رادیو سخنرانی ۲۲: عاشق مهارت سخنرانی بداهه !

15

صمیمانه اعتقاد دارم که مهارت سخنرانی بداهه یکی از جذاب‌ترین و اصلی‌ترین  بخش‌ها در مهارت سخنرانی است و برای من به عنوان یک مربی سخنرانی، شاید مهمترین قسمت در سخنرانی نیز به شمار برود زیرا:

کسی که سخنران خوبی است لزوماً بداهه گوی خوبی نیست اما اگر کسی بداهه گوی خوبی باشد لزوماً سخنران خوبی خواهد بود!

در حقیقت سخنرانی بداهه می‌تواند اهرم موفقیت شما باشد و شک نکنید که با دانستن مهارت‌های سخنرانی بداهه می‌توانید بدرخشید و جایگاه خود را ارتقا دهید.

با توجه به اهمیت این موضوع، در وبسایت مطالب زیادی در مورد سخنرانی بداهه قرار دادیم از جمله این که کتاب بداهه را به صورت رایگان منتشر کردیم و یا در دومین باشگاه سخنرانی و فن بیان برج میلاد در مورد مهارت‌های بداهه  با استفاده از روش PEEP صحبت کردیم.

و در بیست و دومین فایل از مجموعه فایل‌های رادیو سخنرانی قصد دارم در مورد یکی از موضوعات بسیار مهم در سخنرانی بداهه با شما عزیزان صحبت کنم.

 

برای دانلود کافیست اینجا کلیک کنید 

پیشنهاد ویژه!

اگر احساس می‌کنید می‌خواهید در جایگاه شما مهارت سخنرانی بداهه و صحبت کردن بدون آمادگی اهمیت دارد، دوره مهارت‌های سخنرانی بداهه را امتحان کند:

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

Impromtu-header

متن رادیو سخنرانی: مهارت سخنرانی بداهه

به نام خدا

سلام دارم خدمت شما دوستان و عزيزان و همراهان گرامي آموزش سخنراني و فن‌بيان. من محمد‌پيام بهرام‌پور هستم  و خيلي خوشحال هستم در بيست و دومين برنامه از راديو سخنراني قصد دارم كه راجع به اين صحبت كنم كه چرا من عاشق مهارت‌هاي سخنراني بداهه هستم.

عمداً از اين واژه استفاده كردم بخاطر اينكه يكي از جذاب‌ترين و دوست‌داشتني‌ترين قسمت‌هاي سخنراني به اعتقاد من سخنراني بداهه هست.

چرا؟ بخاطر اينكه معمولاً در جمع‌هايي كه خيلي بامن ارتباط خوبي ندارند، دوست دارند مچ من را بگيرند و حالا به زعم خودشان اثبات بكنند من سخنران خوبي نيستم و از من مي‌خواهند ناگهان و بدون اطلاع قبلي شروع كنم به صحبت كردن در يك جمع و معمولاً  ابنطوي برخورد مي‌كنند: خب آقاي بهرام‌پور چند دقيقه تشريف بياوريد اينجا براي ما راجع به سخنراني صحبت كنيد كه به خيال خودشان اين دوستان مي‌خواهند من را در شرايطي قرار بدهند كه دچار مشكل بشوم و به محض اينكه اين حرف را مي‌زنند من با اعتماد به نفس از جايم بلند مي‌شوم و همان جا شروع مي‌كنم سخنراني كردن و خب حضار معمولاً متعجب مي‌شوند كه چطور بدون هيچ اطلاع قبلي، بدون اينكه برگه‌اي دستم باشه يا كار خاصي انجام داده باشم، خيلي راحت مي‌توانم صحبتم را بيان بكنم، بدون ترس، بدون نگراني، يك صحبت منظم، منسجم و با چارچوب . معمولاً هم در آن صحبت‌ها راجع به اين صحبت مي‌كنم كه چطور يك سخنراني بداهه را مي‌شود ارائه كرد و خب اين براي حضار خيلي جالبه كه از من درخواست كردند كه به صورت بداهه صحبت كنم و خودم مي‌آيم آموزش مي‌دهم كه چطور اصلاً بداهه صحبت بكنيم.

و دوست دارم اين مهارت را با شما عزيزان به اشتراك بگذارم. مطالب زيادي در اين رابطه نوشتيم و گفتيم ۲ موضوع وجود دارد براي بحث بداهه:

 • ما بايد مغزمان را تربيت بكنيم، ياد بدهيم كه بتواند راجع به هر چيز صحبت بكنه.

 • خودمان را تا حد ممكن براي شرايط بداهه آماده بكنيم.

نكته اين هست ما بايد مواظب باشيم كه يك موقع تصور اشتباهي راجع به بداهه نداشته باشيم.

بداهه اين نيستش كه حالا ما خيلي بي‌تفاوت راجع به هر چيزي بتوانيم اظهارنظر كنيم. نه به هيچ عنوان چنين چيزي نيست. موضوع به اين صورت هستش كه ما بايد راجع به تخصص خودمان يا حيطه‌اي كه به هرحال راجع به آن آموزش ديديم يا صاحب نظر هستيم صحبت كنيم.

اما گاهي اوقات در حيطه‌هايي كه شباهتي دارد به كار ما يا به هر حال به هر دليلي ما را لايق ديدند كه راجع به اين موضوع صحبت بكنيم، نياز مي‌شود كه صحبت بكنيم.

در اين مواقع هم ما راهكارهايي را ارائه مي‌كنيم كه اولاً موضوعي را اشتباه نگوييم، و دوم اينكه به هرحال صحبتمان جذاب و دوست‌داشتني باشد.

پس اين تصور اشتباه را نداشته باشيم كه ما با دانستن مهارت بداهه مجاز نيستيم راجع به هر موضوعي صحبت بكنيم.

در اين فايل از راديو سخنراني مي‌خواهم يكي از ترفندهاي بسيار قشنگ بداهه را براي شما اعلام بكنم.

سخنراني بداهه همانطوري كه در سخنراني‌ها و برنامه‌ها و كارگاه‌ها بارها و بارها اعلام كردم اين نيستش كه ما آمادگي قبلي نداشته باشيم.

 

سخنراني بداهه زماني هستش كه ما اطلاع قبلي نداريم.

ما اتفاقاً خودمان را آماده مي‌كنيم. خيلي از ويژگي‌ها را از قبل در نظر مي‌گيريم. خيلي تمرين‌ها را انجام مي‌دهيم. دقيقاً مثل يك تيم فوتبال. در يك تيم فوتبال افراد تمرين مي كنند، چندين ماه اين كار را انجام مي‌دهند، آماده هستند ولي اگر همين الان بياييم به آنها بگوييم يك مسابقه بدهيد آنها آماده هستند اما اطلاع ندارند.

ما هم دقيقاً در بداهه همينطور هستيم. اينطور نيستش كه بتوانيم ناگهان بداهمان را تقويت بكنيم. نه بايد حتماً مهارتهاي كلامي را ارتقا بدهيم كه اينها همه تمرين دارند و ما حالا اين را در كلاس‌ها، كارگاه‌ها يا دوره‌ي غيرحضوري بداهه كاملاً توضيح داديم.

در اينجا مي‌خواهم يكي از تكنيك‌هاي كاربردي را به شما عزيزان بگويم.

آن هم اين هست كه قسمت‌هاي بداهه را تا حد ممكن حذف كنيد. يعني چي؟

يعني احتمالاً مطالبي وجود دارد كه از شما خواسته مي‌شود راجع به آن صحبت كنيد. شما آنها را از قبل براي خودتان آماده كنيد.

براي مثال من بهرام‌پور هستم، مربي و مدرس سخنراني. معمولاً از من در جمع‌ها چي مي‌پرسند،، قاعدتاً راجع به آشپزي يا مهارت‌‌هاي مثلاً دارم مي‌گويم روانشناسي نخواهند پرسيد. در رابطه با سخنراني از من سوال مي‌پرسند. خب پس در اين حيطه من بايد چندين نوع سخنراني داشته باشم. سوالات متداول چي هست از من. يكي خود بداهه هست، يكي كم آوردن حرف هست، يا مورد بعدي سخنراني بداهه هست يا ترس از سخنراني هست… اينها را به احتمال زياد از من خواهند پرسيد. خب پس كافيه از قبل من چند تا صحبت كوتاه آماده بكنم خيلي راحت مي‌توانم در چنين جمع‌هايي از پس اين سوالات بربيايم.

يا فرض بكنيد كه شرايط ما به گونه‌اي هست كه بايد خودمان را زياد معرفي بكنيم، چندين مدل معرفي از خودمان داشته باشيم كه در جمع دوستان چطور خودمان را معرفي بكنيم، در جمع همكاران چطور خودمان را معرفي بكنيم، در يك مهماني چطور خودمان را معرفي بكنيم. اين خيلي مهم هست يا اگر شغلمون يك شغل خاصي هست يا يكسري اقتضاهايي دارد آن را پيدا بكنيم.

براي مثال چندي پيش من با يكي از افرادي كه جزء ثروتمندترين افراد كشورمان به شمار مي‌رفت جلسه مشاوره‌اي داشتم يعني جلسات مشاوره‌اي داشتم و خب قاعدتاً از فردي كه جزء ثروتمندترين‌ها در كشورمان هست چهسوالي پرسيده مي‌شود، اينكه چطور مي‌شود ثروتمند شد. خب ما با طراحي كردن اين سخنراني تقريباً توانستيم به ۸۰% سوالات متداول با قدرت پاسخ بدهيم و آن فرد اقتدار كلامش خيلي زيباتر و جذاب‌تر بود براي مخاطبان.

پس ترفندي كه ابنجا ياد گرفتيم اين هست:

 

تا حد ممكن اجزاي بداهه را حذف بكنيم.

يعني بسته به موقعيت خودمان، شرايطمان، تخصصمان، موضوعاتي كه احتمالاً  مورد پرسش واقع مي‌شود از ما، يا از ما خواسته مي‌شود راجع به آن صحبت كنيم پيدا كنيم و آنها را تمرين بكنيم از قبل كه هر زماني از ما خواستند راجع به اين موضوع صحبت كنيم، خيلي خيلي ساده اين كار را انجام بدهيم.

اميدوارم اين ترفند مورد توجهتان واقع شده باشد و مهارت‌هاي بداهه را خيلي جدي پيگيري بكنيد. چون به اعتقاد من يكي از قدرتمندترين مهارت‌ها هستند براي مديران و افرادي كه به هرحال جايگاهي دارند كه دوست دارند رشد پيدا بكنند و ارتقا داشته باشند.

و در انتها مي‌خواهم پيشنهاد بكنم اگر دوست داريد مهارت‌هاي بداهه را خيلي حرفه‌اي آموزش ببينيد مي‌توانيد از دوره‌ي غيرحضوري مهارتهاي سخنراني بداهه در وب سايتمان استفاده بكنيد. دوره‌اي هست كه مي‌تواند براي شما واقعاً معجزه بكند و مطمئن باشيد اثرات فوق‌العاده‌اي بر اي شما عزيزان خواهد داشت.

اميدوارم اين فايل كوتاه اما كاربردي براي شما مفيد واقع شده باشد و تمرين بكنيد. همين الان آن مواردي كه ممكن است از شما مورد پرسش واقع بشود را پيدا بكنيد و براي آن يك سخنراني كوتاه آماده بكنيد.

از توجهتان ممنونم. منتظر فايل‌هاي بعدي ما باشيد.

خدانگهدار

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 15 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. یحی زاده می گوید

  کمال تشکر را از شما استاد عزیز و گرامی دارم.
  ممنونم.

 2. الهام می گوید

  خیلی عالی بود
  اصلاً به این موضوع فکر نکرده بودم

 3. محمد پیام بهرام پور می گوید

  خوشحالم که مورد توجه شما دوستان عزیز قرار گرفته است
  نظرات شما واقعاً به من انرژی می بخشد

 4. نوشین زندیه می گوید

  سلام
  درود بر شما که نکات ظریف ولی کاربردی و موثری رو در قالب فایلهای کوتاه، با دیگران به اشتراک میذارید. خیلی ممنون

 5. زهرا میشان می گوید

  سلام
  خیلی خوب و کاربردی بود.
  من دوستی دارم که در ارائه ی سخنرانی های بداهه استعداد زیادی دارد،فکر نمیکردم که چنین مهارتی اکتسابی باشد،ولی الآن متوجه شدم که من هم میتوانم با کمکهای خوب شما در این زمینه توانایی های زیادی کسب کنم.واقعا ممنونم.
  پیروز باشید.

  1. Happy می گوید

   This arilcte keeps it real, no doubt.

 6. محمد گیوه کی می گوید

  سلام
  من کارگاه بداهه دانشگاه شریف در خدمتتون بودم و منم به شخصه خیلی از سخنرانی بداهه خیلی لذت می برم.از اون روز به بعد دوست دارم ی جا بهم خیلی اتفاقی بگن که صحبت کنم…
  شاد باشید…

 7. بهروز رحیمی می گوید

  با سلام و تجدید احترام بسیار عالی و قابل توجه بود سپاسگزارم

 8. سعید بهزادی می گوید

  ممنون استاد بهرام پور عزیز…ممنون بابت اینکه دانشتون رو به اشتراک میزارید…

  تو زمینه های غیر از سخنرانی هم بداهه کاربرد های زیاده داره،

  لورل و هاردی کمدین های معروف هم آدمایی بودند که تمرینات بداهه زیادی انجام میدادن،و یه بازی داشتند که دقیقا اسمشه بداهه گویی بود

  تو شعر و ادبیات هم بداهه گویی وجود داره و…

  نمیدونم این درسته که بداهه گویی رو به دو دسته مثبت و منفی تقسیم بندی کنیم یا نه؟بداهه گویی که در راستای هدف ما باشه رو مثبت و غیر از اون رو منفی

  ممنون میشم به سوالم پاسخ بدید…

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام آقای بهزادی عزیز
   ممنونم از نظر شما.
   اگر محبت کنید و این بداهه + و – رو بیشتر توضیح بدهید ممنون می‌شوم.
   چون حقیقتاً من منظور شما را دقیق متوجه نشدم.

   1. سعید بهزادی می گوید

    سلام…
    ببینید ما یه هدفی داریم فرقی نداره چی باشه…
    تو راستای این هدف یه سری بداهه چه رفتاری چه کلامی اتفاق میفته.حال بعضی ار این بداهه ها ممکنه به هدفمون لطمه بزنه که من اینا رو میگم بداهه منفی و اونایی که به هدف کمک میکنه بداهه مثبت

    حال نمدونم این دسته بندی چقدر معتبر باشه.که شما استادید بهتر میتونید پاسخ بدید…ممنون

    1. محمد پیام بهرام پور می گوید

     سلام
     بله آقای بهزادی عزیز و گرامی.
     کاملاً درسته و ما این دسته بندی رو با ادبیات دیگری در دوره غیر حضوری بداهه ارائه کردیم.

  2. Toh می گوید

   BS low – ratitnalioy high! Really good answer!

 9. Yahyavi می گوید

  دوره بداهه واقعاً عالی بود و من در دانشگاه شریف در این دوره شرکت کردم و برایم خیلی مفید بود
  ممنونم

 10. Trevion می گوید

  For the love of God, keep writing these arltcies.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside