وقتی قبل سخنرانی سرما خوردیم و صدامون گرفته چیکار کنیم؟

14

گاهی اوقات برامون پیش میاد که یک سخنرانی مهم یا گفت و گوی مهمی داریم اما سرما خوردیم و صدامون گرفته! توی این مقاله گفتیم که در چنین شرایطی چه کارهایی را باید انجام دهیم و چه کارهایی را نباید انجام بدهیم؟

برای دانلود فیلم آموزشی “وقتی قبل سخنرانی سرما خوردیم و صدامون گرفته چیکار کنیم؟” که توسط مهدی صادقلو ضبط شده است کافیست به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود فیلم

متن فیلم وقتی قبل سخنرانی سرما خوردیم و صدامون گرفته چیکار کنیم؟

سلام
تا حالا پیش‌آمده براتون که یه سخنرانی بخواهید انجام بدید، یا یک جلسه‌ی مهمی داشته باشید و یا اینکه بخواهید یک گفت‌وگوی خیلی مهمی که براتون ارزشمند هست انجام بدید اما یکی دو روز قبلش سرما بخورید؟
صداتون بگیره، آبریزش بینی و …
اون اتفاقات حاشیه‌ای که در سرماخوردگی معمولاً پیش میاد؛ و خب این‌جور وقت‌ها آدم، میمونه که چی کار کنه؟!
من الآن سخنرانی رو چطور انجام بدم، وقتی صدام گرفته، صدام درنمیاد. وقتی به شدت سوزش گلو و درد گلو دارم. همه‌اش عطسه می‌کنم. یا همه‌اش سرفه می‌کنم. یا در کنارش آبریزش بینی دارم.
تمام این مسائل می تونه کمی برای ما دغدغه ایجاد کنه و حتی اگر خیلی جدی‌تر باشه، می تونه به‌طورکلی سخنرانی و اون گفت‌وگو و یا اون جلسه‌ی مهم ما رو خراب بکنه!
اجازه بدید از یک تجربه شخصی صحبت بکنم.
چند روز قبل از اینکه این ویدئو رو برای شما ضبط بکنم، من یک سمینار خیلی بزرگ داشتم و دقیقاً یک روز قبل از سمینار من دچار سرماخوردگی شدم. به‌شدت گلوم می‌سوخت و درد می‌کرد. صدام گرفته بود و اصلاً در نمیومد و همزمان آبریزش بینی و درد تمام عضلات بدن و همه‌ی این هارو داشتم.
خب، پر واضح هست که من نمی تونستم اون سخنرانی رو کنسل بکنم. به خاطر اینکه روزها برای انجام اون سمینار، زحمت‌کشیده شده بود و من نمی تونستم به همین راحتی اون سمینار رو بهم بزنم…

توی این شرایط چیکار کردم؟

بنابراین به فکر چاره افتادم که چه‌کارهایی انجام بدم؟ و چه‌کارهایی انجام ندم؟ تا بتونم به بهترین شکل ممکن، این سخنرانی رو انجام بدم و برگزار بشه.
چند تا مورد رو من در این تجربه‌ی شخصی به خاطر مطالعه‌هایی که کردم، به دست آوردم.
می خوام این چند تا مورد رو با شما به اشتراک بگذارم.

سرماخوردگی

نبایدها:

بخش اول صحبت هام مربوط میشه به کارهایی که این‌جور مواقع اصلاً نباید انجام بدید؛ و مواردی که باعث میشه اتفاقاً این سرفه این عطسه و این سوزش گلو، خیلی بدتر بشه و بیشتر اذیتمون بکنه.

کافئین مصرف نکنید.

سرماخوردگی

لطفاً توجه داشته باشید اگر دچار گرفتگی صدا بشید. اگر دچار گلودرد یا سوزش گلو بشید؛ و صداتون بگیره و آبریزش بینی داشته باشید، مصرف هر جور کافئینی باعث میشه که این حالت به‌شدت تشدید بشه. مثل مصرف نوشابه. مثل مصرف قهوه و نسکافه و موارد دیگه ای که کافئین در اون ها وجود داره، به‌هیچ‌عنوان در این دوران اصلاً مصرف نکنید. چون این‌ها میتونه خیلی گرفتگی صدا و سوزش گلو رو تشدید بکنه.

حالا باید چیکار کنیم؟

صداتون رو گرم کنید.

سرماخوردگی

در کنار این عدم مصرف کافئین، یادمون باشه هرزمانی که می‌خواهیم در اون حالت گفت‌وگوی مهمی انجام بدیم و حس می‌کنیم اونجا به قدرت صدا نیاز داریم و ممکنه این گفت‌وگو یک مقدار طولانی‌تر باشه، حتماً قبل از اینکه اون گفت‌وگو رو انجام بدید، صدای خودتون رو گرم بکنید.
با یک سری تمرینات ساده‌ی صداسازی شما به‌راحتی میتونید صدا رو گرم‌کنید و بخش زیادی از گرفتگی صدا رو فقط با تمرینات ویژه‌ی صداسازی، درمان بکنید. برای این کار، شما خیلی راحت میتونید به محصول صداسازی مجموعه‌ی بیشتر از یک نفر مراجعه بفرمایید و موارد، تمرینات و نکات خیلی جالب در این محصول وجود داره که به‌راحتی میتونید ازش استفاده بکنید.

فن بیان و صداسازی

بعدازاینکه صدا گرم شد، یک سری چیزها هستش که ما اگر اون هارو در دسترس داشته باشیم، اگر بتونیم ازشون استفاده بکنیم؛ میتونه خیلی سریع صدای ما رو باز کنه. به‌طوری‌که اون سخنرانی یا اون گفت‌وگو رو بتونیم به‌راحتی انجام بدیم و دچار اذیت نشید.
کارهایی که من انجام دادم، چی بود؟!

مواد غذایی دارای ویتامین c استفاده کنید.

سرماخوردگی

اولین چیزی که باید مدنظر قرار بدید، اینکه ویتامین C برای باز کردن صدا فوق‌العاده عالیه و خیلی سریع میتونه صدای مارو باز بکنه. ویتامین C چی هست؟ همین لیمو شیرینی که خب از قدیم هم معروف بود دیگه. شما میتونید یک‌شب قبلش یا چند ساعت قبل از صحبت تون، چند تا لیموشیرین رو قاچ کنید و میل بفرمایید. البته آبش رو که سریع صدای شما باز بشه. یا پرتقال. آب‌پرتقال طبیعی هست. حتماً مصرف بکنید که خیلی سریع صدای شما باز میشه.
اگر به این‌ها دسترسی نداشتید، همون قرص جوشان‌ها که در داروخانه وجود داره و مدلی که من استفاده کردم، قرص جویدنی ویتامین C بود که من به‌راحتی یک بسته رو یکی از دوستان زحمت کشیدند تهیه کردند و این بسته همراه من بود. در حین سخنرانی هرکجا که حس می‌کردم صدام داره بهش فشار میاد و میگیره و داره اذیتم میکنه، این قرص جویدنی بود. یکیش رو در می‌آوردم و زیر زبونم میذاشتم، به‌راحتی آب می‌شد و صدا رو خیلی سریع باز می‌کرد.

از روتارین استفاده کنید.

سرماخوردگی

مورد دومی که میتونه خیلی کمکمون بکنه، پودری هست به اسم روتارین. این پودر دارو گیاهی هست. همون چهارتخمه زمان قدیم که قدیمیا خیلی استفاده می‌کردند. به جوشانده معروف بود. الآن داروخانه‌ها به این شکل، بسته‌بندی‌شده‌اش رو دارند. حتماً ازشون تهیه بفرمایید و در این‌جور موارد، خیلی راحت میتونید هر نیم ساعت یک‌بار، چهل دقیقه یک‌بار، یک ساعت یک‌بار یا هر زمان که فرصت کردید، یه دونه از این پودرها رو در یک آب جوش، قشنگ حل بکنید، هم بزنید، یک مقداری که ماند و لعاب گرفت، به‌راحتی میتونید میل بکنید و فوق‌العاده میتونه مؤثر باشه؛ و صدای شما را خیلی سریع باز بکنه.
دیگه چی باید همراهمون باشه؟

از قلم بینی استفاده کنید.

سرماخوردگی

یک قلم بینی. خیلی راحت میتونه تنفس ما رو سریع باز بکنه. مجرای تنفسی رو؛ و راحت بتونیم نفس بکشیم و دچار اذیت نشیم و آبریزش بینی رو به شکل موقتی فعلا میتونه برای ما درمان بکنه. بطوریکه کار ما انجام بشه.
همانطور که مشاهده میکنید با به همراه داشتن یکسری وسایل ساده، ما به راحتی میتونیم از گرفتگی صدا، از گرفتگی مجرای تنفسی خیلی سریع خلاص بشیم. به طوری که بتونیم صحبتمان رو خیلی قشنگ و راحت انجام بدیم و فشار رو تحمل نکنیم.
حتما به شما توصیه میکنم که در اینگونه موارد تا اونجایی که میتونید به صداتون استراحت بدید تا حنجره ی شما اذیت نشه. امیدوارم با این نکاتی که خدمتتان گفتم، سخنرانی های خیلی خوب و گفت و گو های خیلی مؤثری رو انجام بدید. از توجه شما متشکرم.
بیشتر از یک نفر باشید.

دانلود متن فیلم

پوستر دوره جامع

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 14 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. مسعود زارعی می گوید

  سلام
  تشکر از تیم مثبت یک و جناب استادصادقلو که با ارائه آموزش‌های کاربردی و موثرشان موجب ارائه‌های بهتر و موثرتر می‌شوند.
  موفق باشید.

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست گرامی سلام
   خوشحالم که این مقاله برای شما مفید بوده.امیدوارم سایر مقالات هم مورد توجه شما قرار بگیره.
   شاد و پیروز و بیشتر از یک نفر باشید.

 2. محمدحسین فهیمی می گوید

  سلام
  بسیار عالی بود
  در کمترین زمان راه‌کارهای خوبی ارائه شد
  سپاس از اینکه هستید

 3. امیر رضا پوررحیمی می گوید

  استاد صادقلو عالی بود خیلی ممنون پوررحیمی کرج

 4. امیررضا پوررحیمی می گوید

  استاد صادقلو همیشه عالی و انگیزه بخش

 5. امید می گوید

  سلام و تشکر بابت این موضوع
  واقعا راهکار های خوبیه برای مواقعی که دچار سرماخوردگی هستیم . گل کاشتید ممنون

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از اینکه این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت بسیار خوشحالیم.امیدواریم سایر مقالات سایت و محصولات ما مورد استفاده شما قرار بگیره.
   شاد و پیروز و بیشتر از یک نفر باشید.

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست گرامی سلام
   از شما ممنونم که همراه ما هستید.
   بیشتر از یک نفر باشید.

 6. علی بهرام پور می گوید

  چقدر مفید و کاربردی
  ممنون از مقاله و ویدئو کامل و خوبتون

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست گرامی سلام
   ازاینکه این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت بسیار خوشحالیم.
   همواره پیروز و بیشتر از یک نفر باشید.

 7. ساعت گارمین می گوید

  سایتتون واقعا بی نظیره حرف نداره
  وقتی میام تو سایتتون روحیه کاریم بیشتر میشه.

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست گرامی سلام
   به شما تبریک میگم که به دنبال یادگیری دانش و کسب مهارت هستید.خیلی خوشحالیم که سایت و مطالب ما تاثیری به بهتر شدن حال و روحیه شما کمک میکنه.
   شاد و پیروز و بیشتر از یک نفر باشید.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside