مهارت فن بیان و سخنرانی چیزی به جز این تمرینات نیست البته اصول خیلی زیادی داره، البته نکات خیلی زیادی داره و قواعد و قوانین خاص خودش رو داره که خُب این‌ها رو ان شاالله توی کلاس‌های حضوری هر موقع فرصت داشتید شرکت کنید بارها و بارها براتون تکرار می‌کنیم اما تمریناتش همین چند نکته‌ای که خدمتتون عرض کردم در حقیقت بهترِ بگم بهترین تمریناتش همین چند نکته ساده ایه که خدمتتون عرض کردم امیدوارم با انجام این چند تا تمرین خیلی ساده و اما تکرار اون ها بتونید خیلی زود به اون تسلط لازم توی سخنوری و توی سخنرانی دست پیدا کنید.

ممنونم از توجهتون

شاد و پرانرژی و بیشتر از یک نفر باشید…

دانلود متن PDF

در دوره جامع آموزش سخنرانی و فن بیان به طور کامل مدیریت ترس از سخنرانی و تمریناتی برای اینکه مسلط صحبت کنیم را آموزش خواهیم داد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید وارد لینک زیر شوید:

دوره جامع آموزش سخنرانی و فن بیان را از دست ندهید

پوستر دوره جامع

 

 

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 17 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. علی بهرام پور می گوید

  ممنون بابت آموزش این تمرین ها

 2. علی جمعه نظری می گوید

  سلام و درود!
  با تشکر از تیم بیشتر از یک نفر و تشکری ویژه از استاد گرانقدر محمد پیام بهرام پور بابت ایجاد این تیم و سایت بیشتر از یک نفر.
  مطالب این سایت برای من مفیدیت بسیار بالایی داشته و دارند. واقعا من الان احساس بیشتر از یک نفر بودن را در خودم دارم.
  با احترام علی جمعه نظری

 3. سبحان رئوفی می گوید

  ممنون از شما

 4. سعید می گوید

  با سلام. مطالب آموزنده ای بود و ممنونم که به فکر هم وطنانتان هستید. با سپاس

 5. علی انصاری لاری می گوید

  با تشکر از استاد بهرامپور و جناب صادقلوی دوست داشتنی

 6. امين دولت شاه می گوید

  راهکارهای کاربردی و خوبی بودند. تشکر از استاد صادقلو و مجموعه مثبت یک

 7. احمد رضا فاضلی می گوید

  با سلام و احترام
  تشكر مي كنم بابت آموزش هاي خوبي كه در سايت قرار مي دهيد
  موفق باشيد

 8. لیلا می گوید

  با سلام و احترام فراوان
  ضمن عرض خسته نباشید و قبولی طاعات باید بگم این فیلمی که در رابطه با ۴ تمرین برای تسلط در سخنرانی گذاشته بودین فوق العاده بود و این آموزشتون برای من کمک و راهنمایی بزرگی بود و من بسیار سپاسگزارم. موفق و پایدار باشید.

 9. محمد متین می گوید

  متشکرم
  بسیار عالی و کاربردی بود

 10. احمد رضا فاضلی می گوید

  با سلام و احترام
  تشكر بابت ارائه آموزش هاي خوب و كاربردي
  موفق باشيد

 11. محسن محمدی می گوید

  سلام و درود
  بسیار مفید و کاربردی
  من تقریبا از هر ۴ روش استفاده کرده و نتیجه ی مثبتشو دیدم

 12. حسن می گوید

  سلام و خدا قوت
  به جای فایل pdf این بخش “چطور تمرین کنیم تا مسلط سخنرانی کنیم؟” فایل سخنرانی قرار داده شده
  با تشکر فراوان

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از توجه شما بسیار متشکریم،این مورد اصلاح شد.
   بیش تر از یک نفر باشید.

  2. علی از افغانستان می گوید

   حالا مجبور بودی اینو بگی؟

   حیف بود یک سخنرانی مجانی داشته باشیم؟

 13. شیرکو می گوید

  سلام عرض می کنم خدمت تمامی اعضای تیم واقعععععععا بیشتر از یک نفر ،امیدوارم در این مسیر همیشه موفق و سلامت باشین.
  با تشکر از آقای صادقلوی عزیز و دوس داشتنی بابت این مقاله کاربردی
  ممنون میشم در زمینه سخنرانی سه چهار تا کتاب خوب البته ترجمه شده معرفی کنید.
  با تشکر

 14. حمید بهنامی می گوید

  سلام و ارادت
  واقعا مطالب ارزشمندی بود و مورد استفاده ام قرار گرفت
  ممنونم از شما جناب بهرام پور عزیز
  حمید بهنامی/ نیشابور

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside