معرفی کتاب رویکردهای آموزشی در کار با کودکان خردسال

8

معرفی کتاب رویکردهای آموزشی در کار با کودکان خردسال

همانطور که می‌دانید، در بخش معرفی کتاب، سعی مان بر این است که با معرفی بهترین کتاب‌ها به افرادی که هدف بیشتر از یک نفر شدن دارند، دنیا را جای بهتری برای زندگی کردن بکنیم.

کتابی که در این ماه قصد داریم معرفی کنیم کتاب رویکردهای آموزشی نوشته ناصر یوسفی و منتشر شده توسط موسسه پژوهشی کودکان دنیا است.

ناصر یوسفی دانش آموخته روانشناسی بالینی و آموزش کودکان خردسال است. دوره های فراوانی را در زمینه کار با کودکان در ایران و کشورهای مختلف گذرانده و در حال حاضر کتابی با عنوان رویکردهای آموزشی نوشته است که حاوی دستاوردهای سال ها فعالیت و مطالعه در این زمینه است.

کتاب رویکردهای آموزشی کتابی فوق العاده ضروری برای کسانی است که با فضای آموزش در ارتباط هستند.

در این کتاب با رویکردهای آموزشی متفاوتی آشنا می شویم و بررسی می کنیم که مزایا و معایب هر رویکرد چیست و راهکارهایی ارائه شده است تا بتوانیم مسیر درستی جهت آموزش کودکان انتخاب کنیم.

کتاب حاوی مثال هایی کاربردی است تا قابل فهم باشد.

در دنیا الگوهای مختلفی برای آموزش وجود دارد که در این کتاب گام به گام این الگوها توضیح داده شده است و در نظر داشته باشید که همه این موارد به معنای تایید یا رد یک سیستم نیست.

هدف اصلی این کتاب ترویج تنوع رویکردهای آموزشی است و این که مربیان و والدین بتوانند براساس این تنوع بهترین را از دیدگاه خود انتخاب کنند و مسئولیت انتخاب شان را بپذیرند.

رویکردهای آموزشی

برای دانلود ویدئو معرفی کتاب رویکردهای آموزشی می توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید و امیدواریم که از خواندن آن لذت ببرید.

 

 دانلود فیلم معرفی کتاب رویکردهای آموزشی

بسیار خوشحال خواهیم شد تا در بخش دیدگاه‌ها، نظرات و نکات مفیدی که پس از خواندن کتاب رویکردهای آموزشی با آنها مواجه می‌شوید را با ما در میان بگذارید.

تصویر مربوط به پوستری هست که از سوی موسسه پژوهشی کودکان دنیا در سال ۱۳۸۵ منتشر شد و از ما می خواهد که به نظام ها و رویکردهای مختلف در آموزش کودکان توجه کنیم.

رویکردهای آموزشی

این کتاب در  ۴ بخش آماده شده است:

۱٫رفتارنگرها

رفتارنگرها بر دو اصل مهم اعتقاد دارند؛ این که رفتار انسان براساس محرک های مختلفی است و هیچ رفتاری بدون به وجود آمدن یک محرک صورت نمی گیرد و نتیجه یک رفتار را می توان کنترل کرد.

طبق گفته واتسون یکی از روانشناسان در این زمینه:

رویکردهای آموزشی

در نتیجه واتسون مشخص می کند که می تواند با الگوهای آموزشی خود هر کودکی را تبدیل به موجودی بکند که تصمیم آن را از پیش گرفته است.

نقش این الگو در آموزش و پرورش:

آموزش و پرورش ایران مدت هاست که با همین الگو (نظام رفتارگرایی مبتنی بر رقابت و رتبه بندی) پیش رفته که تا حدی یادگیری را محدود می کند.

۲٫رویکرد شناختی

متخصصین در این حوزه اساس روش های آموزشی خود را بر آزادی می دانند و شعارشان این است که کودکان در فرآیند آموزش باید آزاد باشند. از اصول مهم این رویکرد انگیزه درونی، یافته های قبلی و حق انتخاب است؛ به این صورت که اطلاعات جدید به فرد می رسد و با اطلاعات قبلی همخوانی کرده و فرد به یک بینش جدید نسبت به آن مهارت می رسد.

رویکردهای آموزشی

نقش این الگو در آموزش و پرورش:

مهدکودک ها و مدارس متنوعی در دنیا با این الگو شکل گرفته اما در آموزش و پروش ایران نشانی از این الگوها نیست به این دلیل که کتاب های درسی تنها ملاک آموزش قرار گرفته، براساس آن ها ارزیابی شده و مدرک رسمی داده می شود.

۳٫رویکرد تحولی نگر

این رویکرد بیانگر این است که وقتی کودک روی یک شی یا موضوعی متمرکز می شود و روی آن کار فعال انجام می دهد، پس از مدتی وقتی نکته تازه ای از آن کشف می کند آن شی و کودک تغییر می کند. یعنی کودک و شی دیگر موجود قبلی نیستند و از موقعیت قبلی خود فراتر رفته اند.

رویکردهای آموزشی

high-scope یک سیستم آموزشی است که این نظریه را عملی کرده است و باعث می شود که:

 • کودک استعدادها و علایق خود را دنبال کند.
 • وقتی به سطحی از رشد برسد قابلیت های خود را تشخیص بدهد.
 • وقتی یادگیری متناسب با رشد باشد کودک می تواند یافته های خود را به خاطر بسپارد و با اطلاعات قبلی ارتباط دهد.
۴٫رویکرد انسان گرا

در این رویکرد مسئولیت اصلی به انسان داده شده است و او مرکز تغییر و تحول شناخته شده. در سه رویکرد قبلی هیچ کدام به تفاوت های فردی اعتقاد نداشتند و مسئله مهمی برای آن ها نبوده اما انسان گراها به این اصل توجه دارند که هر انسان یک موجود منحصر به فرد است و با دیگر انسان ها قابل مقایسه نیست.

در این رویکرد از هیچ سویی نتیجه مطلوب تعیین نمی شود بلکه این نتیجه را هر فردی برای خود تعیین می کند.

نقش معلم در این رویکرد به این صورت است که محتوای آموزش بسته و محدود نیست و آن محتوا بسته به نیاز و خواسته کودکان تنظیم می شود و قابل تغییر است.

رویکردهای آموزشی

با استفاده از مطالب این کتاب می توانیم رویکرد مناسبی را انتخاب و به کاربگیریم.

 

این کتاب نقل قول‌ها زیادی از دانشمندان و بزرگان در این زمینه دارد که تا حد زیادی به فهم مطالب کمک می‌کند.

رویکردهای آموزشی

متن فیلم معرفی کتاب رویکردهای آموزشی:

به نام خداوند بخشنده مهربان

سلام عرض می‌کنم خدمت شما، امیدوارم حالتون خوب باشه

من محمد پیام بهرام پور هستم از مجموعه بیشتر از یک نفر. جایی که تلاش می‌کنیم بیشتر و مؤثرتر از یک نفر باشیم تا دنیامون جای قشنگ‌تری برای زندگی کردن بشه.

در این قسمت از این برنامه می‌خواهم کتاب این ماه رو خدمتتون معرفی بکنم، کتابی که انتخاب کردم، کتاب رویکردهای آموزشی هست که آقای ناصر یوسفی نوشته‌اند. عنوان کتاب این است:

“رویکردهای آموزشی در کار با کودکان خردسال”

اما واقعیتش اینه که احساس می‌کنم این کتاب فوق‌العاده ضروری است که برای پدر مادرها، برای معلم‌ها، اساتید و هر کسی که کوچک‌ترین ارتباطی به فضای آموزش دارد.

شما در این کتاب به زبان بسیار ساده و ملموس نگاه می‌کنید که رویکردهای آموزشی مثل رفتارگرایانه،‌ رویکردهای شناختی، مثلاً الگوی منت سوری، الگوی گانیه، همه این‌ها رو خیلی خیلی قشنگ با مثال‌های ملموس، با مقایسه شرایط کشورمون با دنیا و مثال‌هایی که مربوط به کشورمون میشه خیلی قشنگ متوجه می‌شوید.

زمانی که این کتاب رو بخوانید مطمئن هستم که اذیت می‌شوید. چون متوجه می‌شوید که؛

ای‌وای! الگوی آموزشی کشور ما، رویکرد آموزشی کشور ما، رویکردی است که مشکلات جدی‌ای دارد و قشنگی آن این است که در این کتاب راهکار ارائه‌شده؛ یعنی شما با خواندن این کتاب متوجه می‌شوید چه اختلال‌هایی وجود دارد، می‌توانید در ارتباط با فرزندتان تا حدی آن را جبران کنید.

اگر معلم باشید می‌توانید یک کلاس بی‌نظیر را خلق کنید.

و من واقعاً این کتاب رو بااینکه کتاب تخصصی است اما به زبان بسیار بسیار ساده نوشته‌شده است.

از شما خواهش می‌کنم اگر فرزند دارید و یا اگر سروکاری با آموزش دارید، حتماً حتماً حتماً این کتاب رو مطالعه کنید، تصویر خیلی قشنگی از فضای آموزش به شما میده.

من متأسفانه افتخار آشنایی با آقای ناصر یوسفی رو ندارم ولی ازشون ممنونم بابت نوشتن این کتاب و از شما ممنونم بابت تهیه و مطالعه این کتاب ارزشمند.

امیدوارم این ماه که این کتاب رو می‌خوانید،‌ خیلی خیلی بیشتر از یک نفر بشید، می‌دانم که این اتفاق حتماً می‌افتد. پیروز و موفق باشید. خدانگهدار

 دانلود فایل پی دی اف

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 8 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. جواد می گوید

  سلام …
  خسته نباشید اقای بهرام پور … تشکر بابت مطالب مفیدتون.
  یک سوال داشتم.
  وقتی به سخنرانی امام خمینی نگاه می کنم .. به نظرم میرسه که هیچ یک از اصول سخنرانی رو رعایت نکردند و حتی دستور زبان رو هم خیلی درست به کار نمی برند.
  با این حال میبینیم که سخنرانی های بسیار تاثیر گذاری داشتند در جمع های بسیار بزرگ … و تاثیر عجیب و باور نکردنی روی مخاطب می گذاشتند …
  میخواستم بدونم تحلیل شما در این مورد چیه…
  تشکر.

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام دوست عزیز
   در سخنرانان حرفه‌ای مفهومی به نام سبک شخصی وجود دارد که می‌توانند بسیاری از نکات را رعایت نکنند اما اثربخشی فوق‌العاده‌ای داشته باشند.
   مثلاً آقای فردوسی پور – مجری برنامه ۹۰- دائماً از اِ… استفاده می کند و تکیه کلام او حرف اِاِاِ هست اما جذابیت های خاص خود را دارد.

   در دوره جامع سخنرانی و فن بیان گفته می شود که امکان ندارد ما بتوانیم در ابتدای کار مثل کسانی که سبک شخصی دارند و جایگاه اجتماعی بالایی دارند سخنرانی کنیم بنابراین باید اصول کلی را رعایت کنیم

   1. مجید سبحانی می گوید

    چقدر زیبا پاسخ دادید و چه سوال خوبی پرسیدند دوست عزیزمون. متشکرم از شما استاد بهرامپور چون این سوال من هم بود .

 2. رضا می گوید

  متشکرم بابت پیشنهاد خوبتان

 3. فاطمه معدنی می گوید

  با عرض سلام و تشکر از معرفی این کتاب
  بنده هم نویسنده و پژوهشگر کتاب کودک و نوجوان هستم.

  خوشحال می شوم که از سایت و مقالات آن دیدن فرمایید تا از نظرات و پیشنهادات شما استفاده کنم.

 4. فاطمه نظیری می گوید

  ممنون استاد ازمطالب عالیتون

 5. سمانه می گوید

  سلام آقای بهرامپور مطلب خیلی خوبی بود. میشه لطف کنید چند کتاب خوب در خصوص آموزش در سازمانها (آموزش و توانمندسازی کارکنان) معرفی کنید. چه جوری میشه بهترین کتابها و مطالب رو در این مورد پیدا کرد؟

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که به یادگیری علاقمند هستید به شما تبریک می گوییم.
   دوست عزیز در این خصوص کتاب”آموزش جامع سازمانی”نوشته دکتر زهرا صباغیان را می توانید مطالعه کنید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside