ساخت پاورپوینت حرفه ای

36

در مقاله قبلی راجع به این موضوع صحبت کردیم که اصلاً پاورپوینت چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟ و در این مقاله قصد دارم یک گام بسیار مهم قبل از ساخت پاورپوینت را با شما به اشتراک بگذارم. گامی که برای ساخت یک پاورپوینت حرفه ای باید برداشت

متأسفانه برخی از مدرسانِ غیر متخصص با کلّی ادعا وقتی شروع به آموزش پاورپوینت و ساخت اسلاید می‌کنند مهم‌ترین گام قبل از ساخت پاورپوینت را به شما نمی‌گویند!

مهم‌ترین گام این است که؛ طراحی یک سخنرانی با باز کردن نرم‌افزار پاورپوینت شروع نمی‌شود!

در سومین باشگاه سخنرانی و فن بیان برج میلاد،‌ خانم Diane Windingland از مدرسان و مربیان مشهور سخنرانی در ایالات متحده امریکا، دعوت من برای سخنرانی در برج میلاد را پذیرفتند و یک سخنرانی بسیار زیبا با عنوان Death by Powerpoint (مرگ با پاورپوینت)‌داشتند.

Diane Windingland

خیلی خوشحالم که داین ویندینگلند در سخنرانی نیم ساعته خود به عنوان یکی از مهم‌ترین و اولین نکات در طراحی سخنرانی به این موضوع اشاره کرد که نباید تحت هیچ شرایطی سخنرانی خود را با پاورپوینت شروع کنیم. در ادامه قصد دارم بخشی چند دقیقه‌ای از این سخنرانی را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم. (برنامه به صورت ویدئو کنفرانس آنلاین بود اما این فیلم به دلیل این که احتمال قطع شدن برنامه (اینترنت) وجود داشت، از قبل تهیه شده بود:

همچنین شما می‌توانید اسلاید‌های استفاده شده توسط خانم ویندینگلند را در زیر مشاهده و یا دانلود کنید.

حتماً توصیه می‌کنم اگر اندکی زبان انگلیسی می‌دانید، به سایت خانم ویندینگلند (virtual speech coach) سری بزنید.

دقیقاً شروع طراحی یک سخنرانی از کجاست؟

همانطور که در بالا بارها به این موضوع اشاره کردم و خانم ویندینگلند نیز به این موضوع توجه خاصی داشتندف شروع سخنرانی از هرجایی که باشد بدون شک با باز کردن نرم‌افزار پاورپوینت نخواهد بود!

همانطور که در دوره فتح قله‌های متقاعد سازی به صورت بسیار دقیق توضیح دادم، ابتدا لازم است که ما بارش فکری داشته باشیم و فارغ از نظم و ترتیب و توجه به چینش، فقط ایده‌هایمان را بنویسیم چون مکانیزم نیمکره چپ و راست مغز ما با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد و اگر بخواهیم از تمام توان مغز خود بهره ببریم، باید در ابتدا بدون توجه به ترتیب مطالب، فقط به بارش ایده‌های بپردازیم و اجازه ندهیم که ذهن ما درگیر چینش مطالب و یا نظم و ترتیب آنها شود. در اینجا فقط و فقط مهم تعداد ایده‌ها است و هرچه به ذهنمان رسید را باید یادداشت کنیم.

پس از انجام این کار (یعنی نگارش ایده‌ها) اقدام به مرتب کردن آنها بازهم روی کاغذ می‌کنم و در حقیقت ایده‌هایمان را سازماندهی می‌کنیم.

۱٫ برخی را حذف می‌کنیم

۲٫ برخی را تغییر می‌دهیم

۳٫ جای برخی را تغییر می‌دهیم

و اگر مثل خانم ویندینگلند خوش سلیقه بودیم، از کاغذهای چسبناک (Sticky note) استفاده می‌کنیم

 

معرفی کتاب اسلاید شناسی (Slide:ology)

اگر بخواهم یکی از معروف‌ترین منابع آموزش ساخت پاورپوینت حرفه ای (و اگر بخواهم کمی دقیق‌تر بگویم ساخت اسلاید) در دنیا را به شما معرفی کنم، بدون شک پیشنهاد من کتاب Slide:ology است. این کتاب توسط خانم نانسی دوآرتی Nancy Duarte نوشته شده است. (اگر یک ویدئو از ایشان دیده باشیم که اسمشان را بگویند، تلفظ‌هایی عجیب همجون دوارت و دوارته نخواهیم داشت!) و در زمره کتاب‌های پر فروش (Best seller) در وبسایت آمازون قرار دارد.

به نظر من گرافیک فوق‌العاده و دانش دوآرتی این کتاب را واقعاً از سایر کتاب‌های موجود در دنیا متمایز می‌کند.

این کتاب مطالب بسییار جالبی در مورد نحوه ارائه‌های فوق‌العاده و ساخت اسلاید‌های ایده‌آل برای سخنرانی مطرح می‌کند و بخش عمده‌ای از این کتاب به موضوع گرافیک می‌پردازد.

از ویژگی‌های فوق‌العاده این کتاب، بررسی‌های موردی آن است که بسیار زیاد و به موقع از آنها استفاده شده است.

سرنوشت ترجمه کتاب اسلاید شناسی (Slide:ology)

ساخت پاورپوینت حرفه ایدر دومین باشگاه سخنرانی (اسفندماه ۱۳۹۲) به صورت رسمی اعلام کردم که ترجمه این کتاب توسط من و خانم زهرا معبودی به پایان رسیده است  و به زودی آن را منتشر خواهیم کرد.

اما از آنجایی که من به موضوع کپی رایت اهمیت زیادی قائل هستم و مثل هزاران مترجم دیگر، بدون رعایت حق نویسنده و ناشر اصلی، اقدام به ترجمه و انتشار این کتاب (و هیچ کتاب دیگری) نخواهم کرد. به همین دلیل

با نویسنده این کتاب خانم نانسی دوارتی مکاتبه‌ای داشتم و ایشان با توجه به شناخت نسبی که از من پیدا کردند، اعلام کردند که از انتشار این کتاب به زبان فارسی استقبال خواهند کرد اما حق انتشار، با ناشر است و باید با انتشارات اوریلی (ناشر این کتاب) است مکابته کنیم.

متأسفانه پس از یک ماه مکاتبه، متوجه شدیم که انتشارات اوریلی سخت‌گیری‌های بیهوده‌ای که هیج جای دیگری نمونه آن را ندیده‌ام را انجام دادند و به هر طریقی (حتی با پرداخت حق کامل کپی رایت به مبلغ دلاری) راضی به انتشار این کتاب به زبان فارسی نمی‌شوند و احساس کردم که این نوع برخورد به دلیل شرایط خاص کشورمان و خیلی راحت بگویم، ایرانی بودمان است!

از همین رو و به خاطر برخود نازیبای این انتشارات تصمیم گرفتم که ظرف چند سال آینده، کتابی در رابطه با تکنولوژی ارائه مطلب (و نه فقط ساخت اسلاید)‌ بنویسم که انتشارات اوریلی آرزو کند گه ای کاش این کتاب را می‌توانست چاپ کند…

و خوشحالم که این را می‌گویم که همین الان نیز تقریباً‌ مطمئنم که این اتفاق رخ داده و منتظرم که تا سال آینده این موضوع را منتشر کنم…

 چیزهایی که با ۵ هزار تومان پیدا می‌شوند اینجا گفته نمی‌شود!

مطمئنم شما از من توقع ندارید که به شما آموزش بدهم چگونه می‌توان یک پاورپوینت ساخت؟ از کدام دکمه‌ها باید استفاده کنیم و کدام منو چه معنی دارد؟

این موضوعات را فقط و فقط با یک جست و جوی ساده در اینترنت می‌توان پیدا کرد و صدها سایت ایرانی و هزاران سایت انگلیسی زبان هستند که می‌خواهند در این رابطه صحبت کنند بنابراین جای چنین مطالب بدیهی و پیش پا افتاده ای در این سایت نیست و اگر اصلاً بلد نیستید چطور با پاورپوینت کار کنید، باید آموزش‌های آن را ببینید (یا یک بسته آموزشی ۵ هزارتومانی بخرید و همه مطالب فنی کار با پاورپوینت را بیاموزید)

در این وبسایت، موضوعات مربوط به یادگیری و یا تکنیک‌های مرتبط با سخنرانی بیان می‌شود و یا اگر موضوعی فنی در مورد پاورپوینت مطرح شود، در صورتی است که به صورت یک ترفند و یا روش خاص مطرح شود.

 

 ساخت پاورپوینت حرفه ای ؛ سلیقه یا علم

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا ساخت پاورپوینت یک موضوع سلیقه‌ای است یا یک علم که اصول مشخص خود را دارد از آنجایی که در ساخت پاورپوینت، خواه ناخواه با موضوع گرافیک سرو کار داریم باید بگوییم سلیقه بدون شک دخیل است اما مطمئناً ساخت اسلاید قوانین و ضواط خاصی دارد تا یادگیری به بهترین نحوه انجام شود و از همین رو یک علم است

اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، ساخت پاورپوینت ضوابطی دارد، ما با به خرج دادن سلیقه و هنرمان در قالب این ضوابط، اسلاید‌های خود را طراحی خواهیم کرد.

 

تمرین: اشکالات اسلاید شماره ۲ پاورپوینت زیر را پیدا کنید

به عنوان اولین گام و با توجه به سایر نوشته‌هایی که در مورد پاورپوینت در وبسایت ارائه شده است، لطفاً در قسمت نظرات ایرادهای اسلاید شماره ۲ را بنویسید!

برای دانلود پاورپوینت بالا کافیست اینجا کلیک کنید 

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 36 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. محمد پیام بهرام پور می گوید

  اجازه بدهید شروع نقد فایل پاورپوینت با من باشد و منتظر حضور و فعالیت شما هستم.
  اولین موضوع استفاده از فونت پیشفرض Arial است.

 2. علی سلطان محمدی می گوید

  استاد همانطور که در کارگاه برج میلاد گفتید همه مطالب نباید یکجا ارائه شود.
  باعث حواس پرتی مخاطب می شود

 3. علی سلطان محمدی می گوید

  ضمناً باید عرض کنم که به داشتن استادی همچون شما جوان اما بسیار بسیار موفق افتخار می کنم
  ارتباطات شما با سایر سخنرانان در دنیا و همچنین فعالیت های علمی شما ستودنی است

  1. متین می گوید

   خیلی خیلی خوب بودمرسی ممنونم بسیلر سپاس گزارم

 4. کاشانی می گوید

  بینهایت ممنونم
  به نظرم تصاویر خیلی کوچک هستند

 5. امیر می گوید

  سلام
  ایرادات:
  ۱٫ حرکات آدمک باعث می شود حواس مخاطب را بجای اینکه به سخنران و محتوا باشد به حرکت کردن آن جلب شود.

  ۲٫ شماره گذاری نکردن گزینه ها

  ۳٫ بهتر بود فلش بین گزینه ها بجای اینکه از پایین به بالا باشد از بالا به پایین باشد چون قرار هست ما از بالا به پایین بخوانیم.

  ۴٫ استفاده از رنگ های متعدد در گزینه ها

 6. فائزه اصغرزاده می گوید

  واقعا هستن کسایی که برای سخنرانیشون همچین پاورپوینتی رو درست کنند؟!!؟
  ۱٫انقدر تنوع رنگ مجاز نیست
  ۲٫فونت باید خوانا ولی در عین حال متفاوت باشه
  ۳٫ریتم دار بودن تیترها بدون هیچ دلیلی چون مفهوم خاصی رو منتقل نمیکنه(مثل سلسله مراتب) که بیشتر اسلایدو شلوغ کرده تا خوانا
  ۴٫شکلهایی که به نظرم دقت زیادی برای دیدنشون می طلبن و در نهایت تصاویر باید جوری باشن که اگر کسی زبان فارسی رو بلد نبود از روی شکل ها متوجه تیترها بشه
  ۵٫فلشی که زده شده بیشتر جنبه ی تزئینی داره تا کمک به گویایی مطلب(تزئین در پاورپوینت خیلی پسندیده نیست)
  ۶٫سایز فونت ها هم اصلا متناسب نیست
  ۷٫همچنین پیش زمینه ی رها شده ای داره
  ۸٫فاصله مناسبی با انتهای اسلاید نداره و موقعی که روی پرده میاد امکان داره کامل نمایش داده نشه
  امیدوارم ایرادهایی که برای این اسلاید گرفتم ایرادای نابجا و سختگیرانه(ایرادای بنی اسرائیلی) نباشن.

  1. شهریار می گوید

   ممنون از نظرات خوبتون خیلی استفاده کردم
   پاینده و پیروز و خندان باشید

 7. فائزه اصغرزاده می گوید

  خانم بهزاد اینجا همه چی روبه راهه؟؟؟
  چرا کامنت ها پاک شدن؟!!!

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام!
   ما رو یه کوچولو هک کردن!
   ۵ روز اطلاعات سایت پریده!
   مرسی که اینقدر حواستون به ما هست 🙂
   ممنونم که هستید

 8. فائزه اصغرزاده می گوید

  سایتی هک میشه که قابل باشه!!!
  سایت هم در حدی هست که ما رو پروپاقرص کرده.پس ممنون از شما:)
  راستی همینجا یه سوال ازتون پرسیده بودم یعنی ندیدینش؟

   1. فائزه اصغرزاده می گوید

    کلی توضیخ داده بودم…حیف شد:(
    اما سوال من:
    به نظرم تو ویدئوی خانم وینگلند یه اتفاقی میافته که جالب نیست اونم اینکه موقع عوض کردن اسلایدها خودشون هم برمیگردند و به صفحه نمایش نگاه میکنن در حالی که هیچ نکته خاص و قابل توضیحی تو همه ی اسلایدها وجود نداره(این کارو سخنران های آماتور هم انجام میدن).و اما آقای استیو جابز موقع ارائه شون و عوض کردن اسلایدها اصلا به صفحه ی نمایش نگاه نمیکنند و نگاهشون و تمرکزشونو از مخاطب نمیگیرند.به عبارتی اسلایدها در حین توضیحاتشون نمایش داده میشند تا کلام سخنران رو کامل کنند یا خلاصه اراده بدن یا تصویری در ذهن ثبت کنندو این وظیفه ی یک پاورپوینت هست نه اینکه پاور ساخته بشه و سخنران بیاد اونو توضیح بده(به استثنای برخی از پاورها که باید روی هر تصویر و یا نمودار توضیحاتی ارائه کرد)
    به نظر شما اینطور نیست؟البته میدونم که مستلزم تسلط خیلی زیاد هست اما ارائه جذاب تر میشه

    1. محمد پیام بهرام پور می گوید

     ممنونم از سوال خوب شما
     و این نشان از دقت نظر شما دارد
     دلیل این است که هیچ سخنرانی قرار نیست رو به دوربین و پشت به ال سی دی صحبت کند!
     در حقیقت در شرایط صحیح صحنه اصلاً‌ چنین حالتی نیست.
     مثلاً جلوی پای آقای استیو جابز ۳ ال سی دی است که یکی اسلاید فعلی، یکی قبلی و یکی بعدی را نشان می‌دهد! (که حضار آن را نمی‌بینند!)

     پیروز و موفق باشید.

     1. فائزه اصغرزاده می گوید

      پر حرفی و کنجکاوی منو ببخشید
      اما به نطر شما بهتر نیست که این حرکت (برگشتن سخنران و نگاه کردن به صفحه نمایش در هر بار تغییر اسلاید)اتفاق نیفته؟حداقل دقیقا زمانی که دکمه ی ریموت زده میشه؟و مخصوصا زمانی که اسلاید نیاز به هیچ توضیح روی صفحه نداره؟
      تکرار میکنم:این کارباعث میشه که مخاطب تصور کنه که انگار سخنران متکی به پاورپوینت هست و تا اون عوض نشه دیگه حرفی برای گفتن نداره
      ممنون از توجهتون
      همیشه سربلند باشید چرا که سزاوارید

     2. محمد پیام بهرام پور می گوید

      بله
      کاملاً حق با شماست
      این را به عنوان یک اصل در سخنرانی بدانید:
      هر کاری که باعث شود مخاطب این احساس را داشته باشد که سخنران متکی به چیز دیگری جز خود است خطاست!

     3. فائزه اصغرزاده می گوید

      بله ممنون
      پاسخی کامل و شامل
      بزرگوارید:)

   2. فائزه اصغرزاده می گوید

    ای واااای اشتباه نوشتم ببخشید،خانم ویندینگلند درسته:)

 9. mashdei می گوید

  سلام.
  ایراداتی که قبل از خوندن نظرات دوستان به ذهنم رسید اینان:
  ۱- فلش به نظرم باید از بالا به پایین باشه چون می خوایم دلایل استفاده از پاورپوینت رو بگیم
  ۲- حرکت آدمک در حالت اجرای اسلاید به نظرم جالب نیست و حالت خوبی به فرد دست نمیده و شاید می تونست برای نشون دادن حرکت، از شکل دیگه ای استفاده بشه. البته دوستمون هم به نظرم خوب گفت که با حرکت خودش حواس فرد رو پرت می کنه.
  ۳- به نظرم تیترها هم برای این که بخوان به عنوان دلایل استفاده از پاورپوینت برداشت بشن کمی گنگ هستن. مثلا این که مخاطب با دیدن اسلاید به خودش بگه: یکی از دلایل استفاده از پاورپوینت حرکاته! یا نکات اصلی! و کمی واسش گیج کننده باشه و بهتر بود تیتر بهتر و کامل تری انتخاب میشد.
  از نظرات دوستان هم استفاده کردم.

 10. کاوه شعبانعلی می گوید

  سلام استاد بهرام پور
  مقاله خیلی کاملی بود و خیلی استفاده کردیم
  ممنونم از شما
  همیشه موفق باشید.

 11. محمد رضا موسوی می گوید

  تیتر با محتوا خیلی هم خوانی ندارد.
  شکل انتخاب شده برای حرکت، حواس مخاطب را پرت می کند.
  یک جا آوردن همه مطالب باعث می شود مخاطب به جای گوش دادن به سخنران شروع به پردازش مطالب، ارتباط آن ها با تصاویر و ارتباط آن ها با تیتر شود.
  اسلاید، اتاق خواب بچه ها یا جشن تولد نیست که بخواهیم بااستفاده از تنوع رنگ و فونت و شکل تزئین کنیم.

  1. Fandi می گوید

   I was struck by the hoetsny of your posting

 12. sami0098 می گوید

  به نام خدا

  با سلام خدمت شما استاد خوبم جناب آقاي مهندس پيام بهرام پور

  يك سوال داشتم

  كتاب اسلايد شناسي را بايد از كجا خريد كرد ؟

  1. مهشید بهزاد - دستیار مجازی می گوید

   دوست گرامی سلام
   متاسفانه کتاب اسلاید شناسی در ایران چاپ نشده است و وجود ندارد ولی شما در اینترنت می‌توانید آن را پیدا کنید!

 13. سامان می گوید

  با سلام
  مقاله خیلی خوبی بود. خیلی ممنون
  چند وقت پیش که داشتم تو اینترنت دنبال مقالات آموزشی در مورد ساخت پاورپوینت حرفه ای می گشتم به سایتی به اسم slidebartar.com برخوردم که پاورپوینت های خیلی قشنگ و خوبی داره و کاراش واقعاً متفاوته. می خواستم بدونم نظرتون در مورد پاورپوینت هایی که این سایت ارائه داده چیه بخصوص که ادعا می کنه این نوع از پاورپوینت رو برای اولین بار داره تو ایران ارائه می ده. به نظرتون می تونم از این نوع پاورپوینت برای پایانامه ام یا کارهای دانشگاهی ام استفاده کنم؟ ممنون می شم جواب پیغامم رو بدید مرسی

 14. محمود می گوید

  سلام..
  ببخشید فیلم کامل سخنرانی ایشون رو نمیذارید؟؟؟

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   در ابتدا از اینکه پاسخ شما کمی طول کشید عذرخواهی می کنم.
   با توجه به اینکه فیلم سخنرانی ایشان در سومین باشگاه سخنرانی برج میلاد پخش شده است.
   این فیلم برای کسانی است که در باشگاه حضور داشتند.
   از توجه شما سپاسگزاریم

 15. احمد اسکندری می گوید

  بسیار عالی سپاس گذارم

 16. ناهیده رنجبر می گوید

  با سلام خدمت استاد گرامی وارجمند واقعا افتخار کشورمان است که جوانهای فعالی در بهبود آموزشی آینده سازان ومدیران وهمه وهمه دارند تلاش می کنند استاد اسلاید پاورپونت باید در سه جمله درسه سطر باید کنج مطلب را برساند ویک تصویر ثابت در مورد همان مطلب به نظر من ایده ال است

 17. Carlye می گوید

  At last! Someone who untdnsdares! Thanks for posting!

 18. نجمه می گوید

  با سلام ایده معرفی کتاب عالی بود .سپاس

 19. علی می گوید

  سلام…به نظرم تنوع رنگی زیاد داره و کمی ریزه …فونتشم اریال هست

 20. لیلی می گوید

  سلام
  اشکالات مربوط به پاور پوینت :
  ۱- استفاده از فونت پیش فرض
  ۲- امتناع از برجسته سازی
  ۳- هر اسلاید باید یک عکس داشته باشد نه بیشتر
  ۴- تصاویر باید بزرگ باشن که کل کادر را در بر بگیرد
  ۵- متن باید بصورت سایز بزرگ باشد که از فاصله قابل دیدن باشد
  ۶- عکسها باید با موضوع مرتبط باشد

 21. ali می گوید

  به نکات خوبی اشاره شد. یکی از اصلی تر ین رسالت های پاورپوینت این است که بتواند تاثیر عمیق روی مخاطب با چینش و انتخاب تصاویر و طراحی که باید داشته باشد. با اجازه استاد می خواستم به دوستان علاقه مند این وب سایت را معرفی کنم .TopLeveL20.ir

 22. زهرا ذکی می گوید

  با تقدیم سلام و درود خدمت استاد گرامیم جناب بهرام پور
  ایرادهایی که من به عنوان شاگرد شما و یک مبتدی درباره این پاورپوینت به ذهنم رسید عبارتند از:
  استفاده از چند(چهار) عکس
  ارائه چند ایده
  ریز بودن و عدم وضوح عکس ها

 23. کنکور می گوید

  سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside