قسمت اول: زندانی به نام کامل گرایی

63

در انتظار روز طلایی!

چند بار تا حالا تصمیم گرفته اید که در فرصت مناسب کاری را که همیشه آرزوی انجامش را داشته اید شروع کنید؟
آرزوی یک روز رویایی داشته اید، اگر شما دانشجو باشید ممکن است روز رویایی تان این طور باشد که ساعت شش صبح از خانه بیرون بروید و در یک استایل ورزشی جدید که از برند مورد علاقه خود تهیه کرده اید، به بهترین محل ورزشی شهر خود رفته و چند ساعتی را بدون استرس در هوای پاک! ورزش کنید.
بعد یک صبحانه رژیمی بخورید و بعد با انرژی سر کار بنشینید و تمام مسائل درسی تان را حل کنید. بدون برخورد به هیچ مشکلی.
در بین ساعت های کاری تان فقط و فقط مطالعه کنید و جدیدترین کتاب های روز را بخوانید. زمان کافی به خانواده اختصاص دهید و شب هم سروقت به خواب بروید.
ممکن است بارها چنین برنامه ای برای خود ریخته باشید. اما…
روزتان با اینستاگرام یا تلگرام شروع شده است. بعد متوجه شدید زمان کافی برای ورزش ندارید. افسرده شدید و کتاب و دفتر را باز کرده اید. اما با عدم توانایی در حل اولین مساله دوباره به اینستاگرام پناه برده اید.. اگر بقیه این داستان را بلد هستید این مقاله به درد شما خواهد خورد و با شما در مورد یک روش عجیب اهمال کاری به نام کامل گرایی سخن خواهد گفت.

کامل گرایی، بیماری عصر ارتباطات!

کامل گرایی یک ماشین توجیه ساز است که با تغییر استانداردهای ما به کارهایی نشدنی و خارق العاده، زمینه ساز شکست در کارهایی می شود که با استفاده از یک مسیر منطقی می توان به هدف آن دست پیدا کرد.

کامل گرایی نشات گرفته از ترس و شک درباره اتفاقات اطراف ماست؛
مثلا با دیدن استیو جابز به خود میگوییم که حتما میتوانیم استارتاپ خود را طی یک مدت کوتاه به سطح جهانی و شرکتی مثل اپل برسانیم اما غافل از اینکه ما با رویاپردازی کاذب حتی ساده ترین کارهای واجب در مسیر پیشرفت استارتاپ خود را “عملی” نمیکنیم!
این مقاله در مورد دو شخصیت کامل گرا و ناکامل گرا به نام های آقا کمال و آقا جمال سخن خواهد گفت تا آسیب های رفتاری ناشی از ذهن های کامل گرا بیشتر مشخص شود.
آقا کمال همیشه برای شروع کارهای مهم استانداردهای عجیب و غریب برای خود لحاظ می کند. مثلا از خود انتظار دارد اولین نوشته اش در حد کتاب سال باشد و در عین حال به طور مداوم به خود القا می کند که توان انجام آن را ندارد.
هر عقل سلیمی می داند که اولین تلاش هرکس برای نوشتن احتمالا چیز قابل توجهی نیست. نتیجه تلاش اسف بار اول، مانعی در مسیر جریان تلاش دوباره است.
چرا کامل گرا می شویم؟
اما همین نکته منفی، نکته مثبتی برای آقا کمال است چرا که او را از در معرض ترس قرار گرفتن و مقابله با آن محافظت می کند! ترسی که ناشی از خروج کمال از منطقه امن ذهن اوست، دقیقا همان جایی که خروج از این ناحیه سبب می شود که خلاقیت ذهن فعال شده و پنجره های ترقی به روی ما باز شوند. چه چیز کمال گرایی را در ذهن ما ایجاد کرده است.

اما چه عواملی تقویت کننده کامل گرایی در ذهن ما وجود دارند؟

۱٫ عدم اعتماد به نفس: مثلا حساس بودن به چهره و یا دست کم گرفتن یک قسمت از سیمای ظاهری یکی از نمونه های این مورد به حساب می آید.
۲٫ خود کم بینی: اگر کمال فکر کند که از تمام افراد دور و بر خود ضعیف تر است، ممکن است یا با پرخشاشگری عکس العمل خود را نسبت به آنها ابراز کند و یا اینکه از آنها فرار کند.
کمال هر اشتباه را یک فاجعه بزرگ میداند و سعی دارد با اشتباه نکردن از خودش و شخصیتش مراقبت کند، این در حالیست که تنها مراقبت واقعی این است که کمال واقعا بداند که خود واقعی او چه کسی است! اگر با تمام نقص هایی که دارد خودش را بشناسد، یک لایه دفاعی فوق العاده قوی در برابر هر نوع انتقاد را در برابر خودش احداث کرده است!
۳٫ عدم قناعت: نارضایتی از خود و عدم قناعت به وضع زندگی از مثال های این نمونه اند به این ترتیب که افرادی مثل کمال، هیچ موقع احساس رضایت “کامل” را از زندگی خود ندارند.
۴٫ والدین و مدرسه: نمونه ای خیلی جذاب که تقریبا همه ما آشنایی کامل را با اون داریم همین مورد آخر است، توقع “۲۰ گرفتن”… تلاش ۲۰= نمره ۲۰ در مدرسه، اما تلاش ۲۰ در دنیای واقعی فقط احتمال گرفتن نمره ۲۰ در واقعیت را دارد نه قطعیت!

کامل گرایی چه بر سرمان می آورد؟

بیایید ببینیم کامل گرایی در چه زمینه هایی مانع آقا کمال می شود و در روند پیشرفت او اختلال وارد میکند؟

۱٫شرایط: فرض کنید کمال تصمیم به آماده کردن یک ارائه ی دانشجویی می گیرد، نکاتی که در ذهن او مانع شروع کردن و یا ادامه دادن این مسیر میشوند چه چیزهایی هستند؟

 • چه مکانی شروع به کار کند؟
 • مثلا اتاق شخصیش یا کتابخانه یا… چه زمانی از روز این کار رو انجام بدهد؟
 • صبح قبل از رفتن سرکار، آخر شب بعد از بازگشت از محل کار، هنگام دیدن فیلم مورد علاقه…؟
 • و یا چه منابع و امکاناتی را مورد استفاده قرار بدهد؟

مثلا کتابی خاص یا ویدیوهای یک شخص خاص و بالاتر از یک استاندارد قید شده یا اینکه تا وقتی که به لپتاپ شخصیش دسترسی نداشته باشد شروع به انجام کاری نمی کند!

۲٫کیفیت: در نظر گرفتن کیفیتی خارق العاده یکی از سدهای مهم کمال برای شروع کار است، تا کیفیت کار مدنظر به یک استاندارد فوق العاده بالا نرسد، کاری آغاز نمی شود یا اگر آغاز هم بشود پایانی در کار نیست.
۳٫کمیت: تا الان کامل گرایی را از دید کیفی نگاه کردیم مثلا انتخاب بهترین پوشش ممکن برای هر بار بیرون رفتن یا تمیزنگه داشتن همیشگی اتاق خواب و مثال هایی از این حیطه، اما یک نمونه بسیار مهلک تر هم وجود دارد: “کامل گرایی کمّی”
به عنوان مثال: کم کردن ۴ کیلوگرم در ماه، خواندن ۳ کتاب در ماه، زدن ۳۰۰ دمبل و ۱۰۰ بارفیکس در روز برای یک کمال تازه کار! راه حل این نمونه را آقا جمال (دوستِ * نا * کامل گرای آقا کمال) خوب بلد هستند: جمال با نگه داشتن سقف دمبل زدن در حد ۲۰ عدد دمبل در روز!! کاری را که کمال با هدف قرار دادن غیرممکن ها، انجام نمیدهد را با استفاده از یک پروسه طولانی اما با ثبات انجام میدهد و در نتیجه این کار او به موفقیت ختم می شود.

سموم کامل گرایی در ذهن

 

برخی افراد کامل گرایی را یک چالش واجب در مسیر موفقیت می دانند  اما در اکثر مواقع این فرضیه با شکست مواجه می شود، اما در زمینه هایی مثل هنر، یک تحقیق تخصصی و یا به قلم درآوردن یک کتاب خاص که دقت در تار و پود آنها نهفته شده است، برگ برنده در دستان کامل گرایی و استانداردهای بالای آن است!
اما در بسیاری از شرایط زندگی انسان این فرضیه اشتباه است و با ترشح سموم مختلفی انسان را از کار می اندازد و تبعاتی مثل ذیل را در بردارد:
۱٫زندگی منفعلانه: هر کاری که نیاز به تحرک و تغییر وضعیت آقا کمال نداشته باشد در این حیطه قرار میگیرد، به همین دلیل است که اکثرا کمال حداقل ۴ ساعت از روز را صرف تماشای تلویزیون یا پرسه زدن در فضای مجازی می کند، زیرا این کارها هیچ نیازی به ترک منطقه امن ذهن ندارند و کمال احساس راحتی و حفاظت میکند.
۲٫ فلج کردن خود: باز هم پای “حفاظت” از خود در میان است! به عنوان مثال وقتی کمال می خواهد در رقابتی شرکت کند به جای داشتن ذهنیت برنده و هدف برنده شدن، به فکر زانو درد و خستگی بعد از مسابقه هست!
“شکست خوردن در یک پروسه سخت دقیقا مثل پارگی بافت های ماهیچه در بدنسازی هست که منجر به رشد چند برابری ماهیچه می شود!”
۳٫انگیزه کاذب: یکی از بدترین سمومی که ذهن کمال را آلوده می کند این است که به جای تشکیل دادن مسیرذهنی موفقیت و هدفمندی در طول زمان، به دنبال انگیزش های موقت است، دائما به سایت های انگیزشی مراجعه می کند و در هنگام شکست، این انگیزه های بی هدف را مآمن خود میداند، این در حالیست که اگر یکبار این انگیزش ها شکست بخورند، ذهن به مسیر منفی نگری قبلی برگشته و کار خودش را انجام می دهد!

چطور انگیزه درست را بیابیم؟

خیلی ساده! وقتی کمال هدفی داشته باشد که واقعا احساساتش را در بربگیرد و برایش جذاب باشد، دیگر برای انجام دادن آن کار نیازی به اراده کردن ندارد! خود به خود شروع به انجام دادن آن کار می کند.

فکر کردن راه عادی کمال برای انگیزه دادن به خودش است اما اگر به آن فکرها جامه عمل پوشانده نشود، نتیجه ای هم در کار نیست، اما حالت عادی مغز دستور به عمل نکردن می دهد که دقیقا همینجاست که کمال باید سکّان مغز را در دست گرفته و آن را در مسیر درست هدایت کند!

با تمام این تفاسیر آیا عادت های مثبت، توان از بین بردن احساسات منفی درباره “عمل کردن” را دارند یا نه؟
نتیجه اینجاست!

و اما جمله طلایی درباره انگیزش های نیروزا!

برای رسیدن به پایان مسیر تغییرات، باید از انگیزش های لحظه ای ها چشم پوشیده شود! چه کم، چه زیاد “آزادی بزرگی به نام ناکامل گرایی حالا که تمامی جنبه های کامل گرایی را آشکارشد، شاید زمان مناسبی باشد برای سفر به قلمرو آزاد “نا” کامل گرایی.
در این قسمت به دو دستاورد مهم ناکامل گرایی که باعث آزادی ذهن و بروز خلاقیت می شوند اشاره شده است:

۱٫از بین رفتن محدودیت ها:

کامل گرایی یک ساخت و ساز است که با محکم کردن رفتار آنها را به استانداردهای غیرمعقول تبدیل میکند، اما “نا”کامل گرایی به این معنا نیست که استاندارد های ما پایین است، به شکست قانع می شویم و یا علاقه ای به فوق العاده بودن و پیشرفت نداریم!
داشتن استانداردهای معقول ولی پایین تر به معنای نتایج کوچکتر نیست، بلکه ناکامل گراها با کوچک کردن استانداردها به اهدافی که کامل گراها برای خود تعریف کرده اند نزدیک تر می شوند!
مثلا نمی توان سخت ترین سنگ کره زمین را با وارد کردن دمای فوق العاده در زمان کوتاه ذوب کرد. اما همان سنگ را با وارد کردن فشار و دمای بالا در زمان طولانی تر می توان به شکست واداشت.
آقا جمال یک جمله طلایی دارد:
هر چقدر هم که آرام در مسیر هدفمان حرکت کنیم، باز هم از کسی که روی مبل خوابیده و روزش را با تماشای تلویزیون سپری میکند، یک قدم جلوتر هستیم! “نا”کامل گرایی دستاوردهای فوق العاده دیگری هم دارد: کاهش استرس و ترس و دستیابی به نتایج مثبت تر با انجام دادن کارهای مثبت – عدم توجه به قضاوت های دیگران و نه شنیدن – زندانی نکردن خود در تصمیم گیری و انجام دادن تمام و کمال همه کارها!

۲٫محبوبیت و اطمینان:

اگر آقا کمال الان بگوید که من بهترین نویسنده تاریخ ایران هستم، چه حسی به ما دست می دهد؟ مطمئنا پوزخندی می زنیم و میگ وییم چه از خود راضی! حتی اگر کمال بهترین هم باشد، اما این نوعی جعل عنوان به شمار می آید! اما “نا” کامل گرایی به ما کمک می کند که تلاش نکنیم بی نقص جلوه کنیم و ضعف هایمان را بپذیریم! چهره واقعی خود را با نقاب های مختلف نپوشانیم و فقط و فقط خودمون باشیم! خیلی ساده است!

“نا”کامل گرا بودن به ما کمک می کند که مردم ما را بیشتر دوست داشته باشند چون ما خودمان هستیم!

دانلود PDF مقاله

برای شرکت در دوره جامع فن بیان و سخنرانی کلیک کنید

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 63 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. محمد می گوید

  سلام
  روز به خیر
  بسیار عالی بود ————- سپاس
  بیشتر از یک نفر باشید:)

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست گرامی سلام
   ممنونم از لطفی که به ما دارید.خوشحالم که مقاله مورد توجهتون قرار گرفت.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

   1. Jalal می گوید

    Awli bood mmnoon

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست گرامی سلام.
   خیلی خوشحالیم که سایت و مطالب اون مورد توجهتون قرار گرفته.
   پیروز و بیشتر از یک نفر باشید.

 2. مجتبی دهقانی (شرکت کننده پانزدهمین دوره جامع سخنرانی) می گوید

  سلام
  مقاله خیلی خیلی عالی ای بود. با خوندنش باعث شد من به بزرگترین عیب خودم در دستیابی به اهدافم پی ببرم.
  نمیدونستم واسه خودم یه پا آقا کمالم، باید اقا جمال بشم!!!
  واقعا عالی بود و سپاس از مقاله بی نظیرتون

  1. زهرا صادقی می گوید

   همراه گرامی سلام
   از اینکه این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت خیلی خوشحالیم.امیدواریم با این مقالات تونسته باشیم در رسیدن شما به اهدافتون سهیم باشیم.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

 3. الله محمد غلامی می گوید

  خیلی عالی است این مقاله شما، ممنون از تمام همکاران مجموعه بیشتر از یک. البته مسئله زندگی من هم همین زندانی بنام کامل گرایی است خواهشم از شما این است که تا حد ممکن اطلاعات بیشتر و کاربردی تر به ما ارائه کنید. باز هم ممنون زحمات تان دوستدار شما الله محمد غلامی فارغ دوره کارشناسی رشته اقتصاد

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام.
   از لطفی که به ما و مجموعه ی بیشتر از یک نفر دارید از شما سپاسگزاریم.ما هم از شما ممنونیم که همراه مجموعه ی ما هستید.
   شاد، سلامت و بیشتر از یک نفر باشید.

 4. ستاره می گوید

  عالی بود !! بسیار عااالی ! متشکرم از مطلب خوب و کاربردی که گذاشتید واقعا برای من مفید بود

 5. فرزانه می گوید

  خیلی ممنون مطلب مفیدی بود . فقط کمی راه های بیشتر و مثال های جزئی تری هم بزنید ممنون میشم

 6. آزموده می گوید

  سلام روزتون بخیر.خیلی خیلی خیلی خوب بود.

  دقیقا من یه آدم کامل گرا هستم و این باعث شده که یا کاری انجام ندم یا بهترین رو انجام بدم که واقعا دیگه خسته شده بودم.
  سپاسگذارم سپاسگذارم.

 7. حسن دلخواه می گوید

  عالی بود

 8. احمد می گوید

  درود عالی بود ممنون که برای بهتر شدن انسانها تلاش می کنید با آرزوی موفقیت و پایداری در مسیر زندگی

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست بیشتر از یک نفری سلام
   خیلی خوشحالیم که همراهانی مانند شما رو داریم که هر لحظه با کامنت های زیباشون به ما انرژی میدن.
   سلامت و بیشتر از یک نفر باشید.

 9. نیلوفر می گوید

  عالی بووود

 10. علی افغانستانی می گوید

  با سلام و درود بی پایان بر شما (نویسنده ” قسمت اول: زندانی به نام کامل گرایی” )

  بی اغراق بگویم از عالی ترین چیز هایی است که تا به حال خوانده ام اگر امکان داشته باش کپی و نگهداری می کنم و مکررا می خوانم من از شما تشکر می کنم
  محتوای مقاله بیانگر حالات شخصی اینجانب می باشد.

  بری من بیدار کننده بود تا به حال به این پدیده پی نبرده بودم
  کمال گرایی زیبنده کسانی استکه همت و اراده کامل هم داشته باشند.
  برای من و امثال من همان ناکامل گرایی از صد تا کمالگرایی هم افزون تر است
  اگر بتوانم به کمک این مقاله رفتار خودم را اصلاح کنم که خوب وگرنه هیچ کتاب و یا شخص دیگری نخواهد توانست تغییری مثبت در من ایجاد کند.

  به اندازه ای که تصورش برایتان ناممکن است متشکر و سپاسگزارتان هستم
  موفق باشید

  احتراما! علی افغانستانی

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از اینکه همراه مجموعه ی بیشتر از یک نفر هستید از شما ممنونیم.امیدواریم با راهکارهایی که می آموزیم بتونیم دنیا رو جایی بهتر برای زندگی کردن کنیم.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

 11. محمد خوشگو می گوید

  عالی بود خانم مهندس

 12. یلدا می گوید

  سلام
  ممنون از مطلب خیلی خوب و کارامدتون .
  من دقیقا حس میکنم کمالم و هرکاریو یا باید به نحو احسن انجام بدم یا اصلا انجام ندم. وارد هرکاری ام میشم بعد از یه مدت دلسرد میشم چون اونجوری که ایده الم بوده پیش نرفته!!!
  تمام این مشکلات رو هم که ذکر شد میدونم
  اما متاسفانه متوجه نشدم که چیکار کنم تا خلاص شم از کامل گرایی !
  واقعا خلاقیتمو ازم گرفته. من قراره یه طراح داخلی بشم و این معضل نمیذاره موفق بشم.
  ممنون میشم راهنماییم کنین.
  بازم ممنون از سایت خوب و مطالب مفیدتون

  1. ایرج عزیزی می گوید

   آره والا…ما راهکار میخوایم واقعا .همه ی این چیزایی که گفتین ما خودمون خ خوب بلدیم اما تو عمل گیریم…درجا میزنیم..ما در این مورد مشاوره و کمک میخوایم…من که به شخصه اگه مشکلاتم حل بشه حاضرم کل پس اندازمو به طرف بدم .ببینید چقدر از دست خودم خسته شدم.مشاوری پیدا نمیشه متاسفانه که شعار نده و فقط حرفای قشنگ نزنه.اگه واقعا من تو عمل تفاوت در خودم احساس کنم و از حال فعای دور بشم هر چی بگه میگم چشم..

  2. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از وقتی که برای خواندن این مقاله اختصاص داده اید از شما بسیار ممنونیم.
   پیشنهاد می کنیم برای رهایی از کامل گرایی راهکارهای ارائه شده در این مقاله و مقاله زیر را انجام دهید:
   کمال گرایی: دشمن اعتماد به نفس – درمان کمال گرایی
   موفق باشید

 13. ایرج عزیزی می گوید

  سلام…من هم دقیقا همچین آدمی هستم..با خودم شرط کردم که تا آخر سال به اندازه یه مبلغی کار کنم اما الان که به آخرای سال نزدیک شدم نصف اون مبلغ رو درنیاوردم.چون هی امروز و فردا میکردم و کارمو عقب می انداختم.حالا که تو این موقعیت قرار گرفتم چون احساس میکنم به اون مبلغ دیگه نمیرسم دیگه پولم حتی پس انداز نمیکنم و ولخرج شدم.

 14. Hamidgraphist می گوید

  خیلی خوب بود
  من یک فرد کمال گرا هستم
  ولی خیلی جاها سره همین حرکت ، خیلی کارا رو شروع نکردم
  طراح گرافیک سایت و رابط کاربری هستم
  ولی هنوز برای خودم یه سایت طراحی نکردم
  چرا ؟ چون همیشه فکرمیکردم باید بهترین سایت دنیا باشه
  ولی آیا واقعا ممکنه؟
  نم نم تصمیم گرفتم بیخیال این قضیه بشم
  و حالا وقتی مقاله شمارو خوندم ، قوی تر شدم تا هرچیزی در ذهن دارم رو حتی ساده ، شروع کنم
  ممنون از شما
  درضمن ظاهر وبسایتتون خیلی خوب نیس، به نظر شما که الان دیگه به کمال رسیدید ، خوبه که ظاهر وبسایتتون هم کمی جمال (زیبا) باشه
  من همشهری آقای بهرام پور هستم
  اگر دوست داشتید میتونم در این مسیر کمکتون کنم
  بهم ایمیل بزنید

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست گرامی سلام
   از اینکه به ما لطف کردید و نظرتون رو نوشتید از شما ممنونم.به زودی از سایت جدید رونمایی می کنیم.
   امیدواریم که بتونید راحت تر از سایتمون استفاده کنید.
   شاد و موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

 15. مهلا خوری فردوس می گوید

  خیلی مقاله مفید و کاربردی بود همگی دسمریزاد. ای کاش چند تمرین بیشتر هم معرفی می کردید.
  با سپاس فراوان

 16. حیدر می گوید

  سلام خسته نباشید و خدا قوت خداراشکر دارم خوب استفاده میکنم از اطلاعات خوبتون ،من ساکن تهران نیستم و توانایی شرکت در دوره ها را ندارم ،ممنون میشم اطلاعات بیشتری به امثال ماها بدین

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست عزیز سلام
   از این که همراه مجموعه ی بیشتر از یک نفر هستید از شما ممنونیم.دوست عزیز خیلی خوشحال میشیم که شما رو در کلاس های حضوری ببینیم به امید اینکه شرایط مهیا بشه اما مقالات موجود در سایت و محصولاتی که ارائه کردیم هم قطعا مثمرثمر خواهد بود.
   شاد و بیشتر از یک نفر باشید.

 17. هدیه می گوید

  سلام از اینکه برای پیشرفت و دستیابی ما به اهدافمان تلاش می کنید سپاسگذارم. من هم بسیار بهره بردم.

 18. تبسم می گوید

  بسسیییار عااالی …
  بی صبرانه منتظر قسمت های بعدی هستم….
  متاسفانه دقیقا این ویژگی ها رو دارم…مدتهاست میخوام خودم رو اصلاح کنم ولی هنوز نشده!

 19. یعقوب می گوید

  تشکر و سپاس فراوان از مطلب بسیار مفید تون

 20. محمد رضا خرّم بخت می گوید

  سلام بسیار عالی .بیشتر از یک نفر که باشید همه چیز عالی میشود

 21. z می گوید

  سلام متاسفانه خیلی از دانش اموزان و دانشجوهای ما درگیر این معضل هستن چون توی مدرسه و از همون اول ابتدایی اینطور بهشون اموزش داده اند مظلبتون خیلی خوب بود بیشتر راه کار ارائه کنید و اینکه به قول یکی از دوستان طراحی سایتتون یه کم جالب و جذاب تر بشه بهتره با تشکر

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   ممنونم که به ما لطف دارید و نظراتتون رو به ما منتقل می کنید.سپاس فراوان از همراهی شما دوست عزیز.
   پیروز و موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

 22. سعید می گوید

  سلام.
  من مدتیه میخواهم یک کلاس اموزشی در حیطه کاریم برای علاقه مندان برگزار کنم
  امکاناتش هست ولی
  امروز و فردا میکنم و در کامل بودن محتوایی که در نظر دارم ارایه کنم شک دارم میترسم اطلاعاتشون از من بیشتر باشه
  یعنی من هم اقا کمال هستم ؟!

 23. mahmoda shahy می گوید

  تشکر بسیار یک معلومات مفید وعالی بود ازهمکاری تان تشکر همیشه موفق باشید دوست مهربان و رهنمای خوب . باخواند این متن هاواقعآمشکلاتم رفع شده امید که همیشه همکاری کنید بازم سپاس فراوان ….

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از اینکه این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت خیلی خوشحالیم.امید به روزی که با کسب مهارت و دانش بتونیم دنیا رو جای زیباتری برای زندگی کردن کنیم.
   پیروز و بیشتر از یک نفر باشید.

 24. لوازم لودر هپکو می گوید

  در زمینه ای که کار میکنین بهترین هستین ممنون از اشتراک گذاریتون

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست گرامی سلام
   ممنونیم از لطفی که به ما دارید.خوشحالیم که همراهان عزیزی مثل شما رو داریم.
   شاد و موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

 25. مرضیه می گوید

  خیلی مطلبتون عالی بود. منم متاسفانه درگیر این مشکل هستم. اگه میشه بیشتر راهکارهایی برای رفع این مشکل بیان کنید. بی صبرانه منتظر قسمت های بعدی هستم

 26. سعید می گوید

  مرسی واقعاً. یکی از مفید ترین مطالب این سایت هستش.
  انگاری فقط برای من نوشتین:))

 27. بهداد عقيلي می گوید

  سلام.مطلب فوق العاده بود.كمك خيلي بزرگي براي من بود.منتظر قسمت دوم هستم.بسيار سپاسگزار.

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   خیلی خوشحالم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت.
   شاد و بیشتر از یک نفر باشید.

 28. اعظم غلامپور می گوید

  سلام
  خیلی ممنون از مقاله خوبتون. واقعا کاربردی و به درد بخور هست.

 29. علی می گوید

  مقاله بسیار عالی بود. مسئله ای که من همیشه از آن رنج میبردم و باعث توقف من شده است همین کمال گرا بودن است چون تمام فعالیت هایی که شروع می کنم ابتر می مانند و میوه و ثمره نمی دهند. اما تصمیم گرفتم از اصل تمرکز استفاده کرده و بدون کمالگرایی به فعالیت بپردازم. با تشکر از نویسنده مقاله

 30. وحید خانی می گوید

  سلام
  مقاله خوبی بود.
  با تشکر از شما

 31. علی پوررجب می گوید

  با عرض سلام و ادب
  کلیه مقالات و مطالب سایت بسیار عالی و کاربردی هستند .
  از اینکه زحمت می کشید و مطالب جدید برای ایمیلم ارسال می کنید ، بسیار سپاس گزارم . متأسفانه امکان حضور در کارگاه های شما را ندارم ولی سعی می کنم از مطالب سایت ، بیشترین بهره را ببرم .
  موفق و سربلند باشید .

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک میگم که به دنبال کسب مهارت برای ساختن زندگی بهتر هستید.
   دوست گرامی امیدوارم شرایط فراهم بشه تا بتونیم شما رو در کلاس های حضوریمون ببینیم.
   شاد پیروز و بیشتر از یک نفر باشید.

 32. عباس طاهری می گوید

  باز هم مثل همیشه مطالب کاربردی و فوق العاده بود.
  آیا محصولی هم در این رابطه دارید؟

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که همراه ما هستید بسیار خوشحالیم.
   یکی از مباحث دوره غیرحضوری از اهمال کاری و تنبلی تا موفقیت مبحث کامل گرایی می باشد.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 33. محمد خوشگو می گوید

  عرض ادب احترام خدمت شما،می خواستم بدونم کی pdfاین مقاله در سایت می گذارید؟باتشکر ازشما

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که همراهی شما را داریم بسیار خوشحالیم.
   دوست عزیز PDF این مقاله در سایت قرار داده شده است و شما می توانید از آن استفاده کنید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 34. مهدی اکبرزاده می گوید

  بسیار عالی و مفید بود

 35. reza می گوید

  سلام مطالب بسیار عالی و کاربردی هستند
  خیلی خیلی ممنونم

 36. ساناز می گوید

  بسیار علالی و فوق العاده بود انگار واقعا وصف حال من بود خوشحالم ازین که با این سایت آشنا شدم کمک بزرگی هستش سپاس از شما🌷

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک میگم که به دنبال کسب مهارت و فراگیری دانش هستید.امیدواریم مقالات و محصولات ما برای شما مفید بوده و باشد.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

 37. n.d می گوید

  عالییییییییییییییی

 38. فروشگاه اینترنتی می گوید

  درود به شما خیلی ممنونم بابت به اشتراک گذاری مطالب آموزندتون ولی خب ترجیح میدم که تایم بذارم و به صورت حضوری شرکت کنم که سوالاتم رو بتونم مطرح کنم اگه میشه در خصوص برگزاری کلاس هاتون توضیحاتی بدین که برای تایمش برنامه ریزی کنم ممنونم

  1. بهرامی نگار می گوید

   سلام دوست عزیز
   از همراهیتون واقعا ممنونیم.
   از اونجایی که دوره های حضوری مختلفی داریم شما می تونید با شماره ۰۲۱۴۴۶۲۶۱۴۰ تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنیم.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 39. فرانک می گوید

  با سلام دو فایل پی دی اف کامل گرایی یک و دو که برای دانلود گذاشته اید هر دو تا یکی می باشند و فقط به کامل گرایی دو می باشند لطفا تصحیح بفرمایید . با سپاس

  1. بهرامی نگار می گوید

   سلام دوست عزیز
   از توجه شما واقعا ممنونیم،این مورد اصلاح شد.
   بیش تر از یک نفر باشید

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside