یک اشتباه متداول در سخنرانی

4

یک اشتباه متداول در سخنرانی

یکی از نبایدهای سخنرانی و یک اشتباه متداول در سخنرانی این مورد می‌باشد که که وقتی یک سخنران در جایگاه قرار می‌گیرد، به اشتباه شروع به ایراد گرفتن و نقد کردن از برگزار کننده، سخنران قبلی یا مسئول برنامه‌ها و… می‌کند.

به این نکته توجه داشته باشیم که جایگاه سخنرانی ارزش ویژه‌ای دارد و با رعایت نکاتی می‌توانیم ارزش سخنرانی خود را حفظ کرده و ارتقا دهیم.

در این ویدئو در خصوص برخی از  نبایدهای سخنرانی و موضوعاتی در مورد انتقاد از افراد دیگر هنگام سخنرانی، نکاتی بیان شده است که از لینک زیر می‌‌توانبد مشاهده و دانلود نمایید:

 

برای دانلود کافیست اینجا کلیک کنید (حجم ۱۴MB)

متن ویدئوی یک اشتباه متداول در سخنرانی

سلام دارم خدمت شما اعضاي عزيز وبسايت آموزش سخنراني و فن بيان

وقتتون بخير باشه

قبل از هر چيز من وظيفه خودم ميدانم كه از شما يك عذرخواهي داشته باشم بابت اينكه چند وقتي هستش بخاطر دغدغه هاي خيلي زياد فرصت نكردم آن طور كه شايسته هست انجام وظيفه كنم و توي وبسايت مطالب آموزشي كافي قرار بدم. الان يك فرصتي پيش آمد توي فرودگاه ديدم زمان دارم و گفتم كه خيلي خوبه كه راجع به يك موضوع بسيار مهم در سخنراني با شما صحبت بكنم.

اشتباه متداولي كه اتفاقا، نميدانم شايد بهتون بگم تو اين چند هفته اخير بيش از ۶-۵ مرتبه آن را ديدم و آن هم اين است كه سخنراني كه در تريبون قرار ميگيرد در جايگاه قرار ميگيرد تا سخنراني را انجام بدهد به اشتباه شروع ميكند به انتقاد كردن از سخنران قبلي، مسئول برنامه يا هركس ديگري، يادمان باشد تريبون يك حرمتي دارد. آن فضاي سخنراني آن استيج يا هر جاي ديگري يك حرمتي دارد و قدرت بسيار بالايي هم دارد و ما اگر به اين موضوع توجه نكنيم  هر حرفي را آنجا بزنيم اثرات خيلي بدي دارد.

مثلا فرض كنيم شما از برگزاري يك برنامه ناراحت هستيد يا رضايت كافي نداريد. چه اتفاقي مي افتد؟ خدايي نكرده ميايید و از مسئول برنامه انتقاد مي كنيد؟!

خب دقت بكنيد كه به تعداد شركت كننده ها حس منفي ميگيره آن برگزار كننده و  فرض كنيد فقط ۱۰۰ نفر در آن سالن حضور داشته باشند.  ۱۰۰ نفر حس بدي به برگزار كننده دارند و بعد برگزار كننده براي دفاع از خودش دوباره مياد رو تريبون  شروع ميكنه از شما بد گفتن يا غير مستقيم تخريب كردن و همه اينها باعث ميشود دردسرهاي خيلي بزرگي شكل بگيرد. به همين جهت حتما حتما حتما توصيه ميكنم هميشه سعي كنيد حين سخنراني حتي اگر واقعا شرايط منفي هست به گونه اي رفتار بكنيد كه مثبت به نظر برسه شرايط و آنجا نقد را بصورت عمومي مطرح نكنيد. انتقاد كردن از شرايط يك موقع اصلا صحبت شما انتقاديه يا مناظره است يا داستان ديگر است.

از شرايط و اينها تا حد ممكن انتقاد نكنيد كه اي كاش برنامه زود شروع ميشد! اي كاش سيستم صوتي داشتيم!

اينها رو بايد خيلي ملايم و با جزئيات بسيار بالا بگيم. اين يك نكته بسيار كوچيكه ولي عجيب توي كار شما ميتواند تاثير داشته باشد.

از توجهتون خيلي متشكرم و اميدوارم با رعايت همين يك نكته كوچولو حس بسيار بهتري را به مخاطبان برنامه هاي خودتان بدهيد. متشكرم از شم ، دوستتون دارم و الان هم من بايد برم شهر زيباي اصفهان فكر ميكنم تا حداكثر ۳۰ دقيقه ديگر پرواز من انجام بشه به شهر زيباي اصفهان و آنجا ۳ روز كارگاه آموزشي دارم.

اميدوارم كه بتوانم آن طور كه شايسته هست انجام وظيفه بكنم.

متشكرم

دوستتان دارم

خدانگهدار

برای دانلود فایل پی دی اف کافیست اینجا کلیک کنید

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 4 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. پیام سلیمیان می گوید

  به نظرم این کار حتی یک مزیت رقابتی هم حساب بشه، چون یک جورایی متداول شده ولی امیدواریم که نسل بعدی سخنرانها با دیدگاهی ویژه به روی صحنه بیایند.

 2. محمد می گوید

  سایت خوبی داری

 3. محسن می گوید

  سخنران بیشتر فکر میکند که با این نوع انتقاد تاثیری مستقیم روی برگزار کننده خواهد گذاشت در حالی که اینطور نیست. و خیلی وقت ها برعکس جواب میدهد.

  به نطرم بهترین کار، تعریف صورت مسئله است تا مخاطبین خود به مشکل پی ببرند. مثلا وقتی صدا پروژکتور قطع میشه کافیه شما همین را بگید. … یا وقتی دیر شروع شد بگین جلسه امروز با کمی تاخیر شروع شد. کافیه

 4. saman می گوید

  مرسی استاد

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside