انتخاب موضوع سخنرانی و کنفرانس ( و لکچر) | بهترین موضوعات سخنرانی

21

موضوع سخنرانی ! دغدغه اصلی

موضوع سخنرانی عموماً دغدغه بسیاری از اعضای مجموعه آموزش سخنرانی و فن بیان است و انتخاب موضوع همانقدر که مهم است دشوار نیز می‌باشد و از همین رو باید در نظر داشته باشیم که برای انتخاب آن چه متدها و روش‌هایی را رعایت کنیم.

همیشه یکی از موضوعات بسیار مهم در سخنرانی این است که ما بدانیم چه موضوعی را برای سخنرانی انتخاب کنیم.

حقیقت این است که انتخاب موضوع سخنرانی جایگاه بسیار بالایی دارد و در صورتی که ما به خوبی به آن توجه نکنیم مجبوریم تبعات آن را بپردازیم.

به نظر من بهترین فرمول ممکن برای انتخاب موضوع سخنرانی. همان فرمولی است که من در دوره جامع سخنرانی و فن بیان در مورد آن صحبت می‌کنیم و در این نوشته قصد دارم روش‌های انتخاب موضوع برای سخنرانی را با شما به اشتراک بگذارم و به شما تضمین می‌دهم که اگر مطالب بیان شده در این نوشته را با دقت مطالعه کنید و به کار ببندید. می‌توانید مطمئن باشید که موضوع ارائه شده به اندازه کافی جذاب و مناسب است و اکنون زمان آن رسیده که به موضوعات دیگر فکر کنید.

تکنیک اصلی انتخاب موضوع سخنرانی

 

اصول ضروری انتخاب موضوع سخنرانی

برای انتخاب موضوع سخنرانی باید موضوعی که انتخاب می‌کنیم سه ویژگی داشته باشد:

 1. ما در مورد آن متخصص باشیم ( یا حداقل اطلاعات کافی داشته باشیم)
 2. مخاطبان ما به موضوع علاقه داشته باشند
 3. ما نیز به موضوع علاقه داشته باشیم.

در حقیقت برای انتخاب موضوع مناسب. باید این سه ویژگی به صورت همزمان وجود داشته باشند و اگر این سه ویژگی با همدیگر نباشند می‌توان مطمئن بود که در بهترین حالت بخشی از کار ما ایده‌آل نخواهد بود…

 

انتخاب موضوع سخنرانی

اجازه بدهید بقیه توضیحات را با یک مثال پی بگیریم. فرض کنید که شرکت شما که در زمینه اجاره تابلوها و بیبوردهای تبلیغی فعالیت می‌کند، اسپانسر یک سمینار در زمینه مهارت‌های فروشندگی و بازاریابی شده و برگزار کننده همایش به شما این فرصت را داده که به مدت ۵ دقیق هبرای ۲ هزار شرکت کننده سخنرانی کنید! این یک فرصت فوق‌العاده است که اگر از آن به خوبی استفاده کنیم می‌توانیم می‌توانیم موفقیت‌های شغلی بسیاری را به دست بیاوریم و اگر این فرصت را از دست بدهیم، علاوه بر این که هزینه بسیاری انجام داده‌ایم جایگاه ما نیز دچار تزلزل خواهد شد.

در اینجا چند حالت از حالت‌های موجود برای انتخاب موضوع را انتخاب می‌کنیم و در مورد آن صحبت می‌کنیم:

 • زمانی که موضوع را دوست داریم و در آن متخصص هستیم اما مخاطب آن را دوست ندارد.

در این حالت ممکن است ما به دلیل تخصص اطلاعات خوبی داشته باشیم و البته به دلیل علاقه‌ای که به موضوع داریم، موضوع را بسیار با هیجان و جذابیت ارائه کنیم اما مسأله اینجاست که حتی این دو شرط باعث نمی‌شود که مخاطب لزوماْ به ما گوش کند زیرا اگر مخاطب موضوعی را دوست نداشته باشد، هر کاری هم که بکنیم، بازهم نمی‌توانیم توجه او را به خود جلب کنیم.

یکی از بهترین مثال‌ها، مثال دوست عزیزی بود که در زمینه دعوت افراد به فرزندآوری بیشتر فعالیت و تبلیغ می‌کرد و او در زمینه تخصصی خود اطلاعات زیادی داشت و البته این موضوع را به عنوان یک وظیفه می‌دید و نسب به آن علاقه و هیجان زیادی داشت اما مشکل اینجا بود که مخاطبان او واقعاْ توجیه نبودند که چرا باید این کار را انجام دهند و از همین رو صحبت‌های این دوست تا زمانی که با راهکار زیر آشنا شود، اثرگذاری زیادی نداشت.

راهکاری که در این مواقع پیشنهاد می‌شود این است که ما باید در همان ابتدای صحبتانمان کاری کنیم که مخاطبان نسبت به موضوع ما علاقه مند شوند و یا حداقل حس مسئولیت داشته باشند!

مقایسه شرایط فعلی با شرایط ایده‌آل و یا بیان چند نکته جالب و یا ارائه یک قول تضمیمی جالب می‌تواند یکی از روش‌های جالب برای شروع باشد که اگر به خوبی صورت بگیرد می‌تواند باعث ایجاد علاقه در مخاطبان بشود.

 • زمانی که موضوع را دوست نداریم اما مخاطب آن را دوست دارد و در آن متخصص هستیم.

گاهی اوقات ما در یک موضوع متخصص هستیم و التبه مخاطب نیز این موضوع را دوست دارد، اما مشکل اینجاست که ما این موضوع را دوست نداریم و برای همین اتفاقی که رخ می‌دهد این است که اطلاعات مفید ما برای مخاطبی که تشنه علم مورد نظر است آنچنان موثر واقع نمی‌شود زیرا ما علاقه و هیجانی نسبت به این موضوع نداریم.

نمونه بارز این موضوع برخی از اساتید دانشگاهی هستند که در مورد موضوعی اطلاعات بسیار زیادی دارند و اکثر مخاطبان آنها نیز از روی علاقه در این رشته تحصیلی مشغول به تحصیل هستند اما این اساتید تنها به دلیل مسائل مالی به تدریس مشغول هستند و به محض این که منبع مالی دیگری داشته باشند دست از تدریس می‌کشند!

خب در این حالت مخاطبان آگاهانه یا ناخودآگاهانه متوجه این موضوع می‌شوند و میزان توجه آنها به مراتب کمتر خواهد شد.

برای این دسته از سخنرانان من هیچ توصیه‌ای جز رها کردن موضوع و انتخاب موضوعی دیگر ندارم. زیرا اعتقاد دارم کاری که از روی علاقه شخصی انجام نشود هیچ ارزشی نخواهد داشت

ملاک شخصی من برای انجام یک کار این است که ببینم آیا اگر برای همین کار به من دستمزد ندهند نیز حاضر به انجام آن هستم؟

 • زمانی که هم ما موضوع را دوست داریم و هم مخاطب اما در مورد آن اطلاعی نداریم.

و آخرین حالتی که قصد دارم در این نوشته برسی کنم زمانی است که هم ما و هم مخاطب به موضوعی علاقه مند هستیم اما در مورد آن اطلاعی نداریم صحبت دقیقاً می‌شود مثل صحبت‌های راننده تاکسی و مسافران در مورد انرژی هسته‌ای! جذاب اما بی محتوا!

حالا مساله این است که شما بتوانید بهترین و ایده‌آل ترین حالت سخنرانی را پیدا کنید و بهترین موضوع سخنرانی را برای خود بیابید.

 

بهترین موضوع برای سخنرانی

سوالی که بسیاری از شرکت کنندگان در مورد موضوع سخنرانی می‌پرسند این است که بهترین موضوع برای سخنرانی  چیست؟

واقعیت این است که بهترین موضوع هیچ وقت وجود ندارد و همه چیز بسته به شرایط ممکن است تغییر کند. مثلاً تصویر زیر را مشاهده کنید، این تصویری از سمینار مدرسه استادی ۲ در سالن اصلی برج میلاد است.

۱۲۰۰ نفری که در این سمینار شرکت کرده‌اند قصد داشتند در مورد موضوع راه اندازی کسب و کار مبتنی بر سخنرانی و آموزش اطلاعاتی کسب کنند و به همین دلیل اینجا حضور داشتند و برای آن بلیط خریده بوده‌اند. اما فرض کنید من در مورد موضوع دیگری مثل تناسب اندام برایشان سخن می‌گفتم!

واقعیت این است که قطعاً در نیمه سخنرانی مخاطبان من را به باد کتک می‌گرفتند زیرا موضوع، موضوع خوبی بود اما متناسب با خواسته آنها و توقع و قول قبلی نبود!.

موضوع سخنرانی

این خیلی مهم است که مطالب ارائه شده توسط مدرس با توقع قبلی ایجاد شده یکسان باشد

مثلاً سال گذشته در مجموعه ای آموزش مهارت های مشتری مداری را از من درخواست کرده بود و برای همین موضوع عازم محل تدریس شدم که موقع ورود دیدم جلوی در نوشته:

به سمینار ارتباط موثر خوش آمدید. مدرس دکتر محمد پیام بهرامی پور! روانشناس و کارشناس تلویزیون!

خب! در چنین شرایطی واقعاً فکر می کنید مخاطبان چه توقعی دارند؟ و چه ارائه می‌توان داشت؟!

موضوع من (مهارت های مشتری مداری)  موضوع بسیار خوبی بود و در آن تخصص داشتم. اما مخاطبان از من ارتباط موثر می‌خواستند (که البته آن را هم بارها تدریس کرده‌ام: نگاه کنید به سمینار ارتباط موثر ) کاری که در این شرایط به ذهنم رسید این بود که موضوع مشتری مداری را با رویکرد ارتباط موثر ارائه کنم تا هم موضوع اصلی حفظ شود و هم مخاطبان به آن گوش کنند و توقع آنها برآورده شود.

بنابراین باید بگویم که بهترین موضوع سخنرانی وجود ندارد و آنچه مهم است درک درستی از ترکیب سخنران، مخاطب، محیط و توقع است که بر اساس آن باید سخنران تصمیم درستی اتخاذ کند.

لیست موضوعات سخنرانی

یکی دیگر از درخواست های عجیب افرادی که از سخنرانی چیز زیادی نمی‌دانند، این است که از ما لیست موضوعات سخنرانی را درخواست می‌کنند! یعنی از ما می‌خواهند که لیستی به آنها بدهیم که در آن موضوعات مختلفی در مورد  سخنرانی نوشته شده باشد و آنها در مورد آن صحبت کنند.

بدون شک با خواندن متن تا اینجا می‌دانید که چنین لیستی وجود ندارد و نباید داشته باشد! زیرا هر فردی و هر مخاطبی شرایط خاص خود را دارد مثلاً هیچ لیستی نمی‌تواند هم برای یک پزشک مفید باشد و هم برای یک مدیر!

بنابراین چنین لیستی وجود ندارد. البته ما برای تقویت سخنرانی بداهه به شرکت کنندگان لیستی از موضوعات برای تمرین می‌دهیم که برای آن می‌توانید کتاب الکترونیکی رایگان سخنرانی بداهه را دانلود کنید.

اشتباهات در انتخاب موضوع سخنرانی

و اما نوبتی هم که باشد، نوبت می رسد به اشتباهات متداول در انتخاب موضوع سخنرانی. در ادامه قصد داریم چند مورد از اصلی ترین اشتباهات در رابطه با انتخاب موضوع را با یکدیگر مرور کنیم.

در نظر نگرفتن علاقه مخاطب

بدون شک اولین اشتباه در نظر نگرفتن علاقه مخاطبان به موضوع سخنرانی است.حتماً موضوع برای مخاطب شما نیز دارای جذابیت باشد. ممکن است شما موضوعی را بسیار مسلط باشید و در آن مختصص بوده و تجربه کافی هم داشته‌اید اما این موضوع هیچ ارتباطی با مخاطبان شما نداشته باشد و آنها نیز علاقه‌ای به شنیدن موضوع نداشته باشند. در چنین صورتی اگر موضوع مورد علاقه خود را انتخاب کنید نشان از خودخواهی و بی‌توجهی به مخاطبان است.

عدم تناسب با زمان

یکی از زمان‌هایی که دوست دارم خودم را از پنجره خانه‌ بیرون پرت کنم (البته خانه ما طبقه اول است!) زمان‌هایی است که سخنران روی سن می‌آید و می‌گوید البته موضوع صحبت من، آنقدر مفصل است که ساعت‌ها و روزها باید در مورد آن صحبت کرد و واقعاً امکان پذیر نیست که بتوانم آن را در مدت زمان کوتاهی ارائه کنم….

اگر بخواهم از زبان یک متخصص جمله بالا را ترجمه بکنم دو معنا می‌توانم برای شما استخراج کنم:

من نتوانستم موضوع مناسبی فراخور وقت تعیین شده آماده کنم.

من نمی‌توانم صحبت‌های مهم را انتخاب کنم و اولویت و آنها را مدیریت کنم.

توجه کنید که موضوع شما تا حد ممکن جزئی و متناسب با زمان باشد تا دچار کمبود وقت برای سخنرانی نشوید. به قول خودم:

دیدن چهره کسانی که می‌خواهند تاریخ ایران پس از اسلام را در مدت ۱۰ دقیقه ارائه کننده واقعاً خنده دار است! شبیه کسانی که می‌خواهند یک نردبان را در جیب خود جا کنند!

نمی‌توانیم نظر همه را جلب کنیم

به تصویر زیر نگاه کنید:

مخاطبان سخنرانی و انتخاب موضوع

به نظر من این تصویر به اندازه کافی گویاست که چقدر تفاوت میان ذهنیت مخاطبان وجود دارد. این که بخواهیم نظر همه مخاطبان را جلب کنیم حتماً کار غیر ممکنی است و باید بدانیم که چنین موضوعی مقدور نیست.

کاری که ما باید انجام دهیم این است که غالب مخاطبان و قشر هدفی که مد نظرمان هست را جلب کنیم و سعی کنیم تا حد ممکن کسی را از خود نرنجانیم! همین!

این که بخواهیم نظر همه را جلب کنیم غیر ممکن است و نظرسنجی‌های هر دوره نشان می‌دهد که چنین موضوعی  بسیار غیر ممکن خواهد بود زیرا در برگه‌های نظر سنجی یک کلاس دو نفر می‌نویسند و موضوع عالی بود و سه نفر می‌نویسند در انتخاب موضوع دقت شود.

موضوع لکچر (Topic for lecture) و کنفرانس

همچنین بسیاری از دانشجویان کلاس‌های زبان انگلیسی از ما می پرسند که چه موضوعی برای ارائه کنفرانس و یا presentation مناسب است؟ خوشبختانه در چنین شرایطی لزومی ندارد که همه شرایط بالا رعایت شوند (هرچند اگر این موضوع رعایت شود عالی خواهد بود) اما هدف اصلی از ارائه لکچر این است که مهارت صحبت در جمع شما تقویت شود و بنابراین برای کلاس انگلیسی می‌توانید به مقاله مقابل مراجعه کنید. (Topic for lecture)

 این سخنران است که باید موضوع سخنرانی خود را جذاب کند

به عنوان سخن پایانی باید این را بگویم که در بسیاری از موارد، این که موضوع چقدر جذاب است اهمیتی ندارد و این هنر سخنران است که می تواند یک موضوع سخنرانی بسیار ضعیف را تبدیل به یک موضوع سخنرانی جذاب نماید.

برای توضیحات بیشتر مقاله چطور جذاب سخنرانی کنیم را مشاهده کنید:

پیشنهاد ویژه: بسته جامع سخنرانی و فن بیان را از دست ندهید:

برای مطالعه اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

photo_2016-07-11_18-58-26

 

 

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 21 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. وحید زمانی می گوید

  با رعایت همین نکات هست که باعث میشه در ۱+ دوره ها و سمینارهای خاصی داشته باشید مثل سمینار فوق العاده استادی ۲

 2. داود كاظمي لايق می گوید

  با سلام و ادب و احترام
  از شما جناب آقاي بهرام پور عزيز به خاطر مدرسه استادي و رسالت فوق العاده تون متشكرم.
  قبل از شركت در سمينار سوالات زيادي در ذهن داشتم كه بايد براي اونها جواب پيدا مي كردم. تعدادي از سوالها اين بود :
  ۱- آيا بايد با لهجه سخنراني كرد ؟ ۲-چطور ميشه الفباي استادي رو شروع كرد ۳- چطور ميشه در ميان اين همه افراد جور باجور ديده شد؟ ۴- چطور ميشه يك بستر براي رشد ايجاد كرد و در اون دانه كاشت ؟ و ده ها سوال ديگه
  از اونجايي كه من يك كارمند هستم ولي در كنا شغل مشاوره شغلي ميدم البته در زمينه ارتقاي فروش با جسارت مي تونم بگم كه براي تمام اين سوالها جواب پيدا كردم و راهي رو كه از قبل شروع كردم بهتر بتونم ادامه بدم. در حقيقت مسير راه برام روشن و مشخص شده و از شما مي خواهم كه اگه من و امثال من سوالاتي داشتن كه در مسير كمك شون كنه جوابگوي ما باشيد تا ما هم همچون ساير دوستان مدرسه استادي ۱ از استادان سال بعد شما باشيم و شما و مجموعه مثبت يك رو سربلند كنيم. اميد دارم اين راه دوطرفه دوستي ادامه پيدا كنه تا مقصد استادي.
  براي دوستاني هم كه مثل من هستن بايد بگم كه بايد مثل عقاب هميشه آن آن باشند و دست از روياهاشون برندارند تا اون فرصت طلايي رو ببينن و درك كنن و بعد از اون فقط تلاش كنن در مسير صحيح رسيدن به هدف. البته با راهنمايي هاي شما و مجموعه جناب بهرام پور
  آخه از قديم گفتن بي راهه مرو بدون استاد.
  در پايان عرايضم از شما و تمام مجموعه مثبت يك تشكر فراوان دارم.

 3. حمید محمدی می گوید

  با سلام
  اگر یک گزارش تصویری از سمینار استادی ۲ میگذاشتید عالی میشد

  1. حدیث رحمانی می گوید

   سلام دوست عزیز
   حتماً قرار خواهیم داد.
   ممنون که توجه می کنید.

 4. احسان می گوید

  با سلام جناب بهرام پور روز جمعه در خدمت شما بودم و بسيار از حضور در سمينار شما خوشحال شدم .

 5. احمدرضا می گوید

  سلام استاد . میشه یه کتاب بم معرفی کنید که توش جملات انگیزشی باشه . یا جملات بزرگان ؛ البته کتابی که مورد پسند خودتونم باشه . مثلا همین جملات انگیزشی توی ایمیل های هفتگی میفرستین برای اعضای سایت از کتاب خاصی هست یا خودتون از کتب مختلف جمع اوری کردین . استاد من مشکلم اینه تا یه چیزیو فیزیکی لمس نکنم روم تاثیر رو به جلو نداره برای همین اگه میشه یه کتاب معرفی کنید . البته شاید خودمم چاب کنم عکس نوشته هارو اثر داره ولی اثر کتابه بیشتره ☺

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   در انتهای ایمیل های سایت بخش نگاه ما تصاویر انگیزشی قرار می دهیم که متون از کتب مختلف و اینترنت جمع آوری شده.
   پیشنهاد می کنیم کمی در اینترنت جستجو نمایید.
   موفق باشید.

 6. م.رنجبر می گوید

  با سلام خدمت استاد بهرام پور و بقیه دوستان.
  دوست عزیز، کتب دکتر مسعود لعلی خیلی میتونه بهتون کمک کنه.
  masoodlaali.com

 7. ناصرقره باغی می گوید

  باسلام وآرزوی موفقیت من برای چندمین بار با دفتر شما بصورت تلفنی تماس گرفتم تا در سمینار شرکت کنم متاسفانه موفق نشدم من ناصر قره باغی از شهر تبریز هستم البته علاقمند به حضور در مدرسه استادی نیز هستم خواهش میکنم برای مدرسه استادی بعدی انشاالله بنده را نیز منظور فرمائید.

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   امیدواریم که در سمینارهای بعدی بتوانیم شما را ملاقات نماییم.
   شماره تماس شما را در اختیار همکاران قرار دادیم.
   به امید دیدار

 8. ضیاء می گوید

  درود بر گروه ۱+ خدا قوت
  شما فوق العاده این
  اینکه چنین سمیناری با این عظمت و این جمعیت اونم بدون نقص و با این زیبایی ارائه دادید جای خیلی خیلی سپاس دارد
  بنده افتخار حضور دراین سمینار را داشتم و بسیار لذت بردم و انرژی گرفتم دست همگی شما درد نکنه
  سوالی داشتم اینکه من فرم ثبتنام در دوره هارو پر کردم و قراره راجع به مصاحبه تماس بگیرید آیا امکانش هست مصاحبه تلفنی انجام بشه
  دوم اینکه نحوه برگذاری دوره ها به چه شکله یعنی چه روزهایی هستش؟
  با تشکر از شما

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   خوشحالیم که سمینار مورد قبول شما بوده است و رضایت داشته اید.
   بله امکان پذیر است و در زمانی که همکاران برای تعیین وقت مصاحبه با شما تماس گرفتند این مورد را مطرح نمایید.
   دوره هر سه هفته یکبار پنج شنبه و جمعه برگزار می شود.
   به امید دیدار

 9. امین می گوید

  سلام سرور دانلود فایل ها مشکل پیدا کرده است. دانلود فایل مشکل دارد. روی دو سه تا فایل دیگه هم امتحان کردم و دانلود مشکل داشت.

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از همراهی شما بسیار سپاسگزاریم.
   با توجه به پیگیری که انجام دادیم در دانلود هیچ مشکلی وجود ندارد،پیشنهاد می کنیم برای دانلود کردن فایل ها طبق نکات گفته شده در لینک زیر عمل نمایید:
   نحوه دانلود مطالب در سایت
   از توجه شما متشکرم

 10. محمود می گوید

  سلام آيا امكانش هست دوباره كوپن تخفيف ۵۰ درصدي رو فعال كنيد تا بتونيم خريد كنيم
  بعد از سمينار با آگاهي بيشتر تصميم به خريد گرفتيم
  لطفا دوباره تخفيف رو قرار بديد

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که شما را در این سمینار ملاقات کردیم بسیار خوشحالیم.
   در حال حاضر زمان استفاده از کوپن تخفیف به پایان رسیده است.
   امیدواریم در موقعیت های بعدی محصول مورد نظر خود را تهیه کنید.
   بیش تر از یک نفر باشید

 11. فاطمه علیزادگانی می گوید

  با سلام و تشکر از سایت خوب شما جلسه خوبی هم داشتید ودست مریضا دارد با این سن کم خوب می توانید حضار را سر حال نگه دارید. ممنون

 12. مصطفی محمدی می گوید

  با سلام وخسته نباشید خدمت دوستان در مجموعه وزین مثبت۱
  من تو دوره استادی ۲ شرکت کردم اما چون از قم میخواستم بیام دقیقه ۹۰ موردی پیش اومد که نتونستم بیام و تو جلسه شرکت کنم
  میخواستم ببینم صوت یا فیلم همایش رو کی برام میفرستید
  بی صبرانه منتظر دیدن یا شنیدن اون هستم
  همیشه بیشتر از یک نفر باشید
  دوستتون دارم
  ممنون

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که نتوانسته ایم شما را در این سمینار ملاقات کنیم بسیار متاسفیم.
   فایل صوتی این سمینار به زودی برای تمامی افرادی که در این سمینار ثبت نام داشته اند ارسال می شود.
   امیدواریم در برنامه های بعدی شاهد حضور شما باشیم.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 13. زهرا فراست می گوید

  سلام استاد بهرام پور عزیز..
  از شما خواهشمندم اگر امکانش هست فیلم سمینار مدرسه استادی ۲ را روی سایت قرار دهید تا کسانی که مثل من واقعا می خواستند اما به هر دلیلی نتونستند تو سمینار شرکت کنند از صحبتهای شما استفاده کنند.
  با تشکر فراوان از محبتهای شما

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   ممنونیم از اینکه پیگیر هستید و به زودی فیلم در سایت قرار خواهد گرفت.
   با تشکر از شما

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside