لفظ قلم حرف زدن و کلمات با کلاس در حرف زدن

11

لفظ قلم حرف زدن یعنی چه؟

با نگاهی به معنی لفظ قلم در لغت نامه فارسی شهری به تعریف زیر بر می‌خوریم:

معنی لفظ قلم

در حقیقت ادبیات ما هنگام صحبت کردن و نوشتن، تفاوت دارد. اگر ما طوری که می‌نویسیم، صحبت کنیم، گفته می‌شود که لفظ قلم حرف می‌زنیم.

لفظ قلم حرف زدن

آیا لفظ قلم صحبت کردن با کلاس است؟

یک اصل بسیار مهم که در هر نوع ارتباطی باید مد نظر داشته باشیم این است که هر چیزی جای خود را دارد، یعنی نمی‌شود که شما با ادبیاتی که با همسر خود صحبت می‌کنید در کلاس درس صحبت کنید و یا با همان ادبیاتی که در یک جلسه کاری صحبت می‌کنید با فرزند خود صحبت کنید!

بنابراین باید بگویم که لفظ قلم صحبت کردن مثل لباسی بسیار رسمی می‌ماند! فقط زمانی که لازم است از آن استفاده کنید و البته اصلاً قرار نیست تمام صحبت خود را لفظ قلم مطرح کنید

الگویی که من در صحبت‌هایم به آن دست یافتم این است که حتی در سخنرانی‌های رسمی هم می‌توان با زبان ساده صحبت کردن اما گه گاهی از ادبیات نوشتاری نیز بهره برد.

به عنوان مثال می‌توانید از نمونه این سخنرانی کوتاه من در سمینار مدرسه استادی ۲ ایده‌هایی بگیرید. تقریباً نیمی از آن به صورت نیمه رسمی بود و پس از این که احساس کردم فضا به طنز و ارتباطات بیشتری نیاز دارد، از طنز استفاده کردم و ادبیات بسیار عامیانه‌تر شد”

آیا لفظ قلم حرف زدن باعث اعتماد به نفس می‌شود؟

سوال مطرح دیگری که عموماً در حاشیه سمینار‌ها و دوره‌ها از من پرسیده می‌شود این است که آیا لفظ قلم حرف زدن باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود؟ در حقیقت پاسخ من این است که همانطور که در مقاله اعتماد به نفس به صورت کامل مطرح کردم، اعتماد به نفس زمانی شکل می‌گیرد که در کاری مهارت داشته باشیم و تصویر درستی از خودمان داشته باشیم

با این توضیحات به نظر می‌رسد که کسانی که هنوز در ارتباطات خود ضعف دارند، شاید اینگونه صحبت کردن برایشان بسیار دشوار باشد و مجبور به نقش بازی کردن بشوند!

بنابراین اصلاً توصیه نمی‌شود که در ارتباطاتمان نقش بازی کنیم و همانطور که در محصول کاریزمای کلمات گفتیم،‌ بهترین نقشی که باید ایفا کنید نقش خودتان است.

پس دنبال تغییرات جدی در نوع گفتار خود نباشید و سعی کنید که بیشتر بر روی تقویت ارتباطات خود متمرکز شوید و برای شروع حتماً با دوره رایگان آموزشی سخنرانی و فن بیان آغاز کنید.

همچنین پیشنهاد می‌کنم به مقاله کلمات قلنبه و سلنبه در ارتباطات نگاهی داشته باشید.

جمع بندی

بنابراین به عنوان جمع بندی باید به شما بگویم که لفظ قلم حرف زدن چند ویژگی دارد:

 1. مناسب هر جایی نیست و فقط در مجالس بسیار رسمی باید مورد استفاده قرار بگیرد.
 2. در ارتباطات نباید نقش کسی را بازی کنید و خودتان باشید.
 3. در دنیای امروز می‌توان از ترکیب مشترکی از فضای رسمی و غیر رسمی استفاده کرد.

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 11 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. امیرحسین می گوید

  سلام. فکر کنم اولین نفری هستم که دارم پاسخ میدم به این مقاله، لذا خواستم این فرصتو از دست ندم.(استیکر خنده)

  مورد خاصی نیست. تشکر از مطالب و محصولات سایت. همیشه استفاده میکنم
  سلامت و شاداب باشید

 2. وحید می گوید

  #امیرحسین باریکلا که اول شدی

 3. فاطمه علیزادگانی می گوید

  با سلام آقای بهرام پور عزیز : خیلی خوشحالم که هرروز که ایمیلم را باز می کنم از شما پیامی دارم و یاد نظامی گنجوی (رضوان اله علیه ) و شعر زیبایش “هردم از این باغ بری میرسد نغزتر از نغزتری میرسد ” می افتم خدا قوت و ممنون . چقدر دوست داشتم با شما همکاری داشته باشم ، امیدوارم هر چه زودتر . فاطمه علیزادگانی
  با سپاس فراوان علیزادگانی

 4. فاطمه می گوید

  سلام اقای بهرام پور متاسفانه اکثر مشکلاتی که شما تو مطالبتون بهش اشاره می کنید رو من دارم سخنرانی هاتونم گوش دادم ولی چیز زیادی دستگیرم نشد فکر میکنم باید تو کلاسای حضوریتون شرکت کنم

 5. محسن می گوید

  سلام بر استاد بهرام پور عزیز و همچنین تیم تلاشگر ایشان
  خیلی کوتاه مینویسم . حس میکنم پیغام هایی که برای اعضا میفرستید بیشتر جنبه تبلیغاتی پیدا کرده تا اینکه چیزی به من اضافه کند البته اصلا بد نیست که تبلیغات انجام شود ولی من شما را در ناخودآگاهم انسانی یافتم که آموزش برایش پر اهمیت تر است تا تبلیغاتی برای پول گرفتن .
  یک چیز دیگر هم بگویم خدمتتون : من با دیدن فیلم استادی دو نگاهم به جنبه آموزشی این اساتید عوض شد نمیخواهم بگویم شما کار بدی یا خوبی کردید اما از این پس برای هزینه کردن مادی و زمانی برای خرید محصول اساتیدی که اسمشان را نشنیده ام خیلی خیلی سختگیر تر از گذشته خواهم شد چون تقریبا پشت پرده انواع نیات و محصولات آن را یافتم .
  و یک مورد دیگر هم خدمت شما عرض کنم به عنوان شاگرد اینکه در سمینار استادی خود فرموده بودید که رابرت کیوساکی گفته بوده که خرید خانه یک هزینه هست . و شما هم نتیجه گرفته بودید که خرید خانه در ایران به این معنا نیست بلکه کاملا یک سرمایه گذاری هست . استاد بهرام پور آقای کیوساکی خودش بیش از سه دهه هست که سرمایه گذار ملک هست و اگر هم گفته برای خود ملک نخرید منظورش این بوده که ملکی را که میخواهید در آن ساکن شوید که نمیخواهید بفروشید و از نظر کسی که میخواهد املاکش را کمتر از ۵ سال بفروشد چنین خریدی برای خود به عنوان سرمایه گذاری به حساب نمی آید . در ادامه هم فرموده بودید که این مترجمان می آیند و هر چی هست را ترجمه میکنند و کاری ندارند که این گفته درست هست یا خیر . خواهشا این اشتباه خود را تصحیح کنید چون باعث فهم نادرست دوستان خواهد شد .
  انسان هر چه بالاتر میرود شاگردانش سخت تر میگیرند بهشان دیگر .این هم رسم روزگار هست .
  قرار بود خلاصه بگویم
  با تشکر محسن آخوندی

  1. بی نام می گوید

   کاملا باهاتون موافقم .
   من با دیدن فیلم استادی دو نگاهم به جنبه آموزشی این اساتید عوض شد نمیخواهم بگویم شما کار بدی یا خوبی کردید اما از این پس برای هزینه کردن مادی و زمانی برای خرید محصول اساتیدی که اسمشان را نشنیده ام خیلی خیلی سختگیر تر از گذشته خواهم شد چون تقریبا پشت پرده انواع نیات و محصولات آن را یافتم .
   من هم به همین نتیجه رسیدم و بسیار سخت گیر شدم.کسانی باید استاد بشن که دلسوز باشند واقعاً دلسوز و متواضع و … بقیه هم بماند.تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

 6. علیرضا زهرایی می گوید

  با سلام حضور محترم استاد عزیزم جناب آقای بهرام پور
  تشکر میکنم از این همه لطف ومهربانی وهمینطور از کار قشنگتون .درسهای که واسم فرستادین تا الان خیلی عالی بوده و زندگیم رو تحت تاثیر قرار داده ،امیدوار هستم تا روزی بتونم ازنزدیک شمارو ببینم وازجلسات حضوری بهره ببرم از تیم پر تلاش و زحمتکشتون نیز کمال تشکر رو دارم
  تیم رویایی بیشتر از یک نفر امیدوارم همیشه بیشتر از یک نفر باشد .خدا قوت

 7. محسن می گوید

  سلام. اول بگم که مُبادی آداب درست هست. 🙂

  و بعد هم تشکر کنم. از مطالب خوبتون. در چندروز آینده برای خرید پنج جلدی کتاب از شنبه به دفترتون مراجعه میکنم. تا هم کتاب رو تهیه کنم و هم حافظه دیداریم درمورد این کتاب رو بسازم 🙂
  بازم مشتکرم .

 8. ثریا می گوید

  سلام به گروه خوب مثبت ۱
  ایمیل های دریافتی از شما واقعا انگیزه بخش اند.
  سپاس فراوان
  شاد، سلامت و برقرار باشید

  1. فاطی می گوید

   😊

 9. زهرا معینی می گوید

  با سلام و احترام خدمت آقای بهرام پور عزیز
  تشکر میکنم ازمطالب کاربردی شما و تقاضا دارم در زمینه بهبود فردی مطلب در سایت قرار ئهید. سپاسگذارم.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside