هوش هیجانی EQ چیست؟ – EQ چه تفاوتی با IQ دارد؟

56

قبل از پرداختن به مفهوم هوش هیجانی یا همان EQ فکر می‌کنم بهتر باشد به داستانی اشاره کنم:

چند سال پیش در صفحه حوادث یکی از روزنامه‌ها ماجرایی را خواندم که به شدت ناراحتم کرد:

این اتفاق در یکی از روستاهای ایران افتاده بود و قضیه از این قرار بود که پسر خردسال یک مزرعه دار برای شوخی با پدرش، وقتی که می‌بیند او کنار مزرعه ایستاده، خود را در گندم زار مخفی می کند به طوری که تنها قسمتی از سرش بیرون زده و شروع می‌کند به این ور و آن ور رفتن تا پدرش فکر کند که او یک حیوان وحشی است که وارد مزرعه شده.

پدر که با دیدن این صحنه فکر می‌کند او یک گراز است که به واسطه‌ی ارتفاع گندم ها بدنش مشخص نبوده و فقط قسمتی از سرش از بالای گندم‌ها بیرون زده بلافاصله به داخل خانه رفته و تفنگ شکاری‌اش را برداشته و تیری به سمت او شلیک می‌کند.

هوش هیجانی1

بعد از اینکه به بالای سرش می‌رود می‌بیند که بدن بی جان پسرش بر زمین افتاده.

این داستان تنها یک نمونه از مواردی است که فردی به دلیل عدم کنترل کافی بر هیجانات خود کار اشتباهی انجام می‌دهد که یک پشیمانی بزرگ و غیر قابل جبران به بار می‌آورد.

آن مزرعه دار بدون بررسی دقیق و تحت تاثیر احساس آنی‌اش که احتمالا خشم ناشی از آسیب رسیدن به محصولاتش بوده به سمت فرزندش شلیک می‌کند.

اگر او از هوش هیجانی (emotional intelligence) بالاتری برخوردار بود می‌توانست به خوبی احساسش را کنترل کرده و قبل از انجام هر کاری ابتدا از اینکه واقعیت قضیه چیست اطمینان حاصل کند.

هوش هیجانی چی نیست؟

یکی از مسائلی که در سال‌های اخیر خیلی در مورد آن صحبت شده، هوش هیجانی (EQ) است. میزان مطالب ارائه شده در این مورد به قدری است که حتی برخی از افراد در مقابل آن دچار دافعه شده اند.

این دافعه از آنجایی ناشی می‌شود که در اغلب مطالبی که در این مورد وجود دارد به جای ارائه یک تعریف مشخص، به ارائه موارد و مثال‌هایی پرداخته شده که تقریبا شامل تمام توانایی‌های انسانی می‌شود و نهایتا هم ما را به نتیجه‌ی مشخصی نمی‌رساند که دقیقا بدانیم هوش هیجانی چیست؟

به عنوان مثال:

تجربه شخصی ام در این مورد

اتفاقی که بارها و بارها در طی سال‌های اخیر در مورد خود من (محسن محمدی) افتاده اینکه با توجه به علاقه زیادی که به درک و دانستن این مفهوم داشتم و فکر می کردم اطلاع از آن و ارتقایش می‌تواند تاثیر مثبت بسیار زیادی در جهت موفقیتم داشته باشد، هر منبع و نوشته‌ای که در این مورد میافتم را مطالعه می کردم ولی نهایتا دست از پا درازتر بدون اینکه دقیقا فهمیده باشم هوش هیجانی چیست مطالعه را به پایان می‌رساندم.

هوش هیجانی2

اشکال اصلی آن منابع این بود که تمام توانایی‌های مثبت یک فرد را به هوش هیجانی بالا نسبت می‌دادند، و نتیجه ای که بعد از مطالعه حاصل می‌شد اینکه هوش هیجانی (EQ) همه چیز هست و هیچ تعریف مشخص عملی و راهگشایی در پیش پای مخاطب قرار نمی گرفت.

از داشتن تسلط کافی بر حرکات بدن، تا مودب بودن، صبور بودن، خوب حرف زدن، توانایی ارائه رفتار قاطعانه، توانایی کنترل احساسات منفی، مثبت نگری، ارتباط چشمی مناسب، قدرت تصمیم‌گیری، توانایی هدف گذاری، مهارت‌های ارتباطی بالا و خلاصه داشتن تمام چیزهایی که یک ویژگی مثبت به شمار می‌روند به بالا بودن هوش هیجانی (EQ) نسبت داده می‌شد.

نکته ی جالب اینکه در برخی از فیلم‌های آموزشی که در این مورد می‌دیدم، فردی که در حال توضیح ارتباط هوش هیجانی بالا با این خصوصیات مثبت بود خود فاقد تعدادی از این ویژگی‌ها مثل زبان بدن گویا و موثر، ارتباط چشمی مناسب و غیره بود.

تلاش مهم‌تر از هوش هیجانی (EQ) است

البته نمی‌خواهم بگویم ویژگی‌های مثبت اشاره شده در اثر داشتن هوش هیجانی بالا حاصل نمی‌شوند، اما نباید دچار این ذهنیت غلط شویم که هر کس که هوش هیجانی بالایی داشته باشد تمام توانایی‌های ذکر شده را به طور ذاتی دارد.

نکته‌ای که باید خیلی به آن توجه کنیم اینکه هر یک از موارد بالا مثل خوب حرف زدن، مهارتهای ارتباطی بالا، هدف گذاری و غیره  در درجه اول مهارتند و کسب آن‌ها نیاز به تکرار و تمرین دارد. فقط اینکه افراد با هوش هیجانی بالا شاید برای رسیدن به تسلط بر این مهارت‌‌ها نیاز به تمرین و تلاش کمتری نسبت به سایر افراد داشته باشند.

نکته‌ی بسیار مهم اینکه:

قطعا افرادی که تمرین و تلاش می کنند نسبت به افراد با هوش هیجانی بالاتر از خود که هیچ کاری برای ارتقاء این مهارت‌ها انجام نمی‌دهند، توانایی و مهارت بیشتری دارند.

هوش هیجانی3

هوش هیجانی (EQ) چیست؟

می‌توان گفت اولین کسی که تعریفی کاربردی و همه‌گیر از مفهوم هوش هیجانی (EQ) ارائه داد دکتر دانیل گلمن بود. در واقع او بود که باعث آشنایی عموم مردم با این واژه و مفهومش شد.

البته دانیل گلمن اولین فردی نیست که در این زمینه مطالعه کرده، اما جزو اولین کسانی است که تعریفی همه‌گیر از آن ارائه داد و با کارهایی که در این زمینه انجام داد این واژه را وارد مکالمات روزمره مردم کرد.

تعریف او از هوش هیجانی به این صورت است:

هوش هیجانی (EQ) توانایی تشخیص احساسات و عواطف خود و دیگران است و هدفش عبارت است از:

۱- برانگیختن خودمان و دیگران

۲- به کارگیری هیجانات و عواطف در برقراری ارتباط موثر با دیگران

او می‌گوید ما هر کجا که باشیم، کلاس درس، محیط کار، هواپیما یا خانه نیازمند مهارت‌های ارتباط با دیگران هستیم و داشتن چنین توانایی و مهارتی تا حد زیادی با هوش هیجانی در ارتباط است.

فیلم زیر سخنرانی دانیل گلمن در Ted درباره‌ی هوش هیجانی است. البته او در اینجا در مورد تعریفش از هوش هیجانی که در بالا گفتیم صحبت نمی‌کند، بلکه بیشتر به بیان اهمیت آن می‌پردازد:

توضیح بیشتر تعریف دانیل گلمن از هوش هیجانی

برای اینکه ما هم در اینجا دچار کلی گویی نشویم، با توجه به اینکه تعریف بالا ممکن است چندان واضح و روشن نباشد، هر یک از دو مولفه‌ی هوش هیجانی را تا حدی توضیح می‌دهیم:

۱- برانگیختن خودمان و دیگران:

یعنی فرد با شناختی که از خود و دیگران و به طور کلی انسان‌ها دارد این توانایی و آگاهی را داشته باشد که بداند برای روحیه دادن به خود و سایر افراد و انگیزه پیدا کردن جهت حرکت به سمت اهداف به چه صورتی باید فکر یا رفتار کند.

درواقع:

آگاهی و توانایی ارائه‌ی رفتار مناسب برای ایجاد امیدواری در خود و دیگران برای رسیدن به اهداف

به عنوان مثال در یکی از شرکت‌هایی که کار می‌کردم رفتار و برخورد مدیر عامل با کارمندانش به گونه‌ای بود که اغلب افراد حتی در غیابش هم دوست داشتند به گونه‌ای کار کنند که بهترین نتیجه برای شرکت حاصل شود، در حالیکه این مسئله تاثیر چندانی بر حقوقشان نداشت.

درواقع رفتار مدیر عامل مذکور به گونه‌ای بود که افراد به خاطر علاقه به خود او و شخصیتی که داشت کار می‌کردند نه صرفا به خاطر پولی که می‌گرفتند.

چنین فردی نمونه یک شخص با هوش هیجانی بالاست.

۲- به کارگیری هیجانات و عواطف در برقراری ارتباط موثر با دیگران:

این مورد که ممکن است در ابتدای امر چندان متفاوت از مورد اول به نظر نرسد، کاملا با آن فرق دارد.

درواقع مورد اول بیشتر به معنای توانایی مدیریت خود و دیگران بوده و بیشتر با موضوع رهبری مرتبط است. در حالی که مورد دوم به توانایی ایجاد ارتباط مناسب با دیگران اشاره دارد.

یعنی اینکه فرد تا چه حد می‌تواند هیجانات و عواطف خود را به گونه‌ای بروز دهد که باعث ایجاد ارتباطی موثر و ارزشمند و در عین حال لذتبخش با دیگران شود.

در اینکه همه‌ی ما انسان‌ها هیجانات و عواطفی داریم شکی نیست، اما آیا می‌توانیم این هیجانات را به گونه‌ای نشان دهیم که باعث بهبود روابطمان شود یا خیر؟.

به عنوان مثال در ارتباط بین همسران، خانمی که از دیر به خانه آمدن شوهرش دچار نگرانی و ترس می‌شود می‌تواند به دو صورت واکنش نشان دهد:

حالت اول: عصبانی شده و بدون بیان دقیق مسئله شروع به مشاجره و دعوا کرده و با این کارش باعث اوقات تلخی خود و همسرش و بدتر شدن شرایط شود.

حالت دوم: با بیان همدلانه و صادقانه‌ی نگرانی و ترسش از دیر آمدن همسر به خانه نشان دهد که این احساس به خاطر عشق و علاقه اش است. این کار باعث خواهد شد تا علاوه بر بیشتر شدن بار عاطفی رابطه‌ی‌شان، دیر آمدن به خانه برای همسرش نیز تبدیل به دغدغه و مسئله‌ای منفی شود.

علاوه بر موارد بالا می‌توان خصوصیاتی چون “توانایی حفظ انگیزه در سختی‌ها”، “توانایی حفظ خونسردی در شرایط بحرانی“، “استقامت در انجام کارها” و موارد مشابه دیگر را نیز به بالا بودن هوش هیجانی نسبت داد.

ارسطو و هوش هیجانی

ارسطو نزدیک به ۲۴۰۰ سال پیش تعریفی از عصبانیتِ درست و مناسب ارائه داده که با مفهوم هوش هیجانی بسیار هم‌سو و هم جهت است و می‌تواند در درک بهتر آن موثر باشد:

هوش هیجانی - EQ

در ادامه

در این مقاله به تعریف هوش هیجانی پرداخته و به این مسئله‌ی بسیار مهم اشاره کردیم که جهت رسیدن به موفقیت، تلاش مهم‌تر از هوش هیجانی است. در مقاله بعدی در همین زمینه به موارد زیر خواهیم پرداخت:

۱- خصوصیات افراد با هوش هیجانی بالا

۲- ویژگی افراد با هوش هیجانی پایین

۳- مقایسه افراد با هوش هیجانی بالا و پایین

۴- روش‌های افزایش هوش هیجانی

۵- آزمون سنجش هوش هیجانی

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 56 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. حسین می گوید

  با تشکر از مطالب خوبی که اختیار ما گذاشتین .

 2. معصومه محمدی می گوید

  سلام خدا قوت.اگه انشاالله مشهد تشریف اوردید روی کمک منم حساب کنید اینو من تلفنی هم خدمت همکاران گفتم.منتظر حضور سبز شما هستیم.

 3. راضيه بردبار می گوید

  با سلام و تقدیم احترام
  مطلب بسیار مفیدی بود. من تعریف دقیقی از هوش هیجانی رو نمیدونستم و مطلب شما در افزایش آگاهی به من کمک زیادی کرد. منتظر ادامه مطلب هستم.
  با سپاس

 4. فta می گوید

  سلام
  ممنونم خیلی مقاله جالب و متفاوتی بود. منتظر توضیحات بیشتری از هوش هیجانی هستم. متشکرم

 5. ستاره علیخانی می گوید

  با سپاس از مطالب آموزنده و مفید و موثرتان. موفق باشید

 6. شهین می گوید

  ممنون از مطلب مفیدتون. اتفاقا این مفهوم هوش هیجانی زیاد در نوشته ها ی روانشناسی بکار میره و خب به قول شما مفهومش خوب بسط داده نشده.

 7. ع.م می گوید

  سلام ممنون.
  پس طبق بیاناتتون هوش هیجانی اکتسابی است؟
  یعنی میشه کسی که در دهه چهارم زندگیشه و از هوش هیجانی پابینی برخورداره اون را بالا ببره؟
  ممنون

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام و درود خدمت شما
   بله، هوش هیجانی قابل افزایشه و در مقاله بعد در این مورد که به زودی منتشر می‌کنیم روش هایی رو برای افزایش EQ ذکر خواهیم کرد. این روش‌ها و تاثیر مثبتشون به سن و سال ربطی نداره و در هر سنی میشه هوش هیجانی رو ارتقاء داد.
   شاد و پیروز باشید

 8. نفیسه زمانی می گوید

  درود برشماو سپاسگزارم ازمطالب مفیدی که میفرستین،من ۳۷سالمه، درمورد هوش هیجانی، به نظرخودم وباتوجه به توضیحاتی که دادین این هوش رو ندارم آیا میشه به دستش آوردیا باید به طور ارثی داشته باشیم؟اگر من تواین سن میتونم بهش برسم باید چیکارکنم؟سپاس بسیار

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام خدمت شما خانم زمانی
   هوش هیجانی برخلاف IQ یک مسئله‌ی اکتسابیه. در مقاله‌ی بعدی در این مورد که به زودی منتشر خواهیم کرد در مورد راه های افزایش هوش هیجانی به طور مفصل صحبت شده است.
   با تشکر از شما

 9. الهه می گوید

  باسلام و تشکر
  بی صبرانه منتظر مطالب بعدیتونم.میخوام بدونم هوش هیجانیم در چه حده !!!

 10. پریسا می گوید

  با سلام!
  امیدوارم حالتان خوب باشد…
  همه مطالب گفته شده بسیار در ذهن من اثر گذار است و افکار من را به سوی مثبت اندیشی هدایت میکند …
  بسیار ممنونم از مطالب مفیدی که در اختیارمان قرار می دهید…

 11. حنان ملکی می گوید

  سلام وتشکر ازشما آموزگار گرامی
  مطالب راکه دریافت کردم عالی بودن ونتایج خوبی هم گرفتم ممنون
  ویک پیشنهاد دارم به سوالات که برای شما ایمیل میکنیم لطفا جواب بدین میدونم سرتان شلوغه
  میشه بگین برای تغییر رفتار شخصی چی ها مهمه؟؟؟؟؟
  فرق هوش هیجانی باIQچیست

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   ۱- در مورد سوال اولتون یعنی موارد مهم برای تغییر رفتار شخصی توضیحات بسیار زیادی میشه داد و شرح کاملش نیاز به نوشتن چندین جلد کتاب داره. اما اگر بخوام به صورت کوتاه و فقط در یک نکته جوابتون رو بدم باید بگم که به نظر من مهم‌ترین چیزی که باعث تغییر رفتار میشه، تغییر دوستان و اطرافیان و محیطه. اینکه با چه کسانی در ارتباطیم تاثیر مستقیم بر رفتارمون می‌ذاره و اگر از رفتارهامون راضی نیستیم و تمایل به تغییر داریم باید محیط و افرادی رو که باهاشون در ارتباطیم عوض کنیم.
   ۲- فرق هوش هیجانی با IQ: بالا بودن هوش هیجانی نشان دهنده توانایی بالای نیم‌کره‌ی سمت راست مغز و بالا بودن IQ مربوط به توانایی بالای نیم‌کره‌ی سمت چپ مغزه. در تعریف دیگه باید عرض کنم که IQ هوش محاسباتی و ریاضیاتی فرد رو اندازه می‌گیره و هوش هیجانی نشان‌دهنده‌ی توانایی و مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی یک فرده.

 12. نفیسه زمانی می گوید

  درودبرشما،سپاسگزارم از مطالب مفیدتون،دوتا سوال دارم درمورد هوش هیجانی،۱)آیا هوش هیجانی اکتسابیه یا ارثی؟۲)اشخاصی که هر لحظه میتونن یک جور شخصیت داشته باشن هم منفی هم مثبت باشن وخیلی سریع تغییرشخصیت بدن هم به دلیل داشتن هوش هیجانیه؟

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام خدمت شما خانم نفیسی
   ممنون از سوالات خوبی که مطرح فرمودید.
   اما پاسخ شما:
   ۱- بله هوش هیجانی تا حد زیادی اکتسابیه و در مقاله‌ی دوم در این مورد که منتشر خواهیم کرد روش‌هایی را برای افزایش آن مطرح می‌کنیم.
   ۲- در مورد این سوال دو حالت وجود داره: الف) اگر این ویژگی در کنترل و اختیار خود فرد نباشه، مثل فردی که خیلی خوشحاله ولی یک مرتبه به خاطر شنیدن یک خبر بد کلا زیر و رو میشه و حالش بد میشه اتفاقا نشان دهنده‌ی هوش هیجانی پایینه. یک سری از افراد دیگه هم به دلیل بیماری دو قطبی که یک مشکل روانشناسیه این حالتو دارند و بی اختیار رفتارها و حالتشون تغییر می‌کنه. / ب) اگر فرد به اختیار خودش این کارو انجام بده، مثلا به این خاطر که سود و منفعت خاصی نصیبش بشه و به نوعی با این تغییر چهره دیگران رو فریب بده و مواردی از این دست، نشان دهنده‌ی هوش هیجانی بالاست. البته توانایی تغییر شخصیت می‌تونه در جهت مثبت هم به کار بره. مثلا فردی که در یک جمع شاد خانوادگی از طریق یک تماس تلفنی متوجه یک خبر بد، مثلا فوت یکی از اقوام میشه و این مسئله خیلی ناراحتش می‌کنه اما برای اینکه شادی اون جمع خراب نشه می‌تونه خودشو کنترل کنه به کسی چیزی نگه
   در کل هوش هیجانی یک تواناییه که میشه در جهت مثبت یا منفی ازش استفاده کرد.

 13. وکیل می گوید

  با سلام و احترام
  موضوعی که شما در باره ی ان قلم زده اید، مسئله ای بسیار مهم در جامعه ی کنونی ماست. چرا که با گسترش سیستمهای ارتباطی مانند وب سایتها، وبلاگها، شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی مبتنی بر وب مانند کلوب و فیس بوک، شبکه های اجتماعی مبتنی بر اندروید مانند تلگرام که تقریباً مبتلا به تمامی افراد جوان و میان سال شده است، یک عصبانیت خاصی موج میزند که اگر جامعه شناسان و روان شناسان به زودی زود به مبحث آن ورود نکنند، آثار مرتبه فاجعه بار خواهد بود. من اعتقاد دارم که کوتاه گفتن مطالب علمی، مانند مطلب مزبور، منجز صحبت کردن، بیان مطلب توسط مدرس توانمند که خود تمامی اوصاف مربوطه را دارا باشد، آموزش مداوم، نظر سنجی از برگزاری دوره، سنجش اثر بخشی مربوط به طور متوالی یا متناوب و قس علیهذا، میتواند در حل این مشکلات گره گشا باشد.
  بنده به عنوان یک وکیل که در دادگاه ها حضور پیدا میکنم، میبینم که عموم مردم به خاطر مسایل بسیار ساده دست به گریبان شده و اقدام به ضرب و جرح یکدیگر میکنند. شتم که جای خود را دارد. اما اگر مردم همین مباحث علمی بسیار ساده را بدانند و راه های فرار معرکه گیری و درگیری را بشناسند، قطعاً جامعه ی ما دچار این وضع فجیع نمیشوند.
  خوب به یاد دارم، خانمی فقط به خاطر یک شک، از شوهرش که خلبان بود با سه فرزند دختر، جدا شد.
  خوب به یاد دارم، آقایی فقط به خاطر یک سوء زن کوچک، باعث شد، سینه ی زنش را کامل تخلیه کنند چون ضربه ای به سینه ی او زده بود و در بدن او به خاطر همان ضربه غده ای سرطانی به وجود می آید و همان غده باعث تخلیه شدن سینه میشود
  و هزاران نمونه ای دیگر که جای گفتن آن در اینجا نیست
  جامعه ی حقوقدانان آمدند و مبحث داوری را مطرح کردند. این بحث یک قاعده ی فقهی دارد که فقهای عظام آن را ابدا کردند البته به تاسی از امامان معصوم
  اما مع الاسف جامعه ی روان شناس و جامعه شناس ما خیلی منفعلانه نسبت به این امور عمل میکنند.
  در پایان از شما برادر عزیز به خاطر انتشار این مطلب تشکر میکنم
  جزای شما با خدای بزرگ

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام و خیلی ممنون از نظر جالب شما آقای آل یاسین عزیز

 14. لیلا عرفانی می گوید

  با سلام و احترام فراوان

  مطلبتون فوق العاده بود و با بیانی کاملا قابل فهم .متشکرم.

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام و خیلی ممنون از نظر مثبت شما
   خوشحالم که مورد توجهتون قرار گرفت

 15. هادی زندیه می گوید

  ممنون ،در مورد اینکه در زندگی زناشویی ،همسران هر کدام دارای هوش مجزای هستند مثلاًمن دارای EQبالای هستم و همسرم دارای IQبالای است ، جگونه میتوان این دو هوش را به هم ارتباط داد توضیحاتی داده شود .
  شپاسگزارم

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام خدمت شما
   بهترین راه اینه که هر دو طرف هوش هیجانی بالایی داشته باشند. این موردی که شما ذکر کردید نیازمند بالا بودن درک متقابل در دو طرف رابطه‌اس و درک متقابل بالا در اثر بالا بودن هوش هیجانی به وجود میاد. برای افزایش هوش هیجانی هم در قسمت دوم این مقاله که به زودی منتشر خواهیم کرد راه‌کارهای موثری ارائه شده است.

 16. مصطفی می گوید

  سلام. مثل همیشه خوب و کاربردی و ملموس.
  ممنونیم از شما

 17. za می گوید

  بسیار محتوای مقاله پربار و فصیح بود تقاضا دارم ابتدا سنجش میزان هوش هیجانی را بفرمایید و سپس به ارائه مطالب جهت افزایش و بقیه عناوینی که در انتهای مقاله به آن اشاره شده بود بپردازید تا مخاطبان با آشنایی از درصد نسبی میزان هوش هیجانی خود ادامه مطالب کاربردی شما را دنبال کنند.
  باسپاس فراوان رزیتا

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام خدمت شما خانم زمانی عزیز و تشکر از نظر مثبتتون
   سنجش هوش هیجانی و سایر مواردی که در انتهای مقاله ذکر شد در مقاله بعدی (قسمت دوم این مقاله) به صورت یکجا وجود دارد
   شاد و پیروز باشید

 18. ماندانا می گوید

  سلام، ممنون از مقدمه خوبی که نوشتید که به حق تحریک کننده و جذاب بود. اما خواهشا خواهشا خواهشا در ادامه راههای کاربردی و عملی ارائه بدید. کسی که می خواهد شنا یاد بگیره قدم به قدم بهش دیکته می کنند و یاد میدن بعد ولش میکنند تا راه خودش رو پیدا کنه. مسئول این سایت معتقده که ماهیگیری یاد میده و نمی خواد به مخاطبش ماهی بده ولی این نکته رو فراموش کرده وقتی می خوان ماهیگیری یاد بدن حتما اول راه و رسم کار رو مو به مو می گن چیکار کن و چیکار نکن . نه اینکه فقط یک سری مطالب تئوری و بدون کاربرد حداقل در ایران رو بگن و ولش کنن به امان خدا. بسیاری از مطالبی که در این سایت گفته میشه در ایران و بخصوص برای خانمها در محیط های اداری دولتی عملی و قابل اجرا نیست.

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام خدمت شما خانم هادی زاده
   این قسمت اول مقاله‌ی هوش هیجانیه و در قسمت دوم که به زودی منتشر میشه به ارائه‌ی راهکار و یک تست سنجش هوش هیجانی هم می‌پردازیم. به این موضوع و مواردی که در مقاله‌ی بعدی مطرح خواهیم کرد در اواخر مقاله اشاره کردیم. فکر کنم مقاله‌رو تا به آخر مطالعه نفرمودین.
   در مورد تئوری بودن این مقاله هم معمولا قبل از ورود به هر مبحث کاربردی و عملی ابتدا باید یکسری مسائل تئوری مطرح بشه تا کسانی که با اون مفهوم که در اینجا هوش هیجانیه آشنا نیستن، به یک تعریف و جمع بندی برسن تا در ادامه به ارائه‌ی راه‌کار و مسائل عملی پرداخته بشه. چون این مقاله قسمت اول مقاله‌ی هوش هیجانیه طبیعیه که جنبه‌ی تئوریش بیشتر از راه‌کارها و مسائل عملی و کاربردی مطرح شده باشه اما قسمت دوم مقاله بیشتر بر ارائه‌ی روش‌های افزایش هوش هیجانی تمرکز داره.
   با تشکر از شما

   1. ماندانا می گوید

    سلام مجدد، من هم به همین دلیل در ابتدا گفتم ” در ادامه ” راههای عملی ارائه بدید. شما هم خوب جواب من رو نخونده بودید ها
    از پاسخی که دادید متشکرم

 19. آرمین صانعی می گوید

  با درود
  بسیار سپاسگزارم از مطالب ارزنده شما. من هم خیلی در مورد هوش هیجانی شنیده و خوانده بودم اما به این زیبایی و به صورت کاربردی منظور از هوش هیجانی رو درک نکرده بودم.
  حتماً منتظر ادامه مقاله شما هستم.
  با آرزوی بهترینها

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام خدمت شما آقای صانعی عزیز
   خیلی ممنون از نظر مثبت شما و خوشحالم که این مقاله براتون مفید بوده.
   شاد و سربلند باشید

 20. نفیسه زمانی می گوید

  ….

 21. زهرا معینی می گوید

  سلام
  خداقوت
  مطالب بسیار مفید هستند.مطالب باعث می شوند که گنجینه هایی از دانش ذخیره کنم.
  بسیار ممنونم و منتظر مقالات بعدی هستم.

 22. زهرا معینی می گوید

  سلام
  می خواستم از حضورتان سوالی بپرسم:
  آیا هوش هیجانی با هوش اجتماعی رابطه نزدیکی دارد.؟

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام خدمت شما خانم معینی
   معمولا منظور از تمامی این عبارات: “هوش اجتماعی”، “هوش عاطفی”، “هوش احساسی”، “هوش ارتباطی” و همه عبارات این‌چنینی همان هوش هیجانی است.
   با تشکر از شما
   اگر سوال دیگه‌ای داشتید در خدمتم

 23. فاطمه حسینی می گوید

  بسیار عالی بود
  با تشکر

 24. سالار می گوید

  سلام خیلی ممنون از مطالب ارزشمندی که در اختیار گذاشتید
  آقای بهرام پور خودشان از بهترین ها هستند و بهترین ها را به ما معرفی می کنند کسانی چون محمد حافظی نژاد سعید محمدی ،محسن محمدی و…
  از نویسنده محترم این متن دو تا سوال دارم .
  ۱.افرادی را که هوش هیجانی پایین دارند را چگونه بشناسیم؟ خصوصا در جلسه خواستگاری . چون برخی افراد ظاهر سازند و انسان را فریب می دهند. مانند شوهر من که جلسه خواستگاری خودش را فردی خوش مشرب نشان می داد و با بقیه چنان رفتار می کند که آرزو دارند فردی چون او همسرشان شود . اما من می دانم که او چه اخلاق وحشتناکی دارد.
  ۲.چگونگی تعامل با این افراد. شوهر من به شدت و خیلی سریع عصبانی می شود.در آن لحظه شما را مورد حمله قرار می دهد یا با داد و فریاد و یا با گفتن جملات رکیک و توهین به شخصیت طرف مقابل.از طرف دیگر می خواهد که شما در مقابل این رفتار زشت او و انتقاد های تلخ و گزنده اش نه تنها ناراحت نشوید بلکه حتی او را دوست بدارید و به او محبت کنید و سریعا رفتار غلطش را فراموش کنید.

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام خدمت شما و خیلی ممنون از محبتی که به بنده دارید
   در جواب دو سوالی که مطرح فرمودید این نکات به ذهنم میرسه، امیدوارم که بتونه کمکتون کنه:
   ۱- بحث شناخت افراد یک پروسه زمان بر است و نمی‌توان با یک نگاه و یا دو سه بار ارتباط در حد چند ساعت و آن هم در یک فضایی مثل مهمانی که زمانی برای تنها بودن با فرد مقابل نداریم او را بشناسیم. به همین خاطر هم هست که مثلا در مورد ازدواج که مطرح فرمودید دوره‌ای مثل نامزدی وجود دارد و یا حتی قبل از محرم شدن دو طرف و نامزد شدن انقدر بر تحقیقات کافی که بتواند تا حد ممکن باعث شناخت فرد مقابل شود تاکید شده.
   بنابراین اگر بخواهم جواب سوال اول را در یک جمله خلاصه کنم باید بگویم که راه شناخت افراد با هوش هیجانی پایین این است که چند مرتبه و هر بار در حد چند ساعت و بدون حضور دیگران، تنها ارتباط با آن فرد را تجربه کنیم. مثلا با هم به پارک یا رستوران برویم و مواردی از این قبیل. رفته رفته متوجه شخصیت و رفتارهای آن فرد خواهیم شد.
   ۲- برای برخورد با افراد نامناسب در درجه اول توصیه می کنم حتما کتاب “تانگ فو: روش برخورد با افراد دشوار” را مطالعه بفرمایید.
   در این موردی که فرمودید نمی توان به راحتی قضاوت کرد و یک طرفه به قاضی رفت. باید بررسی کنیم که چه عواملی باعث عصبانیت شوهرتان می شود و در چه مواقعی این حالت به او دست می‌دهد. در اینکه رفتاری که از شوهرتان توصیف کردید غلط و اشتباه است شکی نیست، اما باید ببینیم که واقعا حق دارد ناراحت شود و صرفا بلد نیست ناراحتی و عصبانیتش را کنترل کند یا اینکه کلا ناراحتی و عصبانیتش هم بی دلیل و غیر منطقی است؟
   در این حالتی که شما توصیف کردید یک راه حل این است که در لحظه ای که شوهرتان عصبانی است و فحش و ناسزا می‌گوید سکوت کنید تا عصبانیتش برطرف شود. سپس با او در مورد موقعیت پیش آمده و ناراحتی اش گفتگو کنید و مسئله را باز کنید و با بحث کردن راجع به آن به نتیجه اش برسانید. تنها راه حل مشکلات این چنینی گفتگو و بررسی مشکل پیش آمده است با فرد مقابل است.
   از او بپرسید که چه عاملی باعث بروز چنین رفتارهای ناراحت کننده و آسیب زایی از سوی او می شود و بگویید که این رفتارش چقدر ناراحتتان می‌کند. طوری صحبت کنید که به این درک برسد که از ناراحتی او شما هم ناراحت می‌شوید و هیچ کدام از کارهایی که باعث عصبانیتش می شود را به منظور ناراحت کردن او انجام نمی‌دهید.
   فکر می کنم اگر به شیوه ای با او صحبت کنید که او احساس همدردی و همدلی کند و به خوبی بتوانید او را به این نتیجه برسانید که رفتارهای زننده اش ناراحتتان می کند بتواند تا حدی موثر واقع شود.
   باز هم اگر ابهام و یا سوالی داشتید در خدمتم.

 25. مریم می گوید

  سلام.
  من فکر میکنم هوش هیجانی من صفره. هر وقت کسی حرفی به من میزنه و خواسته یا ناخواسته منو ناراحت میکنه، من در جوابش سکوت میکنم و اصلا نمیتونم از خودم دفاع کنم. اما بعدش میگم کاش جوابش رو داده بودم. یعنی تو اون لحظه هیچی به ذهنم نمیاد.بعدش میام جوابهایی که به ذهنم میاد رو مینویسم تا اگر دوباره این شرایط تکرار شد این جوابها رو بدم اما باز هم دوباره در شرایط مشابه دهنم قفل میشه و مرتبا خودخوری میکنم. هر کاری میکنم هوش هیجانیم تقویت نمیشه!

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام خدمت شما خانم مجیدی
   خیلی راحت نمی شه در مورد هوش هیجانی قضاوت کرد، توصیه می کنم مقاله بعدی مون در مورد هوش هیجانی رو که در اون تستی برای سنجش هوش هیجانی هم وجود داره مطالعه کنید و از تستش استفاده کنید تا بتونید به یک نتیجه ی مستند در مورد مقدار هوش هیجانی تون برسید.
   اما در مورد مسئله ای که مطرح فرمودید اولین مورد اینه که چرا اصلا باید با افرادی رابطه داشته باشید که باعث ناراحتی شما میشن؟. شاید دلیل سکوت و خودخوری شما اینه که فرد مودب و با ملاحظه ای هستید. به نظرم درست نیست که آدم به خاطر اینکه بتونه با افراد نامناسب برخوردی مثل خودشون داشته باشه از ادب و متانت دور بشه. پس اگر افرادی که بهشون اشاره کردید واقعا افراد نامناسبی هستند اولین توصیه اینه که ارتباطتون رو باهاشون به حداقل برسونید یا قطع کنید.
   اما اگر دلیل ناتوانی شما در دفاع از خودتون و حرف زدن در موارد لازم به خاطر ضعف شما در رفتار قاطعانه اس توصیه می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید: رفتار قاطعانه (رک بودن) چیست ؟ – چگونه رک باشیم ؟

 26. رضا امینی می گوید

  میشه لطف کنید یه کتاب کاربردی خوب در زمینه افزایش هوش هیجانی معرفی کنید؟ بنظرتون کتاب هوش هیجانی به زبان آدمیزاد کتاب خوبیه؟

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   بله کتابی که ذکر کردید منبع خوبیه در این زمینه
   تمامی کتابهای مجموعه به زبان آدمیزاد در مجموع کتابهای خوبی هستن
   شاد و پیروز باشید

 27. ایمان می گوید

  باسلام مطالب خیلی عالی و آموزنده ای بود . خیلی ممنونم از شما
  خوشحال میشم که به سایت ماهم سری بزنید و مقالاتی در مورد مهارت ها و باورهای فروش و مشتری مداری بخوانید تا روز به روز پیشرفت بیشتری داشته باشید.

 28. Andres می گوید

  يه سوْال شايد بي ربط!
  كسي كه فوتبال تماشا ميكنه بعد تيمش ببره بزنه از خوشحالي يكي ديگه رو نابود كنه اين ميشه چطور آدمي؟
  يا بخاطر بأخت تيمش همه رو از خودش برونه!
  مطلب عالي مرسي

 29. ارسلان می گوید

  امتیاز شما ۳۴۴ از ۴۵۰ است , (۷۶٫۴۴%)

  دوست عزیز آزمون نشان می‌دهد که هوش هیجانی شما در جایگاه متوسط است که نشان می‌دهد باید تمرین بیشتری انجام بدهید.

 30. ارسلان می گوید

  با سلام
  متیاز شما ۳۴۴ از ۴۵۰ است , (۷۶٫۴۴%)

  دوست عزیز آزمون نشان می‌دهد که هوش هیجانی شما در جایگاه متوسط است که نشان می‌دهد باید تمرین بیشتری انجام بدهید.

 31. hastti می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما من سال های قبل نمی دونستم که هوش هیجانی چیست ولی الان با مطالعه کردن سایت شما الان فهمیدم که هوش هیجانی چیه و چه اهمیتی برای ما داره با تشکر از سایت خوبتون .

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام و درود
   ممنون از حسن توجه و نظر مثبت شما دوست عزیز

 32. hastti می گوید

  لطفا بگید چرا وقتی که می رم ادامه ی مطلب نمیشه کپی کرد

  1. محسن محمدی می گوید

   سلام و درود
   برای کپی مطلب باید به صورت دستی (توسط نشانگر ماوس) کل نوشته را انتخاب کرده و سپس کپی کنید.

 33. hastti می گوید

  چرا نتیجه ی تست من نیومد

 34. hastti می گوید

  لطفا جواب سوال و تست من رو بدید باتشکر از شما

 35. Zahra می گوید

  سلام دوست خوب من بابت تلاشی که میکنین برای بهترشدن وبهترزیستن ممنونم

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   تبریک میگوییم که به دنبال پیشرفت و زندگی بهتر هستید.
   شاد، پیروز و بیشتر از یک نفر باشید.

 36. داودبرازنده می گوید

  سلام .بنده برازنده هستم ۶۰ ساله.با روحیه بالا .میخواستم درباره EQ اطلاع حاصل کنم که تصادفی باسایت پرمحتوای شما اشنا شدم .فقط از اینکه در این مدت کوتاه تونستم از معلومات شما عزیزان استفاده کنم خیلی سپاسگزارم .امیدوارم که همیشه موفق وسربلند باشید.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside