عزت نفس چیست؟ شبکه دو سیما

59

عزت نفس چیست؟

چندی پیش، محمد پیام بهرام پور در شبکه دو سیما گفت و گویی داشت با موضوع عزت نفس در خانواده و در جلسه اول به این موضوع پرداختیم که اصلاً عزت نفس چیست و عزت نفس چه جایگاهی در خانواده دارد. (همچنین پیشنهاد می‌کنم نگاه کنید به مقاله عزت نفس و آزمون آنلاین عزت نفس)

امیدوارم از دیدن این فیلم لذت ببرید:

 

برای دانلود کافیست اینجا کلیک کنید 

متن فیلم عزت نفس چیست؟

مجری: بینندگان عزیز امروز در خدمت جناب آقای محمد­پیام بهرام­پور هستیم. ایشان کارشناس ارتباطات و سخنوری هستند و قصد داریم که در مورد سخنوری و در واقع راه های برقراری ارتباط در خانواده از طریق گفتگو و سخنوری بیشتر با ایشان صحبت کنیم. من سلام دوباره عرض می کنم خدمت شما جناب آقای بهرام پور  خیلی خوش آمدید.

بهرام پور: متشکرم. من هم سلام دارم خدمت شما و بینندگان محترم برنامه خوبتون

مجری: زنده باشید سپاسگزارم

برای من نوشتند موضوع برنامه عزت نفس و سخنوری به عنوان یکی از راه های ارتباط در خانواده. ممکن هست خواهش بکنم که اول به ما بگید ربط این دو تا به هم چیه؟

بهرام پور: بله متشکرم از سوال خیلی قشنگ و عالی. ببینید عزت نفس سلامته، منتها سلامت روح ما هست. ما مثلا وقتی می خواهیم در یک مسابقه ای شرکت کنیم مثلا مسابقه ورزشی مسلما اول سلامت جسمی ما رو چک میکنند بعدا میرن مهارتهامون رو می سنجند و عزت نفس هم سلامت روح ماست و مثل اعتماد به نفس نیست. اعتماد به نفس اگر از یک حدی بیشتر باشه دیگر بد است و حالت خوبی ندارد و می گویند این اعتماد به نفسش دیگر خیلی زیاد است اما عزت نفس مثل سلامت می ماند. اصلا ما سلامتی زیاد نداریم. هر چقدر بیشتر باشه خداروشکر بهتر است. عزت نفس یعنی اینکه من خودم رو ارزشمند بدونم و همه دنیای اطرافم رو ارزشمند بدونم یعنی دوست دارم خودم موفق شم، خودم خوشبخت باشم و خوشبختی رو برای همه بدونم و این همه مخصوص آدمها هم فقط نیست، حتی حیوانات، حتی درختها، هر چیزی که در محیط اطراف هست رو بهش احترام بگذارم و دوست داشته باشم که اونها هم خوشبخت بشن و حداقل بگیم که آسیبی نرسونیم بهشون.

خب بنابراین لازمه یک ارتباط خوب در خانواده این است که ما این دیدگاه رو در خانواده داشته باشیم. یعنی عزت نفسمون باید درست باشد.

مجری: بله

بهرام پور: عزت نفس وقتی که بالا یا پایین باشد یک سری رفتارهایی  را در پی دارد و اگر رفتارهامون رو تغییر بدیم عزت نفسمون هم کم و زیاد می شود یعنی یک چیز دو طرفه است مثلا اگر من عزت نفسم بالا باشد به جای اینکه از شما بیشتر انتقاد کنم از شما بیشتر تعریف می کنم، از همه بیشتر تعریف می کنم، از خودم حتی بیشتر تعریف میکنم تا اینکه از همه بد بگم از خودم بد بگم از دیگران بد بگم. از آن طرف اگر سعی کنم از دیگران خوب بگم و همیشه انتقاد نکنم عزت نفسم میرود بالا یعنی یک چیز دو طرفه است. یک لیوان آبی زمین هست یه بچه در خانواده می دود پاش میخوره به لیوان آب و یک نفر از از اون طرف داد میزنه بچه مگه کوری؟

حالا همون آدم خودش میآد پاش میخوره به اون لیوان چی میگه؟

مجری: میگه کی این لیوان رو اینجا گذاشته بود؟

بهرام پور: زنده باشید. دقیقاً. ببینید یک اتفاقه دقیقا لیوان همونجاست یکی آمده پاش خورده. دفعه اول مقصر کسی است که پاش خورده و دفعه دوم مقصر اون کسی است که اون لیوان رو گذاشته اونجا. این یک نمونه از عزت نفس است که ما مسئولیت کارهامون رو نمی پذیریم.

مجری: پس خیلی مهمه که نگرشمون چگونه است.

بهرام پور: دقیقا همین طوره عزت نفس را به نوعی میتوان گفت که نگرش ما است که تبدیل می شود به رفتار.

مجری: بله. بسیار عالی. خیلی ممنونم. خب حال سخنوری به معنی عام آن اگر قرار باشد به عنوان یک رفتاری که در عزت نفس ما تاثیر داره در خانواده ها چگونه میتونه عزت نفس رو بالا ببره فقط میشه گفت که با همین تعریف کردنا به این اندازه از عزت نفس برسیم؟

بهرام پور: خیر. فقط این نیست خیلی گسترده تر است ولی یکی از قویترین هاش حسن جویی یا همین تعریف کردن است من یه خرده راجع به تعریف کردن صحبت کنم بعد بریم سراغ اجزای دیگه و راجع به چیزهای دیگه صحبت بکنیم پارامترهای دیگه عزت نفس.

مجری: خواهش می کنم. بفرمایید

بهرام پور: ببینید در روز  ما چند بار از دیگران انتقاد می کنیم هممون؟ و چند بار به ما انتقاد میشه؟ بعد در روز چند بار تعریف میکنیم؟ و چند بار از کار ما تعریف میشه؟

مجری: بله

بهرام پور: متاسفانه تعداد انتقادها خیلی بالاست و اون کار خوب و اون کار درست خیلی کم دیده میشه و خب این اتفاق خیلی اتفاق خوبی نیست و نشون میدهد که گویا یک سطحی از جامعه باید بشتر روی عزت نفسشان کار کنند تا این رو ارتقا بدهند.

مجری: توی جامعه ما این شکلیه؟

بهرام پور: ببینید نمیتونم واقعا اینو بگم که تو هرجامعه ای چطوریه چون اونقدر دقیق نبودم بخوام بگم اینجا اینطوریه اونجا اونطوریه.

مجری: البته ما می دونیم که توی جامعه ما این شکلی است. این رو می دونیم.

بهرام پور: حالا جاهای دیگر کمتر زیادتر دارد خیلی وابسته به این است که در دوران کودکی و در مدرسه چه آموزش هایی داده شده. توی مدرسه به معلم گفتن از بچه ها تعریف و تمجید کنید یا اینکه معلم بچه ها را دعوا می کند بیشتر؟چون این بچه ها کارشون الگوبرداری هست. یعنی این عامل بسیار بسیار مهمه یا توی خانواده ما نگاه میکنیم یه کودکی میاد نقاشی میکشد دو تا رفتار داریم از یک پدر یا مادر یکی تعریف می کند: آفرین چقدر کار خوبی کردی، چقدر قشنگ کشیدی. یکی میگه این درخته خب دو تا اثر داره روی اون بچه اون عزت نفس کم میشه چون احساس میکنه که ارزشمند نیست چون احساس می کند ارزشمند نیست و کار درستی را انجام نداده.

مجری: درسته

بهرام پور: یک رفتار است با دوتا نتیجه.

یا یک مثال دیگه که متاسفانه خیلی متداول شده. الان توی خونه که میری توی آیتم قبلی برنامه هم گفته شد که خب سرمون توی موبایل هست یه بچه ای میاد و میگه نقاشیم قشنگه؟

پدر: حوصله ندارم جواب بدم آره آره قشنگه . و میرن دوباره سراغ موبایل متاسفانه چیزیه که یه خرده خیلی زیاده.

مجری: فکر می کنیم که اون بچه خیلی متوجه نشده.

بهرام پور: متاسفانه این حس رو داریم و اون اتفاق بد که شما خیلی به زیبایی بیان کردین این هست که اون بچه خودآگاه و ناخودآگاهش متوجه این موضوع میشه که من ارزشمند نیستم و بعد میریم جلو، بیست سال آینده می بینیم که اون بچه به خاطر اینکه احساس ارزشمندی بکنه به هر درخواستی میگه: بله. بستگی داره دوستاش چی بگند اگر جمع بدی باشه به هر درخواستی میگه بله. چون می ترسه نکنه اینها هم احساس کنند من ارزشمند نیستم بنابراین می بینیم که افرادی که در کودکی به عزت نفسشون توجه نشده به شخصیت اون فرد احترام زیادی گذاشته نشده خب دچار مشکل می شوند. البته این به این معنی نیست که در بزرگسالی نمیشه تغییرش داد . میشه تغییرش داد. ما باید رفتارهایی را جایگزین کنیم.

مجری: آگاهی در واقع من فکر میکنم که خودش اولین قدمه برای اینکه بتونیم …

بهرام پور: بله. دقیقا همین طور هست.

شش پایه میگن برای عزت نفس وجود داره. فکر کنم به جای اینکه نام ببریم بهتر باشه یکیش رو خیلی دقیق یعنی اون پایه رو خیلی محکم بچینیم و خوب راجع  بهش صحبت کنیم همون طور که خودتون فرمودید:

آگاهی یا به طور دقیق تر خودآگاهی یکی از پایه های بسیار مهم در عزت نفس هست.

 اینکه خودم را بشناسم. بدونم هدفم در این زندگی چیه؟ واقعا چی میخوام؟ متاسفانه الان یکی از سخت ترین کارهایی که در زندگی ما اتفاق می افتد این است: که فکر نمی کنیم. یعنی فکر کردن تقریبا شده سخت ترین کار. خیلی کم پیش میاد. ما اولین کاری که وقتی تو ماشین میشینیم انجام میدیم چیه؟

روشن کردن ضبط اکثر ما این کار رو می کنیم ضبط یا رادیو به خاطر این که فکر نکنیم و اکثرا می بینیم. تا می بینیم یه لحظه بیکار هستیم میریم سراغ موبایلمون. یعنی تا حد ممکن از فکر کردن فرار می کنیم و  و به خاطر همین خیلی ها سالیان سال از زندگیشون میگذره وآخرش میگیم خب چی شد؟

حرف خاصی ندارند که بزنند میگن زندگی کردیم دیگه. نفسی رفت و اومد و واقعا هدفی نداشتند اون شفافیت  توی زندگی وجود نداشت که دقیقا بدونند چی میخوان؟

میخوان چه خدمتی به خودشون بکنند؟

چه خدمتی به دیگران بکنند؟

و اون روزی که باید دنیا رو ترک کنن چه اتفاقی میفته؟

مجری: چی از خودشون به جا گذاشته اند؟

بهرام پور: دقیقا همین طوره

من میگم باید بیشتر از یک نفر باشند. یعنی ما نباید به یه نفر بسنده کنیم. باید خیلی بزرگتر و بیشتر از یک نفر و اثر گذارتر از یک نفر باشیم در زندگی هامون و این خیلی اتفاق بدی هست که داریم یه جوری سبک زندگیمون میشه عادت کردن به یکنواختی و یکسان بودن و اینکه ببینیم بقیه چه کارایی میکنند ما هم همون کارها رو انجام بدیم و خیلی نرمال زندگی کنیم زندگی بدون دغدغه. خب این درست نیست چون خودمون رو قاعدتا خوب نشناختیم و خب اثری نداریم. فکر میکنم هشتاد میلیارد نفر اگر اشتباه نکنم الان زیر خاک هستند و چند نفرشون رو ما میشناسیم؟

چند نفرشون اثری داشتند و حالا شناخته شدن مهم نیست. یه موقع نامی به جا می ماند یه موقع اثری به جا می ماند چند نفرشون بودند که اثری به جا گذاشتند تعدادشان خیلی کم است. به خاطراینکه اکثرا شفافیت نداشتند از خودشون که چی میخوان از این دنیا؟ و میخوان چه اثری از خودشون به جا بذارن؟ این خودآگاهی خیلی مهمه وقتی که خودآگاهی باشه و خودمون رو ارزشمند بدونیم دیگه نمیایم تو هر چیزی خودمون رو با دیگران مقایسه کنیم.

مجری: بله درسته

بهرام پور: متاسفانه مقایسه خیلی زیاد شده ما داریم پولمون رو با یکی، مقایسه می کنیم زندگی هامون را با یکی، اعضای خانوادمون رو با یک فرد دیگه و این مقایسه ها خیلی غیر استاندارده و یه خرده تصورات عجیب غریبی بر ما میگذاره و عملا نارضایتی خیلی زیاد میشه. به خاطر همین نه خودمون رو دوست داریم و نه اطرافیانمون رو. بنابراین باید مراقب مقایسه کردن باشیم این مقایسه کردن اثرات فوق العاده بدی دارد. مثل اینکه همین اعضای خانواده دیگه احساس می کنند دوست داشتنی نیستند و ما دوستشون نداریم. یا مثال دیگری که وجود داره:

بحث قضاوت کردن است اینکه راحت به خودمون اجازه میدیم سریعا از روی رفتار یک آدم قضاوت کنیم.

اتفاقی که یه خرده من رو ناراحت میکنه اینه تا یه کسی رو میبینیم که سن کمی داره و یه ماشین خوبی سوار شده سریع قضاوت می کنیم این پولش رو از کجا بدست آورده؟ در صورتی که اصلا اجازه نداریم قضاوت کنیم. نه در دین ما هست. نه به لحاظ اخلاقی درسته. نه به لحاظ منطقی. اگر اطلاعات داشتیم خب بازم به ما ربطی نداره. ما کارهای مهمتری در زندگی داریم ولی اکثرا کارمون شده که قضاوت کنیم این آدم خوبیه یا این آدم بدیه؟

درصورتی که ای کاش یاد بگیریم هر روز  اخبار رو که نگاه می کنیم همون قدر هم وقت بگذاریم و خودمان را بررسی کنیم تحلیل کنیم ببینیم که چه آدمی هستیم.

مجری: درود برشما. جمله خیلی زیبایی گفتید.

بهرام پور: ولی کار سختیه….

مجری: کار سختی هست. قبول دارم.

ممنونم از جناب آقای بهرام پور. امیدوارم که حتماً بتونیم با شما این گفتگوها رو ادامه بدیم و به جای خوبی هم برسیم. به هر حال همانطور که اوایل برنامه خدمتتون عرض کردم باید دنیا رو بهتر از اون چیزی که تحویل گرفتیم، تحویل بدهیم. حیفه که فقط به خودمان نگاه کنیم بلکه  به اطرافمون هم نگاه کنیم. شاید یه فرزند خوب تحویل جامعه بدیم. شاید یه طرز تفکر خوب تحویل جامعه بدیم. شاید یه کمی شرایط اجتماعی رو بهتر بکنیم و فقط کافی هست یک دفعه، یک نفر بهتر بتونه نفس بکشه.

به اتفاق جناب آقای بهرام پور از شما خداحافظی می کنم تا عصر فردا

برای دانلود متن این گفت و گو کافیست اینجا کلیک کنید

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 59 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. امير . م می گوید

  هميشه عالي.
  🙂

 2. سعید می گوید

  درود به استاد عزیز. آموزنده بود ولی حیف که وقت کم بود.

 3. اکبر می گوید

  آفرین واقعا نکته خوبی بود.
  خود آگاهی و بعد از اون خودت تربیتی از مهمترین ویژگی های انسان های تاثیر گذار دنیاست.

 4. یونس می گوید

  مثل همیشه عالی بود

 5. شیوا می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید از اینکه تجربیات و مباحث بسیار مفیدی را در اخیار عموم میگذارید بسیار سپاس به امید روزیکه ما انسانها با توجه به اون حد متعالی که برایمان وجود دارد برسیم خودمون رو عزیز بداریم و همینطور برای دیگران منصفانه ارزش قائل شویم . من به شخصه همه مطالبی که فرستاده شده و میشود را گوش داده و میخوانم و بدون اغراق بسیار موثر و مفید بوده خیلی جاهایی که این مطالب را بکار برده ام واقعا نتایج خیلی خوبی داشته واقعا دست جنابعالی درد نکند خداوند بهترینها رو براتون پیش بیاورد اگر تا به اینجا رسیدید و انسان موفقی بودید به حق بوده چرا که بی آلایش تجربیات و سخنان مفید را رایگان در اختیار کاربران قرار میدهید و شاید باور دیگران نشود ولی خیلی موثر بودید و روشهای واقعا کاربردی ارائه نمودید بآرزوی بهترینها برای شما و تمامی کاربرانی که از این مطالب کمال استفاده را مینمایند وبهترین روزها را در پیش رو داشته باشید

 6. امیرعلی می گوید

  ………………بارک الله…………….

 7. ناصر قره باغی می گوید

  باسلام وارزوی موفقیت هرچه بیشتربه بزرگواران باستحضار میرساند اینجانب ناصر قره باغی علاقمند هستم دردوره استادی شرکت کنم واهل تبریز هستم چکار باید بکنم وبه کجا بروم لطفا راهنمایی بفرمائید

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست گرامی سلام
   در حال حاضر ۶ جلسه از این دوره گذشته است و چنانچه این دوره به صورت فشرده برگزار شد از طریق سایت اطلاع رسانی می کنیم.
   امیدواریم که بتوانیم در خدمت شما دوست عزیز باشیم.
   با تشکر از شما

   1. مهدی می گوید

    سلام،
    ممکنه این دوره رو به صورت ویدئویی ضبط کنید و در سایت برای فروش بزارید ؟
    یعنی برای شهرستانی‌ها هم میشه از این دوره استفاده کنیم ؟ برنامه ای برای این موضوع دارید ؟
    یک دنیا ممنون

    1. حدیث رحمانی می گوید

     دوست گرامی سلام
     در صورتی که چنین شرایطی فراهم گردد حتماً اطلاع رسانی می کنیم تا تمامی عزیزان بتوانند از مطالب بهره کافی را ببرند.
     موفق باشید.

   2. شهنازغفاری می گوید

    بسیارعالی بودازاستادتقاضادارم مخصوصاتشریح خودآگاهی

 8. شایلی می گوید

  مثال لیوان واقعا جالب بود
  مرسی از صحبتهای ساده و بسیار کاربردیتون

 9. نیشابوری می گوید

  استاد ما به شما افتخار می کنیم .
  مثل همیشه عالی و متفاوت بود.

 10. محمد کفاش می گوید

  با سلام
  من نمی توانم این فیلم را دانلود کنم
  با تشکر از کمک شما

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   پیشنهاد می کنیم برای دانلود کردن فایل ها:
   ۱- اگر از تبلت یا موبایل استفاده می کنید، چند ثانیه روی لینک ها انگشت خود را نگه دارید و سپس گزینه Save یا Download را انتخاب کنید.
   ۲- اگر از کامپیوتر استفاده می کنید، روی لینک کلیک راست کنید و گزینه Save as یا Download as را انتخاب کنید.
   پیشنهاد جدی ما این است که از نرم‌افزار Internet Download Manager استفاده کنید تا به سادگی فایل‌ها را دانلود کنید…
   از توجه شما متشکرم

 11. ولی می گوید

  عالی بود ………………

 12. اسکندری می گوید

  بارک الله تبارک الله
  این سعادت نصیب هر کسی نمی شود. که علم خود را به رایگان در اختیار دیگران بگذارد.

 13. شهاب می گوید

  سلام
  مثل همیشه فوق العاده بود.

 14. مسعودی می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  اقای بهرام پور مثل همیشه برنامه هاتون اموزنده و ارزشمند هستن. ازتون تشکر می کنم. خدا هموار کننده راهتون باشه.

 15. مسعودی می گوید

  با عرض سلام
  اقای بهرام پور مثل همیشه برنامه هاتون اموزنده و ارزشمند هستن. ازتون تشکر می کنم. خدا هموار کننده راهتون باشه.

 16. ایوب می گوید

  خیلی ممنون استاد که این برنامرو برای دانلود در اختیار ما قرار دادید.
  بسسسسسیار عالی بود مثل همیشه
  ^__^

 17. hassan می گوید

  شما همیشه باعث افتخار هستیدو امیدوارم سرفاراز و پیروز باشید.

 18. لیلا می گوید

  سلام
  بعضی وقتها یک جمله زندگی ادم رو تغییر میده یا حداقل حاله ادم رو خوب میکنه.ازتون ممنونم اقای بهرام پور و براتون ارزوی موفقیت دارم

 19. محمدرضاکریمی می گوید

  جناب آقای بهرام پورعزیزعرض سلام.بابت برنامه فوق العاده تون که مجری مات ومبهوت حرف های دلنشینتون بودبسیارسپاس گذارم. استفاده کردیم اززیبایی کلام شما موفق باشید

 20. حمید می گوید

  عزت نفس …. امیدوارم با کمک استاد عزیز بتونم ارتقاش بدم . ممنون آقای بهرام پور

 21. مهدی صمدی کهن می گوید

  بسیار عالی بود .تشکر میکنم از شما جنای آقای بهرام پور.واقعاً لذت بردم از سخنان آموزنده شما و منتظر برنامه بعدی شما هستم.

 22. ز.م می گوید

  سلام استاد واقعا مطالب شما عالی هستند در عین اینکه ساده هستند اما حاوی نکات عالی واقعا ممنون.

 23. شایسته می گوید

  با عرض سلام وائب خدمت استاد گرامی جناب بهرام پور
  ممنون از مطالب مفید وارزشمند شما ، امیداواریم با این مطالب شما ما بتوانیم خدمات ارزشمندی به جامعه انعکاس دهیم .همیشه سربلند باشی

 24. معصومه رازگردانی می گوید

  سلام .میشه هرچندتا گفتگو درباره عزت نفس ارایه میدید برامون ایمیل کنید یااگه میشه زمان برنامه ها رو اعلام کنید مطالب خیلی مفید بود وبرای من خیلی مهم واساسی .باتشکر وخسته نباشید

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست گرامی سلام
   سعی ما بر این است که بعد از ضبط برنامه فیلم را در سایت قرار دهیم.
   با تشکر از توجه شما

 25. زهرا می گوید

  سلام اقای بهرام پور
  ممنون ازاینکه مطالبتون روبابقیه اشتراکمی گزارین وباعث بافرهنگ بودن خانواده ها میشوین

 26. محمد حسن توفيقي می گوید

  با سلام و تشكر فراوان از ارائه نكات كليدي و بسيار كاربردي.
  در خصوص بحث مقايسه درست مي فرماييد بايد از مقايسه هاي غير استاندارد پرهيز كنيم كه آثار بسيار نامطلوبي در سطوح فردي، خانوادگي و جامعه ايجاد مي كنه. با اجازه تون اين نكته رو مي خواستم در اين رابطه و در تاييد فرمايش شما اضافه كنم كه به نظر من مقايسه كردن يك قابليت فوق العاده ذهني است كه در اختيار همه ما قرار گرفته و بايد يگيريم چطور به درستي و به نحو شاسته و مفيد از اون استفاده كنيم. در توصيه هاي بزرگان ديني هم با اين مضمون اومده كه در امور مادي به زيردستان و در امور معنوي به بالادستان خود نگاه كنيم و اين قابليت مقايسه در انسان ها رو به اين شكل هدايت كردند تا با عمل به اين توصيه به زندگي بهتر و سالم تر و درعين حال همراه با آرامش و احساس عزت نفس بالاتر دست پيدا كنيم. همواره شاد و سربلند باشيد.

 27. طاهری می گوید

  با سلام خدمت شما
  برنامه بسیار مفیدی بود. منتظر برنامه های بعدی شما هستم. بسیار ممنونم.

 28. صفری می گوید

  سلام
  زیبایی رو درصحبت و طریق صحبت شما دیدم !!!
  مقایسه ورقابت بلای جامعه امروز ..

 29. پاشا محمودی می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید ازبرنامه خوبتون خیلی ممنون و سپاسگزارم در این مدت کمی که از برنامه های شما استفاده کردم تغییر زیادی در فن بیان من ایجاد شده به گونه‌ای که در اداره محل کارم که ارگان دولتی است رییس اداره قسمت برگزاری جلسات را به من واگذار میکند و خودش صرفا گزارش جلسات را با نام خودش به سازمان گزارش میکند به نظر شما من به این وضعیت ادامه بدهم

 30. سید غفور وهابی می گوید

  با سلام و احترام
  مطالب و موارد عالی اشاره فرمودید امیدوارم در بین خانواده ها عزت نفس نهادینه شود.
  سپاس

 31. سمیه می گوید

  با سلام
  ممنون. مثل همیشه استفاده کردیم . اگر امکان داره بیشترراجع به عزت نفس مطلب بذارید.

 32. حسین می گوید

  سلام” متشکراز نکات مهم وارزنده جناب عالی.انشالله موفق وسربلندوسالم باشید.

 33. بختیار رحمانی می گوید

  سلام و تشکر از ارائه برنامه هاو بیانات ارزشمند توسط استاد عالیقدر جناب آ قای بهرامپور

 34. الهه مهدوی می گوید

  بسیار عالی

 35. رعنا می گوید

  خیلی خوب بود ممنون

 36. جعفر می گوید

  درود بر استاد گرانقدر جناب اقای بهرام پور و سپاس ویژه به خاطر بیانات ارزشمند ایشان.

 37. زهرا می گوید

  ممنون از توضیحات فوق العادتون در مورد عزت نفس و ذکر این نکته هم که گفتید در بزرگسالی هم میشه کاری کرد که عزت نفس به دست بیاد هرچند در کودکی رفتار بزرگسالان ناصحیح بوده و این عزت نفس از دست رفته!
  می خواستم بدونیم چنانچه فردی در خانواده از عزت نفس پایینی برخوردار باشه مثلا همسر
  چطور می شه کمک کرد تا عزت نفس به دست بیاره؟
  ممنون می شم اگه منبعی هم در این خصوص می شناسید راهنمایی بفرمایید

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست گرامی سلام
   در خصوص منبع در زمینه عزت نفس می توانید کتاب عزت نفس یا self steem از آقای ناتانیل براندن را مطالعه نمایید.
   با تشکر از اینکه به مطالب توجه می کنید.

 38. سهیلا می گوید

  سلام انگار هرچی بخواهیم تو سایت شما هست خدا خیرتون بده من دقیقا دچار بحران شخصیت شدم البته خنده داره بدونین برا چی من شش بار در آزمون رانندگی شزکت کردم فقط به خاطر عزت نفس پایینم واینکه تاسرهنگو میبینم هول میکنم رد میشم باورکنین دوبارآخر حدود ۳۰۰ متررانندگی کردم ولی بازم سرهنگ گفت پیاده شو ببخشید وقتتونو میگیرم ولی الان دوهفته است کارمن شده گریه به خاطر حرفای دیگران و عزت نفس ازدست رفته ام من باید چکارکنم اصلا ازمحیط اون آموزشگاه لعنتی متنفرم انگار دیگه هیچی ندارم له شدم ازهمه بدتر وقتی بود که خواهرم بهم گفت عیب نداره ازده بار بیشتر خیلی ضایعه فک کنم روش نشد بگه ……………….
  من اگه دست خودم بود ادامه میدادم ولی امان ازحرف مربیا و ….آیا دیگه راهی برای عزت نفس میمونه؟

 39. بهار می گوید

  بسیاااااااااار عالی بود
  افتخار میکنم به شما استاد بهرامپور جوان و عزیز

 40. نسرین ندایی طوسی می گوید

  سلام آقای بهرام پور تو این یه سالی که شما رو میشناسم واقعا یک روزش مثل روز قبل نبودین ماشاله به این پشتکار و توان. در حال حاضر انقدر اطلاعاتتون بالاست که فکر میکنم در هر زمینه ای بتونید به خوبی افراد رو راهنمایی کنید .

 41. علی نظر می گوید

  با عرض سلام و خداقوت و اقتدار و عزت نفس استاد بهرام پور
  من متوجه شدم شما سه اصل در سرلوحه برنامه های خودتان قرارداده اید
  ۱٫ تلاش
  ۲٫تلاش
  ۳٫تلاش
  موفق و پایدار باشید

 42. زهرا احمدی می گوید

  سلام.برنامه شما عالي بود.تشکر میکنم که بیشتر از یک نفر هستید

 43. حکیمه اسلام پور می گوید

  سلام. حرفای بسیارآموزنده

 44. عبداللهی می گوید

  با سلام و احترام
  بحث بسیار خوبی درباره موضوع مهم عزت نفس یا به تعبیری دیگر ” احساس بزرگوار بودن” به زیبایی بیان کردید. نظرات دوستان هم نشان از علاقه و موافقت ایشان به مطالب ارائه شده است.
  یکی از قدیمی ترین دستوراتی که فرستادگان خداوند و فیلسوفان و حکیمان تاکید زیادی روی آن کرده اند شناختن نفس یا به عبارتی معرفت نفس هست. در دین ما و در آثار حکیمان و دانشمندان ملی ما هم روی این مساله تاکید زیادی شده است. خیلی از این مباحثی که شما مطرح کردید و یا در کتابهای دانشمندان خارجی نشانی آن را میدهید در آیات و روایات مذهبی ما بوفور وجود دارد.
  پایه همه احساسهای اخلاقی در داشتن عزت و کرامت نفسانی است اگر انسان این را درک کند که روح او ملکوتی و الهی است و به عالم بینهایت متصل است میفهمد که روح او تسخیر شدنی نیست و زیر بار ذلت و ضعف و زبونی نخواهد رفت. اگر انسان احساس بزرگواری کند تن به دروغ و غیبت هم نمی دهد چرا که غیبت و دروغ از ناتوانی است. کسی که بداند روح او دمیده شده از سوی خداوند است بعید است تن به ضعف و حقارت بدهد. دور است که بخاطر پول و مقام کرامت نفسانی خود را زیر پا بگذارد. امام حسین میفرماید : راستی عزت است و دروغ از ناتوانی است.
  خلاصه اینکه مفاهیمی چون عزت نفس در فرهنگ ملی و مذهبی ما بوفور وجود دارد و بسیار بیش از اینها میتوان شاهد مثال از آن آورد . بهتر است که در این زمینه ها مسائل را بومی سازی کنیم و زودی آدرس به کتاب ها و فرهنگ های بیگانه ندهیم.
  با عرض پوزش امیدوارم که این غفلت از ظرفیت های فرهنگ خودمان ناشی از همان کمبود عزت نفس ملی نباشد.
  با سپاس

 45. هدا می گوید

  سلام و عرض ادب
  میشه لطفا راهنمایی کنید در جواب سوال “۱ نقطه ضعفی که دارید چیه ؟”
  در مصاحبه های استخدامی چطور باید جواب داد که هم خودمونو آدم کاملی که بدون نقطه ضعف هست فرض نکرده باشیم و هم چیزی رو بیان نکنیم که اثر منفی داشته باشه

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   شاید بد نباشد کتاب مصاحبه های شغلی به زبان آدمیزاد را مطالعه نمایید و مطمئناً موثر خواهد بود.
   موفق و پیروز باشید.

 46. سجاد حسینی می گوید

  با سلام و درود فراوان
  ممنون از ویدیوی ارزشمندتون که با ما به اشتراک گذاشتید. بسیار نکته های کلیدی هم راجع به عزت نفس و هم راجع به تقویت آن گفتید. امیدوارم که بازم از کارهای تاثیرگذار و زیباتون ما رو بی نصیب نذارین. /خیلی متشکرم/

 47. حمید می گوید

  سلام و ممنون.
  فقط از روی کنجکاوی می پرسم. چرا ویدیو هاتون توی هاست رستوران نادیا – شعبه کرج آپلود شده؟!!!

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   مدتی هاست ما دچار مشکل شده بود و فایل ها روی این هاست آپلود می شد که در حال حاضر برطرف کرده ایم.
   با تشکر

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside