رادیو سخنرانی-برنامه۱۵-ملاک قضاوت دیگران در مورد صبحت های ما

3

در پانزدهمین رادیو سخنرانی به موضوع بسیار مهمی پرداختیم. ملاک های قضاوت دیگران در مورد صحبت ما چیست؟ دانستن این مهارت ها می تواند به موثر شدن صحبت ما بسیار کمک کند….
radio-sokhanrani_1

شما می‌توانید فایل صوتی برنامه پانزدهم رادیو سخنرانی با موضوع: ملاک های قضاوت دیگران در مورد صحبت های ما را از لینک پایین دانلود کنید:

download-itدانلود رادیو سخنرانی قسمت پانزدهمین

 

برای دانلود مشکلی دارید؟ از لینک زیر دانلود کنید
پیشنهاد ویژه
امیدوارم کارگاهی که در دانشگاه شریف با عنوان مهارت های سخنرانی بداهه پیش رو داریم را از دست ندهید:

با شرکت در این دوره شما می توانید ۲ مدرک از دانشگاه شریف و موسسه بین المللی PSV دریافت کنید

برای اطلاعات بیشتر روی تصویر زیر کلیک کنید

Bedahe-Heather

و اما متن این قسمت از رادیو سخنرانی:

سلام دارم به شما شنوندگان عزیز پانزدهمین برنامه رادیو سخنرانی از وب‏سایت آموزش سخنرانی و فن‏بیان.

من محمد پیام بهرام‏پور هستم مربی و مدرس فن‏بیان و امروز می‏خواهم در مورد ملاکهایی صحبت کنم که دیگران در مورد صحبت کردن ما آنها را مورد قضاوت قرار می‏دهند. یعنی اینکه ما برای یک سری از کارهایمان و برای هر کاری که می‏خواهیم انجام دهیم یک سری معیارهایی را باید رعایت کنیم تا قضاوت دیگران درمورد ما منفی نباشد و این قضاوت می‏تواند زمینه‏های مختلفی داشته باشد مثلاً اگر ما یک فوتبالیست هستیم ملاکهای قضاوت متفاوت است یا اگر یک کشتی گیر هستیم ملاکهای قضاوت متفاوت است یا اگر که یک دانش آموز هستیم ملاکهایی که ما را می‏سنجند و بررسی می‏کنند متفاوت خواهد بود و شناخت درست این ملاکهای می‏تواند خیلی به ما کمک کند.

با توجه به اینکه بسیار نزدیک هستیم به مسابقه سخن سواران، مسابقه‏ای که می‏خواهد سخنرانان کشور را بسنجد و یک سنگ محکی باشد برای دوستانی که می‏خواهند ببینند در چه جایگاهی قرار دارند و من هم یکی از داوران این مسابقه هستم به نظرم آمد که خوب است توضیحاتی ارائه کنم راجع به یک سری از ملاکهای بسیار ضروری البته پیش از آن باید حتماً توصیه کنم که اگر تا کنون در این برنامه شرکت نکرده‏اید حتماً به آدرس sokhansavaran.irمراجعه بفرمایید و ثبت نام خودتان را انجام دهید و البته در ابتدای آن برنامه هم یک کارگاه نیم روزه را داریم به عنوان کارگاه مهارتهای سخنرانی بداهه که مدرس این دوره من هستم و امیدوارم که در این کارگاه بتوانید شرکت کنید چون مطالبی که در آن میگویم واقعاً مطالب خاص و ارزشمندی است و می‏تواند خیلی به شما کمک کند اگر بتوانید سخنرانی بداهه را انجام دهید مطمئناً می‏توانید سخنرانی‏ها دیگر را خیلی خوب انجام دهید.

اما دانستن اینکه ملاکهایی که دیگران ما را با آنها قضاوت می‏کنند چه کمکی به ما می‏کند این یک سوال بسیار خوب است و باید یک پاسخ خوب هم برای آن داشته باشیم. ببینید ما اگر بدانیم که دیگران بر چه اساسی و با چه معیارهایی ما را قضاوت می کنند خیلی راحت می‏توانیم تمرکز کنیم روی آن موارد و آنها را تقویت کنیم مثلاً اگر ما جایی می‏رویم برای مصاحبه استخدامی اگر بدانیم ملاکهایی که آن شخص در مورد ما قضاوت خواهد کرد چه چیزهایی هستند خیلی خوب می‏توانیم روی آنها کار کنیم. مثلاً برای یک سازمان داشتن مقاله مهم است و برای یک سازمان دیگر داشتن سابقه اجرایی و ما باید کدام را در رزومه خودمان در اولویت قرار دهیم تا آن سازمان به ما توجه بیشتری کند.

من چند مثال بزنم، فرض کنید در یک مسابقه فوتبال که همه ما می‏دانیم اصلی‏ترین ملاکی که هست گل زدن است البته ملاکهای دیگری هم وجود دارند مثلاً تکنیکی بودن بازیکن‏ها اما واقعاً تکنیکی بودن به تنهایی هیچ ارزشی ندارد اگر یک تیم بهترین تکنیک را هم داشته باشد اما موفق نشود گل بزند آن کار هیچ ارزشی نخواهد داشت بنابراین باید خیلی توجه کنیم که بحث قضاوت چه چیزی است یا مثلاً در کنکور، خوب ما میدانیم درکنکور ما تقریباً بیشتر دروس ماهیت حفظی دارند به ویژه در دروس علوم انسانی بیش از حد این مورد پررنگ می‏شود، خوب حالا ما بیاییم یادگیریی واقعی را انجام دهیم و مفاهیم را به خوبی درک کنیم ممکن است اتفاق خیلی خوبی رخ دهد و خودمان به خوبی یاد بگیریم اما در کنکور احتمالاً نتیجه خیلی خوبی نخواهیم گرفت. پس اینکه ما بدانیم ملاکهای مهم چه چیزهایی هستند خیلی می‏تواند به ما کمک کند و در ادامه من می‏خواهم یک سری از ملاکهایی که در صحبت کردن ما دیگران مورد قضاوت قرار می‏دهند و البته در مسابقه سخن‏سواران هم مورد بررسی قرار خواهد گرفت را با شما مطرح کنم البته مطمئناً می‏دانید که ملاکها زیاد هستند، ما در کارگاه‏هایی مانند آچار فرانسه حدود پنجاه پارامتر را بررسی می‏کنیم و این پنجاه پارامتر را هر کدام را به یک شکل امتیازی می‏دهیم و بعد برایند نهایی مشخص می شود. البته در مسابقه سخن‏سواران از این پنجاه پارامتر تعداد خیلی کمتری انتخاب شده و کار برای سخنرانان ساده‏تر خواهد بود.

نخستین موردی که من می‏خواهم خدمتتان عرض کنم بحث منطقی بودن است، این مورد شاید خیلی بدیهی باشد اما یک مقدار لازم است که من راجع به آن صحبت کنم. دوستان عزیز صحبت ما می‏تواند چند جنبه داشته باشد، منطقی باشد؛ مربوط به عرف باشد یا حالت احساسی داشته باشد. اما منطقی بودن صحبت اصولی دارد، خیلی باید دقت کنیم، استفاده از همه؛ هیچ؛ هر، اینها یک مقدار حساس هستند ما اگر بگوییم همه‏ی آدمها فلان طور هستند یا همه‏‏ی ما ایرانیها اینطور هستیم این نشان می دهد که صحبت ما خیلی هم منطقی نیست. باز ملاکهای زیاد دیگری وجود دارد برای منطقی بودن صحبت ما، آیا اصلاً این صحبتی که ما انجام می‏دهیم از روی یک پژوهش علمی است یا خیر فقط برداش شخصی ماست. همه اینها را باید مشخص کنیم. هیچ ایرادی ندارد یک سخنرانی می‏تواند برداشت شخصی ما باشد اما باید بگوییم این یک قانون کلی نیست و برداشت شخصی من است اما متأسفانه می‏بینیم برخی از سخنرانان این بخش منطقی بودن را فراموش می‏کنند و نه فقط در سخنرانی بلکه در صحبتهای عادی خودشان در زندگی هم این کار را انجام می‏دهند. یک لحظه تصور کنید گفت وگوهایی که در تاکسی انجام می‏شود مثلاً در تاکسی می‏گویند که همه جوانها مشکل دارند. ببینید اینها قواعد کلی است که صحبت را از منطقی بودن جدا می‏کند. حالا فرض کنید یک نفر بگوید بله متأسفانه طبق آماری که ما داریم فلان رویداد این مقدار رخ می‏دهد و این نشان می دهد که اوضاع جوانها به طور میانگین در کشور ما خیلی مساعد نیست. ببینید این دو حرف چقدر با هم فرق می‏کنند. پس مورد نخست منطقی بودن بود. امیدوارم که همه شما عزیزان چه در این مسابقه و چه در تمام مراحل زندگیتان بالاترین امتیاز را در منطقی بودن صحبت دریافت کنید.

اما مورد بعدی کنترل سرعت است، ما به عنوان سخنرانآنآ و به عنوان کسی که صحبت می‏کند باید سرعت مناسبی داشته باشیم حتماً کسانی را دیده‏اید که خیلی آرام صحبت می‏کنند آنقد آرام و با مکث بیش از حد آرام صحبت می‏کنند که همه ما دوست داریم بگوییم خواهش می‏کنم کمی سریع‏تر حوصله ما سر رفت. وقتی ما بیش از اندازه آرام صحبت کنیم باعث می‏شود که مخاطب ما فرصتی پیدا کند که به چیزهای دیگر فکر کند و وقتی به چیزهای دیگر فکر کند آن‏وقت قضیه خیلی متفاوت می‏شود و آن‏وقت دیگر به ما گوش نخواهد داد، از آن طرف ما نباید از آنطرف بام بیفتیم و شروع کنیم به خیلی تند صحبت کردن چون خیلی تند صحبت کردن مشکلات خیلی زیادی برای ما ایجاد می‏کند و اصلی‏ترین مشکل این است که مخاطب نمی‏تواند قسمت عمده صحبتهای ما را متوجه شود و از آنجایی که نمی‏تواند صحبتهای ما را متوجه شود ترجیح می‏دهد که اصلاً به صحبتهای ما گوش نکند بنابراین خیلی مهم است که ما یک سرعت استاندارد داشته باشیم و اگر بیش از اندازه آرام یا تند صحبت کنیم باز هم مخاطب ما از ما رضایت نخواهد داشت قضاوت خوبی از ما نخواهد داشت. اگر خیلی آرام صحبت کنیم معمولاً می‏گویند که خیلی مغرور و از خود راضی است یا اینکه خسته کنند بود و اگر خیلی تند صحبت کنیم می گویند انگار عجله داشت یا ترسیده بود یا استرس داشت. بنابراین باید توجه کنیم که یک سرعت استاندارد و مناسب داشته باشیم.

ملاک سومی که می خواهم خدمتتان عرض کنم بحث اِ گفتن است. اینکه ما حین صحبتمان مدام اِ بگوییم. خوب این اِ گفتن چیزی است که ذهن ما این کار را انجام می‏دهد که ما یک فرصتی داشته باشیم در مورد واژه‏ی بعدی فکر کنیم بنابراین این نشان می‏دهد که ذهن ما هنوز خیلی قدرتمند نیست و به صحبت مسلط نیست.

اما چه کاری انجام دهیم که اِ را نگوییم؟ به خاطر اینکه من حدود پانزده دقیقه بسیار کامل در فایل هشتم رادیو سخنرانی در مورد اِ گفتن و حذف تکه کلام صحبت کردم دیگر ترجیح می‏دهم در این فایل خیلی صحبت نکنم و شما را ارجاع بدهم به سایتم و فایل هشتم رادیو سخنرانی را گوش کنید و یاد بگیرید که چطور اِ را از صحبتهای خودتان حذف کنید.

اما ملاک چهارم و آخرین ملاکی که می خواهیم در موردش صحبت کنیم شروع مناسب است. ببینید خیلی باید به این موضوع دقت کنید که زمانی که در مورد یک چیز می‏خواهید صحبت کنید زمان خیلی زیادی ندارید که به مخاطبان خودتان بفهمانید که مخاطب عزیز من این صحبت من به شما ربط دارد و اگر به این صحبت گوش کنی اتفاق خوبی برای تو رخ خواهد داد. خیلی از ما ها این زمان را به بطالت می گذارنیم و واقعاً برای مخاطب مهم نیستند ما باید به یک نوعی صحبت را متصل کنیم به مخاطب خودمان و او را متوجه کنیم که چرا این صحبت ما به شما ربط دارد و چرا باید این صحبت را گوش کنید.

فرض کنید من می‏خواهم در مورد گرم شدن زمین صحبت کنم و بگویم این موضوع گرم شدن جهان چه چیزی قرار است برای ما به وجود بیاورد و قرار است چه چیزی رخ دهد. خوب اگر من بگویم که خوب من می‏خواهم درمورد گرم شدن زمین با شما صحبت کنم خوب این موضوع خیلی مخاطب را درگیر نمی‏کند چون هر فردی می گوید که من در برابر این چند میلیارد آدم که چیزی نیستم پس ربطی به من ندارد. اما اگر بگوییم که هر نفر می تواند چقدر نقش داشته باشد و شما چه کارهایی میتوانید انجام دهید آن‏وقت صحبت می تواند خیلی جذاب‏تر و زیباتر باشد و مخاطب را مرتبط کند با صحبت که داریم. بنابراین یک هنر است که ما بتوانیم این کار را به خوبی انجام دهیم و مخاطب را به صحبت خودمان متصل کنیم. یک بار دیگر دوست دارم مرور کنم این چهار ملاک را، نخست بحث منطقی بودن بود، دوم کنترل سرعت مناسب، سوم اِ گفتن و تکیه کلام و چهارم شروع مناسب.

امیدوارم با رعایت این نکات نتیجه خیلی خوبی را بگیرید چه در مسابقهایی مانند مسابقه سخن سواران در دانشگاه شریف و در همه‏ی مسابقات مراحل زندگی خودتان از توجهتان خیلی ممنونم.

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 3 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. nooshin می گوید

  با عرض سلام و خدا قوت
  میشه لطفا لینک فایل شماره هشت رادیو موفقیت رو بفرستین
  ممنون میشم

 2. محسن می گوید

  با سلام خدمت شما آقای بهرام پور. ببخشید من می خواستم از شما چند تا سوال بپرسم. از چه طریقی می تونم اقدام کنم. ممنونم

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از همراهی شما بسیار متشکریم.
   شما می توانید سوالات خود را به آدرس ایمیل site@bahrampoor.com ارسال کنید.
   بیش تر از یک نفر باشید

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside