درون گرایی چیست؟ درون گرا کیست؟

150

خیلی از ما به دلیل ندانستن این که درون گرایی چیست و این که چطور می‌توانیم با یک فرد درون گرا (introverted) ارتباط خوبی داشته باشیم، دچار مشکلات جدی می‌شویم و از همین رو لازم است هم در رابطه با سبک شخصی سخنرانی  و موضوعات مربوط به شخصیت شناسی و هم به دلیل موضوعات مربوط به ارتباط موثر در این رابطه توضیحاتی کاربردی و جالب ارائه کنم.

درونگرایی و شناخت شخصیتپیش از آن طبق وظیفه خودم برای این که بدانید چه منابعی را می‌توانید برای یادگیری این موضوع پیگیری کنید، کتابی که محتوای آن می‌تواند برای یافتن این مفهوم به شما کمک کند را معرفی می‌کنم

این کتاب The art of speedreading people (هنر تشخيص شخصیت انسان‌ها) است. این کتاب که توسط پاول و باربارا تایگر نوشته شده است، در حقیقت کتابی است کاملاً کاربردی در مورد MBTI (که در مقاله شخصیت شناسی) در موردش صحبت کردیم . البته این کتاب MBTI را بسیار ساده و کاربردی بیان کرده است و یکی از اجزای جدی این موضوع بحث درون گرا یا برون گرا بودن افراد است که حدود یک چهارم مطالب این صفحه از این کتاب گلچین شده است.

این کتاب بدون شک توسط ناشران مختلفی به زبان فارسی ترجمه و چاپ شده است و برای یافتن آن کافیست جست و جوی کوچکی در اینترنت داشته باشید.

 

درون گرایی چیست؟

اجازه بدهید همین اول کار برویم سراغ این موضوع که درون گرایی واقعاً چیست و این تعریف عموماً بر خلاف آنچه اکثر مردم می‌پندارند است:

درون گرایی یا برون گرایی تحت تأثیر این ترجیح است که یک فرد انرژی خود را از چه مجرایی کسب می‌کند؟ از تبادل با اشخاص دگیر یا با تنهایی و با خود بودن؟

این ترجیح بسیار مهم است زیرا بسیاری از رفتارهای افراد از آن نشأت می‌گیرد و اگر می‌خواهید در یک نگاه متوجه شوید که درون گرا هستید یا برون گر خوب است که به سوال زیر پاسخ دهید که کدامیک به من انرژی بیشتری می‌دهد:

تبادل با سایر اشخاص؟

یا با خود تنها بودن؟

 

افراد برون گرا هرچقدر که با دیگران ارتباط بیشتری برقرار کنند و تبادل بیشتری داشته باشند، انرژی بیشتری می‌گیرند اما درون گرا ها برخلاف آنها، ترجیح می‌دهند که تجربیات و دانسته‌های خود استفاده کنند. (شاید این توضیح کمی به ما کمک کند که بدانیم درون گراها برای دریافت جواب به درون خود توجه می‌کنند)

افراد درون گرا بسیار علاقه مند هستند که روی یک کار به تنهایی متمرکز شوند و بر خلاف آنها افراد برون گرا ترجیح می‌دهند که چند کار را به صورت مشترک انجام دهند.

طرز و سبک کار هم موضوع بسیار جالبی است که تفاوت درون گراها و برون گراها را به خوبی نشان می‌دهد! مثلاً افراد برون گرا معمولاً در اتاقشان را باز نگه می‌دارند و بر عکس آنها افراد درون گرا ترجیح می‌دهند که درهای اتاقشان بسته باشد که حواسشان به چیز دیگری (عوامل بیرونی) پرت نشود.

باربارا تایگر در کتاب هنر تشخيص شخصیت انسان‌ها از تشبیه جالبی استفاده می‌کند و درون گرایی و برون گرایی را به یک باتری تشبیه می‌کند و می‌گوید:

برون گراها وقتی در کنار دیگران هستند و با آنها تعامل دارند باتری‌هایشان شارژ می‌شود در حالی که درون‌گراها اگر بیش از حد معینی در کنار دیگران باشند باتریشان خالی می‌شود!

به بیانی دقیق‌تر فعالیتی که برون گراها انرژی می‌دهد، باعث تخلیه انرژی درون گراها می‌شود!!

 

خب حالا فرض کنید که به یک مهمانی شام دعوت باشید و به شما خبر بدهند که برنامه لغو شده است، نتیجه کاملاً واضح است:

درون گرایی

برای افراد درون گرا ترجیح بر این است که در اکثر اوقات روی یک موضوع به صورت بسیار عمیق تخصص داشته باشند و بر خلاف آنها برون گراها دوست دارند راجع به هر چیزی اطلاعاتی داشته باشند (هرچند سطحی)

یک نکته بسیار جالب در مورد سبک و نحوه کار برون گراها و درون‌گرها این است که افراد برون گرا معمولاً سرعت عمل زیادی دارند (علی‌الخصوص در تصمیم گیری) و عملاً در نقطه مقابل آنها افراد درون گرا حضور فعالی دارند که سرعت عمل آنها در تصمیم گیری کمی پایین است و در حقیقت برون گراها اول عمل می‌کنند و بعد به آن می‌اندیشند و درون گراها قبل از این که دست به کاری بزنند در مورد ان خوب می‌اندیشند.

 

امیدوارم با این توضیحات توانسته باشید تشخیص دهید که درون گرا هستید یا برون گرا؟

یک فرد درون گرا چه ویژگی‌هایی دارد؟

حالا که شناخت قابل قبولی از افراد درون گرا پیدا کردیم، خوب است که یک نگاه کلی به ویژگی‌های عمومی آنها داشته باشیم.

نکته بسیار همه این است که هیچ فردی همه این ویژگی‌ها را با هم ندارد و این ویژگی‌ها در حقیقت، ویژگی‌های عمومی درون گراها هستند و افراد درون گرا اکثر این ویژگی‌ها را دارند.

۱٫ ترجیح به تنهایی دارند

۲٫ از جمع‌های جدید استقبال زیادی نمی‌کنند

۳٫ معمولاً تمرکز بالایی دارند

۴٫ عموماً به کتاب خوانی علاقه زیادی دارند

۵٫ به نوشتن خاطرات علاقه مند هستند

۶٫ حریم شخصی و اطلاعات شخصی برایشان اهمیت دارد.

۷٫ دوستان محدود با روابط عمیق دارند

درون گراها افسرده نیستند!

متأسفانه در کشور ما اکثر افراد شناخت صحیحی از موضوع درون گرایی ندارند و از همین جهت یا افراد درون گرا (علی‌الخصوص کودکان)‌ را افسرده می‌دانند و یا افرادی که مطالعات ناقصی دارند افراد افسرده را درون گرا فرض می‌کنند که هر دو این موضوعات خطرناک هستند!

فرد درون گرا افسرده نیست! افسردگی توضیحات خاص خود را دارد و فرد درون گرا فقط ترجیحات متفاوتی دارد و از تنهایی لذت بیشتری می برد و تمایل دارد فقط دوستان معدود اما عمیقی داشته باشد.

پس مراقب باشید که این تفکر باعث نشود که شما از این موضوع برداشت اشتباهی داشته باشید…

آیا درون گرایی بد است؟

مطمئنا! نه! درست مثل چپ دست بودن!

متأسفانه چون ارتباطات درون گراها كمتر هست، شرایط دنیا به گونه‌ای است که رفتارهای افراد درون گرا کمرنگ دیده شود و از همین جهت شاید در نگاه اول رفتارهای آنها ناپسندیده حساب شود اما مطمئن باشید که این تفکر اشتباه به زودی در همه جای دنیا از بین خواهد رفت و اهمیت وجود افراد درون گرا و توانمندهای آنها چندین برابر بیشتر بروز خواهد یافت

چه تعداد از افراد درون گرا هستند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که در اکثر جوامع حدود یک سوم جمعیت درون گرا هستند اما به دلیل این که افراد درون گرا کمتر اهل بروز خود هستند، بسیار کمتر به چشم می‌آیند! بنابراین یا شما خودتان جزو درون گراها هستید و یا با افراد بسیاری سرو کار دارید که درون گرا هستند و با دانستن برخی از ویژگی‌های آنها می‌توانید با آنها ارتباط بسیار بهتری داشته باشید و همدلی خود را با آنها تقویت نمایید.

پس به نظر می‌رسد که در کشور ما حدود ۲۵ میلیون نفر درون گرا باشند یعنی از هر ۳ نفر، یک نفر درون گرا خواهیم داشت.

مراقب درون گرایی یا برون گرایی باشید که بهانه نشوند!

موضوع بسیار مهم این است که باید مراقب باشیم که ترجیح دریافت انرژی ما باعث نشود که از یک سری وظایف و فعالیت‌های ضروری سر باز بزنیم و پیگیر آنها نباشیم. برای مثال افراد درون گرا، ممکن است که تمایلی به ارتباطات زیاد نداشته باشند،‌اما این موضوع نباید دلیلی بر این باشد که آنها از تعامل و معاشرت با دیگران خودداری کنند و بسیاری از دریچه‌های ارتباطی خود را مسدود کنند.

از آن طرف افراد برون گرا نیز نباید اینطور عمل کنند که حتی لحظه‌ای نیز با خود خلوت نداشته باشند.

افراد درون گرای مشهور

در دنیای ما افراد درون گرای بسیار مشهوری وجود دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنم:

استیو جابز (مالک سابق شرکت اپل)

آلبرت انیشتین (از بزرگترین فیزیکدان تمام تاریخ)

گاندی (رهبر هندوستان)

وارن بافت (از ثروتمندترین افراد دنیا)

آیا درون گراها سخنرانان خوبی نیستند؟

اگر فکر کردید که به دلیل درون گرا بودن نمی‌توان سخنران خوبی بود باید بگویم که به شدت در اشتباه هستید و این حرف تحت هیچ شرایطی درست نیست! در فهرست بالا، ما دو سخنران بسیار معروف داریم. کسانی که با سخنرانی‌های خود دنیا را متحول کرده‌اند! یکی استیو جابز است که حتماً توصیه می‌کنم سخنرانی‌های آنها را مشاهده کنید. دومین سخنران بسیار درون گرا نیز ماهاتما گاندی است! به زودی در مورد گاندی مطالبی را در سایت منتشر خواهم کرد…

بنابراین همین الان این تفکر اشتباه را فراموش کنید و بدانید که اینها بهانه‌هایی هستند که شما به دنبال یادگیری مهارت‌های سخنرانی نباشید! به زودی مطالبی در مورد نحوه سخنرانی افراد درون گرا منتشر خواهم کرد.

کتاب قدرت سکوت, افراد درونگراقدرت درون گراها، در دنیایی که از حرف زدن نمی‌ایستد!

خانم سوزان کین یک فرد درون گرا است که در زمینه درون گرایی تحقیقات زیادی انجام داده است و کتاب مشهوری با نام Quiet: The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking (اگر بخواهیم ترجمه کنیم: سکوت: قدرت درون گراها، در دنیایی که از حرف زدن نمی‌ایستد!) دارد که در این کتاب بسیار زیبا در مورد قدرت‌های افراد درون گرا و این که چطور می‌توانند با تغییراتی در شناخت و زندگی خود بازدهی و رضایت خود را بسیار بیشتر کنند، صحبت می‌کند.

همچنین پیشنهاد می‌کنم که یک سخنرانی بسیار بسیار زیبا و با نشاط از خانم سوزان کین مشاهده کنید.

 

 و در انتها شما را به دیدن این فیلم دعوت می‌کنم

 

برای دانلود کافیست اینجا کلیک کنید 

آزمون آنلاین درونگرایی

اگر دوست دارید ببینید که آیا واقعاً درونگرا هستید یا برونگرا، می‌توانید از آزمون آنلاین درونگرایی استفاده کنید!

پیشنهاد می‌کنم

حتماً در دوره غیر حضوری کنترل خجولی و کم حرفی و کم رویی شرکت کنید:

http://bahrampoor.com/?p=50060

خجالتی و کنترل کم حرفی

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 150 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. کارا حسینی می گوید

  آقای بهرام پور اول که عضو سایت شدم حس کردم شما آدمی هستید که می خواهید محصولاتتان را بفروشید و اصلاً به دیگران کاری ندارید
  اما با گذشت زمان متوجه شدم که مطالب بسیار بسیار ارزشمندی را به رایگان در اختیار دیگران قرار می دهد و این مقاله برای من به عنوان یک انسان درونگرا بسیار جالب است
  ممنونم و امیدوارم همیشه موفق باشید

 2. دلاوری می گوید

  درود برشما
  تشکر از مطالب فوق العادتون… و اینکه این همه اطلاعات رو به رایگان در اختیار مخاطبان قرار میدین…

 3. mashdei می گوید

  سلام.
  از مطلبتون استفاده کردم ولی به شخصه با این که کتاب اقا و خانم تایگر رو هم خوندم احساس می کنم صفاتی که دارم هم با درون گراها اشتراک داره و هم با برون گراها. آیا به نظر شما همچین حالتی هم وجود داره یا این که شخص مطلقا درون گراست و یا مطلقا برون گرا؟

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام آقای علی نژاد
   دقیقاً همینطور است!
   همانطور که در این نوشته هم با کمی دقت می‌توان مشاهده کرد، من معمولاً با عباراتی هچون، عموماً، در بیشتر اوقات، معمولاً و … این صفات را به کار بردم
   و نکته اینجاست که در هیچ حالتی یک نفر نمی‌تواند درون گرای ۱۰۰ درصد یا برون گرای ۱۰۰ درصد و یا دقیقاً در نقطه میانه باشد.
   ما ممکن است درون گرا باشیم اما برخی از ترجیحات برون گراها را داشته باشیم (مثل همسر من)
   یا این که خیلی به صفات برون گراها نزدیک باشیم و درونگرایی در ما کمتر باشد (مثل خودم)

   اما بالاخره کسی روی نقطه مرکزی نیست و به یک طرف (هرچند اندک) تمایل بیشتری دارد.

   1. احمد می گوید

    نمره درونگرایی من از بیست نمره نوزده شد!
    پس لطفا نگین درونگرای مطلق وجود نداره!
    البته این موضوع باعث افتخار من نیست که این طور گفتم!
    اونقدر به خاطر درونگرایی تحقیر شدم و مزخرف شنیدم که بهش افتخار نکنم ولی شما یک حرف بی اساس زدین و من ردش کردم!

 4. سايه می گوید

  سلام و تشكر از مطلب خوب و مفيدتان ..من هم هردو دسته صفات را به وضوح در خود حس ميكنم. بعيد است كه مرز بندي دقيقي وجود داشته باشد.

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام
   ممنونم از شما
   دقیقاً حق با شماست تحت هیچ شرایطی مرز بندی دقیقی وجود ندارد.
   و در نظر بالایی این موضوع را بسیار کامل جواب دادم.
   ممنونم.

 5. هستی عموحسینی می گوید

  من برون گرا هستم ولی بخاطر شرایط اجتماعی ای ک مجبورن درش زندگی می کنم، درون گرا شدم

  1. فائزه اصغرزاده می گوید

   سلام به شما
   به عنوان یه فردی که ویژگی های غالب شخصیتیش برمیگرده به گروه برونگراها باید بهتون بگم که سرکوب این انرژی ها به شددت به ضرر شماست چون این و به عینه دیدم!.حتی اگه بروز دادنشون و یا خود واقعی بودنتون به قیمت برچسب خوردن شربودن و پر سروصدایی و پر رویی و بی قیدی تموم بشه !!!!
   درسته که عوام همیشه به آدمای درونگرا میگن مودب و سر به زیر و به برون گراها میگن بلا و شیطون
   ولی دلیل نمیتونه باشه
   پررویی منو ببخشید نتونستم از کنار نوشته تون راحت رد شم!!!
   به امید روزهای بهتر

 6. لیلا می گوید

  سلام و خسته نباشید فراوان
  اولین باری هستش که این همه مطالب مثبت درباره افراد درونگرا خوندم و شنیدم
  من خودم خیلی آدم درون گرایی هستم و میتونم بگم بیشتر این برچسب های غلط رو هم به من چسبوندن .
  خیلی خوشحال شدم بیشتر از اینکه حرف دل من رو زدید و اینکه مطمئن شدم افسرده نیستم
  تمام صحبت هاتون در مورد این دسته از افراد درسته
  ولی درونگرایی خیلی عالم خوبیه . من که دوسش دارم و اذیت نمیشم
  موفق و پیروز باشید.

 7. سارا می گوید

  سلام.من تازگی (همین دیروز) یک فصل از کتاب درسی ام رو ارایه دادم صدام می لرزید و فعل هام رو گم میکردم هر وقت یادم میومد که اِ اِ اِم نگم چیزی که می خواستم بگم به کلی یادم میرفت…تجربه خوبی بود که ازش بد استفاده کردم نه از نگاه بچه ها می ترسیدم نه از نگاه فوق نقادانه استاد ولی باز نمی دونم چی شد که خراب شد…

  1. مهشید بهزاد دستیار مجازی می گوید

   دوست گرامي سلام
   تبريك مي‌گوييم كه براي رشد و پيشرفت خود تلاش مي‌كنيد و اميدواريم در ارائه‌هاي بعدي فوق‌العاده ظاهر شويد.
   چند پیشنهاد برای شما دارم:
   درس ششم رادیو سخنرانی با عنوان مهارت صحبت کردن در جمع را از لینک زیر گوش دهید.
   رادیو سخنرانی-مهارت صحبت کردن در جمع
   گوش دادن به صحبت های خانم داین ویندینگلند:
   diane-windingland
   و همچنين در صورت امكان در دوره غيرحضوري مدیریت ترس از سخنرانی شرکت نمایید:
   دوره غیرحضوری مدیریت ترس از سخنرانی

 8. علیرضا می گوید

  ممنون بابت این مطلب فوق العاده…
  قرار بود که یک محصول راجع به ارائه های دانشجویی تهیه کنین(امیدوارم که فراموش نکرده باشین!) بی صبرانه منتظرم که آماده بشه و بتونم ازش استفاده کنم

 9. december می گوید

  با سلام و عرض ادب
  جالبه که همه دوستانی که نظر دادن، بیشتر درون گرا بودن. یا برون گرا ها این مقاله رو نخوندن و یا اگر هم خوندن گفتن ما که این مدلی نیستیم و نظر ندادن!
  راستش همه به من می گفتن درونگرایی و من سعی می کردم خودم را شبیه(دقیقا همین کلمه) برونگراها کنم! تا دیگه به من نگن درونگرا به دلیل همین قضاوت های اشتباه جامعه در مورد درونگراها. ولی هنوزم به من میگن درونگرا شاید چون خیلی تودارم یا دلیل دیگه ای دارن، دقیقا نمی دونم…
  و راستش من همیشه میگم، اگر روزی روی زمین فقط من باشم آنقدر با کارای مختلف میتونم سر خودم رو گرم کنم که حوصله ام سر نره. یعنی آخر درونگرام…
  البته من تعدادی از ویژگی های برون گراها رو هم دارم، مشتاق کار گروهی، انرژی از جمع گرفتن، در اتاقم بازه، و از طرفی علاقه ای به نوشتن خاطرات ندارم.
  چقدر نوشتم؟ راستش حس نوشتنم اومد! با تشکر

 10. december می گوید

  با سلام و عرض ادب مجدد
  بعد از نوشتن نظرم فیلم رو دیدم و دونستم که اکثر افراد درونگرا مثل من سعی می کنن خودشون رو برونگرا نشون بدن و این برای جهان خیلی بده چون ثلث یا نیمی از انسان ها، برهه ای از زندگیشون رو از دست میدن تا هیچ به دست بیارن و همه این برهه ها جمع بشن وای چقدر زمان به هدر رفته… جای تاسف شدید برای هر دو گروه داره چون اینجوری جهان کندتر شده و این به ضرر برونگراها هم هست چون یه دونه جهان تولد تا مرگ داریم که واسه هر دو گروهه و به جای استفاده حد اکثری داریم ازش استفاده حداقلی میکنیم…
  و جالبه هنوز مدارس و اداره های ما به سبک دورنگراها اداره میشه، پر از در و دیوار در اداره و شرکت ها و مدارس هم به همان شیوه اولین مدرسه مدرن در تبریز!!!
  میشه نتیجه گرفت تو ایران به دورنگراها اهمیت بیشتری دادن؟ یه چیزایی با هم نمیخونه… با تشکر

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام دوست عزیز
   خیر در همه جای دنیا افراد برونگرا بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند و متأسفانه درونگرایان عزیز برچسب هایی ماننده افسرده و خجالتی دریافت خواهند کرد!
   لزوماً موضوع در و دیوار به این معنی نیست که از افراد درونگرا حمایت بیشتر می‌شود.
   پیروز و موفق باشید.

   1. mohadeseh می گوید

    سلام و عرض ادب.
    ممکنه یه فرده درونگرا با تمرین به یه فرد برونگرا تبدیل بشه؟ اگه امکانش هست توضیح بدین لطفا..تشکر

    1. مهشید بهزاد می گوید

     دوست گرامی سلام
     درونگرایی و برونگرایی ویژگی شخصیتی است و مانند چپ دست و راست دست بودن است که تغییر نمی‌کند… اما شما می‌توانید مهارت‌های خود را توسعه دهید و درحالی که یک درونگرا هستید مانند استیو جابز یا گاندی بهترین سخنرانی‌ها را داشته باشید و یا برونگرایی باشید که مهارت‌های درونگرایی را کسب کرده و از آنها استفاده می‌کند.
     پیروز و موفق باشید.

 11. fateme می گوید

  با سلام لذت بردم از مطالبتون
  الان که این مقاله رو خوندم فهمیدم منم درونگرا هستم ولی سعی در مخفی کردنش داشتم ولی از حالا چیز بدی نمی دونم و این ویژگیم رو می پذیرم و دوستش دارم و تلاش در قوی کردن ارتباطات اجتماعیم می کنم.
  واقعا به نوشتن علاقه دارم مخصوصا وقتی ناراحتم توی دفتر شخصیم احساساتم رو می نویسم بهتر خالی می شم تا برای یک نفر درد دل کنم.
  بازم ممنون از زحماتتون

 12. محسن سلیمانی می گوید

  با سلام خدمت آقای بهرام پور
  از جنابعالی به خاطر راه اندازی این سایت بسیار جالب و مفید تشکر می کنم.

 13. عاطفه می گوید

  motshakeram…

 14. رسول می گوید

  من یه درونگرام !!! فکر میکردم چیز بدیه که من گاهی یعنی بیشتر اوقات رو تنهام در جایی که دوس دارم باشم و دارم به کار مورد علاقه ام می پردازم و به ایده هام فکر میکنم! داشتم دنبال راهی میگشتم که کمی برخورد گروهی تر داشته باشم! متشکر از مطلب و ویدئوی واااااااقعا عالی شما

 15. vahid1990 می گوید

  سلام
  آقا واقعا ممنون استفاده کردیم

  حالا یه چیز بی ربط ولی شاید یکمی با ربط!
  یه ویدئوی سخنرانی از استیو جابز رواگه وقت کردین بذارین خیلی عالی میشه

 16. زینب می گوید

  سلام آقای بهرام پور عزیز بسیار ممنون از مطالب بسیار ارزشمندی که دراختیار ما قرار میدید اونم بصورت رایگان ، من دقیقا نمی دونم فرد درونگرا هستم یا برونگرا برا اینکه در هر شرایطی متفاوت عمل می کنم اگه ممکن هست لطف کنید بیشتر راهنماییم کنید بسیار بسیار ممنون میشم.

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   مرسی از سوال شما خوب شما. 🙂
   تا حداکثر یک روز آینده تست درونگرایی و برونگرایی را منتشر خواهیم کرد
   پیروز و موفق باشید.

 17. hamid می گوید

  فیلم عالی بود. استفاده کردم

 18. فریبا زنوزی می گوید

  با سلام خدمت آقای بهرامپور
  از اینکه این مطالب مفید را برایم ارسال نمودید سپاسگزارم. من از دوره ها و کلاسهای شما بسیار بهره برده ام و همچنان تمایل دارم ارتباطم با مجموعه ارزشمند و پر تلاش شما ادامه داشته باشد.موفق باشید

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سرکار خانم زنوزی عزیز و گرامی سلام
   وقت شما بخیر
   خیلی خوشحالم که نظر شما را دیدم و باید بگویم که از محبت و لطف شما کمال تشکر را دارم.

   به امید دیدادر شما در دوره مدرسی سخنرانی 🙂

 19. مجتبی می گوید

  سلام
  ممنون از مطالب خیلی خوب‌تون 🙂
  ترجمه فارسی این کتاب خانم کین وجود داره؟ متاسفانه من هرچی گشتم چیزی پیدا نکردم …

 20. علي می گوید

  مشکل من اینه که در جمع نمی تونم درست مقصودمو به جمع انتقال بدم
  توی دانشگاه از کنفرانس دوری می کردم روبروی جمع بودن برای من مشکله حتی اگر تک تک اونها را بشناسم
  با تک تک اونها به تنهایی مشکلی ندارم ولی وقتی مقابل جمع انها قرار می گیرم مظطربم واصلا نمی توانم صحبت کنم حتی ممکنه چهره ام تغییر کنه ونتونم الفاظ را درست بیاد بیارم اين موضوع هميشه ناراحتم مي كنه

  1. مهشید بهزاد دستیار مجازی می گوید

   دوست گرامي سلام
   پيشنهاد مي‌كنم مطالب زير را مطالعه نماييد:
   درس ششم رادیو سخنرانی با عنوان مهارت صحبت کردن در جمع را از لینک زیر گوش دهید.
   رادیو سخنرانی-مهارت صحبت کردن در جمع
   گوش دادن به صحبت های خانم داین ویندینگلند:
   diane-windingland
   در صورت امكان در دوره مدیریت ترس از سخنرانی شرکت نمایید:
   دوره غیرحضوری مدیریت ترس از سخنرانی

  2. مهشید بهزاد دستیار مجازی می گوید

   دوست گرامي سلام
   پيشنهاد مي‌كنم مطالب زير را مطالعه نماييدو تمرينات گفته شده را به دقت و كامل انجام دهيد:
   درس ششم رادیو سخنرانی با عنوان مهارت صحبت کردن در جمع را از لینک زیر گوش دهید.
   رادیو سخنرانی-مهارت صحبت کردن در جمع
   گوش دادن به صحبت های خانم داین ویندینگلند:
   diane-windingland
   در صورت امكان در دوره مدیریت ترس از سخنرانی شرکت نمایید:
   دوره غیرحضوری مدیریت ترس از سخنرانی

 21. ایمان ریاضی می گوید

  عرض سلام و احترام خدمت استاد گرامی
  پیشنهاد شما برای خرید ترجمه کتاب The art of speedreading people کدام ناشر هست راهنمایی کنید؟

  1. مهشید بهزاد دستیار مجازی می گوید

   دوست گرامي سلام
   کتاب با عنوان «هنر شناخت مردم» توسط آقای محمد گذرآبادی ترجمه شده و توسط انتشارات هرمس منتشر شده است.

 22. maede می گوید

  با سلام
  وقتتون به خیر
  از اینکه که مطالبه ارزشمندی در اختیارمون قرار میدین خیلی ممنونم
  از مطالب و دوره هاتون خیلی بهره بردم
  سپاس

 23. مهری گرمابی می گوید

  سلام اقای محمد پیام بهرام پور گرامی
  دلم میخواد بابت همه ی مقالات و فیلم هایی از سایت شما دریافت میکنم تشکر و قدر دانی کنم من حدود یکسال که با شما همراه هستمو چیزهای زیادی رو ازتون یاد گرفتم
  اما یه سوال من واقعا هم در هنگام خوندن مقاله وهم اجرای تست به حد وسط رسیدم و نمیدونم کدوم طرفی هستم یه برون گرا یا یه درون گرا که ادای آدم های برون گرا رو در میاره

  1. مهشید بهزاد دستیار مجازی می گوید

   دوست گرامي سلام
   تمامي افراد معمولاً به يكي از گروه‌ها تمايل بيشتري دارند و در آن گروه قرار مي‌گيرند ولي مي‌توانند مهارت‌هاي گروه ديگر را نيز كسب كرده و مانند آنها رفتار نمايند. لطفاً تست را مجدداً با دقت بيشتري بزنيد ولي چنانچه با اين تست نتوانستيد مشخص كنيد بايد از تست‌هاي ديگر مانند mbti و يا تحليل ديسك استفده نماييد.

  2. Kristina می گوید

   Great inshgit! That’s the answer we’ve been looking for.

 24. سید علی خباز می گوید

  با سلام
  ازتون تشکر میکنم بابت مطالب خوبتون
  میخواستم بدونم کتابی که معرفی کردید ترجمه فارسی هم شده یا نه ؟

  1. رضا می گوید

   کتاب با عنوان «هنر شناخت مردم» توسط آقای محمد گذرآبادی ترجمه شده و توسط انتشارات هرمس منتشر شده. چاپ پنجم: ۱۳۹۳

 25. احسان می گوید

  سلام. تشکر از سایت عالیتون
  امتیاز من از ۲۰ شده ۱۱
  و هر چی فکر میکنم روابط عمومی ام بالاست. تنهایی رو دوست دارم و…
  یعنی هم ویژگی های درونگرا را دارم و هم برون گرا
  این حالت خوبه یا بد؟
  باتشکر

  1. مهشید بهزاد دستیار مجازی می گوید

   دوست گرامي سلام
   با توجه به امتيازي كه گرفته‌ايد تيپ شخصيتي شما درونگراست ولي همانطور كه توضيح داده شده است مي‌توان مهارت‌هاي گروه ديگر را نيز كسب كرد و توسعه داد و اين بهترين حالت مي‌باشد كه بتوان ويژگي‌هاي مورد نيازي كه در تيپ شخصيتي ما نيست را با تمرين و آموزش كسب نماييم.

  2. Tibbie می گوید

   Walking in the prceense of giants here. Cool thinking all around!

 26. تینا می گوید

  سلام ممنونم ازتون میشه این فیلم وکه گذاشتین امکان دانلود کردنش و هم بگذارید؟
  ممنون میشم

 27. مریم می گوید

  سلام استاد بهرام پور از مطالب بسیار خوبتون ممنونم
  من تو تمام دوران تحصیل حتی از ابتدایی همیشه داوطلب بودم حتی دوران دانشجویی کسی حاضر نبود تمرینات سخت معادلات و … بره پای تخته حل کنه من می رفتم زمانی هم که رفتم سر کار جسارت خوبی در زمینه کاری از خودم نشون دادم کارم فروش برای کارخونه حتی جات و جسارت اینکه جای مدیرعامل تو بعضی جلسات با افرا مهم رو داشتم اما ذهن من الگویی درونگرایی داره من تو جمع های فامیلی دوست ندارم ارتباط زیادی داشته باشم از نوع برخوردشون رفتارشون حتی نگاه شون نوع حرف زدنشون آزارم میده پس ترجیح میدم که ارتباط زیادی باهاشون نداشته باشم خیلی درونگرایی بد نیست ی جور حفظ فاصله هم با افرادی که مجبود ارتباط داشته باشیم ولی دوست نداریم هم میشه هرچند تو این زمانه اگه فردی برونگرا نباشی تو خیلی کارها و روابط لنگ می مونی بازم ممنون استاد

 28. Abdullatif می گوید

  با سلام
  ازتون تشکر میکنم بابت مطالب خوبتون
  میخواستم بدونم چجوری میشه دانلودش کرد؟

 29. تینا می گوید

  سلام ممنونم بابت لینک دانلود
  وهمچنین مطالب مفیدتون
  موفق باشید وباخدا

 30. رضا نیک نظر مقدم می گوید

  سلام وقتی کتابی را که از پاول و باربارا تایگر در این قسمت معرفی نمودید در اینترنت جستجو می کردم با کتاب دیگری از این نویسنده برخورد کردم با عنوان شغل مناسب شما جسارتا اگر در مورد محتوی این کتاب و اینکه تا چه میزان مفید هست اطلاعاتی دارید ممنون می شوم اگر راهنمایی بفرمایید

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام و وقت شما بخیر

   این کتاب نیز بسیار عالی است و اگر هنوز در یافتن شغل مناسب خود شک دارید می‌تواند بسیار به شما کمک کند.
   در حقیقت این کتاب MBTI را به صورت کاربردی برای انتخاب شغل ارائه کرده است.
   مطمئن باشید که از خرید هیچ کتابی پشیمان نخواهید شد. 🙂

 31. eshrati می گوید

  خیلی عالی بود
  تشکر فراوان دارم از شما بخاطر ایمیل ها و مطالب واقعا ارزشمندی که به اشتراک میگذارید.

  پیروز و برقرار باشید

 32. mehdi می گوید

  منم یه درونگرام و متاسفانه در جامعه ما کسی به درونگراها اهمیت نمیده و مسیر پیشرفت برای یک برونگرا هموارتره تا یک درونگرا. البته من خودم مشکلی ندارم با درونگرا بودنم و لذت هم میبرم ولی بخاطر شغلی که دارم مجبورم خودمو یه برونگرا نشون بدم سعی کردم همیشه شاد باشم همیشه تو جمع باشم سخنرانی کنم ولی اینها باعث تخلیه شدن انرژیم میشه.
  برونگرا استعداد سخنرانی تو وجودش هس نیازی به تمرین و تلاش نداره ولی من درونگرا باید کلی تلاش و تمرین کنم تا بتونم یه سخنرانی خوب داشته باشم.
  راستی اینم بگم بزرگترین آرزویم توی زندگی اینه که یه سخنران موفق باشم.
  با احترام استاد بهرام پور

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست گرامی سلام
   درونگرایی و برونگرایی ویژگی شخصیتی می‌باشند که افراد می‌توانند با توسعه‌ی مهارت‌های خود قابلیت‌هایی که فاقد آن هستند و یا در آنها ضعف دارند را کسب نمایند و ارتقا دهند.
   امیدواریم در هر جایی که هستید این توانایی را داشته باشبد که بهترین باشید.
   موفق و پیروز باشید.

 33. توحید می گوید

  هرگز به طالع بینی و اینجور چیزا به دلایلی اعتقاد ندارم .
  اما در این مورد باید بگم که کاملا شگفت زده شدم
  به قرآن قسم این سایت جادوییه به خدا

  1. امیر می گوید

   عزیز من درون گرایی و برون گرایی بودن فرد ربطی به طالع بینی نداره این یک امر روانشناسی است نه ماروایی و طالع بینی

 34. داود می گوید

  درود جناب بهرام پور,
  من طبق مطالعاتی که داشتم رفتار های افراطی هم درون گرا ها و هم برون گرا ها را دارم در تست شما هم شرکت کردم و نمره ام ۱۲ از ۲۰ شد و یک فرد درونگرا شناخته شدم, اما خیلی مواقع نمی توانم حتی یک لحظه تنها باشم و سریعا می خواهم وارد یک جمع بشوم, همچنین همه اطرافیان من رو یک فرد خوش خنده با روابط اجتماعی بالا می دانند این در صورتی است که در جمع هم خیلی مواقع ساکت می شوم و فقط بهشون گوش می کنم و وارد بحث ها نمی شوم. من درونگرا هستم یا برونگرا؟

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   افراد بسیاری از خصوصیات گروه دیگر را نیز دارا می‌باشند ولی تمایلات و ویژگی‌های اصلی آنها در یک گروه قرار می‌گیرد.
   در اکثر موارد فقط یکی از این ترجیحات بر ما غالب است و فرد درونگرا می تواند کارهای یک فرد برونگرا را انجام دهد و رفتارهای آن گروه را داشته باشد.
   همچنین محیط و شرایط در این امر خیلی تاثیرگذار است.
   برای اینکه به صورت دقیق خصوصیات خود را تست نمایید می‌توانید از آزمونهای mbti نیز استفاده کنید.
   از توجه شما متشکریم

 35. محدثه می گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای بهرام پور
  من توی تست درون گرا و برون گرا آنلاین شرکت کردم که مشخص شد من درونگرام.بعد در قسمت توضیح درمورد درون گرا ویژگی هایی نوشته که اصلا به من نمیخوره.نوشته افراد درونگرا دوست دارن تنها باشن و از جمع استقبال نمیکنند که دقیقا برعکسه.من جمع رو دوست دارم اما جمعی که یک آشنایی توی جمع داشته باشم.
  با این توضیحات تست من درسته و من درونگرام؟؟؟

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   در اکثر موارد فقط یکی از این ترجیحات بر ما غالب است و فرد درونگرا می تواند کارهای یک فرد برونگرا را انجام دهد و رفتارهای آن گروه را داشته باشد.
   و محیط و شرایط در این امر خیلی تاثیرگذار است و شاید رفتار شما در جمع های ناآشنا کاملاً متفاوت باشد.
   برای اینکه به صورت دقیق خصوصیات خود را تست نمایید می‌توانید از آزمونهای mbti نیز استفاده کنید.

 36. وحید می گوید

  سلام جناب بهرام پور
  واقعا ممنونم از شما به خاطر این مطلب بسیار مفید و کاربردی
  قبلا توی دوره ها و مطالب مختلف در این مورد توضیح داده بودین ولی این مطلب هم خیلی به من کمک کرد و حتی این ویدئوی ted هم که تا حالا ندیده بودم رو حتما دانلود می کنم
  یه سوالی ذهن منو مشغول کرده. اینکه استیو جابز چه طور مشخص میشه یه درون گرا بوده؟
  آخه بیشتر به اشخاص برون گرا می خورد به خصوص با توجه به ویدئوهایی که ازش هست. یا حتی یه فیلم سینمایی در مورد شرکت اپل و مایکروسافت هست که اگه اون فیلم براساس واقعیت باشه بیشتر استیو جابز به برون گراها می خوره. البته من با توجه به شناختم اینجوری احساس می کنم و اینا ممکنه درست نباشه. ولی در هر صورت اگه درون گرا هم بوده ، به نظر می رسه یه سری مهارت های برون گراها رو در سطح خیلی بالا داشته…

  1. مهشید بهرام‌پور می گوید

   دوست گرامی سلام
   از ویژگی‌های شاخص افراد درونگرا ارتباط چشمی کمتر نسبت به برونگراها و آرام بودن و نداشتن هیجان زیاد در صحبت می‌باشد که در سخنرانی‌های آقای جابز کاملاً مشهود است (مقایسه کنید با آنتونی رابینز) و البته ایشان مطمئناً مهارت‌های خود را توسعه داده بودند و به خاطر همین توسعه مهارت به راحتی قابل تشخیص نمی‌باشد.
   شاد و پیروز باشید.

 37. رضازاده می گوید

  از جهت اینکه اطلاعات دقیق و صحیح را توانستید به صورت عمومی عرضه کنید و دانسته های وارونه ما را تغییر دهید کارتان بینظیر است. پاینده باشید. من در تست شرکت کردم و برونگرا هستم برخلاف تصورم.

 38. DC می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت آقای بهرام پور و دست اندرکارن این سایت.بنده تو تست درونگرایی و خجولی شرکت کردم و نتیجش این بود که ۷۵ درصد درونگرا و ۴۴ درصد خجولی بود که نوشت کاملا خجول هستم.به نظرتون وضعم خیلی خرابه و باید با مشاور و افراد متخصص در میان بذارمش یا میشه همینطوری یه کاریش کرد؟لطفا اگه میشه کمکم کنین.

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   شما می توانید با کسب مهارت های لازم و انجام تمارین رفع خجولی این مورد را برطرف نمایید.
   در ابتدا پیشنهاد می کنیم فیلم زیر را مشاهده نمایید:
   رفع خجولی و مشکلات خجالت کشیدن
   پیشنهاد می کنیم از طریق لینک مطالب مربوط به دوره کنترل خجولی و کم رویی را مطالعه و بررسی کنید:
   کنترل خجولی و کم رویی کم حرفی
   پیروز باشید.

 39. مهیار مسعودی می گوید

  ۱۵ از ۲۰،با سلام خدمت همه خوانندگان این نظر و شما دوست عزیز با این سایت کم نظیر ،مطمئن بودم و مطمئن تر شدم که درون گرایی ترجیح منه،قبل از خوندن مثال چپ دست تو ذهنم همین چپ دست بودن رو مثال زده بودم برا خودم.
  جالب و قشنگ بود.موفق تر باشید

 40. امیرحسین می گوید

  سلام خدمت شما استاد گرانقدر.بنده هیچ حرفی در این لحظه نمیتوانم بگویم جز یک کلمه:متشکرم

 41. فاطمه حسینی می گوید

  سلام استاد! ممنونم از مطالب خوبتون واقعا دارم لذت میبرم،خدا خیرتون بده…خیلی ممنون از اینکه تجربیاتتون رو رایگان دراختیار همه میزارید،من دوره های غیر حضوریش رو تا حدودی پیش رفتم،خیلی خوب بود از اونجایی که من یه دانش آموزم و باید کنفرانس بدم و ارتباط برقرار کنم،دارم به خودم امیدوار میشم که منم میتونم.

 42. حسن می گوید

  ممنون از مطالب مفیدتون.

  یک سوال:
  پس از شناخت ویژگی‌ها و تمایلات خاص دو گروه درونگراها و برونکراها، در یک تعامل خاص بین یک درونکرا و برونکرا که طرفین نسبت به هم شناخت کافی دارند، برای سازگاری بیشتر و استفاده‌ بردن هر دو طرف چه باید کرد؟
  با توجه به نقل قولی که از باربارا تایگر فرمودید قاعدتا در تعامل مذکور، یک نفر باتری‌اش در حال شارژ شدن و دیکری در حال خالی شدن است، سوالم این است که آیا راهی برای جلوکیری از این وضعیت وجود دارد یا همیشه یک طرف محکوم به اذیت شدن و مجبور به تحمل کردن است ؟

  باتشکر

  1. محمد پیام بهرام‌پور می گوید

   دوست عزیز برای مثال من و همسرم در این شرایط هستیم و او درونگراست و من برونگرا

   اولین نکته داشتن آگاهی است
   همین که طرفین بدانند که مدل کسب انرژی هر دو نفر فرق می کند خودش تا حد خیلی زیادی می تواند کمک کننده باشد

   دومین گام این است که فضاهایی برای شارژ شدن هر طرف باید در نظر گرفته شود

   و نکته دیگر این که کتاب همسر مناسب شما نوشته باربارا تایگر را نگاهی بیاندازید.

 43. مرجیله رحمتی می گوید

  تشکر از موضوعات مفید تان
  من با انجام آزمون آدم درونگرا بودم واقعا این خصوصیات دروجود من است من بخاطر خجولی و کم حرفی در صنف دانشگاه فرصت های زیادی را از دست دادم و بسیار زیاد از این حالت خود رنج میبرم خیلی راه ها را امتحان کردم اما مفید نبود آرزو دارم که سایت شما برای من کمک کند تا این مشکل خود را حل کنم ممنون از سایت مفید تان آقای بهرام پور.

 44. مژده می گوید

  با تشکر از اینکه کمکی می کنید برای بهتر زنذگی کردن
  من نمره ام ۱۵ از ۲۰ شد.درونگرا هستم و تاسفی نمیخورم. خودم رو همین طور که هستم دوست دارم و به ضعف هام آگاهم.اگر مشکلی در ارتباط برقرار کردنم وجود داشته باشه می دونم که صرفا به خاطر درونگرا بودنم نیست و چیزی هم نیست که حل نشه.به نظرم همه چیز از ترس شروع میشه همه ی ناکامی ها.پس بهتره به جای تاسف خوردن با ترسمون رو برو شیم هر چند که خیلی سخت باشه

 45. عطیه میرحسینی می گوید

  با سلام و احترام
  ممنون از زحمات شما

 46. شبنم. می گوید

  ممنونم از بابت مطالب خوب و مفیدتون

 47. فاطمه می گوید

  باسلام و تشکر ویژه
  من با اینکه در زندگی به خاطر درون نگری خیلی اذیت شدم و برچسب خوردم ولی در حال حاضر از احترام در جامعه بر خوردارم که به علت آرامش و ادب و سایر فضایل اخلاقی من هستش

  1. امین می گوید

   سلام برونگرایی با ادب وآرامش در تناقض نیست و برونگرایی به نبود این فضایل و… ختم نمیشود.(آدم برونگرای عاقل و با تربیت مناسب ، کنترل کلام و رفتار را در اختیار دارد ومیداند چه زمانی و چگونه باید انرژی را بدون ناراحت کردن بقیه منتقل یا آزاد کند)
   ادب و مسائل اینچنینی به مسائل تربیتی و خانواده برمی گردد .
   امیدوارم صفات خوب رو همیشه داشته باشید

 48. میلاد می گوید

  وای جناب بهرام پور من چقد خوشحالم که با سایتتون آشنا شدم .از این به بعد هر دفه مرورگرمو باز میکنم میام سایت شما مطالبتونو میخونم . واقعا ازتون ممنونم و از خدا بهترین هارو واستون آرزو میکنم.

 49. امین می گوید

  جالبه در تست برونگرا شدم و میدونم ویژگی هاش رو دارم اینجا که مطالب رو خوندم میبینم بیش از نصف این ویژگی ها رو هم دارم!
  البته فکر کنم نسبت به بعضی مسائل در هر دو گروه بی تفاوت باشم و برام فرقی نکنه چه اتفاقی بیافتد. مثلا در بحث تنهایی وقتی قرار است کاری رو انجام بدهم تنهایی به سرعت و تمرکز می افزاید و از اون استقبال میکنم اما همیشه در جمع خانواده بودن و یا با دوستان بودن رو دوست دارم و ازش لذت میبرم.
  یا در مسائل مختلف دیگر باز چنین حالتی هست که درونگرایی یا برونگرایی برای من فرقی ندارد. دسته میانی این جمع را چیز خاصی نمیگویند؟
  شاید بشه گفت زمان و اوضاع آدم میتونه میل به درونگرایی یا برونگرایی را تقویت کنه .

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   افراد بسیاری از خصوصیات گروه دیگر را نیز دارا می‌باشند ولی تمایلات و ویژگی‌های اصلی آنها در یک گروه قرار می‌گیرد و محیط و شرایط در این امر خیلی تاثیرگذار است.
   موفق و پیروز باشید.

 50. حسام می گوید

  ممنون ، مطالب جالبی بود ،چون فکر میکردم درونگرا هستم اصلا نمی تونم سحنران خوبی تو جمع باشم ، کاملا فکر من رو با این متن تعییر دادین.

 51. محمد می گوید

  من هميشه فکر میکردم که درون گرایی همون افسردگیست.اما امروز که این مطلب رو مطالعه کردم دیدم واقعا عوض شد و بیشتر خودم رو شناختم.اقای بهرامپور متشکرم ..

 52. غزال می گوید

  سلام
  من تازه به جمع دوستان در این سایت پیوستم، این سایت رو خواهرم معرفی کرده، ممنون از زحماتی که میکشید.
  من آدم درون گرایی هستم البته نه مطلق، چون ۱۰۰% مطلق وجود نداره نمره من ۱۲ شد، یه سری جاها حس می کنم برون گرا میشم!
  از فیلم لذت بردم عالی بود.

 53. نغمه بیدار می گوید

  سلام وقت بخیر
  بسیار خوشحالم هستم که یکی از اعضای گروه شما هستم
  آقای بهرام پور آرزومندم همیشه پاینده باشید و شاهد نتایج خوب خودتون در سطح کشور باشید
  من سوالی داشتم در مورد تهیه کتاب درونگرایی خانم سوزان کین مایل هستم کتاب رو هم داشته باشم و هم بخونم ممنون میشم راهنمایی بفرماید . باتشکر بیدار

 54. مریم می گوید

  عالی عالی عالی

 55. اترين نيك می گوید

  سلام من يك انسانى هستم كه هم از تنهايى لذت ميبره هم از شلوغي. دوست ندارم مسائل شخصى خودم را براى باقى افراد حتى اعضاي خانوادم بازكو كنم و از كسى هم در اين مورد سؤال نمى كنم به نظر شما من برونكرا ىا درونكرا هستم؟

 56. سپیده می گوید

  با سلام و احترام خدمت آقای بهرامپور و همکاران محترم
  فیلم سخنرانی خانم سوزان کین و مطالب درون گرایی بسیار عالی بود
  ممنونم

 57. سحر اصغری می گوید

  تاحالا نمیدونستم چه شخصیتی دارم. حالا با خوندن این مطالب فهمیدم بیشتر گرایش به درونگرایی دارم ولی در کلاس و دانشگاه ادم پر سروصدا و خنده رویی ام البته در جمع هایه دخترانه اما در خونه بیشتر در اتاق هستم یا به تنهایی پیاده روی رفتن خیلی علاقه دارم .مهمونی رفتن رو دوست ندارم و اگر هم برم باید زود برگردم خونه. انگار هم برونگرا هستم و هم درونگرا. خیلی از حرفام رو تو ذهنم تکرار میکنم خودم به سوالاتم پاسخ میدم و سعی نمیکنم از استاد بپرسم. وقتی متوجه میشم جمع زیادی دارن به حرفام گوش میدن استرس میگیرم بخاطر همین ترجیح میدم از استاد سوال نپرسم. این خصوصیاتم رو دوست ندارم.

 58. faezeh می گوید

  من هم ویژگی افراد درون گرا دارم هم برون گرا…..یعنی همیشه یه جور نیستم ……تست مخصوص به این قسمت رو انجام دادم به بیشتر سوالات نمیتونستم جواب صد درصد بدم
  من الان درون گرام یا بیرون گرا!!!!!

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   همه ترجیحات را می توان توسعه داد اما قابل تبدیل نیست و فقط یکی از این ترجیحات در اکثر موارد بر ما غالب است و فرد درونگرا می تواند کارهای یک فرد برونگرا را انجام دهد و رفتارهای آن گروه را داشته باشد.
   همچنین محیط و شرایط در این امر خیلی تاثیرگذار است.
   کافیست که فقط به یک گزینه ترجیح بیشتری داشته باشید و در انتها باید آن را انتخاب کنید.
   از توجه شما متشکریم

  2. Hasib می گوید

   میتوان بطور کلی صفات شخصیتی افراد رو به چهار گروه تقسیم کنیم
   شما احتمالا نیمه درونگرا هستین

 59. محمدامین می گوید

  خیلی ازتون سپاسگزارم و امیدوارم لحظه به لحظه در کارشرافتمندانتون یعنی انتقال مهارتهای زندگی پیشرفت کنین.خودشناسی و خودسازی چیزیه که این روزا خیلی بهش احتیاج داریم. صمیمانه ممنونم

 60. سعید می گوید

  با درود بسیار به شما دوست خوب جناب بهرام پور
  از اینکه در جستجوی خوشبختی در دنیای مجازی ( دنیای قالب ) گاهی به مخازن طلا بر می خورم خوشحالم و با استفاده از آگاهی های ارزشمند دوستان خوبی چون شما پیشرفت های بسیاری داشتم که برای من یعنی کمرنگ شدن بدیها و پررنگ شدن خوبیها و در نهایت یک انسان شایسته شدن
  امیدوارم هر آن زندگی برای شما و خانواده محترم شما سرشار از تندرستی و شادکامی باشه
  ( بنده در تست نمره ۵۰ رو گرفتم )
  امیدوارم بتونم شما رو از نزدیک ببینم و صداتون رو بشنوم تا بتونم انرژی مثبت بیشتری دریافت کنم
  با سپاس

 61. احسان می گوید

  لطفا نحوه سخنرانی افراد درونگرا رو هم تو آموزش ها اضافه کنین ممنون

 62. حسین تنها می گوید

  با سلام و عرض ادب فراوان خدمت استاد بهرامپور

  بنده یک درونگرا هستم و خیلی هم راضی هستم از این شرایط و آرامشی که دارم و لذتی که از زندگی می برم خیلی خوشحال کننده است برای بنده . یک سوالی از جنابعالی داشتم و اینکه بنده دانشجوی ترم ۷ رشته حقوق هستم و در اینده می خواهم وکیل شوم به نظر شما با توجه به اینکه یک فرد درونگرا هستم آیا می توانم در شغل وکالت موفق شوم یا خیر خواهشا بنده رو راهنمایی فرمایید با تشکر از شما

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که درصدد ارتقای مهارت هایتان هستید.
   افراد درون گرای موفقی در دنیا وجود دارد،هر شخص درون گرایی می تواند بسته به نوع تخصص خود مهارت های خود را ارتقا دهد که در شغل خوب موفق باشد.
   دوست عزیز می‌توانید با توسعه‌ مهارت‌های خود قابلیت‌هایی از افراد برونگرا و ویژگی هایی که فاقد آن هستید و یا در آنها ضعف دارید را کسب نمایید و ارتقا دهید.
   موفق و پیروز باشید.

 63. نبی می گوید

  سلام،خدایا ازت ممنونم که این موقعیت و ایجاد کردی که مطالب این سایت وبخونم،واقعا مطالب عالی ای گذاشتین نمیدونم چجوری ازتون تشکر کنم،من آدم درونگرایی هستم ولی همیشه سعی میکردم اون وانکار کنم چون فکر میکردم یه عیبه،من بیست و سه سالمه و بیشتر از ده ساله به خاطر این مسئله داشتم با خودم می جنگیدم.ویدیویی هم که گذاشتین یکی از بهترین سخنرانی هایی بود که تا حالا شنیدم ،واقعا وسطش گریه کردم.واقعا یک دنیا ازتون ممنونم الان حس میکنم یه بار سنگینی از رو دوشم برداشته شد.خدایا شکر

 64. هومن می گوید

  سلام نمره من ۱۱ شذ من دقیقا متوجه نشدم درون گرا هستم یا برونگرا ممنون میشم جواب بدید

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   هیچ انسانی درون گرا یا برونگرای مطلق نمی باشد و در موقعیت های مختلف ممکن است شخصیتی متفاوت داشته باشند.
   نمره آزمون شما نشان دهنده این است که شما حد وسط در درون گرایی و برون گرایی هستید.
   موفق باشید

 65. سارا می گوید

  سلام نمیدونم با چه زبونی باید ازتون تشکر کرد فقط میدونم که به خاطر نیت پاک و بدون ریا تو قلب تک تک ما قرار گرفتین و خیلی خوشحالم که هموطنایی عزیز مثل شماها در نزدیکی خودم دارم

 66. امیدوار می گوید

  سلام از اینکه پس از مدتها می بینم که جوانی اینچنین با خلوص نیت عمل میکند و تمام داشته های علمی و تجربی خود را در راه استفاده دیگران در طبق اخلاص گذاشته است وااااقعا خوشحالم و برای شما آقای بهرام پور دعای خیر عاقبیت به خیری دارم .انشالله که روز به روز زندگیتان نورانی تر به نور حق گردد.

 67. F می گوید

  سلام . ازتون خیلی ممنونم . چون کمی احساس بهتری نسبت به خودم پیدا کردم .

 68. حسینی می گوید

  سلام. در آزمون شرکت کردم نمره ۱۷ بود.
  کتاب آقا و خانم تایگر که در نظرات بالاتر اشاره شده به فارسی هم ترجمه شده؟ در سایت دکتر شیری هم اسمش بود ولی کتاب رو به هرچی سرچ کردم پیدا نکردم. در مورد کتاب سکوت قدرت درونگراها کدوم ترجمه رو پیشنهاد می کنید؟؟
  تا جایی که تحقیق کردم دو ترجمه وجود داره یکی ترجمه ی نرگس جوادیان قمی و دیگری ترجمه ی درسا عظیمی
  بسیار سرچ کردم که کتاب را به صورت اینترنتی بخرم ولی ترجمه ی خانم جوادیان در انبار کتابفروشی ها موجود نبود و به پایان رسیده بود.

  خیلی به خواندن کتاب ها و مطالبی در رابطه با درونگراها احتیاج دارم.

  با تشکر

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   کافیست نام کتاب را در سایت کتابخانه ملی nlai.ir جستجو نمایید.
   می توانید کتاب سکوت به ترجمه فارسی توسط خانم‌ها نرگس جوادیان و نعیمه اعتدال مهر را مطالعه نمایید.
   موفق باشید.

 69. elena می گوید

  سلام….من یه مشکلی دارم…اینکه واقعا فرد درون گرایی هستم…و همیشه با این حرف مواجه میشم : تو خودت رو برتر از دیگران میدونی…در صورتی که اصلا اینطور نیست…من ریشه این حرف رو توی درون گرایی میدونم…میشه کمکم کنید اقای بهرام پور؟؟

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که پرسش خود را با ما مطرح کردید بسیار سپاسگزاریم.
   این موضوع خیلی با درون گرایی مرتبط نمی باشد.
   ممنون می شویم سوال خود را دقیق تر مطرح کنید تا راهنمایی کامل تری داشته باشیم.
   بیش تر از یک نفر باشید

 70. ice girl می گوید

  واقعا از شما بابت این متن مفید و آموزنده متشکرم

 71. م می گوید

  سلام…ببخشید من الان نفهمیدم درون گرام یا برون گرا…به هیچ وجه من الوجوه دوست ندارم درون گرا باشم..اما یه سری از ویژگی های درون گرا ها رو دارم نمیدونم اون برای خجالتی بودنمه یا نه…چند نفر بهم گفتن که درون گرام اما من از درون گرایی متنفرم…

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که علاقه مند هستید که شناخت کافی از شخصیت خود داشته باشید.
   برون گرا یا درون گرا بودن هیچ کدام خصوصیت بدی نمی باشد و بر دیگری برتری ندارد، تنها باید شناخت خوبی از خصوصیات خود داشته باشند تا بتوانند موفقیت های خوبی کسب کنید.
   برای تشخیص درون گرا یا برون گرا بودن خود می توانید در تست زیر شرکت کنید:
   تست درون گرایی و برون گرایی
   امیدواریم به زودی ما را در جریان موفقیت های خود قرار دهید.
   بیش تر از یک نفر باشید

 72. فاطمه می گوید

  سلام
  من هم الان آزمون دادم، با توجه به ویژگی هام خودم میدونستم درونگرا هستم و نمره ام تو آزمون شد ۱۳، اما زیاد خجالتی و کم رو نیستم، با توجه به سمینارهایی که تو دانشگاه داشتم به خوبی میتونم از پس سخنرانی بربیام، اما باز استرس زیادی میگیرم که البته کسی متوجه نمیشه درونیه اما نمیتونم اونو رفع کنم.

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که اهل یادگیری هستید و برای آموزش خود وقت می گذارید.
   پیشنهاد می کنیم برای شروع مطالب زیر را مطالعه نمایید و حتما تمرینات آن را انجام دهید:
   رادیو سخنرانی-مهارت صحبت کردن در جمع
   جالب است بدانید که تمامی افراد و حتی سخنرانان حرفه ای در ابتدا صحبت ترس دارند اما قادرند که ترس خود را مدیریت کنند و هیچ کس متوجه نخواهد شد.
   و به عنوان پیشنهاد ویژه شما نیز می توانید با کسب مهارت های لازم ترس خود را مدیریت کنید و برای شروع در دوره مدیریت ترس از سخنرانی شرکت کنید.
   امیدواریم در هر جا که هستید بتوانید بهترین باشید و صحبت های فوق العاده ای داشته باشید.
   بیش تر از یک نفر باشید

 73. حسین می گوید

  با سلام و خسته نباشی خدمت شما استاد کرامی و ارجمند
  از مقاله بسیار خوبتان بی نهایت سپاسگزار و ممنونم

 74. امیر می گوید

  با سلام
  آیا ترس از نوشتن دیدگاه نیز ربطی به این موضوع دارد؟

  با تشکر

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   د​وست عزیز شما فرد کم رویی هستید یا نظر خود را هر جایی نمی توانید بیان کنید؟
   بیش تر از یک نفر باشید.

   1. امیر می گوید

    شاید تا حدودی کم رو باشم ولی معمولا چه در سایتها ویا هر جایی که افراد صمیمی نباشند نمی تونم بیان کنم و یا اگر بیان کنم معمولا افراد نمی شنوند

    1. حدیث رحمانی می گوید

     دوست عزیز سلام
     این می توانید مربوط به خجولی و کم رویی شما باشد که پیشنهاد می کنیم در آزمون زیر شرکت داشته باشید:
     آزمون خجولی
     با تشکر از توجه شما

 75. اشکان می گوید

  سلام آقای بهرام پور من فردی درونگرا هستم و به درونگرایی خودم افتخار میکنم راستش من وقتی میخوام مطلبی را برای یکی یا دو تا از دوستانم کنفرانس دهم مشکلی در سخنرانی ندارم ولی وقتی میرم توی یه جمع زیاد (چه آشنا چه غیر آشنا) نمیتونم درست کنفرانس بدم مشکل چی میتونه باشه؟ چطوری میتونم خودم رو با همچین شرایطی وفق بدم؟

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   آیا ممکن هست توضیحات بیشتری بفرمایید که منظور از اینکه نمی توانید به درستی کنفرانس بدهید چیست؟
   آیا ترس از صحبت دارید؟
   مطالب را فراموش می کنید؟
   یا…
   با تشکر از توجه شما

 76. امیر می گوید

  واقعا عالی بود استاد
  فیلم درس اول که بی نظیر بود

 77. فرشته می گوید

  سلام آقای بهرام پور. مقاله ی خیلی خوب و جالبی بود. یه چیز راجع به خودم میخواستم بگم و اینکه من قبلا فرد درون گرایی بودم که همه آرزو داشتند مثل من باشند بعد از دوستی با عده ای و در کنار اونها بودن نا خود /اگاه متاثر شدم و من هم مثل اونها برون گرا شدم البته اون موقع چون سنم پایینتر بود واقعا متوجه این مسئله ی تاثیر پذیری نبودم. واقعا ازون موقع تا حالا این برونگرا بودن مشکلات بسیار بسیار زیادی تو زندگیم بوجود آورده و من واقعا هیپ کنترلی رو این قضیه ندارم یعنی دیگه نمیتونم مثل سابق درون گرا باشم بنظرتون راهی وجودداره . من که خیلی ضرر کردم ازین بابت. ممنونم

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   هیچ انسانی درون گرا یا برونگرای مطلق نمی باشد و در موقعیت های مختلف ممکن است شخصیتی متفاوت داشته باشند.
   دوست عزیز می‌توانید با توسعه‌ مهارت‌های خود قابلیت‌هایی از افراد درونگرا و ویژگی هایی که فاقد آن هستید و یا در آنها ضعف دارید را کسب نمایید و ارتقا دهید.
   موفق و پیروز باشید.

 78. سامان می گوید

  با سلام و خدا قوت
  جناب آقای بهرام پور، سپاس بسیار از مطالب آموزشی و البته کاربردی.
  بنده به شخصه با خیلی از مطالب آشنا شدم و لذت بردم.
  ممنون از زحمات شما که به صورت رایگان این مطالب و ویدئوها رو در اختیار ما قرار میدین.

 79. ميثم باقري می گوید

  سلام
  آقاي بهرامپور مرسي بابت مطالبي كه به صورت رايكان در اختيارمون گذاشتين
  اجرت با امام رضا

 80. جواد می گوید

  با سلام و تشکر مطالب جالبی رو بیان کردید که اهلش بحرحال استفاده میکنن یک ترکیب در شخصیت فرد از برونگرایی تا درون گرایی سیری نیازمند به محیط اطراف فرد و نحوه ی اجتماعی شدنش میتونه باشه و تغییرات جسمی و روحیش سرکوب ها مشوق ها اما بحرحال نمیشه بازهم به قطعیت برونگرایی یا درونگرایی رو ذاتی و یک پدیده روحی شمرد برای اثبات نوع برونگرایی یا درونگرایی نیاز هست فرد یک سال خودش رو حد اقل چک کنه تا به علت تمایلات یا عدمش برسه .

 81. Andrés آندرس می گوید

  سلام…..خيلي ممنون عالي بود مطلب…..
  فقط يك سوْال؟!
  كتاب خانوم سوزان كين آيا به فارسي ترجمه شده؟

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   ممنونیم از توجه شما
   بله به اسم: سکوت: قدرت درون گراها، در دنیایی که از حرف زدن نمی‌ایستد!
   به ترجمه نرگس جوادیان و نعیمه اعتدال مهر
   موفق باشید.

 82. النا می گوید

  فوق العاده بود…من که از خوندنشون واقعاً لذت بردم
  ممنون بابت فیلم که تکمیل کننده مطالب بود
  برقرار باشید

 83. Shima می گوید

  این ممکنه که فردی برخی ویژگی های افراد درونگرا و برخی وژگی های افراد برونگرا رو داشته باشه؟

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که پیگیر مطالب سایت هستید از شما بسیار متشکریم.
   هیچ شخصی برون گرا یا درون گرای مطلق نمی باشد و هر گروه می تواند از خصوصیات گروه مقابل برخوردار باشد ولی افراد معمولا به یک گروه تمایل بیش تری دارند.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 84. حسین پاک اندیش می گوید

  با سلام و سپاس. از مطالب بسیار کاربردی .از این که اهتمام به مهمترین مقولات ارتباطی دارید ممنونم. همیشه موفق باشید.

 85. ن . ن می گوید

  با عرض سلام خدمت شما و تشکر از سایت بسیار مفیدتون
  نمره من ۱۴ شد و من یک درونگرام اما راستش نمی دونم باید خوشحال باشم یا ناراحت ……
  مثلا برای انجام پایان نامه می بینم برخی از همکلاسی هایم در دانشگاه با هم و در کنار هم کار را می کنند و همه اساتید نسبت به آنها دید مثبتی دارند اما من با اینکه چند بار سعی کردم مانند آنها باشم اما نتوانستم چون در کنار دیگران بی تمرکزم و اصلا متوجه نمی شوم دارم چی کار میکنم و در نهایت هم برچسب منفی از سوی دیگران به من زده میشود و همه مرا به دلیل اینکه نمی توانم خودم را نشان دهم سرزنشم میکنند میشه لطفا مرا راهنمایی کنید؟؟؟

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   برون گرا یا درون گرا بودن افراد هیچ کدام خصوصیت بدی نمی باشد تنها افراد باید شناخت خوبی از خصوصیات خود داشته باشند تا بتوانند پیشرفت بیش تری کسب کنند و شما می توانید مهارت های یک شخص برون گرا را بدست بیاورید.
   پیشنهاد می کنیم در خصوص تیپ های شخصیتی مطالعه ای داشته باشید و سعی کنید قسمت هایی که ضعیف هستید را قوی تر کنید و اگر می خواهید توانمندی های خودتان را به دیگران ارائه کنید در دوره کنترل کم رویی و کم حرفی شرکت نمایید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 86. بهار می گوید

  من به شدت درونگرا هستم و از این موضوع اصلا ناراحت نیستم و خیلی هم راضی ام. تنها چیزی که آزارم میده قضاوت های دیگرانه. اونها همش میگن افسرده ای. البته من گاهی دچار افسردگی می شم اما کاملا می تونم مزر بین افسردگی و درونگرایی رو تشخیص بدم. دور و برم، بیشتر ادم ها برونگرا هستند و چون اکثریت هستند فکر می کنند یکی که باهاشون متفاوته یعنی نرمال نیست!!! به هرحال من که نمی تونم برای همه این همه توضیح بدم که بابا درونگرایی یه مشکل نیست و فقط یه تیپ شخصیتیه. وقتی هم توضیح میدی باور نیمکنن، طوری نگاه می کنن که انگار یه عیب بزرگت رو داری توجیه می کنی! متأسفانه در جامعه ما تفاوت ها اصلا پذیرفته نمیشه انگار همه باید توی یک قالب تعریف شده باشند هرکی خارج از قالب باشه پذیرفته نمیشه.
  ممنون از مطلبتون. همه شو به تجربه درک کرده بودم و از خوندنش استفاده کردم.

 87. آ.م می گوید

  باسلام من گمان می کنم انسان درونگرایی هستم .با درونگرایی تا خودم باشم مشکلی ندارم اما مادر سه فرزند هستم و بارها احساس می کنم علارقم علاقه به فرزندان از توانایی لازم برای شاد کردن انها برخوردار نیستم و این را به سبب درونگرایی خود و تنهایی که گریبانم را گرفته عرض می کنم. غالبا انرژی کمی دارم که پاسخگوی نیاز انها نیست لطفاً راهنمایی کنید.با تشکر

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که درصدد هستید که بتوانید ارتباط بهترین با فرزندانتان و دیگر افراد داشته باشید به شما تبریک می گوییم.
   این موضوع به مهارت های ارتباطی شما مرتبط است،افراد درونگرا با نزدیکانشان حالت برونگرایی دارند و توی جمع های ناآشنا نمی توانند به خوبی ارتباط بگیرند که شما باید مهارت های ارتباطیتان را ارتقا دهید.پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را حتما مطالعه کنید:
   تکنیک ارتباط موثر
   موفق و پیروز باشید.

 88. سپیده می گوید

  خیلی عالی بود☺من درون گرام و از این بابت خوشحالم ولی از برچسب افسرده بودن بیزارم ?اتفاقا آدمیم که به راحتی خودمو سرگرم میکنم و با کوچیکترین چیزا شادم شکر خدا…

 89. سید محمد باقرپور می گوید

  خیلی متشکرم، خیلی استفاده کردم، چون خودم شخصا یه آدم درونگرائم، همونی که میگه آخجون امشب باید بمونم خونه:-)
  سپاس

 90. آرمان شجاع می گوید

  با سلام و عرض تبريك به خاطر وبسايت بي نظيرتون!

  من تو يه سري مقالات خارجي در رابطه با درون گرايي و برون گرايي ديدم كه يه واژه اي به كار برده ميشه
  “Extroverted Introvert”
  حالا برداشتي كه من داشتم اين بود كه انساني كه هر دو ويژگي درون گرايي و برون گرايي و همزمان داشته باشه يا به دست آورده باشه يني هم در جمع لذت ميبره هم در تنهايي
  ميخواستم ببينم به همچين چيزي تا حالا برخورديد؟ اطلاعاتي داريد در اختيار ما قرار بدين :))

 91. نادیا می گوید

  سلام سایتتون واقعا پر بار و مفید بهتون تبریک میگم و ازتون تشکر می کنم تنها چیزی که هست خیلی مقاله ها رو تو هم تو هم گذاشتین آدم نمی دونه چی رو باید دانلود کنه و اینکه چی رو دانلود کرده اگه هر فایلی رو جدا می ذاشتین برای دانلود خیلی بهتر بود ببخشید که با همه زحمتهایی که کشیدین من انتقاد کردم بازم از شما تشکر می کنم

 92. مهدیه می گوید

  فیلم عالی بود.

 93. محمدرضا می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  ممنون از مطلب خوبتون، خیلی عالی و جامع بود اما در مطلبتون اشاره کردید که استیو جابز درون گرا بوده. این مطلب فکر میکنم باید تصحیح شه چون که استیو وازنیاک (شریک اولیه ایشون در خلق اپل) درون گرا بودن نه آقای جابز.
  حتی در ویدیویی هم که گذاشتید به این موضوع اشاره میکنه

  موفق باشید

 94. لیلا عسکری می گوید

  سلام
  من مدت زیادیه مطالب شما رو دنبال میکنم، بسیارکامل و مفید هستند
  سوالی برای من پیش اومده، این که ارتباطات و صحبت با افراد مختلف انرژی یک فرد را بگیرد و موجب بی حوصلگی او و دوری اختیاری او از زیاد در معرض ارتباطات بودن شود، نشانه ای از درونگرایی فرد میتواند باشد؟
  ایا در صورت لزوم میتوان این ویژگی را به طور مجزا تغییر داد؟

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   این که شخص از ارتباط با افراد دیگر دوری کند می تواند به درون گرایی او ربط داشته باشد البته این شخصیت قابل توسعه است،برای اطمینان شما پیشنهاد می کنیم که تست زیر را حتما انجام دهید:
   تست درونگرایی و برونگرایی
   موفق و پیروز باشید.

 95. صدای سکوت می گوید

  ممنون از مطالبتون
  مشخصات درون گرایی رو دارم نمره ی آزمونم شد ۱۵ از ۲۰٫ نمیدونم خوشحال باشم یا نه
  همیشه برام سوال بود که چرا برقراری ارتباط با دیگران ازم انرژی می گیره و چرا نمیخوام یه آدم خاص رو بیشتر از یه روز در هفته ملاقات کنم. نمیدونم انگار احساس آزادیم ازم گرفته میشه
  از یه طرف تنهاییمو خیلی دوست دارم. آرامشم از تنهاییمه. احساس می کنم مفیدتر از برقراری ارتباط با هر کسیه. از بین آدما دلم میخواد فقط با همفکرام در ارتباط باشم و با هم بحثای عمیق داشته باشیم.
  به نظر من ارتباطات و اخلاق ضعیف ما ایرانیا با هم باعث میشه همه تنهاییشونو ترجیح بدن

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside