اهمال کاری و اثر گفت و گوی درونی

29

در این مقاله آموزشی گفتیم که با بی حوصلگی و گفت و گوهای درونی منفی مان چیکار کنیم؟ وقتی در شرایطی هستیم که از وضعیت فعلی مان ناراضی هستیم اما کاری هم در جهت تغییرش نمی کنیم چیکار کنیم که از این وضعیت خارج بشیم؟ همه این کارها باید از طریق عوامل بیرونی باشه یا خودمان؟ خودمان چه نقشی در تغییر این وضعیت داریم؟ علت عقب افتادن کارها چیست؟

یاد می گیریم که وقتی باید کاری را انجام دهیم، اما انجام نمی دهیم! واقعیت ها را بپذیریم وبا خودمان روراست باشیم!

اهمال کاری و اثر گفت و گوی درونی

شما می توانید فایل صوتی از محمدپیام بهرام پور درباره اهمال کاری و اثر گفت و گوی درونی را از طریق لینک زیر بشنوید و یا روی دکمه کلیک کرده و دانلود نمایید:

 

دانلود فایل صوتی

متن فایل صوتی اهمال کاری و اثر گفت و گوی درونی:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام به دوستان عزیز، وقتتان بخیر. من محمد پیام بهرام پور هستم از مجموعه بیشتر از یک نفر، جایی که تلاش می کنیم بیشتر و موثرتر از یک نفر باشیم تا جای زیباتری برای زندگی بشود.

یکی از دوستان سوالی پرسیدند که، خیلی ربطی با ارتباطات و سخنرانی ندارد اما چون به کتاب ازشنبه که راجع به اهمال کاری است مربوط است، می خواهم به آن پاسخ بدهم.

سوال یکی از کاربران

گفته اند که مدتی است دچار بی عملی مفرطی شده اند، هیچ کاری جز خوابیدن و چت کردن و رفتن به شیفت کاری که آنجا هم از این دو حالت خارج نیست انجام نمی دهم. به معنی واقعی به یک تنه لش تبدیل شده ام. یک زمانی رویا و هدفی در سرم بود که با آن تلاش می کردم، ولی الان آن تبدیل شده است به یک خاطره بچه گانه، نمی دانم که اصلا باید چه کاری انجام بدهم، اصلا نمی دانم که کی هستم و چی هستم؟!

یک روز هم آمدم دفتر شما و چند جلد کتاب از شنبه را خریدم، به امید اینکه بتوانم تغییری را شروع کنم ولی حتی انگیزه توان باز کردن و خواندن آن کتاب را ندارم. من خیلی از مطالب عملی و درسی را که مربوط به کار و آینده ام می شود باید چکار بکنم، از این رخوت و بیهودگی می خواهم رهایی پیدا کنم چیکار باید بکنم؟

یک صحبتی است که مطرح شده است و گفته اند.

ببینید جمله اولی را که استفاده کردید  دوست عزیز به عنوان بی عملی مفرط، دچار بی عملی مفرط شده ام، خیلی بهتر است که واژه را عوض بکنیم، نگویید که دچار بی عملی مفرطی شده ام، شما دچار نشده اید، شما تصمیم گرفته اید که بی عملی داشته باشید، یعنی کاری انجام ندهید.

می گویید که آرزوهام تبدیل شده است به یک چیزی، خب کی آن را تبدیل کرده است؟ احتمالا تفکرات شما!

اینکه می گویید حتی توان و انگیزه بازکردن و خواندن کتاب را ندارم، حتی این جمله هم اشتباه است، شما نمی خواهید که این کتاب را باز کنید، وگرنه همین الان بلند شوید کتاب را باز کنید و بخوانید. شما توان آن را دارید تصمیم آن را ندارید. پس این خیلی مهم است اولا با خودمان باید شفاف و درست و واضح صحبت کنیم، وقتی بگوییم که دنیا نمی گذارد که من هیچ کاری را انجام بدهم، خب بله نباید هم کاری را انجام بدهید.

گفتگوی درونی داشته باشید.

زمانی که می گویید توانی ندارم و دیگر توانی ندارید که چه صحبتی است دیگر. شما توان آن را دارید تمایل آن را ندارید. پس ببینید باید خیلی درست و دقیق به عنوان اولین گام لطفا بروی گفتگوهای درونی خودتان کار بکنید، اجازه ندهید که یک نفر سومی مانع شما باشد، با خودتان رک باشید بگویید که من فعلا یک مدت است که تصمیم گرفته ام کاری جز خوابیدن و چت کردن و رفتن به یک شیفت کاری نداشته باشم.

حالا باید چه کاری بکنیم؟

ببینید اکثر افراد یک چیز برعکسی را می خواهند. یعنی اکثر افراد می خواهند مدال بگیرند که قهرمان بشوند، نمی خواهند که قهرمان شوند که مدال بگیرند و این یک اشتباه بزرگ است، یعنی چی؟

یعنی شما می خواهید حالتان خوب شود، که یک کاری را انجام بدهید، نمی شود باید یک کاری انجام بدهید که حالتان خوب شود. اگر واقعا برای شما مهم است که حالتان خوب بشود، پیشنهاد می کنم که:

یک لیست از پنج تا کاری بنویسید، که مفید است و حالتان را خوب می کند.

مثلا می شود پیاده روی کردن یا زنگ زدن به یک دوست قدیمی و یک صحبت مفید داشتن نه ناله کردن و غر زدن یا هر کار دیگه ای که مفید است و شما آن را دوست دارید. این پنج کار را شروع کنید انجام بدهید و حتما یکی از این پنج کار باید فعالیت فیزیکی باشد به جهت اینکه به واسطه فعالیت های فیزیکی هورمون هایی ترشح می شود، که شما ناخودآگاه حال بهتری را تجربه می کنید. البته نه یک فعالیت فیزیکی شدید که ده روز فقط افقی بشوید و نتوانید اصلا از جای خودتان بلند بشوید. یک فعالیت معقول، یک چیزی که حالتان را خوب می کند، نمی دانم اگر اهل شنا هستید یک استخر، ولی باید یک کاری انجام بدهید که حالتان خوب بشود نه اینکه حالتان خوب بشود تا اینکه یک کاری را انجام دهید. کاملا برعکس است، به این جمله دقت بکنید به عنوان صحبت پایانی من.

بارها و بارها حتما از من شنیده اید:

امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام بدهند
تا فردا کارهایی را انجام بدهم که دیگران قادر نیستند انجام بدهند.

دیگران: مانع رسیدن به هدف

خب خیلی ها در موقعیت شما حاضر نیستند که کار جدید را انجام بدهند، خب همینطور در این وضعیت خواهند ماند و افراد کمی هستند مثل شما که حاضر هستند تغییری را انجام بدهند.
بنابراین به شما تبریک می گویم که می خواهید اینکار را انجام بدهید، از شما یک قول هم می خواهم لطف بکنید، هم شما و هم عزیزانی دیگر که شرایط مشابه این را دارند، متاسفانه شرایط به گونه ای است که تعداد زیادی درگیر این چیزها هستند و اقدام های خود را حتما بنویسید، زیر این فایلی که برای شما ضبط کرده ام کامنت بگذارید.

ممنون می شوم که در بخش نظرات برای من بنویسید که چه اقداماتی انجام داده اید؟ و نشان بدهید که برای خودتان احترام قائل هستید، برای خودتان تلاش می کنید تا دنیا را جایی بهتر برای خودتان و دیگران کنید.

ممنونم که به این فایل گوش دادید، پیروز موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

برای ثبت نام در دوره جامع هوش کلامی اینجا کلیک کنید

 

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 29 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. رمضان رضایی می گوید

  با سلام من رمضان رضایی مدیر یک مدرسه ی ابتدایی در یکی از مناطق محروم قزوین هستم مطالب و آموزشهای شما رو بسیار مفید و مورد نیاز جامعه ی امروز میبینم و خیلی دوست دارم یک پکیج آموزشی شما رو داشته باشم تا در اختیار همکارانم قرار دهم تا در آموزش هاشون فرزندان آینده ی این سرزمین رو یاری کنند اما چیزی که هست پولی برای خرید مجموعه و یا دسترسی برای شرکت در سمیمارهای ارزشمند شما رو ندارم .
  میخواستم به عنوان یک مدیر مدرسه از شما خواهش کنم تا یک پک از دی وی دی ها تون رو به صورت رایگان در اختیار مدرسه ی من (دبستان آیت الله هاشمی رفسنجانی) قرار دهید .
  آدرس مدرسه ؛ قزوین – الموت غربی – رجایی دشت _ دبستان آیت الله هاشمی رفسنجانی .
  بسیار ممنون خواهم شد اگر به پیام این حقیر پاسخ دهید

  1. انسیه ملکی می گوید

   با عرض سلام
   استاد بزرگوارم جناب آقای بهرامپور .ممنونم از مقاله روان و کاربردیتون .مثل همیشه روان ،شیوا وانرژی بخش.
   و ممنونم از تیم توانمند ،خوش برخورد و با انرژیتون خصوصا سرکار خانم سعادتی عزیز .

  2. حدیث رحمانی می گوید

   جناب آقای رضایی گرامی سلام
   وقت شما بخیر
   از اینکه درخواست تان را با مطرح کردید ممنونیم و به شما تبریک می گوییم که در هر شرایطی هستید برای آموزش خودتون وقت می گذارید.
   ممنون می شویم این مورد را از طریق ایمیل پیگیری بفرمایید تا راهنمایی لازم صورت گیرد.
   آدرس ایمیل: site@bahrampoor.com
   با تشکر از شما

 2. محسن می گوید

  باسلام به مجموعه ارزشمندبیشتراز یک نفر. لطفا راجع به مطلب بالا در مورد اهمال کاری و بی انگیزگی نسبت به انجام کارها مطالب بیشتری بگزارید و رابطش رو با افسردگی تحلیل کنید.ایا این میتونه نشانه افسردگی باشه یا دلیلش تنبلی و چیزهای دیگست؟
  بسیار ممنون

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که به مطالعه کردن علاقمند هستید به شما تبریک می گوییم.
   دوست عزیز در کتاب از شنبه به طور کامل و جامع به مواردی که باعث اهمال کاری می شود پرداخت شده است و دلایل و نحوه رفع آن عنوان شده است،پیشنهاد می کنیم که حتما این کتاب را مطالعه کنید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 3. پروانه ایرانی می گوید

  سلام
  هیچ چیز مثل مطالعه و یادگیری لذت بخش زندگی را از پوچی وتکرار و روزمرگی بیرون نمی آورد.

 4. شهره می گوید

  سلام به تیم مثبت و پرانرژی بیشتر از یک نفر
  ممنون بخاطر مقاله کاربردی و مثله همیشه مفیدتون
  وقتتون بخیر

  من برای اینکه اون اهمال کاری و بیحوصلگی رو از خودم دور کنم یکی از کارهایی که انجام دادم این بوده که:
  برای هر روز خودم برنامه کارهایی که قبلا هم طبق روال یا عادت انجام میدادم رو حتما اول اولویتبندی و مکتوب میکنم و با انجام دادن هر کدوم یه تیک جلوش میزنم و آخر شب که روزم رو مرور میکنم و میبینم همه کارهای اونروزم یا بخش اعظمشو رو انجام دادم انگیزم بیشتر میشه که و مطمئن تر به اینکه کارهای دیگه ای رو هم که برام اهمیت دارن میتونم انجام بدمو تیک بزنم.

  پاینده باشید

 5. پریسا می گوید

  با سلام خدمت شما جناب بهرامپورو تشکر فراوان بابت این مطلب عالی
  اگر امکان داره بیشتر در رابطه با این موضوعات پیام بگذارید.
  من هم خیلی در این حالات قرار میگیرم و یکی از راه هایی که حالم رو خوب میکنه شنیدن و دیدن موفقیت الگوهایی هست که دنبالشون میکنم.
  پیروز باشید

 6. مجید هاشمی می گوید

  سلام .
  مجید هاشمی هستم . کارشناس ارشد حسابداری و سپرست حسابداری صنعتی یک شرکت تولیدی . پیشنهادی داشتم . کاش می شد در زمینه های مختلف شغلی هم آسیب های که از لحاظ بی انگیزه گی و راهکارهایی جهت بالا بردن انگیزه در هر زمینه شغلی هم بیان بشه تا افراد بتونن استفاده بیشتری از مطالب شما بکنند .

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست گرامی سلام
   به شما تبریک میگم که به دنبال کسب مهارت و ساختن زندگی بهتری برای خود و دیگران هستید.
   ممنونم ار پیشنهادی که دادید حتما مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
   پیروز و بیشتر از یک نفر باشید.

 7. کاظم جعفری سهل آباد می گوید

  سلام ممنون بسیار عالی ، استفاده لازم برده شد .
  موفق و پیروز باشید.
  کاظم جعفری سهل آباد

 8. فاطمه سادات می گوید

  سلااااام صبحتون بخير
  مدتي به كلاس آموزشي مورد علاقه م ميرفتم اما با اتفاق نابهنگام و بينهايت غيرمنتظره فوت برادر جوانم شرايط روحي ادامه دادن كلاس مورد علاقه مو نداشتم و حدود دو ماهه منتظرم حالم خوب بشه تا كلاسمو ادامه بدم

  اما امرزو شنبه مورخ ۹۶/۱۰/۱۶ از شما ياد گرفتم بايد كاري رو انجام بدم تا حالم خوب بشه و بالعكس اين موضوع درست نيست

  چشم تلاشمو ميكنم كلاسمو ادامه بدم تا حالم خوب بشه

  ممنونم از همه تون بابت حضور مؤثر و بجاتون

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست گرامی سلام
   از این که این مقاله باعث شد شما تصمیم بزرگی برای بهبود حال خودتون بگیرید خیلی خوشحالیم.امیدواریم که همیشه از سختی های زندگی سربلند بیرون بیایید.
   شاد و پاینده و بیشتر از یک نفر باشید.

 9. عباسعلی ایلدرآبادی می گوید

  من عباسعلی ایلدرآبادی هستم، کارشناس مسئول آموزش اداره کل راه آهن خراسان، تشکر می کنم از مطالب بسیار مفید و آموزنده شما، کارهایی که به من آرامش می دهد:
  ۱- نماز و قرآن خواندن
  ۲- با خانواده وقت سپری کردن
  ۳- مسافرت
  ۴-ورزش ( والیبال – کوه نوردی- شنا)
  ۵- یاد گیری مطالب جدید- برنامه نویسی- مقاله نویسی

 10. مصطفی مهدی پور می گوید

  باسلام و عرض ادب و احترام خدمت شما استادعزیز و محترم اینجانب مصطفی مهدی پور هستم و میخواهم در دوره استادی شما شرکت کنم و یه اطلاعات کامل و مفید میخواستم متشکرم

 11. سعید می گوید

  سلام
  خدا قوت
  از همه کسانی که برای پیشرفت جامعه تلاش می کنند تا جایی بهتر برای زندگی باشد!!!!! و به طور خاص مجموعه ۱+ ، کمال تشکر و دعای خیر دارم. امیدوارم مباحثی که در مجموعه شما روی آن کار شده و دنبال می کنید، به صورت آموزشهای رسمی در مدارس کشور وارد شود. امیدوارم مسئولین توجه ویژه ای داشته باشند!!! از شما هم تقاضا دارم در راستای انتقال این آموزشها و تجربیات به معلمان دلسوز مدارس و مسئولین زحمتکش آموزش و پرورش گامهای موثرتری بردارید !! انشاءالله به امید روزی که این مطالب به صورت کاربردی از کودکی به نسل ما آموزش داده شود تا آینده بهتری را شاهد باشیم

 12. نازنین کرمی می گوید

  سلام
  مدت زیادیه حدود ۵یا۶ماه که بدلیل سرو کله زدن با پسر دوساله ام و رسیدن به او نمیتونم به کارهای مورد علاقه م برسم، حتی نمیتونم کتاب بخونم، پیاده روی برم و…. لطفا در این مورد که من تصمیم دارم کاری بکنم اما نمیتونم کمک کنید.

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که همراه ما هستید بسیار خوشحالیم.
   دوست عزیز با توجه به این که شما به تربیت فرزندتان مشغول هستید شاید زمان زیادی نتوانید برای انجام این کارها صرف کنید ولی با برنامه ریزی دقیق تر می توانید در روز یک ساعت را به خود و علایق خود اختصاص دهید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 13. mahmoda shahy می گوید

  استاد محترم آقای بهرام پور تشکر ازرهنمای تان من هم چنین مشکل را داشتم وبا خواندن این مطالب یک تقسیم اوقات هفته وار تهیه نمودم تا مطابق آن عمل کنم وبتوانم مشکلات خوده رفع نموده به هدف که دارم برسم .
  چون من درافغانستان زنده گی میکنم ودراین جا مشکلات زیادهست وهرکس نمیتواند مطابق میل خود زنده گی کند باوجود این هم سعی خوده را میکنم تاشخص مفید درجامه باشم .بازم به کمک شما استاد بهرام پور ضرورت دارم تشکر همیشه کامگار باشید تیم بیشتر ازیک نفر

 14. مهدی ترابی می گوید

  با سلام
  من کارشنالس ارشد پرستاری و استاد دانشگاه هستم.
  ممنون از مطالب مفیدتون و اینکه همیشه به ما انرژی مثبت میدید.
  به نظر من داشتن ی الگوی مناسب در زمینه کاری فرد و بالاطبع تلاش برای رسیدن به اون جایگاه و حتی فراتر، میتونه اون شخص رو از اهمال کاری و تنبلی رهایی ببخشه.
  برای شروع هم بهتره اول تموم کارهای عقب افتاده ای که تا به حال داشتیم و لیست و در صدد براوردن اون ها باشیم.

 15. Mohammad می گوید

  سلام و عرض ادب.
  سپاس از مجموعه عالی تون.
  میخواستم بدونم کلاسهای فن بیان و مهارت در سخنرانی شما کجا برگزار میشه که خدمت برسیم و مورد بعدی اینکه هزینه اون چقده؟
  بنده از کاشان هستم.
  سپاس از شما

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که به یادگیری علاقمند هستید به شما تبریک می گوییم.
   دوست عزیز دوره جامع آموزش فن بیان و سخنرانی در دفتر آموزشی مجموعه واقع در جنت آباد مرکزی برگزار می شود،شما می توانید اطلاعات کامل این دوره را از طریق لینک زیر مشاهده کنید:
   دوره جامع آموزش سخنرانی و فن بیان
   امیدواریم شما را در این دوره ملاقات کنیم.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 16. هانیه می گوید

  سلام هانیه هستم قبل از صحبت های شما کتاب قورباغه ات را قورت بده را مطالعه کردم با مطالعه نظرات شما و این کتاب تونستم هروقت به خودم می گم که باشه فردا انجام می دم یاد این کتاب و صحبت های شما می افتم با بی میلی و بی حوصلگی هم که شده انجام می دم و فردا راضی می شم از اینکه دیروز انجام دادم و برای امروز نذاشتم

 17. خليل قاسمي می گوید

  جناب بهرام پور شما كمك بسيار بزرگي به بنده كرديد من در ابتداي مديريتم با سايت شما آشنا شدم و در سخنراني ها و اعتماد به نفسم كمك بزرگي به من شد
  خواهشمند است با توجه به فاصله زماني كه با شما دارم امكان حضور در دوره هاي شما را ندارم استدعا دارم كتاب ها و منابع رو جهت سخنراني و اعتماد به نفس بالا معرفي تا مطالعه شود
  ممنون و سپاسگزارم

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که همراهانی چون شما داریم بسیار خوشحالیم.
   دوست عزیز در خصوص اعتماد به نفس مقالات زیادی در سایت موجود است که شما می توانید از طریق لینک زیر آن ها را مطالعه کنید،همچنین در خصوص سخنرانی مطالب بسیار زیادی موجود است که برای راهنمایی دقیق تر شما بفرمایید مایل هستید چه مهارتی را در سخنرانی کردن خود ارتقا دهید.
   اعتماد به نفس
   موفق و پیروز باشید.

 18. صلاح اصلاني می گوید

  سلام و تشكر از استاد بهرامپور و همكارانشان،اين مشكل رو من هم دارم و شروع كرده ام تا با نوشتن برنامه روزانه و از جمله پياده روي و فعاليت فيزيكي از زمان چت و دنياي مجازي كم كنم مقالات و سخنرانيهاي شما اثرگذار و جالب هستند از خدمات سايت قدرداني مي نمايم سپاس

 19. sara می گوید

  سلام.وقتتون بخیر.من تقریبا دو سه سالی کنکور ارشد شرکت میکنم ولی از وقتی شروع به مطالعه میکنم دو روز میخونم سه روز نه .انقدر این روند تکرار میشه که خودم خسته میشمو به کل مطالعه میزارم کنار.نمیدونم دقیق چیکار کنم که بتونم به این مشکلم غلبه کنم. خیلی بهم استرس ونگرانی میده . حس میکنم دیگه نمیشه ونمیتونم.

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که درصدد ایجاد تغییرات در روند خودتان هستید و مطمئناً با تلاش و پشتکار فراوان قادر خواهید بود.
   پیشنهاد می کنیم که مقالات زیر رو حتما مطالعه کنید:
   راهکارهایی برای مبارزه با پشت گوش انداختن کارها
   شما یک اهمال کار خاموش هستید؟
   موفق و پیروز باشید.

 20. محمد می گوید

  با سلام عرض احترام خدمت استاد بهرام پور بزرگوار.
  مطالب شما اونقدر برای بنده مفید هستند که یکی از انگیزه های من از چک کردن ایمیل اینه که یک مقاله یا ویدئو جدید از شما بخوانم و ببینم تا دوباره روحیه بگیرم.
  از هدیه ی امسال شما که برای هدف گذاری سال ۹۷ بود هم بسیار ممنونم.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside