فن بیان کودکان ، تکنیک آموزش فن بیان کودکان ایرانی

25

هر پدر و مادری نگران موفقیت فرزندش است و بدون شک می‌دانیم که فن بیان کودکان و نحوه حرف زدن و ارتباط گیری کودکان، نقش تعیین کننده‌ای در موفقیت آینده آنها دارد.

آیا تاکنون با این شرایط مواجه شدید که  در حضور اقوام و آشنایان، سؤالی از فرزند شما پرسیده شود و فرزند شما تنها به علت خجولی از پاسخ دادن امتناع کند؟

مدتی پیش، شخصی از شرکت‌کنندگان در دوره جامع آموزش فن بیان و سخنرانی، فرزندان خود را نیز در برنامه‌های آموزشی مجموعه ثبت نام کرد. وقتی علت را جویا شدم به من گفت:  می‌خواهم در آینده، فرزندان من در اجتماع، بسیار موفق‌تر از من باشند.

این تفکر کاملاً صحیح است کهمهارت‌های کلامی و فن بیان کودکان ، دروازه ­ای بسیار مهم برای ورود موفق آن­ها به اجتماع محسوب می­شود.

فن بیان کودکان

به همین دلیل است که برای پدرها و مادرها و همچنین بسیاری از افرادی که به هر شکلی با کودکان ارتباط دارند همچون مربیان، معلمان، پرستاران و … آموزش مهارت­‌های ارتباطی، مهارتهای گفتاری و فن بیان به کودک همیشه یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها محسوب می­‌شود.

از آنجایی که در زندگی امروزی، مهارت حضور مؤثر در اجتماع و توانایی بهره­‌گیری از قدرت کلام و فن بیان، نقش پررنگ خود را در موفقیت افراد نشان داده است از این رو دغدغه فن بیان کودکان ، نمود بیشتری در خانواده­‌ها پیدا کرده است به نحوی که بسیاری از پدران و مادران، جویای آموزش­‌ها و کلاس‌هایی در این خصوص هستند.

من مهدی صادقلو، سخنران و مدرس سخنرانی و مهارت­های ارتباطی قصد دارم در این نوشته به بررسی این موضوع از نگاهی دقیق­‌تر و همچنین ارائه چند راه­کار بپردازم.

در ابتدا نیاز است تعریف کوتاهی از فن بیان کودکان داشته باشیم.

منظور از فن بیان کودکان چیست؟

تعبیر بسیاری از افراد از اصطلاح فن بیان، تلفظ بهتر و ادای کامل­‌تر کلمات و واژه­‌ها است. این تعبیر کاملاً درست است. اما با توجه به اینکه عموم جامعه، فن بیان را مهارت خوب صحبت کردن  و یا سخنوری می ­پندارند بنابراین تعریف من نیز در این نوشته، داشتن مهارت خوب صحبت کردن خواهد بود.

پس منظور ما از فن بیان کودکان:

توانایی خوب صحبت کردن کودکان است. به نحوی که فرزند ما به راحتی بتواند صحبتی مفید به دور از خجالت انجام دهد.

علت ضعف فرزند ما در هوش کلامی و مهارت­ های گفتاری چیست؟

اگر به توانایی گفتگو و قدرت کلامی کودکان اطرافمان با دقت بیشتری نگاه کنیم متوجه می­‌شویم به طور کلی ، اکثر کودکان و فرزندانمان، زمانی که در موقعیتی جدّی برای صحبت قرار می­گیرند مانند پاسخ دادن به سؤالات اقوام و آشنایان و یا احوال­‌پرسی با آن­ها، کمی دچار مشکل می­شوند.

علت این مشکلات را می­‌توان از چند جنبه بررسی کرد.

بدون شک یکی از مهم­ترین دلایل، کم­‌رویی و خجولی است. خجولی باعث می­‌شود فرزند ما حتی بسیاری از اوقات که صحبتی برای گفتن دارد؛ سکوت کند.

بنابراین در آموزش فن بیان کودکان، رفع خجولی و غلبه بر کم­رویی، یکی از اصلی­‌ترین محورها خواهد بود.

کم بودن دایره لغات و همچنین ناتوانی در برقراری ارتباط کلامی میان واژه­ ها، از دیگر دلایل ضعف در بیان کودکان محسوب می­شوند.

اکنون که به علت ضعف بیانی پی بردیم، نیاز است راه­کارهایی بیابیم تا علاوه بر رفع کامل این نقاط، به تقویت سریع مهارت­های کلامی و گفتاری کودکان کمک کند.

فن بیان کودکان

گام اول برای پروش فن بیان کودکان

شاید توجه به این نکته مهم‌ترین قسمت آموزش باشد که برای پرورش و تقویت فن بیان کودکان لازم است در اولین گام به عنوان اطرافیان کودک (خانواده، معلم و مدرسه و یا اقوام و ….) خودمان فن بیان خوبی داشته باشیم زیرا کودکان عموماً از اطرافیان خود به شدت تاثیر پذیری دارند.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم که حتماً در دوره رایگان آموزش سخنرانی و فن بیان شرکت کنید. برای این کار کافیست که نام و ایمیل خود را در کادر پایین وارد کنید تا ۹ درس آموزشی بسیار مفید برای شما ارسال شود.

این دوره هدیه مجموعه ما به شماست و نه تنها برای بزرگسالان، بلکه برای کودکان نیز کاربرد دارد.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان

 

راه­کارهای آموزش فن بیان به کودکان

به طور کلی می­‌توان آموزش فن بیان کودکان را به چهار بخش زیر تقسیم کرد:

 1. دایره لغات و گستردگی واژگان
 2. مهارت گفتار و انتخاب سریع لغت مناسب از دایره واژگان
 3. غلبه بر کم­رویی
 4. استفاده از زبان بدن

از آنجاییکه بررسی هر چهار بخش ذکر شده به درازا می­‌انجامد؛ بنابراین در ادامه این مقاله، موارد اول و دوم را بررسی کرده و صحبت در خصوص موارد سوم و چهارم را در مقالات بعدی انجام خواهیم داد.

یکی از چالش­‌ها در آموزش فن بیان کودکان این است که انتقال آموزش به کودکان تنها با بیان محتوا، برای آن­ها بسیار خسته‌کننده و طاقت فرسا خواهد بود.

بنابراین لازم است کاملاً خلاقانه عمل کرده و محتوای آموزشی را از طریق بازی­‌های جذاب به کودکان آموزش داد.

لذا بازی­‌های متنوع و جذابی به این منظور توسط مجموعه بیشتر از یک نفر طراحی شده است که در اینجا به معرفی برخی از پرکاربردترین آن­ها اشاره خواهم کرد.

چند نکته مهم در بازی‌های آموزش فن بیان کودکان

 • از آنجاییکه هدف از انجام این بازی­‌ها، کسب مهارت است لذا نباید انتظار داشته باشیم که با انجام تنها چند مرحله بازی، فرزند ما به نقطه قابل قبول برسد. بنابراین نیاز است برای انجام بازی­‌های مهارتی، بازه زمانی مناسب و بلند مدتی را در نظر بگیریم به نحوی که انجام بازی مداومت داشته باشد.
 • در هر یک از بازی­‌هایی که معرفی می­‌شوند، می‌­توان بعد از مدتی پیچیدگی‌­های بیشتری را به آن­ها اضافه کرد.
 • سعی شود بازی­‌ها به صورت گروهی با هم­بازی­‌های فرزندتان انجام شود. البته بزرگترها نیز می­توانند در بازی شرکت کنند.

با این توضیحات، به معرفی تعدادی از بازی­هایی که توسط مجموعه­ بیشتر از یک نفر، ویژه آموزش فن بیان کودکان طراحی شده می­‌پردازیم.

بازی داستان­ سازی با استفاده از تصاویر چندتایی

در این بازی تعدادی تصویر را انتخاب کرده، به کودک می­‌دهیم و از او می­‌خواهیم با استفاده از این تصاویر، خیلی سریع یک داستان کوتاه و ساده بسازد و تعریف کند.

این بازی به کودک کمک می­‌کند تمامی ظرفیت دایره لغات خود را به کار گرفته و از واژه­‌هایی که تاکنون آموخته است استفاده کند.

همچنین از آنجاییکه بازی بصورت گروهی با هم­بازی­‌ها و یا بزرگترها انجام می­شود، فرزند ما لغات و اصطلاحات جدیدی نیز می­‌آموزد.

از طرفی، تعریف کردن داستان ساخته شده، قدرت بیان و تکلّم را تقویت کرده و پس از مدتی باعث از بین رفتن استرس و کاهش کم­‌رویی خواهد شد.

برای دانلود فیلم کافیست اینجا کلیک کنید (۱۱MB)

بازی من پادشاه/ملکه هستم

هدف از انجام این بازی این است که فرزند ما به بیان و گفتار آن­چه در ذهنش می­‌گذرد ترغیب شود.

شرکت­ کنندگان در این بازی، به نوبت خود را پادشاه و یا ملکه تصور کرده و آن­چه را که در این مقام از ذهنشان می­گذرد و یا آرزوی انجامش را داشتند بعنوان فرمان، اعلام می­‌کنند.

برای دانلود فیلم کافیست اینجا کلیک کنید (۲۶MB)

 بازی گزارش­گری

این بازی برای کودکان و نونهالان بسیار جذاب خواهد بود. در این بازی از شرکت­ کنندگان می­‌خواهیم که هر یک از آن­ها، خود را خبرنگار و یا گزارش گر تصور کرده و رویداد، حادثه، شرایط و یا موقعیتی را توصیف کرده و گزارش دهند.

پیشنهاد می­‌کنم در صورت امکان، از میکروفن دستی بعنوان ابزار بازی استفاده کنید و از فرزندتان بخواهید که میکروفن را در دست گرفته و صحبت کند.

بازی گزارش­گری، هوش کلامی را افزایش می­دهد و تأثیر بسیار زیادی در غلبه بر کم­رویی دارد.

برای دانلود فیلم کافیست اینجا کلیک کنید (۱۲MB)

بازی اشیاء و اجزا

از آنجاییکه یکی از مهم­ترین اصول در مهارت­‌های ارتباطی به ویژه در حوزه فن بیان کودکان، تصور ذهنی است لذا پایه و اساس بازی­­‌های طراحی شده به خصوص بازی اشیاء و اجزا، تصور و تجسم است.

در این بازی هر یک از شرکت کنندگان خود را به جای یک شیء و یا جزئی از یک وسیله تصور کرده و از زبان آن شروع به حرف زدن می­ کنند.

برخی از بهترین گزینه­ ها برای این کار عبارتند از: پای عروسک، چرخ ماشین اسباب بازی و یا هر وسیله دیگری که فرزند ما ارتباط بیشتری با آن دارد.

برای دانلود فیلم کافیست اینجا کلیک کنید(۲۴MB)

بازی جمله‌سازی با سه کلمه

این بازی کمک زیادی برای ساختن ارتباط میان واژه­ ها می‌کند. به طوری که فرزند شما پس از مدتی به راحتی می­‌تواند به صورت بداهه صحبت کند.

توانایی صحبت بداهه در اجتماع یکی از مفیدترین مهارت‌­های ارتباطی محسوب می­شود. افرادی که از این مهارت برخوردار هستند، به راحتی می­توانند در موقعیت­‌هایی مانند مصاحبه­‌های بداهه و یا سخنرانی­ های بداهه، حاضر شده و بدرخشند.

بازی جمله‌سازی با سه کلمه به این صورت است که هر یک از شرکت کنندگان با استفاده از کتاب‌های داستان، سه کلمه را انتخاب کرده و از نفر بعدی می­‌خواهند که با آن سه کلمه جمله‌ه­ایی ساخته و بیان کنند.

در مراحل بعدی می­‌توان تعداد کلمات را تا شش کلمه افزایش داد.

برای دانلود فیلم کافیست اینجا کلیک کنید (۱۷MB)

قصه‌گویی

یکی از بهترین روش­ها برای آموزش فن بیان به کودکان، قصه‌گویی است. از فرزند خود بخواهید قصه­‌هایی را که شنیده است تعریف کند.

قصه­‌گویی به فرزند شما کمک می­‌کند در بیان خود از لحن استفاده کند. از فرزند خود بخواهید گفتار هر یک از شخصیت­‌های قصه را با لحن و صدایی شبیه همان شخصیت بیان کند.

بهتر است قصه­ گویی نیز در جمع انجام شود تا در رفع خجولی و غلبه بر کم­رویی نیز مؤثر باشد.

در تمامی این بازی­‌ها، سعی می­‌شود با استفاده از جذابیت­‌های خاص بازی، فرزند شما به صحبت کردن و استفاده فعال از دایره لغاتش ترغیب شود. همچنین خلاقیت وی در جمله­ سازی­‌ها، در نهایت به تقویت توانایی گفتاری و هوش کلامی او می­‌انجامد.

در پایان بازهم پیشنهاد می‌کنم که حتماً در دوره رایگان آموزش سخنرانی و فن بیان شرکت کنید. برای این کار کافیست که نام و ایمیل خود را در کادر پایین وارد کنید تا ۹ درس آموزشی بسیار مفید برای شما ارسال شود.

این دوره هدیه مجموعه ما به شماست و نه تنها برای بزرگسالان، بلکه برای کودکان نیز کاربرد دارد.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 25 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. سهیلا احسانیان می گوید

  آقای بهرام پور تورو خدا از این مقالات زیاد بذارید فن بیان کودکان و نوجوانان خیلی مهمه
  از آقای صادقلو هم خیلی متشکریم
  بسیار عالی و کاربردی بود

 2. محمدرضا انصاری می گوید

  با سلام.بسیار عالی بود. من فکر می کنم بازیهایی که معرفی کردید بدرد بزرکترها هم بخورد.

 3. رضایی می گوید

  واقعا عالی و کاربردی بود.

 4. آزاده کیانی می گوید

  بسیار عالی بود ممنون از نکات خوبی که ارائه کردید چون من همیشه دغدغه این و دارم که چطور میتونم بچه هام و از موبایل و تبلت و تلویزیون دور نگهدارم.

 5. صوفیا علیخانی می گوید

  سلام عرض میکنم
  من میخواستم دیبا را یک بار دیگر در کلاس فن بیان ثبت نام کنم . دردو سال گذشته که با استاد بهرام پور این کلاس را گذرانده تاثیرات بسیار خوبی در ارایه مطالب در مدرسه دارد و میخواهم این قابلیت را پرورش دهم که نیاز به تمیرین بیشتر دارد لذا از آنجا که مدرسه میرود خواهشمند است روزهای جمعه کلاسی برای آموزش بچه ها بگذارید . ممنون میشم اگر در این زمینه کلاسی گذاشتید اطلاع رسانی نمایید

 6. فاطمه می گوید

  با سلام خدمت شما بزرگواران
  خیلی خیای عالی بود اگر برای کودکان هم کلاس سخنرانی گذاشته شود عالی میشود از شما خواهش میکنم این کلاسها در بندرعباس هم گذاشته شود .
  سپاسگزارم

 7. مجتبی می گوید

  جناب صادقلو،
  مطلب مفید و آموزنده ای بود
  سپاسگزارم

 8. سحر می گوید

  سلام
  خیلی ممنون از مقاله خوبتون
  واقعاً استفاده کردم و لذت بردم

 9. علیرضا آزاد می گوید

  دورود بر شما استاد
  به نکته خیلی مهمی اشاره فرمودید
  ممنون که اهمیت موضوع را در زمان درست به ما یادآوری فرمودید
  مستدام باشید

 10. بختیاری می گوید

  با سلام
  خیلی جالب و جذاب بود، به نکته خیلی مهمی اشاره نمودید، که اگر بتوان این خجولی و کم حرفی را در کودکی درمان نمود، خیلی از مسائل و مشکلات بزرگسالی خود به خود حل خواهد شد. ممنون از استاد صادقلو و تشکر از تیم خوب و بی نظیر مثبت یک

 11. مهدی حیدری می گوید

  سلام خواهش میکنم آموزش خطابه برای طلبه هایی که خجولی یا استرس دارند نیز قرار دهید .

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که اهل یادگیری هستید و برای آموزش خود وقت می گذارید.
   پیشنهاد می کنیم برای شروع مقاله زیر را مطالعه نمایید و حتما تمرینات آن را انجام دهید:
   رادیو سخنرانی-مهارت صحبت کردن در جمع
   و به عنوان پیشنهاد ویژه شما نیز می توانید با کسب مهارت های لازم ترس خود را مدیریت کنید و برای شروع در دوره مدیریت ترس از سخنرانی شرکت کنید.
   تکنیک های گفته شده برای هر فردی در هر جایگاهی موثر می باشد.
   امیدواریم در هر جا که هستید بتوانید بهترین باشید و صحبت های فوق العاده ای داشته باشید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 12. مجید عابدی ثمرین می گوید

  با تشكر از مجموعه بيشتر از يك نفر
  اميدوارم در رسالت خود كه دوست داريد هر روز دنيا را جاي بهتري براي زندگي نماييد موفق و پايدار باشيد.

 13. حسین لشگری می گوید

  بسیار عالی است. از زحمات شما در زمینه کودکان که آینده ساز و امیدهای ما هستند تشکر می کنم. شاد و موفق باشید.

 14. زهرا معینی می گوید

  سلام.روز بخیر.امیدوارم حالتان خوب باشد.
  سرآغاز سایت نوشته بودید که به این فکر کنیم که یک نفر را خوشخال منیم. ومن این کاررا کردم برای خواهرم.
  اقای بهرام پور عزیز واقعا مطالب که در سایت قرار می دهید.مفید و موثر است.وبه زبانی ساده وقابل فهم.از شما ممنونم.خداقوت…

 15. زهرا معینی می گوید

  مطالب درزمینه فن بیان کودکان هم مثل همیشه یهترین مطالب آمو.زنده را قرار دادید. حتما با دیگران به اشتراک می گذارم.

 16. علیرضا می گوید

  بیست بیست عالی

 17. شهريار ناصح می گوید

  سلام بر استاد صادقلوی عزیزم
  خیلی مقاله عالی بود
  من خیلی از این مقاله استفاده و هضم تجربه کردم
  واقعاً بی صبرانه منتظر کلاس های سخنرانی شما هستم
  امیدوارم همیشه پر انرژی و بیشتر از یک نفر بمانید
  دوستدار و طرفدار شما
  شهریار ناصح
  مربی و مدرس ارتباطات موثر فردی

 18. معصومه محمدی می گوید

  با سلام
  بسیار عالی بود .
  ممنونم که به فکر بچه ها هستید.

 19. Farideh می گوید

  با سلام
  چند وقتی بود که به فکر آموزشی برای تقویت فن بیان کودکان بودم و مثل همیشه جوابو اینجا پیدا کردم و بهترین راهکارها رو در این مقاله خوندم.
  فکر نمیکردم بازی هایی که در دوران کودکی گهگداری انجام میدادیم اینقدر مهم باشه . امروزه اینگونه ارتباطات و بازی ها بین کودکان کمتر شده .شاهد اکثر این فعالیت ها درکتاب های درسی هستیم ولی نه بصورت عملی و گروهی بیشتر جنبه نوشتاری داره.
  مطالب خیلی عالی و کاربردی بود .ممنون از مقاله خوبتون.
  پاینده باشید.

 20. مجتبی باستانی می گوید

  باسلام وخسته نباشید
  من دوفرزنددارم دخترم مشکلی ندارداماپسرم بااینکه شش سال ازآن بزرگتراست و۱۲سال داردازخجالت بسیاری ازدانسته هایش رادرجمع بیان نمیکند.خوشحالم که با این رهنمودها میتوانم به او کمک کنم ازشماکمال تشکر و سپاس رادارم

 21. abbas می گوید

  سلام و ارادت
  سپاس فراوان بابت همه لطف و محبت شما
  واقعا عالی
  امشب به صورت اتفاقی ایمیلی را نیز از دوست عزیز اقای شعبانعلی دریافت کردم که نوشته بود :
  یکی از وظایف معلم این است که به دانش آموزان نشان دهدکه هیچ سلیقه و دیدگاه و احساسی، ارزش ندارد،
  مگر اینکه سلیقه و دیدگاه و احساس واقعی خودشان باشد.
  کودکی که این نکته‌ی مهم را نمی‌‌آموزد،
  ممکن است خود را در بزرگسالی برای همیشه گم کند.
  ای سی بنسون

  باتشکر

 22. قدرت ملکی می گوید

  با سلام و عرض ادب محضر استاد بهرام پور و کلیه همکاران ، لطفا در صورت امکان در خصوص فن سخنوری و مجریگری کودکان و نوجوانان نیز مطالبی ارائه نمایید . با سپاس فراوان

 23. وحید می گوید

  سلام و درود فراوان
  آقا دمتون گرم
  من معلم پنجم ابتدایی ام
  خوب بود
  در نظر دارم که حتماً امتحان کنم.
  سپاس فراوان

 24. Omar amiry می گوید

  سلام و عرض و ادب دارم محضر همه شما اساتيد محترم مجموعه بيشتر از يك نفر اميدوارم حالتون خوب باشد و بسيار تشكورى ميكونم از به اشتراك گوزارى مقاله زيبا تون و واقعا يك مقاله كار بردى بود

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside