زبان بدن چیست؟ قسمت دوم: زبان بدن در سخنرانی

8

زبان بدن و به صورت کلی ارتباطات غیر کلامی بخش عمده‌ای از ارتباطات ما را تشکیل می‌دهند و ما قصد داریم در این مقاله، با ارائه ترفندهایی ساده در رابطه با زبان بدن مناسب در سخنرانی، به شما کمک کنیم تا بتوانید یک سخنرانی حرفه‌ای و اثرگذار ارائه کنید. چگونه از زبان بدن در سخنرانی استفاده کنیم؟ در مقاله قبلی (زبان بدن چیست؟ قسمت اول: نگاهی به اهمیت زبان بدن) به این موضوع پرداختیم که زبان بدن چه اهمیتی دارد و در سخنرانی چه جایگاهی دارد. در این مقاله قصد داریم بگوییم که زبان بدن برای یک سخنرانی چه کاربردی دارد و در حقیقت سخنران چطور می‌تواند با رعایت چند اصل ساده یک زبان بدن قابل قبول از خود ارائه دهد: دست دادن قبل از شروع جلسه سخنرانان مطمئناً قبل از شروع جلسه با افرادی زیادی ارتباط خواهند داشت و این ارتباط معمولاً با دست دادن همراه خواهد بود.

اگر سخنران به خوبی دست ندهد، مطمئناً ذهنیت ناخو‌ش‌آیندی در شخص مقابل خود ایجاد خواهد کرد. برای مثال اگر سخنران خیلی آرام، و به اصطلاح به صورت «ماهی مرده» دست بدهد، شخص مقابل با برداشتی که از زبان بدن سخنران خواهد داشت، حس می‌‌کند که سخنران علاقه‌ای به او ندارد و به اصطلاح فردی نچسب است… همچنین دقت کنید که دست شما هنگام دست دادن به صورت زیر یا روی دست شخص مقابل قرار نگیرد. wrong-shaking-hands_1 بهترین شیوه دست دادن این است که دو دست هم اندازه، هم جهت و عمود به افق باشند، اندکی یکدیگر را فشار دهند و سپس دست رها شود. Shaking-Hands_1 دست نزدن به صورت آوردن دست به سمت صورت، معمولاً باعث ایجاد حس خوبی در مخاطبان نمی‌شود و در حقیقت تفسیر زبان بدن چنین حرکتی معمولاً توأم با عدم اعتماد به حرف گفته شده یا دروغ گفتن است. به تصویر زیر نگاه کنید: child_lie01_1 این تصویر، معمولاً زبان بدن کودکان پس از بیان یک دروغ را نشان می‌دهد. البته این کار معمولاً با یک دست انجام می‌شود. کودک پس از بزرگ شدن، کم کم به این درک می‌رسد که با آوردن دست جلوی دهان باعث می‌شود که دیگران به سادگی متوجه می‌شوند که او دروغ می‌گوید و این حرکت باعث می‌شود که افراد مخاطب متوجه دروغ گفتن او بشوند. بنابراین کودک – به صورت ناخودآگاه – یاد می‌گیرد که این حرکت را به خاراندن بینی تبدیل کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که سخنران به هیچ عنوان صورت یا بینی خود را مالش ندهد یا دستش با بینی تماسی نداشته باشد. BodyLanguageProjectCom-Lying-Or-Deceptive-Body-Language-Or-Dishonesty-3 نحوه ایستادن شیوه و نحوه ایستادن سخنران، می‌تواند تعیین کننده این موضوع باشد که سخنران چقدر آمادگی دارد و یا چقدر نسبت به موضوع مسلط است یا اصطلاحاً اعتماد به نفس دارد. زبان بدن و نحوه ایستادن سخنران نباید حالتی باشد که مخاطبان حس ناخوش‌آیندی داشته باشند. مثلاً اگر سخنران پاهای خود را مانند سربازان جفت کند و تمام طول سخنرانی به صورت ثابت – و شبیه به نظامیان – سخنرانی را ارائه کند، مخاطبان واقعاً خسته خواهند شد. بهتر است که سخنران کاملاً صاف و مرتب بایستد و از هرگونه خم شدن (چه به سمت عقب و چه به سمت جلو) مگر در مواقع لازم خودداری کند. همچنین هرچقدر که دستان و بدن ما بازتر باشند، احساس بهتری به مخاطبان داده خواهد شد تا زمانی که دستان ما بسته باشند (به اصطلاح گارد گرفته باشیم) open-Close-Body-langouage نحوه قرار گیری دست‌ها به عنوان آخرین نکته در این مقاله باید بگویم که همچنین باید دقت کنیم تا دستان ما حالتی خاص نداشته باشند که مخاطبان احساس یا برداشتی ناصحیح نسبت به ما داشته باشند. مثلاً قفل کردن دست‌ها در یکدیگر و یا مخفی کردن دست‌ها در پشت باعث می‌شود که مخاطبان احساس کنند که ما چیزی را از آنها پنهان کردیم و یا اگر دائماً با دستهایمان بازی کنیم و یا دستهایمان یکدیگر را مالش دهند، مخاطبان احساس می‌کنند که ما خجالت می‌کشیم و یا استرس داریم. بنابراین باید سعی کنیم که دستان ما باز باشند و به صورت حرفه‌ای در سخنرانی خود از انها استفاده کنیم. hubpmworkfam در مقاله بعدی به شما خواهیم آموخت که چطور زبان بدن خود را در سخنرانی بهبود ببخشید

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 8 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. امیر می گوید

  سلام، آیا در روابط اجتماعی و در مواقعی که فرد مقابل در مورد مسائل خصوصیمان از ما سوالی میپرسد، راهی هست که بواسطه آن، هم مانع کنکجکاوی بیشتر او شویم و هم پاسخی بدهیم که دروغ نباشد و منجر به دروغ های بعدی و سلب اعتماد وی از ما نشود.
  از نظر شما، در وضعیتی که دروغگویی امری عادی شده، میتوان توامان هم راستگو بود و هم به دیگران اجازه دخالت در مسائل خصوصی خود را نداد؟!

 2. امیر می گوید

  ممنونم آقای بهرام پور که پاسخ دادید. راه حلتون بسیار کارآمد بود.اما دیگه چه راه هایی هستند و من چطور میتونم از اونها مطلع بشم.
  در ضمن سوالی دیگری هم از شما داشتم که البته واقعا هیچ جوابی براش ندارم. قضیه این هست که معمولا افراد غریبه و یا اطرافیان ما هستند که در اولین نگاه یا در برخودهای بعدی به اصطلاح پیشونی آدم رو میخونن و متوجه خجالتی بودنمون میشن و از این نقطه ضعف برای اینکه کاری بکنن به نام ما و به کام خودشون استفاده میکنند و مایه رنجیده خاطر شدن ما میشن(حالا اگر پیش اطرافیانشون فرد موجهی هم باشند که کار سخت تر هم میشه)؛ بااین وصف چه راهکاری در این مواقع میتونه مناسب باشه؟ (این مشکل دیروز و امروز پدرم بودو بعداً یکی از مشکلات اساسی من)

 3. omidpoya می گوید

  با تشکر فراوان
  استاد دوست دارم و علاقه مندم در کلاسی که به صورت تخصصی در مورد زبان بدن بر گزار می شود را شرکت کنم .
  اما مشکل مرخصی دارم .
  ولی اگر یک ماه زود تر اعلام شود ودر روز های پیک مثل ۲۰الی ۵ ماه بعد نباشد خیلی بهتر است

  1. مهشید بهزاد - دستیار مجازی می گوید

   دوست گرامي سلام
   متأسفانه مجموعه‌ي آموزش سخنراني و فن بيان كلاس‌هايي درخصوص زبان بدن برگزار نمي‌كند. درصورتيكه نسبت به برگزاري كلاس اقدام شود حتماً از طريق سايت و ايميل اطلاع‌رساني خواهيم كرد.

 4. davoud می گوید

  با سلام وتشکر از زحمات بی دریغ شما اقای بهرامپور و مجموعه محترمتون،در مورد زبان بدن به نظرم باید با یک متد خاص با توجه به سلایق علایق و مختصات فرهنگی و اموزشی خاص اون جامعه برخورد کرد و بازخورد داشت،چون حتما موارد بیان شده مثل کودکی که موقع دروغگویی دستاشو جلو دهانش گرفته باید به دید یک شیوه وسیستم اموزشی نگریست که در اون فرهنگ و جغرافیای خاص استفاده میشه و لزوما قرار نیست در فرهنگ ماهم همون نمود و بروزو داشته باشه،من فکر میکنم برای استفاده ازین اموزهای خاص قبل از هر چیز باید تحلیلهای رفتاری مربوط به این فرهنگ خاص انجام بگیره و بعد با همون سیاق کلی اموزش داده بشه،اما به کلیت و اساس مبحث صحه میذارم،امیدوارم منظورمو رسونده باشم،زیاده جسارت است،ممنون.

 5. میلاد می گوید

  باسلام و احترام،ممنون از مطالب مفید و ارزشمند شما،لطفا یک دوره غیرحضوری تصویری در خصوص زبان بدن و آداب معاشرت در سایت منتشر کنید.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside