با سخنوران ۲ – دکتر میشل میزر

9

درباره پروژه با سخنوران

من محمد پیام‌ بهرام‌پور هستم، مدیر باشگاه سخنرانی و فن بیان برج میلاد تهران و در پروژه «با سخنوران» از بهترین و مطرح‌ترین مربیان سخنرانی و فن بیان و همچنین مشهور‌ترین سخنرانان حال حاضر دنیا این سوال را پرسیدم که:

اگر فقط به اندازه یک ۱۴۰ کاراکتر فرصت داشتید تا مهم‌ترین اصل در سخنرانی را که به تجربه به دست آورده‌اید را بگویید، چه چیزی را با مردم ایران به اشتراک می‌گذاشتید؟

در این پروژه با سخنوران قصد دارم با دریافت پیام‌هایی اختصاصی از بهترین‌های حیطه سخنرانی و فن بیان، مردم کشور عزیزم ایران را با مهم‌ترین ایده‌های سخنرانی و فن بیان از نظر بهترین‌های سخنوری آشنا نمایم و تحلیل کاملی بر جملات این افراد بنویسم و هدف از پروژه با سخنوران این است که دایره‌المعارف کاملی از مهم‌ترین ایده‌های سخنرانی و فن بیان از بهترین سخنوران دنیا به صورت متحد و منسجم جمع آوری کنیم.
در دومین شماره قصد داریم به پاسخ خانم دکتر میشل میزر در مورد این سوال بپردازیم.

همچنین شماره می‌توانید این مقاله را که در شماره ۶۵ مجله خلاقیت به چاپ رسیده به صورت PDF دانلود کنید

مجله خلاقیت شماره 65

برای دانلود کافیست اینجا کلیک کنید 

درباره دکتر میشل میزر (Michelle Mazur)

دکتر میشل میزردکتر میشل میزر یکی از مربیان قدرتمند سخنرانی است که مهارت‌های سخنرانی را با دیدگاه‌های بیزینسی و ارائه مطالب در زمینه کسب و کار تلفیق کرده است و بسیاری از کسب و کارهای بزرگ از مشاوره‌های او استفاده می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های جالب خانم میزر این است که بر خلاف بسیاری از مدرسان سخنرانی، فقط به تکنیک‌های سخنرانی بسنده نمی‌کند و با توجه به تحصیلات خود و تخصص آکادمیک خود مباحث روانشناسی را نیز به صورت بسیار ملموسی در اختیار دیگران قرار می‌دهد و با نگاهی به وبسایت او (www.drmichellemazur.com) این موضوع را به صورت کاملاً واضح مشاهده می‌کنیم.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید رشته تحصیلی دکتر میزر در زمینه «روانشناسی متقاعد سازی در سخنرانی» است و از همین رو صحبت‌های او ایده‌آل خواهد بود برای کسانی که تمایل دارند در فضای کسب و کار صحبت کنند، افرادی مانند کارآفرینان، مسئولین فروش و مدیران ارشد در جلسات رونمایی.

کتاب معروف دکتر میزر، Speak Up For Your Business است. اگر بخواهم راستش را بگویم، تا به حال این کتاب را نخوانده بودم اما از آنجایی که دوست ندارم از چیزی بنویسم که در موردش نمی‌دانم، فوراً نسخه الکترونیکی این کتاب را (که فقط ۵ دلار بود) از سایت آمازون خریدم تا اطلاعات خوبی در مورد آن داشته باشم و وقتی فصل اول آن را خواندم متوجه شدم که گنجینه‌ای را از دست داده بودم و این کتاب در صدر لیست مطالعاتی این هفته من قرار گرفت.

با سخنوران

اولین جمله این کتاب، این است:

سخنرانی که باعث ایجاد تغییر نشود، عملاً اتلاف وقت و انرژی است…

شما می‌توانید برای مشاهده آرشیو تمام نوشته‌های پروژه با سخنوران و همچنین پیشنهاد سخنرانانی که این سوال از آنها پرسیده شود به آدرس زیر مراجعه کنید

دکتر میشل میزر همیشه به من لطف زیادی داشته و سال گذشته در یکی از برنامه‌های او شرکت کرده بودم و متوجه شدم که برخلاف برخی از اساتید دیگر نه تنها هیچ دید بدی نسبت به ما ایرانیان نداشت، بلکه چند مرتبه نیز در کلاس از این بابت خوشحال بود که از ایران نیز مخاطبانی دارد.

وقتی از دکتر میزر خواستم که در پروژه «با سخنوران» در کمتر از ۱۴۰ کاراکتر نظر خود را بگوید، جمله‌ای فوق‌العاده کاربردی مطرح کرد:

هر نتیجه‌ای که می‌خواهید در مخاطب ببینید به صورت بسیار واضح به آنها بگوید، بسیار واضح!

Dr-Michelle-Mazur-BB

توضیحات تکمیلی

همه ما در کلاس‌ها، سمینارها و سخنرانی‌هایی شرکت کرده‌ایم که مطالب جالبی شنیده‌ایم اما وقتی برنامه به پایان رسید و در راه برگشت به خانه بودیم احساس کردیم که:

خب این همه مطالب را یاد گرفتم، اما الان «دقیقاً» باید چه کار کنم؟

دکتر میزر دقیقاً به همین موضوع اشاره می‌کند و اعتقاد دارد که همه سخنرانان باید دقیقاً تمام نتایجی که می‌خواهند صحبت آنها داشته باشد را به گام‌هایی اجرایی ترجمه کنند تا مخاطبان آن را اجرا کنند.

در حقیقت ما جملاتی که شامل مفاهیم کلی هستند را بسیار شنیده‌ایم، مثلاً هزاران سخنران می‌گویند که باید شکر گزار باشیم! و البته همه ما دوست داریم که واقعاً شکر گزار باشیم اما حقیقت این است که ما خیلی دقیق نمی‌دانیم چطور باید اینطوری باشیم!

بنابراین یک سخنران اگر می‌خواهد سخنانش نتیجه‌ای در بر داشته باشد (و اتلاف انرژی و وقت نباشد) باید از الگویی کلامی استفاده کند که مفاهیم را به دستورالعمل‌هایی اجرایی تبدیل کند.

چند نمونه

شاید برای بیان بهتر این موضوع خوب باشد که چند مثال را با هم مرور کنیم.

بررسی فعالیت‌های روزانه

مثلاً فرض کنید که سخنرانی می‌خواهد از اهمیت جزئیات فعالیت‌های روزانه و عادات روزانه بگوید. اگر ما از راهکار دکتر میزر استفاده نکنیم احتمالاً چنین جمله‌ای را خواهیم داشت:

برای مدتی فعالیت‌های روزانه خود را بررسی کنید و …

اما اگر بخواهیم آن را به اقدامی دقیق تبدیل کنیم خواهیم دید که باید دعوت به اقدام ما بسیار دقیق و کاربردی باشد و مثلاً جمله‌ای مانند زیر خواهد بود:

هر روز به مدت ۷ روز تک تک فعالیت‌های روزانه خود را از ابتدای برخواستن صبح تا لحظه خواب در دفترچه‌ای بنویسید و هر شب قبل خواب آنها را مرور کنید.

از دیگران حسن جویی کنید

من در کارگاه‌های ارتباط موثری که برگزار می‌کنم همیشه آموزشی در مورد حُسن جوبی یا همان تعریف کردن از دیگران ارائه می‌کنم و برای این که موضوع کاملاً کاربردی شود، به جای این که بگویم همیشه از دیگران تعریف کنید از یک دعوت به اقدام واضح استفاده می‌کنم و می‌گویم:

لطفاً همه همین الان موبایل‌هایتان را به دست بگیرید و شماره عزیزترین فرد زندگیتان را باز کنید و به او یک پیامک بفرستید و با فرمولی که برای حسن جویی آموزش داده‌ام از او حسن جویی و تعریف کنید و سپس ۳ دقیقه به آنان فرصت می‌دهم و نکته جالب این است که بسیاری از افراد ظرف چند دقیقه نتیجه این پیامک را مشاهده می‌کنند. (پیشنهاد می‌کنم شما خواننده گرامی نیز همین الان این کار را انجام دهید)

داشتن هدف

در اکثر همایش‌های موفقیت گفته می‌شود که حتماً‌ باید هدف داشته باشیم و این گزاره نیز یک گزاره کلی است و از همین رو اگر بخواهیم از فرمول دکتر میزر استفاده می‌کنیم می‌توانیم بگوییم که:

همین الان روی صفحه سفیدی که در انتهای جزوه شما قرار دارد ۵ هدف بزرگ زندگی خود را با رعایت موارد گفته شده بنویسید…

 

همانطور که می‌بینید با این روش‌ها می‌توانیم مباحث را بسیار کاربردی‌تر ارائه کنیم. کار مهم این است که در صحبتمان به این اشاره کنیم، که چه زمانی، چطور و برای چه مدتی چه کاری انجام شود؟

امیدوارم با رعایت این نکته بسیار ساده سخنرانی‌های فوق‌العاده‌ای ارائه کنید و مخاطبان شما دقیقاً بدانند که انتهای صحبت باید چه کاری انجام دهند…

مشاهده پروژه با سخنوران

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 9 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. امیر مصطفی می گوید

  مثل همیشه عالی بود.

 2. علی انصاری لاری می گوید

  خیلی عالی بود نکته اموزنده ای بود..ممنونم

 3. محمد داوری می گوید

  خیلی جالبه و واقعا تاحالا به این نکته توجه نکرده بودم که چرا خیلی از سخنرانان با اینکه یک سری کارهارو توصیه می کنن اصلا انجام نمیدادمشون ولی این طرز بیان واقعا کاربردی است.
  متکشرم

 4. december می گوید

  با سلام و احترام
  عالیه. من هم چه موقع توضیح دادن یا سوال پرسیدن در انتهای جمله ام می گم “صحبت مشخص یا سوال مشخص من اینه…”
  ممنون

 5. محسن همراه می گوید

  مثال ها از متن پر رنگ تر بود و خیلی کاربردی تر بودند اگر امکانش هست مثال های دیگری هم بزنید تا مطلب خوب و ملموس تر شود.

 6. mohsen mehrabani می گوید

  سلام
  بسیار عالی بود متشکرم جناب بهرامپور
  اگر قرار باشه در ۱۴۰ کارکتر مطلبی بگم سوال پرسیدن بهتره
  *** چطور میشد شرایط زندگی شما بهتر از اون چیزی باشه که امروز هست ؟؟؟؟ ******

 7. ساره می گوید

  عالی بود
  مطالب مربوط به حسن جویی کدوم قسمت هست؟

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را مطالعه فرمایید:
   تکنیک ارتباط موثر
   همچنین در این خصوص در دوره پیشرفته ارتباط موثر صحبت شده است که شما می توانید اطلاعات مربوط به آن را از طریق لینک زیر مشاهده نمایید:
   ارتباط موثر
   امیدواریم مطالب مورد توجه شما قرار گیرد.

 8. مهندس جواد غلامی خیرآبادی می گوید

  سلام من مهندس جواد غلامی خیرآبادی و ساکن اصفهان هستم. از اینکه مطالب فوق العاده ای منتشر می کنید ممنونم. بسته ی رایگان شمارو استفاده کردم، عالی بود. بنده به شدت به سخن رانی علاقه دارم و به خاطر فعالیت در بازاریابی شبکه ای با این موضوع مواجهم. البته علاقه و هدف من بیشتر مربی گری هست در زمینه ی تغییر و تحول فردی و بلاشک فن سخنوری لازمه ی این کار هست. نکته ای که خواستم عرض کنم اینه که چون خیلی از دوستان به اندازه ی کافی با زبان انگلیسی آشنایی ندارند، لطفا ترجمه ی مطالبی که بهش اشاره می کنید مثل همین کتابی که معرفی کردین و … روی سایت قرار بدین. بازم ممنونم بابت همه چی

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside