موانع شروع سخنرانی _ خودباوری و عزت نفس

33

موانع شروع سخنرانی _ خودباوری و عزت نفس

سلام، من علی انصاری لاری هستم و قصد دارم در مجموعه مقالاتی مهار‌ها و موانع درونی برای شروع سخنرانی و رهایی از این موانع را با شما به اشتراک بگذارم. در ادامه سلسله مقالات موانع درونی برای شروع سخنرانی به یکی از مهمترین موضوعات شخصیتی یعنی” عزت نفس می‌پردازیم. عزت نفس یک باور و احساس درونی مبتنی بر ارزش و لیاقت خود است. اگر بخواهیم دریک جمله عزت نفس را تعریف کنیم فردی که از عزت نفس سالمی برخورداراست این باور را در درونش دارد که :

” من دوست داشتنی و ارزشمند هستم و لیاقت و شایستگی رسیدن به اهدافم را دارم”                                                                                                                         

در مقابل فردی که عزت نفس پایین دارد همیشه ” احساس ناامنی ” میکند و در یک “دنیای ناامن ” هرگز پیشرفتی در زندگیش نخواهد داشت. نکته جالب این است که شاید شما فردی را مشاهده کنید که موفقیتهای فراوانی را با خودش حمل میکند اما باوجود موفقیتهای فراوان بیرونی و حتی ظاهر با اعتماد به نفس خود از “درون احساس بدی نسبت به خودش داشته باشد و حس بی ارزشی کند.” پایه و اساس موضوع عزت نفس در “احساس امنیت واطمینان فرد به خود و دیگران ” است ، به میزانی که شما عزت نفس بیشتری داشته باشید اعتماد و اطمینان شما به دنیای اطراف و مردمان دیگر بیشتر می گردد. فرد دارای عزت نفس بالا به همان اندازه که خودش را دوست داشتنی و ارزشمند میداند ، سایر انسانها را نیز محترم و با ارزش میداند.

اهمیت داشتن عزت نفس در موضوع سخنرانی در این است که من به عنوان یک سخنران با وجود داشتن عزت نفس بالا از بیان عقاید ، افکار و ارائه ایده های خود در مقابل دیگران ترسی ندارم ، به دلیل اینکه: ” به خودم اطمینان دارم و برای حرف و مطلب خودم ارزش و احترام قائل هستم و چون از درون حس اطمینان و امنیت میکنم و دیگران را همچون خودم با ارزش و دوست داشتنی می پندارم از انتقاد دیگران و قضاوتهای آنها و حتی اشتباه و خطا در برابرشان به عنوان مخاطب وحشت ندارم ، حتی اگر دیگران از سخنرانی من ، نحوه ارائه مطالب یا محتوای آن انتقاد کنند من این موضوع را در ذهن خود تبدیل به یک فاجعه نمی کنم و این دقیقا مشکل بسیاری از افرادیست که با کمبود عزت نفس مواجه هستند و به دلیل نبود حس اطمینان و امنیت درونی ، دیدگاه منفی و بدبینانه ای نسبت به قضاوت و نظر سایر افراد دارند و به خاطر همین وحشت زیاد ازانتقاد دیگران از بیان عقاید ، ایده ها و افکار خود خودداری میکنند.

SELFCONFIDENCE

زیرا این باور درون آنها شکل گرفته که دیگران به دنبال ایرادها و معایب آنها میگردند و اگر کمی این موضوع را ریشه یابی کنیم اینگونه افراد خودشان نیز همیشه به دنبال معایب و ایراد گرفتن از افراد مختلف هستند و یا اینکه خودشان و افکار ، ایده ها و سخنان خود را در مقابل افکار ، ایده ها و صحبتهای دیگران کمتر و پایین تر احساس میکنند و با این احساس خودکم بینی بسیاری از فرصتها و موقعیتهای زندگی را از دست میدهند.”   شاید برایتان جالب باشد که تحقیقات علمی روانشناسان به این نکته اشاره میکند که این باور اعتماد و اطمینان به دینای بیرونی بین سنین ۱٫۵ تا ۳ سالگی در ناخودآگاه کودک شکل میگیرد و کودک این باور و جهان بینی را تابزرگسالی با خودش حمل میکند اینجا نقش مادر به عنوان مهمترین فردی که بیشترین زمان را با کودک در سنین اولیه سپری میکند و احساس” مهم بودن و ارزشمند بودن” را به کودک منتقل میکند، مطرح میشود. در این مقاله که اولین مقاله از موضوع عزت نفس است به برخی از نشانه های کمبود عزت نفس اشاره میگردد با ذکر این نکته که افزایش عزت نفس در انسان به زمان ، پیگیری و پشتکار نیاز دارد ، در مقاله بعدی راهکارهای افزایش عزت نفس بیان خواهد شد : فردی که عزت نفس پایینی دارد به شدت نگرش منفی به جهان بیرونی دارد و با یک بدبینی شدید موضوعات و اتفاقات اطراف خود را تحلیل میکند ، داشتن احساس بد نسبت به وضعیت ظاهر و چهره ، لهجه ، ملیت ، مذهب ، طبقه اجتماعی و سطح تحصیلات و بیان شغل و حرفه خود و راحت نبودن با آنها از دیگر نشانه های کمبود عزت نفس است.

این فرد به شدت از قضاوت دیگران واینکه کارش مورد ارزیابی دیگران قرار گیرد ترس دارد و از این قضیه دوری میکند، گوشه گیری و انزوا و اضطراب شدید درارتباط با دیگران ( اضطراب اجتماعی ) ناشی از این باور است که فرد تصور دارد که اگر وارد جمعی بشود همه اورا زیر ذره بین گرفته اند و میخواهند معایب و ایرادهایش را پیدا کنند. چنین افرادی معمولا درجمع های دوستانه یا خانوادگی و یا حتی در برخورد با جمعهای غریبه به شدت افراد محتاط و ساکتی هستند و از ترس اینکه مبادا حرفی بزنم که مورد قضاوت دیگران قرار بگیرم یا این حرف اشتباه باشد سکوت اختیار میکنند.  (( البته بیان این نکته ضرورت دارد که اضطراب اجتماعی و انزواطلبی با موضوع درونگرایی کاملا متفاوت است.))       

etemad

حساس و زودرنج بودن و به اصطلاح حرفهای دیگران را سریعا به خود گرفتن و متوجه خود کردن ، احساس ترس شدید در انجام کارها ، ابراز احساسات به روش انفعالی و درون ریزی احساسات و یا ابراز احساسات به صورت پرخاشگرانه و تهاجمی ، توهین ، تحقیر و تمسخر دیگران از دیگرنشانه های کمبود عزت نفس است. حس خودارزیابی بیش از حد در زندگی نشانه دیگر این مشکل است ، چنین افرادی در روابط اجتماعی خود دائما در یک جدال و گفت و گوی درونی با خود درگیر هستند که : ” آیا اینکارم درست بود؟؟…..این حرفی که زدم درست بود؟؟…..باید ازش تشکر میکردم.!!!.. خیلی زشت شد که بهش سلام نکردم….کاشکی دومرتبه به فلانی زنگ میزدم اینجوری آبروم رفت!!!! و دائم این قضاوت و ارزیابی بیش از حد و افراطی در زندگی شخصی و روابط اجتماعی باعث کاهش انرژی روانی و به هم ریختگی درونی میشود زیرا بعد از این گفت و گوها باید با شلاقهای منتقد درونیشان مواجه شوند، منتقدی که مارا به خاطر اشتباهاتمان با قضاوتهای سنگین و بی رحمانه مورد حمله قرار میدهد. اینکه ازدرون دائم خود را با صفات نامطلوب مثل ( بی عرضه ، بی لیاقت ، تنبل ، دست و پا چلفتی و……) مورد خطاب قرار میدهیم از نشانه های این منتقد سرسخت و کمبود عزت نفس است. کامل گرایی و احساس اینکه من به اندازه کافی خوب نیستم و کافی نیستم از دیگر نشانه های این مشکل است که درمقاله قبل در مورد کامل گرایی به طور مفصل توضیحات آن ارائه شده است.

قضاوت های افراطی و شدید در مورد دیگران و انتقاد کردن و ایراد گرفتن بیش از حد از شرایط و افراد از دیگر پیامدهای کمبود عزت نفس است. هر انسانی از درون دیگران را مورد قضاوت قرار میدهد و حتی ممکن است درزندگی شخصی به خاطر مشکلات و مسائل به انتقاد کردن از شرایط موجود در حد نرمال و طبیعیش بپردازد اما وقتی قضاوت در مورد دیگران بیش از حد طبیعیش باشد و به صورت انتقادهای شدید و بیرحمانه صورت گیرد قطعا نشان دهنده کمبود عزت نفس در فرد است.

احساس مهرطلبی و تشنه محبت و توجه دیگران بودن ،تایید طلبی بیش از حد، ترس از شکست ، نداشتن استقلال فکری و شخصیتی و هویت فردی دررابطه با دیگران ، ترس از بیان نظرات شخصی و بیان احساسات درونی و همچنین احساس رنجش شدید از خود به خاطر اشتباهات گذشته و احساس تقصیر و گناه به خاطر خطاهای گذشته از نشانه های اصلی کمبود عزت نفس است. ( احساس گناه و احساس شرم و خجالت از وجود خود و از آنچه که هستیم دشمنان بزرگ عزت نفس هستند.) احساس اینکه زندگی من متعلق به خودم نیست و اداره زندگی من در دست دیگریست ناشی از همین مشکل است.

این چنین افرادی همیشه در زندگی احساس بازنده بودن ، احساس قربانی و احساس اجحاف میکنند و همیشه به دنبال مقصر در اتفاقات زندگیشان هستند .چنین افرادی همیشه به دنبال یک ناجی در دنیای بیرونی اند، کسی یا چیزی در بیرون که آنها را به اهداف و آرزوهایشان برساند وبه دلیل همین حس قربانی بودن ، رو به بهانه آوردن وشانه خالی کردن از زیربار مسئولیتهای خود می آورند. فرار از چالشهای زندگی و سختی هایی که فرد باید برای رسیدن به اهداف خود داشته باشد از دیگر پیامدهای این مشکل است.

در دنیای واقعی همیشه سختیها و چالشهای فراوانی در مسیر هدفهای ما قرار دارد که فقط با داشتن اراده و پشتکار و در بیشتر موارد سخت کوشی میتوانیم از این مشکلات عبور کنیم و کمبود عزت نفس موجب بی ارادگی فرد درمواجه با مشکلات زندگی و عبور از ترسها و تردیدهایش میشود و در عمل فرد صورت مسئله را پاک میکند و یا ازکنار آن عبور میکند.   یکی از مهمترین نشانه های کمبود عزت نفس داشتن شخصیت تظاهری و نمایشی در روابط اجتماعی است.

 

وقتی عزت نفس فرد کم باشد فرد تلاش زیادی میکند از یک ماسک اجتماعی اغراق شده در روابط خود برای تاثیر گذاشتن روی دیگران و پنهان کردن خود واقعیش استفاده کند و به دلیل اینکه تفاوت زیادی بین ” خود واقعی  و ” خود نمایشی وجود دارد این موضوع باعث اضطراب شدید در درون فرد میشود که مبادا دیگران به خود واقعی من پی ببرند. خود بزرگ بینی و حالت از خودراضی بودن و فقط نظر و عقیده و خواسته خود را به حق دانستن و به صورت خودخواهانه دیدن و نظرات و عقاید دیگران را بی ارزش دانستن نشانه دیگر این مشکل است ، و این میل به خود بزرگ بینی و خودخواهی کاملا متفاوت است با خودباوری و خوددوستی ای که هم با خودش دیگر دوستی می آورد و هم ارزشها و نظرات و خواسته های دیگران رعایت شده و به آنها احترام گذاشته میشود. در پایان از شما خوانندگان محترم به خاطر خواندن مقاله تشکر میکنم و تقاضا دارم درصورتی که با هرکدام از موارد اشاره شده ارتباط برقرار کردید با خودشناسی و بررسی رفتارها ، افکار و احساسات خود این موضوع را درزندگی شخصی و اجتماعی خود بررسی نمایید ،اطمینان داشته باشید که هر فردی میتواند با تلاش و کوشش و اراده ، حس اطمینان و ارزشمندی را در خود ایجاد نموده و عزت نفس خود را افزایش دهد. درمقاله بعدی به روشها و راهکارها موثر و کاربردی جهت افزایش عزت نفس اشاره می کنیم.

 

 

اگر شما نیز میخواهید مقالاتتان در وبسایت منتشر شود و توسط هزاران خواننده مطالعه شود کافیست مقاله خود را به آدرس site@Bahrampoor.com ارسال فرمایید.

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 33 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. مالک برومند می گوید

  سلام
  جناب آقای علی انصاری لاری ممنون بخاطر مقاله مفیدتون.
  موفق باشید

 2. sana می گوید

  سلام اگه ميشه همه دروس را با هم به ایمیلم ارسال کنید

   1. ابوالقاسم وحيدي می گوید

    سلام اگه میشه همه دروس را با هم به ایمیلم ارسال کنید

    1. حدیث رحمانی می گوید

     دوست گرامی سلام
     دروس برای شما ارسال شد.
     موفق باشید.

 3. علی امانی می گوید

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون

 4. رهام گلباز می گوید

  سلام. خیلی خوب بود. ممنونم. همه دروس را برای من ارسال کنین لطفا.

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   تمامی دروس را برای شما ارسال کردیم.
   موفق باشید.

 5. وحید می گوید

  سلام آقای انصاری
  شما جزو شاگردای خیلی خوب استاد بهرام پور هستید
  به نظر من در این چند مقاله کلام شما الهام بخش و بسیار کاربردی بود
  حتما به این مقالات ادامه بدید

   1. وحید می گوید

    بله درست می فرمایید استاد بهرام پور
    منظورم از شاگرد این بود که در کلاس هایی که شما استادش بودید شرکت کردند 🙂
    وگرنه مطمئنا کسانی که در کلاس های جامع سخنرانی شما شرکت می کنند اکثر جزو افراد موفق و استاد در زمینه کاری خودشون هستند.

   2. محمد می گوید

    با سلام وعرض ادب خدمت شما جناب اقای محمد پیام بهرام پور . خسته نباشین.خدمتتون عرض کنم بنده متولد ۶۸ هستم و دانشجوی ومدیریت بازرگانی درس میخونم با دانشجوهای هم ترمم رابطه نسبتا خوبی دارم. در روزایی که در دانشگاه هستم اما هنوز نمیتونم رابطه اجتماعیموبا همه مستحکم تر کنم وبیشتر مواقع خیلی تنها میشم واین تنهایی باعث شده که فکرم به همه چیز اشفته بشه وخود خوری میکنم چرا تنها میشم .ودر ثانی کم تجربگی خیلی ازارم میده واین کم تجربگی دال بر این میشه که نتونم در جا ومکانی به طور خوب صحبت کنم کم تجربگی دغدغه فکریم شده .نمیدونم باید چیکار کنم از روزی که از طریق فن بیان اشنا شدم عوامل موثری که بهم تاثیر گذاشته اعتماد به نفسم بود که به تریج بهتر میشم .خواهش میکنم راهنمایی کنید در این مورد که چیکار باید بکنم ایام به کامتان پیروز وموفق وموید باشین

    1. حدیث رحمانی می گوید

     دوست عزیز و گرامی سلام
     به شما تبریک می گوییم که درصدد ارتقای مهارت های ارتباطی خود هستید.
     در ابتدا پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه نمایید:
     صحبت کردن ما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
     تکنیک ارتباط موثر
     ارتباط موثر
     امیدواریم مطالب مورد توجه شما قرار گیرد.

 6. mohammad می گوید

  با سلام در دوره مهارت های ۲۱ روزه اشاره کردید هرکسی سبک شخصی خود را پیدا کند در این مورد بیشتر توضییح بدبد و این که شما همیشه دکمه ی پیراهنتان بسته است به سبک شخصی شما بر می گردد؟

 7. فرزانه نوروزی می گوید

  جناب انصاری لاری بابت محتوای مقاله تون ممنونم .. بسیار آموزنده اند.

 8. علی می گوید

  سلام. ممنون. خیلی چکیده ولی پربار بود. من کتاب قدرت خودباوری ناتانیل براندن که تو همین سایت معرفی شد روخوندمم . خواهش میکنم کتاب دیگه ای در مورد عزت نفس معرفی کنید.

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که اهل یادگیری هستید.
   بخشی از کتاب انسان ۲۰۲۰ در این زمینه صحبت شده است.
   موفق باشید.

 9. ساره می گوید

  بسیار عالی
  سپاس

 10. محمدیوسف "تائب" می گوید

  سلام خدمت استاد انصاری عزیز!
  تشکرازمقاله زیبای شما واقعا برایم مفیدبود،.
  تقاضای من ازشما اینست که این مقاله های تان را برایم ایمیل نمائیدکه بیشتر ازدانش مفید شما بهره مند گردیم.
  خیل ممنون میشم!
  سپاس ازشما

 11. shaghayegh می گوید

  سلام واقعا مفید بود … حالا این مقاله بعدی که راهکار قراره بده برای افزایش عزت نفس کجا ی سایت هست؟ پیدا نکردم ! نوشته شد آیا؟

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   هر زمان که این مقاله تکمیل شد در سایت منتشر خواهیم کرد.
   با تشکر از توجه شما

 12. فریا می گوید

  سلام.لطف می کنین PDF این درس هارو به ایمیلم ارسال کنین؟

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست گرامی سلام
   آیا ممکن هست بفرمایید منظور شما کدام درس هاست تا در خصوص دریافت پی دی اف آن راهنمایی لازم صورت گیرد؟
   متشکرم

 13. Mahan می گوید

  باسلام مطلب كأيدي و موثري بود فقط ادامه اين مقاله چه زماني قرار هست در وبسايت قرار بگيره؟!!!!

 14. mr.2 می گوید

  سلام .لطفا مقالات وبرنامه هایی که راجع به عزت نفس دارید همه رو برامون ایمیل کنید .با تشکر وخسته نباشید

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست گرامی سلام
   ممنونیم از اینکه به مطالب توجه می کنید.
   شما می توانید مطالب مربوط به عزت نفس را از طریق لینک زیر ببینید:
   عزت نفس
   با تشکر

 15. علی امینی می گوید

  با سلام خدمت استاد عزیز
  بنده شخصی هستم که معمولا در مجالس و محافل خانوادگی زیاد حرف نمیزنم؛ در بیرون از منزل هم روابط چندانی ندارم چون با مردم ارتباط برقرار نمیکنم. بنده درون گرا هستم.
  هیچگاه شروع کننده ی ارتباط با شخص نا آشنایی نبودم و هنگامی که با افراد غریبه صحبت میکنم(بغیر از سوال و جواب و مکالمات لازم) هول میشوم!

  بعد از کمی تامل فهمیدم که این رفتار من ریشه در نوعی ترس و عدم شجاعت دارد. بنده نمیترسم که با کسی دعوا کنم ولی از این میترسم که ممکن است پلیس در خیابان موتور من را بگیرد؛ هنگامی که همچنین اتفاقاتی برایم پیش میآید قلبم تند تند میزند و بازنده ی میدان هستم.

  سوال من این است که بنده چگونه میتوانم این ترس را از بین ببرم؟ شاید این سوال مشکل خیلی از افراد باشد.

  خیلی از شما استاد گرانقدر ممنون میشوم که بنده را راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر فراوان

 16. پرستو می گوید

  من بعد از خوندن این مقاله متوجه شدم تمام مشکلاتی که دارم بخاطر کمبود عزت نفسه،این مسئله برای من داره ب ی بحران تبدیل میشه و آینده من رو تحت تاثیر قرارداده، من باید چطور این مشکل رو برطرف کنم؟

 17. مه زاد می گوید

  سلام
  خیلی خیلی مقاله جالبی بود. واقعا ممنون اقای لاری. فقط اینکه در انتها گفتید در مقاله بعدی در مورد راهکار افزایش عزت نفس می نویسید. آیا مقاله اش رو سایت اومده؟ میشه لینکش رو بدید چون با سرچ نتونستم پیدا کنم.

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که تا این حد به یادگیری علاقمند هستید به شما تبریک می گوییم.
   در خصوص راهکارهای افزایش عزت نفس پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را مطالعه کنید:
   عزت نفس و راهکارهای عملی افزایش آن
   موفق و پیروز باشید.

   1. مه زاد می گوید

    سپاس از شما

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside