فن بیان چیست؟

10

فن بیان چیست؟

فن بیان چیست؟ قطعاً ضروری است در وبسایت آموزش سخنرانی و فن بیان به عنوان یک موضوع مهم، مفهوم و معنی فن بیان یا «Speaking Skills» را به صورت دقیق و مشخص بیان کنیم.

تعریف فن بیان

فن بیان در حقیقت همان توان سخن‌گفتن (در هر شرایط و زمان) است. زمانی که صحبت از فن بیان به میان می‌آید، جدا از این که شما چه کسی هستید؟ چه کاری دارید؟ با چه کسی صحبت می‌کنید و….فقط کافیست که از زبان خود استفاده کنید، شما نیاز به فن بیان دارید. (مشاهده همه نوشته‌های وبسایت در مورد: فن بیان  )

اگر می‌خواهید با دوستان خود ارتباط خوبی برقرار کنید، روابط عمومی خوبی داشته باشید، منظور خود را به خوبی به مخاطبانتان منتقل کنید و همچنین کاری کنید که بقیه از همنشینی و صحبت با شما لذت ببرند باید «فن بیان» خوبی داشته‌باشید.

برای یادگیری فن بیان باید، قدرت کلامی خود را افزایش دهید و از تکنیک‌ها و تمرین‌های عمومی استفاده کنید، بدانید با چه کسی چطور صحبت کنید و با هنر خود کاری کنید که هر کسی از صحبت با شما لذت ببرد و اهداف خود را به گونه‌ای پیش ببرید آن‌طور که می‌خواهید.

باید دقت کنید که اگر کسی از فن بیان خوبی برخوردار است، لزوماً نه گوینده خوبی است، نه سخنران خوبی و نه مذاکره کننده خوب! بلکه کسی که فن بیان خوبی دارد پیش‌زمینه این را دارد که یک سخنران، مذاکره کننده و مدرس فوق‌العاده باشد!

کاربردهای فن بیان

فن بیان آنقدر گسترده‌است که ما تنها در ادامه به برخی از کاربردهای آن اشاره می‌کنیم.

۱٫سخنرانی و صحبت در جمع
۲٫گویندگی و مجری‌گری
۳٫مشاوران و روان‌شناسان
۴٫وکیل‌ها برای دفاع ارائه دلایل (و البته قاضی)
۵٫در هنگام مصاحبه یا معرفی خود در برنامه‌های مختلف
۶٫در جلسات مصاحبه استخدام و….
۷٫هنگام انجام کارهای روزمره و صحبت کردن با دوستان
۸٫استفاده از آن برای گرفتن حق خود
۹٫بیان احساسات خود به طور صحیح در زندگی مشترک
۱۰٫و….

نقاط کور در فن بیان

یک موضوع عجیب در فن بیان است که اکثر افراد تصوّر می‌کنند که دارای فن بیان خوبی هستند و اصلاً نیازی به آموزش در این زمینه ندارد این در حالی است که ما باید بپذیریم که ملاک فن بیان خودمان نیستیم و در حقیقت دیگران هستند که تعیین می‌کنند آیا ما فن بیانمان خوب (یا حداقل قابل قبول) است یاخیر.

blind-spot-Speaking-Skill

متأسفانه توهم خودبرتر بینی در مورد مهارت‌های ما بسیار پررنگ است و توجه شما را به یک تحقیق جالب (که در کتاب جعبه ابزار سخنرانی نوشته‌ام ) در این رابطه جلب می‌کنم:

تحقیقات زیادی انجام شده که نشان می‌دهد که بخش قالب جامعه این دیدگاه را دارند که در موقعیت فعلی خود جزو افراد برتر هستند. در حقیقت همه ما دیده‌ایم که اکثر مردم خود را جزو افراد برتر و خاص تصور می‌کنند.

در ادامه قصد دارم تحقیقی از «دانینگوکروگر» را برای شما مطرح کنم که در سال ۲۰۰۰ جایزه اسکار را برنده شده است. در این تحقیق به افراد تحت آزمایش تکلیف‌های خاصی را ارائه دادند که حل مسائل منطقی، ریاضی، آنالیز، سؤالات گرامر یا سؤالاتی از قبیل اینکه فرضاً این طنز چقدر خنده آور بود و از آنها خواستند نتیجه عملکرد خود را در تست‌ها در قیاس با دیگر افراد هم‌گروه اعلام کنند.

نتایج به ۴ دهک تقسیم شد و حاکی از این بود که تمام افراد خود را در زمره ۵۰ درصد برتر به شمار آورده بودند!

نتیجه جالب‌تر این بود که افرادی که در حل مسائل قدرت کافی رانشان نداده و جواب‌های نادرست بیشتری داشتند، درتخمین جایگاه خودشان هم به همان اندازه دچار خطا بودند.

پس از آن، این امر به اثبات رسید که هر چه افراد آموزش بیشتری می‌دیدند، هم سطح جواب‌ها ارتقا پیدا می کرد و هم قدرت و دقت تخمین آزمایش شونده‌ها.

در مورد رانندگی هم تحقیق مشابهی توسط سونسون انجام شد که در آن ۱۶۱ دانشجو از سوئد و امریکا انتخاب شدند تا مهارت رانندگی خودشان را در چند زمینه ارزیابی کنند که نتیجه از این قرار شد:

۹۳ درصد از امریکایی‌ها و ۶۹ درصد از سوئدی‌ها در زمینه مهارت در راندن خود را در زمره ۵۰ درصد برتر تصور می‌کردند و در مقوله امنیت در رانندگی هم ۸۸ درصد امریکایی‌ها و ۷۷ درصد سوئدی‌ها اظهارات مشابهی داشتند!

متأسفانه این موضوع در مهارت‌های ارتباطی بسیار پررنگ است و افرادی که در این حیطه واقعاً ضعیف هستند و ادعا می‌کنند که ما فن بیانمان بسیار قوی است و در ارتباطات حرف اول را می‌زنیم!

اما چه کنیم که آنها در نقطه کور هستند و هیچ تصوّر صحیحی از خود ندارد و نه تنها مهارت‌های ارتباطی که دارند به آنها کمک نمی‌کند، بلکه بلای جان آنها نیز خواهد بود.

فن بیان چه چیزی نیست؟!

فن بیان پر حرفی نیست

فن بیان لزوماً حاضرجوابی نیست

فن بیان لزوماً خوش صدا بودن نیست

 

فن بیان فقط تکنیک نیست

متأسفانه در کشور ما برخی از افراد، فن بیان را تا حد یکسری تکنیک‌های بسیار ساده برای وضوح صدا تنزل داده‌اند و دیگر به کلی محتوای بیان فراموش کرده‌اند. متأسفانه باید بگویم که:

چه بسیار افرادی را در کشورمان می‌شناسم که بسیار صدای خوبی دارند اما اندکی شعور و شخصیت ندارند….

 

بنابراین برای جمع بندی شاید بهتر باشد بگویم که مهارت‌های فن بیان شامل یکسری تکنیک برای ایجاد صدا و بیانی رسا و واضح به همراه محتوای ارزشمند و مفید است.

 

پیشنهاد ویژه
یک دوره حرفه‌ای و کاربردی برای مهارت‌های خوب صحبت کردن و افزایش مهارت‌های ارتباطات مؤثر:

برای اطلاعات بیشتر اینجا یا روی تصویر زیر کلیک کنید

KHoob-Sohbat-Kardan

 

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 10 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. کارش یزدانی می گوید

  مخصوصاً با قسمت نقاط کور بسیار ارتباط خوبی گرفتم
  عالی بود واقعا
  ممنون

 2. ناصر مولوی می گوید

  بسیار عالی بود
  ای کاش داشتن شعور و فن بیان با هم توأم شود

 3. الیاس می گوید

  مفهوم نقاط کور خیلی جالب بود جناب بهرام پور
  واقعاً استفاده کردیم
  امیدوارم روزی فن بیان و شعور گوینده هردو عالی باشند. به لطف و کمک شما

 4. Yahyavi می گوید

  این جمله را خیلی دوست داشتم:
  چه بسیار افرادی را در کشورمان می‌شناسم که بسیار صدای خوبی دارند اما اندکی شعور و شخصیت ندارند….

 5. سپاسگزارم می گوید

  واقعاً عالی بود
  مرسی

 6. خاکسار می گوید

  باسلام
  میخواستم پسر ۹ساله ام را در کلاسهای فن بیان ثبت نام کنم.ایا شما برای مقطع سنی کودکان هم در اصفهان کلاس دایمی دارید یا می توانید معرفی کنید.سپاسگزارم

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   در حال حاضر دوره فن بیان کودکان برای ۱۰ تا ۱۲ سال توسط مجموعه بیشتر از یک نفر برگزار می شود که می توانید اطلاعات دوره را از بخش دوره ها و محصولات سایت مشاهده کنید.
   برای کلاس در اصفهان در حال حاضر دوره جامع آموزش سخنرانی و فن بیان برگزار می شود و چنانچه دوره های دیگرمان را در شهر اصفهان برگزار کردیم حتماً اطلاع رسانی خواهیم داشت.
   ممنونیم که از الان برای رشد و یادگیری و ارتقای مهارت های های فرزندتان تلاش می کنید.
   موفق باشید.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside