اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس تان را با این برنامه عملی ۱۰ روزه افزایش دهید

57

گام صفرم اعتماد به نفس

همه دوست دارند اعتماد به نفس داشته باشند اما چرا فقط افراد کمی اینگونه هستند؟ به این دلیل که بسیاری از افراد حاضر نیستند بهای موفق شدن در کاری را پرداخت کنند.

بسیاری از افراد دوست دارند اعتماد به نفس داشته باشند اما حتی حاضر نیستند به خود زحمت این را بدهند که این نوشته را تا انتها مطالعه کنند!

ما در این مقاله قصد داریم بگویم که چطور اعتماد به نفس تان را با این برنامه عملی ۱۰ روزه افزایش دهید اما یک پیش نیاز به اسم گام صفرم وجود دارد!

گام صفرم اعتماد به نفس این است که بدانیم افزایش و تقویت اعتماد به نفس نیاز به تمرین، ممارست و تلاش دارد و یادمان باشد این جمله معروف را که:

امروز کارهایی را انجام می‌دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند

تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند….

اگر امروز حاضر نیستید سختی تمرین کردن و کار کردن پرتلاش را تجربه کنید، مطمئن باشید که سختی نبود اعتماد به نفس را در تمام عمر تجربه خواهید کرد.

بنابراین از شما خواهش می‌کنم که فقط به خواندن این مقاله بسنده نکنید و وقت کاملی بگذارید و تمرینات آن را به صورت کامل انجام دهید

تعریف اعتماد به نفس

معمولاً همه ما در زندگیمان از عبارت اعتماد به نفس (Self Confidence)  استفاده می‌کنیم و مثلاً می‌گوییم که:

علی اعتماد به نفس دارد و محمد اعتماد به نفس ندارد!

اما زمانی که از خودمان می‌پرسیم واقعاً اعتماد به نفس اصلاً یعنی چه؟ جواب واضحی در این زمینه ارائه نمی‌کنیم! یعنی به نظر می‌رسد که اعتماد به نفس مقوله‌ای است که همه آن را درک می‌کنیم اما در توضیح دادن آن خیلی موفق نیستیم و به همین دلیل تصمیم گرفتم که و مقاله ای در مورد اعتماد به نفس برای شما بزرگوار بنویسم که تمام مطالب مورد نیاز برای اعتماد به نفس را در آن قرار دهم.

یکی از موضوعاتی که در رابطه با اعتماد به نفس از ما پرسیده می‌شود نبود اعتماد به نفس در سخنرانی و ترس از سخنرانی است که به صورت مفصل در مورد ان در سایت صحبت کردیم اما به مقوله اعتماد به نفس در زندگی روزمره بسیار کم پرداخته شده و متأسفانه  وقتی در اینترنت جست و جو کنید: اعتماد به نفس، اینقدر مقاله بی اساس و با عرض شرمندگی چرت و پرت می آورد که واقعاً خجالت می کشم…

جست و جوی اعتماد به نفس

مقاله در مورد اعتماد به نفس بسیار زیاد وجود دارد اما اکثر آنها روش‌ها و موضوعاتی بی سرو ته هستند که عموماً هر ترجمه‌هایی غیر حرفه‌ای هستند از منابعی غیر موثق! و با چنین شرایطی چطور می‌توان به دنبال روش‌های افزایش اعتماد به نفس بود؟

امیدوارم این مقاله به شما کمک کند تا تصویر درستی از اعتماد به نفس و تعریف آن و همچنین راهکارهایی برای افزایش آن داشته باشید.

تعاریف مختلفی در مورد اعتماد به نفس وجود دارد که معمولاً این تعاریف به جای هم استفاده می‌شوند و  به نظر من تا زمانی که عبارات زیر را مطرح نکنیم، معنی آن به وضوح مشخص نخواهد شد.

انواع اعتماد به نفس !

به قول یکی از دوستان، اعتماد به نفس انواع مختلفی دارد که فقط یکی از آنها اعتماد به نفس است و بقیه عبارات دیگری هستند.

در کتاب روانشناسی عزت نفس (six pillars of self esteem) نوشته ناتانائیل براندن، مفاهیم زیر مطرح شده که به صورت کامل به معرفی هرکدام در مقاله‌ای جداگانه خواهیم پرداخت و در این نوشته فقط به اشاره‌ای جزئی از هرکدام بسنده می‌کنیم و در این مقاله فقط به عزت نفس خواهیم پرداخت:

The Six Pillars of Self-Esteem

 • Self Confidence یا اعتماد به نفس (که در این مقاله در مورد آن صحبت می‌کنیم)
 • Self Esteem یا عزت نفس (احساس خود ارزشمندی که به صورت مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد)
 • Self Efficacy یا خودکارآمدی (این که احساس کنیم که توانمندی مشخصی در موضوعی داشته باشیم، که بسیار شبیه به موضوع اعتماد به نفس است و در بسیاری از مواقع به جای همین موضوع به کار می‌رود)

همچنین پیشنهاد می‌کنم بخشی از کتاب انسان ۲۰۲۰ را به رایگان دانلود کنید زیرا درمورد عزت نفس در آن نوشته شده است:

کتاب انسان ۲۰۲۰

چند تعریف از اعتماد به نفس

با وجود تمام این توضیحات اجازه بدهید که چند تعریف از اعتماد به نفس را مطرح کنیم:

تعریف لغوی اعتماد به نفس:

اعتماد به نفس یعنی:این که به لحاظ ذهنی مطمئن باشیم که می‌توانیم کاری را با کیفیت مطلوبی انجام دهیم.

یا تعریف دیگری که وجود دارد به ما می‌گوید

اعتماد به نفس یعنی:داشتن مهارت کافی + داشتن باور کافی در مورد توانایی انجام کاری.

تعریف اعتماد به نفس واقعی

در این صورت یعنی ما باید دو ویژگی داشته باشیم:

۱. مهارت کافی در کار را داشته باشیم

۲. از مهارت و توانمندی خود دید خوبی داشته باشیم.

به عنوان مثال اگر شما رانندگی خوبی داشته باشید و به خوبی بتوانید رانندگی کنید و مهارت کافی را داشته باشید، اولین شرط در اعتماد به نفس را خواهید داشت ولی اگر ضمن داشتن مهارت، خودتان را باور نداشته باشید و تصویری که از خودتان و مهارتتان دارید بسیار ضعیف باشد، باعث می‌شود که اعتماد به نفس شما کم شود و رانندگی را به خوبی انجام ندهید.

این موضوع عموماً برای خانم‌ها در کشور ما وجود دارد زیرا اکثر خانم‌ها مهارت کافی در این کار را دارند اما به دلیل فشارهای بیرونی و نگرانی از قضاوت شدن، تصویر خوبی از توانمند‌های خود ندارند و به همین دلیل در بسیاری از این عزیزان دیده می‌شود که اعتماد به نفس آنها در رانندگی کم است.

نکته دیگری که در این توضیح گفته می‌شود این است که اولاً اعتماد به نفس در هر کاری یا وجود دارد و یا ندارد و کاملاً وابسته به کار است بنابراین شما می‌توانید در کاری اعتماد به نفس داشته باشید و یا نداشته باشید.

مثلاً ممکن است من در اسکی کردن اعتماد به نفس داشته باشم اما در رانندگی هیچ اعتماد به نفسی ندارم! (واقعاْ‌هم اینطور است و من گواهینامه راهنمایی رانندگی ندارم! اما اسکی کردن را تا حدودی بلد هستم)

اعتماد به نفس اسکی

البته باید بگویم که این تنها تعریف مممکن برای اعتماد به نفس نیست و بسیاری از روانشناسان به این اعتقاد دارند که اعتماد به نفس تعریف دیگری دارد:

اعتماد به نفس یعنی:داشتن احساس ارزشمندی به خود و توانمندی‌های خود.

که این تعریف تا حد زیادی با تعریف عزت نفس همپوشانی دارد.

به دلیل این که تعاریف در مورد اعتماد به نفس بسیار زیاد است تصمیم گرفتیم که تعریف استاندارد خودمان را از اعتماد به نفس مطرح کنیم تا شما عزیزان در تعریف آن دچار مشکل نشوید و در ادامه این نوشته تصویر درستی از کار داشته باشید.

تعریف مثبت یک از اعتماد به نفس چیست؟

با وجود تمام تعاریفی که مطرح شد، ما ترجیح می‌دهیم اعتماد به نفس را اینطور تعریف کنیم که:

ما زمانی اعتماد به نفس خواهیم داشت که:مهارت کافی در انجام کاری داشته باشیم و همچنین تصویر ذهنی ما نسبت به توانایی انجام آن مثبت باشد.

و اعتقاد داریم که اعتماد به نفس دقیقاً بر اساس هر کاری متفاوت است و شما ممکن است در خوش نویسی اعتماد به نفس بالایی داشته باشید اما در سخنرانی و صحبت جلوی جمع اعتماد به نفس بالایی نداشته باشید.

در چنین تعریفی، حداقل عوامل زیر در موفقیت و اعتماد به نفس شما تاثیر خواهند داشت:

 1. دانش کافی انجام کار
 2. مهارت کافی انجام کار
 3. تجربه‌های قبلی انجام کار
 4. بازخوردهای دیگران در مورد انجام کار
 5. کیفیت انجام کار سایرین
 6. و…

اعتماد به نفس

با توجه به تعریفی که در مورد اعتماد به نفس ارائه کردیم، باید بگویم که عموم آنچه مردم در زمینه اعتماد به نفس یا کمبود آن مطرح می‌کنند در زمینه‌های زیر است:

 • مهارت‌های ارتباطی
 • خجولی و کم حرفی
 • گرفتن حق خودمان
 • ابراز و بیان توانمندی‌ها
 • داشتن ارتباط موثر
 • سخنرانی و صحبت در جمع
 • و….

البته اعتماد به نفس را در هر زمینه‌ای می‌توان تعریف کرد به عنوان مثال شما زمانی که یک ورزشکار حرفه‌ای باشید (مثلاً یک فوتبالیست حرفه‌ای) ممکن است اعتماد به نفس خوبی در تمرینات داشته باشید اما زمانی که در مسابقه مهمی مثل دربی بزرگ شهرتان حضور داشته باشید اعتماد به نفس خود را از دست بدهید و یا نتوانید تصویر درستی از توانمندی‌های خود در مقابل جمع‌های بزرگ داشته باشید.

مثال جالب دیگری که همین الان به ذهنم رسید در مورد تایپ ۱۰ انگشتی بود! همین الان که در هواپیما در حال نوشتن این مقاله هستم، با سرعت بسیار زیادی (حدود ۸۰ کلمه در دقیقه) در حال ده انگشتی تایپ کردن آن هم بدون غلط هستم! اما به محض این که فرد کناری من به درون لپتابم سرک می‌کشد (مثل همین الان 🙂 ) تمرکز من بهم می‌خود و اعتماد به نفسم را از دست می‌دهم و معمولاً یک کلمه غلط تایپ می‌کنم. (این جمله رو که خوند دیگه توی لپتاب نگاه نکرد!!!!)

خب حالا تعاریف کافی است، کم کم اماده می‌شویم برای یک برنامه ریزی ۱۰ روزه برای این که اعتماد به نفس تان را با این برنامه عملی ۱۰ روزه افزایش دهید.

اعتماد به نفس چه اهمیتی دارد

اهمیت اعتماد به نفس بر هیچ کسی پوشیده نیست و مشخص است که این سوال یک سوال فرمالیته (و بدیهی) به نظر می‌رسد. در حقیقت اگر شما اعتماد به نفس کافی برای انجام کاری را نداشته باشید دو اتفاق رخ خواهد داد:

 • یا هیچگاه به انجام کاری دست نخواهید زد و هیچ کاری را شروع نخواهید کرد و از انجام آن فرار می‌کنید
 • یا آن کار را با اشتباه و کیفیت بسیار پایینی انجام خواهید داد و همین باعث می‌شود که اعتماد به نفس شما همینطور کاهش پیدا کند و این یک چرخه معیوب را شکل می‌دهد:

چرخه اعتماد به نفس

 در حقیقت اگر شما با اعتماد به نفس پایین شروع به انجام کاری بکنید، از آنجایی که درست انجام دادن آن بسیار غیر ممکن است، شما آن را با کیفیت خوبی انجام نخواهید داد (زیرا یا مهارت کافی ندارید و یا تصوّر درستی از مهارت‌های خود ندارید)‌ و همین موضوع باعث می‌شود که یک تصویر ذهنی منفی دیگر در ذهن شما شکل بگیرد که باعث می‌شود اعتماد به نفس شما روز به روز کمتر و ضعیف تر شود.

بنابراین لازم است که در جایی جلوی این مشکل را بگیریم و اجازه ندهیم که این چرخه روز به روز اعتماد به نفس ما را ضعیف کند و بنابراین پیشنهاد می کنم گام های زیر را انجام دهید:

داشتن هدف: سوخت اعتماد به نفس

بدون شک یکی از مهم‌ترین راهکارها برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس این است که هدف مشخصی داشته باشیم. هدف سوخت حرکت ماست و اگر سوختی نداشته باشیم، هیچ حرکتی رخ نخواهد داد.

اگر هنوز هدف کافی ندارید پیشنهاد می‌کنم که حتماً سخنرانی‌های من در سمینار مهندسی آرزوهای یک و مهندسی آرزوهای دو را مشاهده کنید تا با توضیحات من در مورد هدف آشنا شوید.

خب حالا به اندازه کافی در مورد تعاریف صحبت کردیم و حالا نوبت به این می رسد که اعتماد به نفس تان را با این برنامه عملی ۱۰ روزه افزایش دهید

اعتماد به نفس تان را با این برنامه عملی ۱۰ روزه افزایش دهید و صاحب اعتماد به نفس فوق‌العاده‌ای شوید

حالا نوبت به عمل کردن رسیده!‌ وقت آن است که یک برنامه منسجم و ۱۰ روزه برای افزایش این مهارت ضروری برای خودمان داشته باشیم.

من ۱۰ روش را مطرح می‌کنم که هر روز می‌توانید از یکی از این روش‌ها استفاده کنید تا شاهد افزایش اعتماد به نفس در ۱۰ روز باشید!

روش ۱ : تقویت اعتماد به نفس با یادگیری مهارت کافی

اولین و اصولی‌ترین روشی که برای تقویت اعتماد به نفس وجود دارد این است که ما بدانیم برای این که اعتماد به نفس کافی در کاری داشته باشیم لازم است که مهارت کافی در انجام آن کار را داشته باشیم.

مثلاً فرض کنید که شما قرار است سخنرانی داشته باشید، اگر مهارت چگونه صحبت کردن را ندانید و ندانید که چه رفتاری را باید چه زمانی از خود بروز دهید، بدون هیچ تردیدی نمی‌توانید اعتماد به نفس داشته باشید زیرا

اولاً نمی‌توانید تصویر ذهنی درستی داشته باشید و هم ذهن شما بیش از اندازه درگیر چگونگی انجام کار خواهد شد و همین تردید باعث می‌شود که انجام درست کار و با اعتماد به نفس رسیدن شما امکان پذیر نباشد

اگر بخواهم مثال دیگری مطرح کنم، حتماً ترجیح می‌دهم که در مورد مهارت  نه گفتن  صحبت کنم. فرض کنید که دوستی از شما درخواستی دارد (مثل این که از شما پولی قرض می‌خواهد و یا از شما می‌خواهد که به جای او در سر کار حاضر شوید و شیفت بمانید و یا از شما می‌خواهد که برای یکی از اقوامشان یک کار غیر قانونی کوچیک  انجام دهید!

برای این که بتوانیم به خوبی و با اعتماد به نفس نه بگوییم، لازم است که دو ویژگی داشته باشیم. اول این که مهارت نه گفتن را بلد باشیم و بدانیم که چطور باید این کار را انجام دهیم که در فایل صوتی مهارت نه گفتن به صورت کامل در مورد آن صحبت کردیم.

اما دومین گام این است که تصویر خوبی از توانمندی‌های خود داشته باشیم. این که باور کنیم که می‌توانیم به طور درست و صحیح این کار را انجام بدهیم و بدانیم که از پس آن به خوبی بر می‌آییم!

پس گام اول برای داشتن اعتماد به نفس در هر کاری، داشتن مهارت است.

اقدام: همین الان تصمیم بگیرید که در کاری جدید و یا کاری که باید در آن اعتماد به نفس داشته باشید، مهارت کسب کنید. مثلاً می‌توانید در یک دوره شرکت کنید و یا کتابی در این زمینه مطالعه کنید.

یک تمرین خوب دوره رایگان آموزش سخنرانی و فن بیان است. اگر هنوز در این دوره شرکت نکرده‌اید پیشنهاد می‌کنم که حتماً در این دوره شرکت کنید و کافیست که نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید تا ۹ درس آموزشی فوق‌العاده را برای شما ارسال کنیم.

 

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان

روش ۲: تقویت اعتماد به نفس با انجام یک کار دشوار

یکی از موضوعاتی که اعتماد به نفس ما را تا حد زیادی انجام می‌دهدُ انجام یک کار دشوار است.

مثلاً اگر شما در کاری (مثل سخنرانی جلوی ۲۰ نفر) موفقیتی کسب کرده‌اید، به احتمال زیاد خیلی راحت تر می‌توانید به دیگران نه بگویید!

بنابراین باید جست و جو کنید و ببینید که چه کار دشواری وجود دارد که می‌توانید با انجام دادن آن اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

 

به عنوان مثال من دوستی به نام سعید داشتم که او به شدت از آب می‌ترسید و حتی کنار جوبی که نیم متر عمق داشت حرکت نمی‌کرد و حاضر نبود که کنار رودخانه‌ای کوچک قدم بزند!

من از او خواستم با من به استخر بیاید و از قسمت کم عمق شروع کردیم (البته بعد از این که کمی در استخر کودکان چرخیدیم و آبرویمان رفت!) و بعد از آن مهارت‌های باقی ماندن روی آب را به او آموزش دادم (الان او مهارت کافی را داشت اما هنوز تصویر ذهنی درستی نداشت)‌ و بعد کم کم از او خواستم که به قسمت عمیق‌تر برود و خود را روی آب نگه دارد.

پس از گذشت یک پروسه سه ساعته و اعصاب خرد کن برای من، موفق شدم سعید را به قسمت عمیق بیاورم و او باور کرد که می‌تواند به راحتی در قسمت عمیق استخر نیز حضور داشته باشید!

به همین روش ساده (البته خیلی هم ساده نبود) سعید توانست اعتماد به نفس خود را در محیط‌هایی که آب وجود دارد به دست آورد و در انتها نیز به او گفتم که آماده باشد زیرا هر لحظه ممکن است او را در آب بیاندازم

و پس از ۲۰ دقیقه وقتی حواسش نبود او را در آب هل دادم

و بعد از کمی آب خوردن، توانست خود را روی آب نگه دارد و همین موضوع باعث شد که بعد از این که مهارت کافی را به دست آورد، توانست که تصویر ذهنی خود را نیز بازنویسی کند و اکنون او از کنار آب بودن هیچ ترسی ندارد و به حداقل اعتماد به نفس رسیده است.

سعید در این مورد در حقیقت توانسته بود با انجام یک کار بسیار دشوار، کارهای بعدی را برای خود ساده‌تر کند. حالا نوبت شماست:

اقدام!همین الان تصمیم بگیرید که دوست دارید چه کار دشواری را انجام می‌ دهید که مطمئن هستید از پس آن بر می‌آیید؟

البته باید دقت کنید که به اندازه کافی در این کار توانمندی داشته باشید که حتماُ موفق شوید وگرنه با شکست خوردنی دوباره، اعتماد به نفستان کمتر نیز خواهد شد.

یکی از کارهای دیگری که من در کلاس‌هایی مثل دوره مدرسه استادی برای افزایش اعتماد به نفس پیشنهاد کردم، انجام کاری است که از آن خجالت می‌کشیم.

مثلاً یکی از دوستان در کنار خیابان گدایی کرد و من هم کاری که از آن خجالت می‌کشیدم و آن هم ضبط فیلم در ملا عام و جلوی دیگران بود را در وسط فرودگاه بوشهر انجام دادم:

روش ۳: تقویت اعتماد به نفس با انجام یک فعالیت جدید

گاهی اوقات با انجام یک فعالیت جدید می‌توانیم اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم.

تجربه‌های جدید عموماً به ما حس خوبی منتقل می‌کنند و اگر جرأت کنیم که تجربه‌های جدیدی را تست کنیم، افزایش اعتماد به نفس را تجربه خواهیم کرد.

به عنوان مثال می‌توانید در یک تفریح جدید (مثل بانجی جامپینگ یا شنا) و یا کلاس آموزشی جدید (مثل شخصیت شناسی یا کلاس ورزشی پیلاتس)  ثبت نام کنید و یا در تورهای تفریحی مناطقی که تا به حال نرفته‌اید شرکت کنید.

مثلاً پیشنهاد می کنم حتماً تجربه سفر به سوباتان را داشته باشید. این عکس را هم من از سوباتان گرفتم و در آنجا می‌توانید تجربه زندگی در جایی که نه آب وجود دارد نه برق و نه تلفن…

اعتماد به نفس در سوباتان

روش ۴: تقویت اعتماد به نفس با تقلید و وانمود سازی

واقعیت این است که اگر شما واقعاْ اعتماد به نفس داشته باشید و یا وانمود می‌کنیم که اعتماد به نفس دارید فرق زیادی ندارد! اغلب افراد متوجه آن نخواهند شد.

نکته مهم این است که تقلید ما به صورت درست باشد زیرا اگر از چیزی تقلید کنیم، بعد از مدتی واقعاً به همان شکل در خواهیم آمد.

یکی از بهترین تقلید‌ها برای ارتقای اعتماد به نفس، تقلید در مهارت‌های ارتباطی است.

مثلاً شما باید صدای نسبتاُ بلند و رسایی داشته باشید و عملاً افراد با اعتماد به نفس بالا، عموماً با صدای بلندی صحبت می‌کنند.

برای این کار لازم نیست صدایتان واقعاً بلند و رسا باشد. کافیست که ادای چنین حالتی را در بیاورید و بهترین کار انجام تمرین بلند خوانی و تمرین خودکار است. (تمرین خودکار در دوره رایگان آموزش سخنرانی و فن بیان توضیح داده شده است)

همچنین حتماً فایل صوتی اعتماد به نفس در مهارت‌های ارتباطی را به صورت کامل گوش کنید.

روش ۵: تقویت اعتماد به نفس با خود گویی مثبت

پنجمین روش از مجموعه روش‌هایی که مطرح شده، تلقین و خودگویی مثبت است. لازم است که ما به صورت مداوم گفت و گوهای درونی خود را بررسی کنیم و ببینیم که در حال گفت و گوی مثبت با خود هستیم یا منفی؟

حتی اگر در حال نقش بازی کردن هستیم، باید بارها و بارها بگوییم که: با توانمند خود ایمان داریم و از همه مهم‌تر از گفت و گوهای منفی جداً‌خودداری کنیم

تلقین مثبت در عتماد به نفس

روش ۶: تقویت اعتماد به نفس با اصلاح اطرافیان

از مهم‌ترین عوامل برای تاثیرگذاری روی اعتماد به نفسمان اطرافیان ما هستند. در حقیقت اطرافیان ما نقش بسیار مهمی در تصویر ذهنی ما دارند.

اگر دوستان و نزدیکان شما دائماً به شما تلقین کنند که نمی‌توانید از پس کاری بر بیایید و شما را قبول نداشته باشند (چه بخواهید و چه نخواهید ) قسمتی از تصویر ذهنی شما و در نتیجه اعتماد به نفس شما مخدوش می‌شود و این دیگر به خودمان بستگی دارد که چطور می‌توانیم این اثر را کم کنیم.

به ۵ نفر مهم اطراف خود نگاه کنید و ببینید که آیا آنها به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می‌کنند یا به کاهش آن؟

اگر احساس می‌کنید که اثر آنها در زمینه کاهش بیشتر است، پیشنهاد می‌کنم که دوستان و اطرافیان مثبت‌تری را به ترکیب نزدیکانتان اضافه کنید.

قرار نیست پدر و مادرتان را دور بیاندازید!

تا زمانی که صحبت از اصلاح اطرافیان می‌شود، بسیاری از عزیزان با اعتراض می‌گویند که ما نمی‌توانیم که پدر و مادر و یا همسرمان را عوض کنیم یا دور بیندازیم!

خب قطعاً منظور من نیز چنین چیزی نیست! و من فقط پیشنهاد می‌کنم که افراد مثبت‌تری را به ترکیب اطرافیانمان اضافه کنیم تا اثر منفی دیگران کمتر شود. همین!

روش ۷:  تقویت اعتماد به نفس با اصلاح تصوّر نسبت به ذهنیت دیگران

می‌دانم که حتی درک جمله بالا کمی سخت است! و البته پیچیده! و منظور من از این جمله این است که بدانیم واقعاً تصور دیگران به ما چگونه است؟

فکر می‌کنم بهترین روش برای توضیح این موضوع، بیان یک مثال باشد.

در دوره جامع سخنرانی و فن بیان، اکثر شرکت کنندگان در جلسه اول متوجه یک موضوع بسیار مهم می‌شوند که همین موضوع تا حد زیادی باعث می‌شود که اعتماد به نفسشان افزایش پیدا کند و آن موضوع این است که بسیاری از موضوعاتی که باعث می‌شود اعتماد به نفس زیادی نداشته باشیم، اصلاً توسط مخاطبان سخنرانی قابل مشاهده و درک نیست!

مثلاً بسیاری از افراد نگران ضربان قلب بالا هستند در صورتی که عموماً این موضوع توسط مخاطبان قابل مشاهده نیست!

و یا بسیاری از لرزش دستهایشان در سالن سخنرانی نگران هستند در صورتی که از دید مخاطبان حتی چهره سخنران قابل مشاهده نیست چه برسد به لرزش دست‌ها!

بنابراین این خیلی مهم است که بدانیم دیگران واقعاً  نسبت به ما چه تصوری دارند. به عنوان مثال در خجالتی نباشیم به این موضوع پرداختم که بسیار از افراد حتی به آنچه ما پوشیده‌ایم توجه نمی‌کنند!

تمرین رفع خجولی و اعتماد به نفس

روش ۸: تقویت اعتماد به نفس با تصویر سازی ذهنی صحیح

از دیگر تمرینات ارزشمند، تصویر سازی ذهنی صحیح است.

یکی از شانس‌هایی که ما آورده‌ایم این است که مغز ما فرق بین تصوّر با واقعیت را متوجه نمی‌شود و اگر ما بتوانیم به خوبی تصویر سازی ذهنی کنیم، مغز ما احساس می‌کند که آن کار را انجام داده است و همین موضوع باعث می‌شود که اعتماد به نفس ما افزایش پیدا کند.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم که حتماً این فیلم را مشاهده کنید. این فیلم در نوشته بهترین تمرین سخنرانی این فیلم قرار گرفته است.:

اقدام: همین الان مشخص کنید که دوست دارید در چه کاری اعتماد به نفس داشته باشید و بلافاصله اقدام کنید و تصویر سازی درست آن و منتظر نتایج فوق العاده آن باشید…. .

روش ۹: تقویت اعتماد به نفس با گرفتن تصمیمات کوچک

از دیگر روش‌های بسیار کاربردی این است که شروع کنیم به گرفتن تصمیمات کوچک اما موفقیت آمیز. مثلاً اگر شما تصمیم بگیرید که هر روز ۱۰ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید و واقعاْ این کار را انجام دهید، مطمئن باشید که حس بسیار بهتری نسبت به خود و توانمندی‌هایتان خواهید داشت.

یکی از این تصمیمات کوچک خوب، اضافه کردن زمان مطالعه به برنامه روزانه است. مثلاً‌ شما می‌توانید روزانه ۱۰ یا ۲۰ دقیقه مطالعه را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

پیشنهاد من به شما عزیزان حتماً مطالعه کتاب از شنبه است. این کتاب در مورد تنبلی و اهمال کاری تا رسید موفقیت است.

 

 

روش ۱۰: تقویت اعتماد به نفس با اصلاح دیدگاه

آخرین گامی که در این تقویم ۱۰ روزه باید مد نظر داشته باشیم، اصلاح دیدگاه است. گاهی اوقات تصوراتی که ما داریم و یا انتظاراتمان با دنیای واقعی همخوانی ندارد و همین موضوع باعث می‌شود که از اعتماد به نفس ما کاسته شود.

به عنوان مثال چند مورد از موضوعاتی که با اصلاح آنها اعتماد به نفس بیشتری را تجربه خواهیم کرد را با یکدیگر مرور می‌کنیم

آیا اطرافیان باید از ما حمایت کنند؟

پاسخ منفی است!‌ چه کسی گفته که همیشه اطرافیان باید از ما حمایت کنند! اگر این اتفاق رخ می‌داد خیلی خوب بود اما خبر بد این است که اصلاً اینطور نیست و قرار نیست که هر وقت تصمیم به رشد و تغییر می‌گیریم، دیگران با ما همراه باشند.

اگر به تاریخ نیز نگاه کنید، خواهید داد که بسیاری از بزرگان تاریخ بر خلاف اطرافیان و بدون حمایت آنها (و عموماً با مخالفت و سنگ اندازی آنها) به انجام کارهای مهم خود پرداخته‌اند.

آیا قرار نیست شکست بخوریم؟

دومین تصویری که به اشتباه در ما شکل گرفته است این است که قرار نیست که ما در مسیر حرکتمان هیچ شکستی نداشته باشیم!

تقریباً مطمئن هستم که پشت هر  موفقیتی تعداد قابل توجهی شکست وجود دارد که در کتاب از شنبه در مورد ۴۷ مرتبه شکست صحبت شده است.

آیا قرار است همه مثل ما فکر کنند؟

به این تصویر نگاه کنید! نظر یکی از اعضای سایت در مورد من هستند!

Bad-Comment

قاعدتاً اگر من توقع داشتم همه باید مثل من فکر کنند، تا الان باید صد بار وبسایت را تعطیل می‌کردم!

اما واقعیت این است که من این موضوع را پذیرفته‌ام که قرار نیست که همه مثل ما فکر کنند و دنیا با تضارب آرا و نظرات در حال چرخش است و از همین رو من نیز باید بپذیرم که قرار نیست همه با من موافق باشند و همه مثل من فکر کنند.

و از همه اینها مهم‌تر قرار نیست من همه چیز را به همه اثبات کنم! بلکه قرار است در مسیر درستی که آن را بررسی کرده‌ام حرکت کنم.

جمله زیبایی وجود دارد که می‌گوید:

 برای این که زندگی بهتری را تجربه کنیم، اجازه بدهیم بعضی وقت‌ها حق با دیگران باشد! و با آنها بحث نکنیم!

فکر می‌کنم اصلاح دیدگاه ما نسبت به این سه مورد می‌تواند نقش مهمی در افزایش کیفیت اعتماد به نفس ما داشته باشد.

 

نقش گذشته و دوران کودکی در اعتماد به نفس

اگر به علوم روانشناسی گذشته نگر (مثل فروید) نگاهی داشته باشیم حتماً هزاران دلیل برای نداشتن اعتماد به نفس در بزرگسالی می‌توان پیدا کرد مثل این که:

 1. در دوران کودکی والدین به ما قدرت انتخاب نمی‌دادند.
 2. در دوران کودکی اطرافیان توانمندی‌های ما را مسخره می‌کردند
 3. در دوران کودکی معلمان، توانمندی‌های ما نادیده می انگاشتند
 4. و….

اما واقعیت این است که ما احساس می‌کنم وقتی راهکار جلوی چشمان ماست، هیچ دلیلی ندارد که به فکر نگاه کردن به گذشته و یافتن دلایل باشیم. همین الان انتخاب کنید که اعتماد به نفس خود را ارتقا دهید بدون این که به گذشته و مقصرهای این موضوع فکر کنید….

چند نکته پیشنهادی

در ادامه نیز چند نکته پیشنهاد وجود دارد که می‌توانید به آنها توجه کنید

جو گیر نشوید، تا شروع می‌کنید دنیا علیه شماست!

لطفاً تصور نکنید بلافاصله بعد از خواندن این مقاله دنیا عوض خواهد شد و شما فرد دیگری می‌شوید!

اتفاقاً دنیا عموماً‌ به این صورت است که اگر کسی تصمیم به تغییر بگیرد، فوراً موانعی در مسیرش قرار می‌دهد که جلوی آن تغییر را بگیرد و فقط افرادی لایق تغییر هستند که حاضر باشند بهای آن را بپردازند!

مثلاً به محض این که تصمیم می‌گیرید رژیم بگیرید، غذاهای خوشمزه‌ای در یخچال قرار می‌گیرد و یا به مهمانی‌ها و یا عروسی‌ها دعوت می‌شود

و یا تا وقتی تصمیم می‌گیریم گناهی را تکرار نکنیم، بلافاصله شرایط گناه با کیفیت بسیار عالی فراهم می‌شود!!!

بنابراین یادتان باشد به محض این که تصمیم به تغییر و افزایش اعتماد به نفس بگیرید، اتفاقات بسیار زیادی رخ می‌دهد که شما از تصمیمتان منصرف شوید اما واقعیت این است که شما باید با سماجت تمام به سوی هدف خود حرکت کنید و نشان بدهید که شما از مشکلات قوی‌تر هستید.

وقتی خسته شدم نمی‌ایستم وقتی تمام شد خواهم ایستاد!

جمله انگیزشی اعتماد به نفس

داشتن یک راهنما

از دیگر موضوعات بسیار مهم در اعتماد به نفس و افزایش آن، داشتن یک راهنما و راه بلد در مسیر زندگی است.

شاید خوب باشد که یک مربی، راهنما و یا دوست خوب در این مسیر داشته باشید که در مواقعی نیاز به کمک دارید به شما کمک کند تا بهترین نتیجه را بگیرید.

اعتماد به نفس کاذب

در تمام طول این مقاله در مورد افزایش اعتماد به نفس صحبت کردیم اما به نظر می‌رسد لازم باشد که کمی در مورد اعتماد به نفس کاذب صحبت کنیم.

این موضوع زمانی رخ می‌دهد که در فرمول مهارت و تصور ذهنی، مهارت ما کم باشد اما تصور ذهنی ما بیش از اندازه زیاد باشد و مهارت خود را در کاری بیش از اندازه تخمین بزنیم.

مثلاً من کمی اسکی بلد هستم اما تصوّر ذهنی من این است که می‌توانم از روی مانعی بزرگ بپرم که نتیجه می‌شود زمین خوردن من….

وقتی با خدا دوست باشید…

اگر در این چند سال پیگیر نوشته‌ها و مطالب من باشید می‌بینید که سعی می‌کنم از مسیر خودم خارج نشوم و به حیطه‌هایی که تخصص ندارم ورود نکنم

و از آنجایی که احساس می‌کنم کارشناسان مسائل مذهبی زیاد هستند، در این مورد زیاد صحبت نمی‌کنم ولی در اینجا واقعاً حیفم آمد که اصلی بسیار مهم در مورد اعتماد به نفس را مطرح نکنم.

آيا خدا كفايت كننده بنده اش نيست؟

آيا خدا كفايت كننده بنده اش نيست؟

احساس می‌کنم اگر به معنی واقعی توکل داشته باشیم و خداوند متعال را در تمام مراحل زندگی خود در کنارمان احساس کنیم، بدون هیچ تردیدی اعتماد به نفس ما تا حد چشم گیری رشد خواهد کرد

و این مسیر را با سرعت بسیار بیشتری طی می‌کنیم. (به نظرم کل این برنامه ۱۰ روزه که  اعتماد به نفس تان را با این برنامه عملی ۱۰ روزه افزایش دهید یک طرف و این یک بند یک طرف….)

..

جمع بندی

بخش عمده‌ای از اعتماد به نفس، مربوط می‌شود به تمرین کردن و تلاش کردن برای بهبود مستمر و بدانید و آگاه باشید که بدون تمرین کردن و شکست خوردن، دستیابی به این مقوله امکان پذیر نباشد.:

توانا بود هرکه تمرین کند

توانا بود هرکه تمرین کند

برای دانلود متن کافیست اینجا کلیک کنید

اعتماد به نفس تان را با این برنامه عملی ۱۰ روزه افزایش دهید

این برنامه ۱۰ روزه بسیار ساده به نظر می‌رسد اما شما باید با مداومت و تلاش بسیار زیاد سعی کنید که با رعایت تمرین‌های آن اعتماد به نفس تان را افزایشان دهید.

جیم ران جمله بسیار زیبایی دارد که در مورد داشتن نظم در انجام کارها و تمرینات زندگی بیان می‌کند. او می‌گوید که

باید رنج یکی از این دو را تحمل کرد.

رنج داشتن نظم در زندگی و یا رنج پس از شکست به خاطر بی نظمی

حالا شما که قرار است اعتماد به نفس تان را با این برنامه عملی ۱۰ روزه افزایش دهید دوست دارید رنج سختی انجام تمرینات این برنامه ۱۰ روزه را بپذیرید یا این که در سرتاسر زندگی خود از رنج کمبود اعتماد به نفس عذاب بکشید؟

 

افزایش اعتماد به نفس با برنامه 10 روزه

پیشنهاد ویژه محصول کم رویی و خجولی

در انتها اگر دوست داشتید توصیه می‌کنم که حتماً در دوره غیر حضوری کم رویی، کم حرفی و خجولی شرکت کنید و از محتوای آن لذت ببرید.

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 57 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. مهدی مقیم اسلام می گوید

  کامل، عالی با دقت به جزئیات و وسواس کامل!

 2. زهرا می گوید

  ممنون عالی عالی عالی. مثل همیشه کاربردی و مفید

 3. شهاب بشیری می گوید

  بسیار عالی بود و تقریبا هر نکته ای که در مورد اعتماد نفس وجود داشت در این مقاله قید شده بود

 4. محمد حسن توفیقی می گوید

  با سلام، نکات ارائه شده در این مقاله به شیوه ای روان، شیوا و قابل لمس برای همه نگارش شده است. ارائه این مقاله جامع و کاربردی در خصوص اعتماد به نفس در شرایطی که با ازدحام کاری شدیدی هم مواجه هستید قابل تحسین و تقدیر است. پاینده باشید.

 5. علی امانی می گوید

  جناب استاد بهرام پور
  با عرض سلام و ادب
  امیدوارم درره رسالتی که در پیش گرفته اید موفق و سربلند باشید.
  بنده حدود ۶ ماهی است که با سایت شما آشنا شدم و همچنین در سمینار مئرسه استادی ۲ نیز شرکت کردم.
  در حال حاضر در حال تالیف کتاب بازاریابی خودم هستم و قسمتی از این تالیف را مدیون شما میباشم ، زیرا ایده اولیه را در راه استادی از شما گرفتم.
  امیدوارم در تمامم مراحل زندگیتان موفق باشید.

 6. Hedayat می گوید

  بسیار عالی و کاربردی مثل همیشه
  من عاشق این جملتونم
  امروز کارهایی را انجام می‌دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند
  تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند….
  مولانا میگه
  هرکه رنجی دید گنجی شد پدید
  هرکه جدی کرد در جدی رسید

 7. افشین اصلانی می گوید

  با عرض سلام خدمت استاد عزیزم
  استاد بنده در مسابقه ای که قرار است در مرداد ماه برگزار شود و خودتان هم از داوران هستید شرکت کرده ام و در مرحله نیمه نهایی حضور دارم وباید به ایراد سخنرانی بپردازم لطفا یک راهنمایی که چگونه استرس خود را هنگام سخنرانی کنترل کنم و این ترس را از بین ببرم لطفا یک راهکار عملی به بنده پیشنهاد کنید
  فوق العاده عالی بود
  سپاس گزارم

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که شما را در این مسابقه ملاقات می کنیم بسیار خوشحالیم.
   پیشنهاد می کنیم برای شروع مطالب زیر را مطالعه نمایید و حتما تمرینات آن را انجام دهید:
   سه دلیل ترس از سخنرانی و راهکارهای آن
   تمامی افراد و حتی سخنرانان حرفه ای در ابتدا صحبت ترس دارند اما قادرند که ترس خود را مدیریت کنند و هیچ کس متوجه نخواهد شد.
   و به عنوان پیشنهاد ویژه شما نیز می توانید با کسب مهارت های لازم ترس خود را مدیریت کنید و برای شروع در دوره مدیریت ترس از سخنرانی شرکت کنید.
   امیدواریم در هر جا که هستید بتوانید بهترین باشید و صحبت های فوق العاده ای داشته باشید.
   بیش تر از یک نفر باشید

 8. hadis می گوید

  با سلام بنده در شغل معلمی استخدام شدم اما از صحبت کردن برای بقیه و تدریس و اموزش میترسم ؛ واهمه دارم ] فکر کردن بهش باعث شده نه شبا خواب داشته باشم نه میتونم درست زندگی کنم
  یک ماه دیگه قراره شروع به کار کنم بعضی اوقات تصمیم میگیرم سر کار نرم
  دوره فن بیان هم شرکت کردم ولی تاثیری ندیدم
  دعاتون میکنم راهنماییم کنید

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که اهل یادگیری هستید و برای آموزش خود وقت می گذارید.
   پیشنهاد می کنیم برای شروع مطالب زیر را مطالعه نمایید و حتما تمرینات آن را انجام دهید:
   رادیو سخنرانی-مهارت صحبت کردن در جمع
   به این نکته توجه کنید که برای این که نتایج چشم گیری بدست آورید نیاز است که دست از تلاش کردن برندارید و تمرینات را به طور مداوم انجام دهید.
   و به عنوان پیشنهاد ویژه شما نیز می توانید با کسب مهارت های لازم ترس خود را مدیریت کنید و برای شروع در دوره مدیریت ترس از سخنرانی شرکت کنید.
   بیش تر از یک نفر باشید

 9. صادق می گوید

  فوق العاده بود
  در تمام عمرم یک مقاله جامع و کاربردی مثل این ندیده، نشنیده و نخوانده بودم
  ممنونم از شما

 10. پیام سلیمیان می گوید

  کتابها و مقالات زیادی در مورد اعتماد به نفس مطالعه کرده بودم. ولی این مقاله واقعا چیز دیگه ایی بود و کاملا کاربردی بود.مرسی از شما

 11. رسول می گوید

  سلام استاد تورو خدا جواب سوال منو بدید…من تو جر و بحث های شدید و دعوا اشکم ناخودآگاه میگیره لطفا کمکم کنید

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   پیشنهاد می کنیم برای شروع از نکات گفته شده در این مقاله بهره بگیرید.
   از مهارت های ارتباط موثر کمک بگیرید و با یادگیری آن ها و به کارگیری شان می توانیم بهتر عمل کنیم.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

 12. علیرضا کرمی می گوید

  با سلام
  من در رابطه با بعظی چیز ها مهارت و واکنش مناسبی ندارم و تصمیم گرفتم از شما کمک بگیرم
  من خیلی تحت شرایط مختلف رنگ عوض میکنم و خیلی تحت تاثیر محیط قرار میگیرم
  و خیلی هم جو گیرم خخخخخخخخخخخ
  مثلا تو جمع افراد سیگاری دلم میخواد یکی تست کنم
  خودم راجع بهش فکر کردم که مثلا تو یه جمع هایی قرار نگیرم اما یه جاهایی مثل محیط کاری دست خودم نیست
  یا مثلا مهارت نه گفتنم رو افزایش بدم

  لطفا راهکارهای مناسبی ارايه بفرمایید

  با تشکر

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که درصدد ارتقای مهارت های خود هستید.
   پیشنهاد می کنیم که مقاله ای که در لینک زیر قرار دارد را مطالعه کنید:
   قدرت نه گفتن!
   عزت نفس چیست؟
   امیدواریم به زودی ما را در جریان موفقیت های خود قرار دهید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 13. جلیل می گوید

  سلام دمتون گرم با مقاله های فوق العادتون. استاد میشه لطف کنید فایل pdf این مقاله رو هم بزارید

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   متن در سایت قرار گرفت.
   با تشکر از علاقه مندی شما

 14. جواد می گوید

  سلام استاد شرمنده من یک مشکل تو زندگیم پیدا کردم حدود ۳ سال است که ازدواج کردم و تا برج ۶ مهندسی عمرانم را تمام میکنم اما به هر دری میزنم کار گیرم نمیاد چند ماهی است که بیکار شدم به علت کمبود جمعیت شهرمان و فروان بودن کارم و درآمد نداشتن الان میخواهم یک کار خوب با توجه به رشته ام پیدا کنم اما نمیشه لطفاً کمکم کنید راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که درصدد تلاش برای موفقیت های بیش تر هستید.
   نقشه راه برای اینکه کاری برای خودتان داشته باشید در فیلم سمینار استادی ۲ گفته شده است که پیشنهاد می کنیم که فیلم این سمینار را مشاهده کنید.
   امیدواریم به زودی ما را در جریان موفقیت های خود قرار دهید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 15. حسن می گوید

  عالی بود . ولی بهتره که نسخه پی دی اف مقاله رو هم بزارید . شاید کسی نتونه تو اون لحظه مطلبو مطالعه کنه یا دسترسی به اینترنت داشته باشه . و شاید بخواهد فعلا مقاله را دانلود و بعدا مطالعه کنه … .ممنون میشم که نسخه پی دی اف مقاله رو هم برا دانلود در اختیار کاربران قرار بدید .

 16. پرستو می گوید

  بسیار عالی،خیلی وقت بود دنبال یه مطلب جامع در مورد اعتماد به نفس بودم و اینجا پیداش کردم.واقعا خسته نباشید.

 17. کیمیا می گوید

  سلام استاد
  شما فوق العاده هستین…
  با تشکر فراوان

 18. سحر می گوید

  استاد واقعا خدا قوت، چه مقاله مفصلی نوشتید، فقط رفرنس (توانا بود هرکه تمرین کند) رو ننوشتید 😉

  1. محمد پیام بهرام‌پور می گوید

   سلام دوست عزیز و گرامی
   وقت شما بخیر
   رفرنس داره؟
   من این جمله رو از یکی از شاگردانم توی کلاس دوره جامع شنیدم
   ممنون میشم بگید بهم

 19. ریحانه فتحی می گوید

  سلام
  مطلب جالبی بود اما …
  چند تا غلط املایی داشتین که یکم تو ذوق میزنه مثل (کلاه ورزشی پیلاتس)
  دست شما درد نکنه عالی بود

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   ممنونیم از نظرتان
   دقیقاً متوجه غلط املایی که فرمودید نشدیم؟

 20. m sh می گوید

  عالی بود.باتشکرازشماوعوامل دست اندرکار

 21. روح الله تقدسی می گوید

  با سلام و عرض ادب، ممنو بابت مطالب زیبا و کاربردی شما.

 22. ندا می گوید

  سلام آقای بهرام پور
  مقاله بسیار عالی و آموزنده ای بود. خیلی هم به موقع .

 23. نسرین عیوض لو می گوید

  استاد مطالبتون فوق االعاده بود و کاربردی..
  سپاسگزارم

 24. مهسا می گوید

  عالی بود
  من یکسری مشکلات دارم که خیلی دلم میخواد یک نفر باشه که راهنماییم کنه
  مثلا من برای اینکه از پایان نامم دفاع کنم خیلی میترسم و همش فکر میکنم که نمی تونم از پسش بربیام

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که اهل یادگیری هستید و برای آموزش خود وقت می گذارید.
   پیشنهاد می کنیم برای شروع مطالب زیر را مطالعه نمایید و حتما تمرینات آن را انجام دهید:
   سه دلیل ترس از سخنرانی و راهکارهای آن
   رادیو سخنرانی-مهارت صحبت کردن در جمع
   و به عنوان پیشنهاد ویژه شما نیز می توانید با کسب مهارت های لازم ترس خود را مدیریت کنید و برای شروع در دوره مدیریت ترس از سخنرانی شرکت کنید.
   امیدواریم در هر جا که هستید بتوانید بهترین باشید و صحبت های فوق العاده ای داشته باشید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 25. موسی سلمانی می گوید

  ضمن سلام و تشکر از استاد عزیز و خونگرم جناب آقای بهرام پور
  خدمت اون دوستی که گفتن شما فقط جیب مردم رو خالی میکنین عرض کنم که کاملا در اشتباه هستن من از طریق مطالعه مقاله های استاد بدون پرداخت حتی یک ریال و با تحصیلات در حد فوق دیپلم ، بیشترین پیشرفتها رو داشتم در حالیکه همکارای من در شغل حسابداری بدلیل نداشتن اعتماد به نفس خیلی کندتر حرکت می کنن ولی من کتابی نوشتم بنام “راههای پیشرفت یک حسابدار” و پیگیر چاپ کتاب هستم .
  من همه پیشرفتهام رو مدیون استاد بهرام پور هستم که با صحبتها و مقاله هاشون واقعا بهم انگیزه دادن .
  جناب بهرام پور تشکر میکنم بابت همه زحماتی که می کشین .
  موسی سلمانی
  ۹۵/۵/۱۴

 26. مرضیه می گوید

  با سلام ممنون از وقتی که میزارید و این مطالب مفید رو در اختیار ما قرار میدهید.

 27. ظفرطلب می گوید

  سلام.
  بابت مطالب عالیتون کمال تشکر رو دارم.
  همیشه موفق باشید.

 28. سمیرا می گوید

  سلام
  **** فقط تشکر لیاقت شماست
  با عرض معذرت ، من چند تا سوال دارم
  اول اینکه من امضای خاصی برای خودم و توی کارم ندارم و همونو هم وقتی میام بزنم استرس می گیرم و کج و کوله میزنم خیلیا بهم گفتن این چه امضاییه و از تو بعیده ، یه امضا برای خودت تعیین کن و تمرینش کن شاید دیگه دستت نلزده. ناگفته نماند من خیلی وقتا جلوی بقیه امضا نمی زنم که متوجه خراب کردن اون امضام نشن . چون خیلی مغرورم و نمیخوام کسی ضعف منو ببینه . از بس که همه بهم گفتن تو خیلی خوبی تو همه چی ، احساس میکنم اگه کسی ازم انتقاد کنه از شخصیتم کم میشه و خورد میشم
  دوم اینکه من مدرک عالی خوشنویسی رو دارم اما وقتی میام با تمرکز یه چیزی رو بنویسم مثلا صورتجلسه ، اولش رو دستم میلرزه و بعدا بهم میگن کاملا لرزش دستت پیداست در حال اینکه خیلی خوشبخته، ناگفته نماند که من موقع امتحان خط نیز دستم می لرزید منتها یه جوری بالاخره نوشتم و قبول شدم . نمیدونم این به خاطر چیه ؟ استرسیه یا نه ؟ چون هم همه بهم میگن خیلی خوش خطی و هم اینکه خودمم اعتماد به نفسم تو این مورد بالاست پس دلیلش چیه؟
  مورد سوم اینکه من توی جلسات خیلی جسورانه صحبت میکنم پیش مدیر ارشد و بچه های کارخونه و واحدای دیگه چون خیلی تو کارم مسلطم اما وقتی مدیر واحد جلسه ای توی واحد برگزار میکنه نمی دونم چرا پیش هم واحدیام و مدیرم صدام میلرزه و مجبورم آب دهنمو قورت بدم چون کم میارم حتی واسه غلبه بر این مورد، تند جمله ام رو بیان میکنم که زود تموم بشه جمله ام و با این حس مواجه نشم منتها بازم مدیرم بهم میگه که خیلی تند گفتی و متوجه نشدیم اصلا

  میشه راهنماییم کنید لطفا
  آخه چرا من باید به خاطر همچین موضوعات کم اهمیتی توی زندگی ، اعتماد به نفسمو از دست بدم

  بازم ممنون

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   به شما تبریک می گوییم که درصدد ارتقای مهارت هایتان هستید.
   پیشنهاد می کنیم در خصوص مورد یک و دو که مرتبط با عزت نفس می باشد حتماً مقاله زیر را مطالعه نمایید:
   عزت نفس
   تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس
   همچنین در خصوص مورد سوم پیشنهاد می کنیم به مقاله زیر نگاهی بیندازید:
   وقتی اطلاعات مخاطب سخنرانی از ما بیشتر است
   مهارت صحبت کردن در جمع
   امیدواریم که با به کار گیری نکات گفته شده بهتر از قبل عمل نمایید.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

 29. سامان خراسانی می گوید

  بسم الله الرحمن الرحیم . جناب استاد محترم جناب آقای دکتر بهرام پور با سلام و عر ض خسته نباشید مطالب بسیار جالب و خوبی را در مورد اعتماد به نفس بیان فرمودید عالی بود من هرکجا برای انجام کاری که تا آن لحظه انجام نداده ام و آن کار مسیولیت انجامش به من داده بشود حس توانستن وبه قولی در خود دیدن را در ضمیر خودم قوت وقدرت بخشیده و با شهامت وبا گریز از ترس برای انجام آن کاراقدام نوده و موفق هم میشوم به طوری که مورد تمجید و تشویق هم قرار گرفته ام وحتی به نقاط ضعف و قدرت آن نیز اشراف پیدا میکنم مطالب شما بسیار دقیق و تخصصی است انشاالله موفق باشید و متشکرم از زحمات شما

 30. سپیده می گوید

  بسیار عالی بود.سپاسگذارم

 31. وحید می گوید

  با سلام و آرزوی موفقیت روز افزون برای همه؛
  ضمن سپاسگزاری از مطالب ارسالی به ایمیل من؛ نکته ای که میتواند تاثیر ایمیلها رو افزایش دهد انسجام مطالب و لینکهای هر ایمیل هست… به عبارتی بدلیل لینکهای متعدد و تکراری در هر ایمیل پیگیری خسته کننده هست…

 32. عماد می گوید

  واقعاً ممنونم. من از سال‌های اولیه ایجاد این سایت از مطالبش استفاده کردم. از زمانی که در مورد آقای سخنرانی و گفتگوی هلو و سیب زمینی (اگه دقیقاً یادم مونده باشه که همینا بودن) کارش رو شروع کرد.

 33. سید یداله می گوید

  سلام ممنون از زحماتتون

 34. علی می گوید

  سلام آقای بهرام پور
  اول از همه جا داره که از شما و مجموعه مثبت یک یه تشکر حسابی بکنم بابت زحماتی که میکشید تا دنیا جای بهتری برای زندگی کردن بشه.
  این سبک مقاله نوشتن خیلی عالیه مخصوصاً اگه مثل این مقاله هم تقویم اجرایی داشته باشه و هم فایل های صوتی و تصویری برای دانلود

 35. الهام می گوید

  بهرام پور عزیز تو عشقی
  فکر نکنم کسی به اندازه من در مورد اعتمادبنفس سرچ کرده باشه
  هیچ جا اینقدر با جزییات و دلنشین و عملی نگفتن
  زنده باد بهرام پور عزیز
  موفق باشی جوان

 36. marya می گوید

  مثل همیشه جناب بهرام پور…….هم کلی خندیدم و هم کلی مطلب جدید یاد گرفتم.
  ممنونم.نگاه مهربون خدا همیشه ب همراهتون

 37. طیبه حیدری می گوید

  سلام استاد خدا قوت بازم عالی عالی و عالیه

 38. سپیده افسون می گوید

  با سلام اقای بهرام پور، من از طریق وایبر با این سایت اشنا شدم، خیلی از این بابت خوشحالم ، شما من رو با دنیای جدید و بسیار ارزشمندی اشنا کردید ، مطمعن هستم یکی از بهترین استادها و بهترین انسانی هستید که براحتی این مطالب ارزشمند رو در اختیار سایرین قرار میده ، و من تمام این مقاله ارزشمند رو در دفترم یادداشت کردم، ،این تازه اولین مقاله از سایت بود که خوندم و صد در صد تمامش رو انجام میدم ،

 39. وحید رسولی فرد می گوید

  خیلی ممنمون بابت مطلبتون
  من برای اعتماد به نفس از جملات تاکیدی استفاده می کنم و باعث شده خیلی سریع اعتماد به نفس ام منحصر به فرد بشه. سایتی در ایران در حوضه ی جملات تاکیدی کار می کنه و لازم دیدم که به شما دوستان عزیز هم پبشنهاد کنم تا از جملات تاکیدی استفاده کنید و نتایج رو در زندگیتون ببینید.اسم سایت متا فکر هستش(http://metafekr.com)

 40. شفیعی می گوید

  سلام مقاله بسیار عالی بود همیشه از کامنت گذاشتن خجالت میکشیدم با اینکه اصلا ادم کم رویی نیستم !

  خیلی برام جالب بود که در این مقاله حدود ۱۰ مقاله جذاب دیگه معرفی شد که همه رو در لیست مطالعه خودم یادداشت کردم

 41. شهناز می گوید

  سلام دوست عزیز
  فقط میتونم بگم از صمیم قلب براتون آرزوی موفقیت های بیشتر رو خواهانم………………..

 42. سپهر سرداری می گوید

  درود برشما استاد عزیز:محمدپیام بهرامپور.من نویسنده وادیتورومترجم وهمینطورمشاور سایت انگیزشی ثروتندی دات کام هستم.همیشه سخنرانیهای شما محدپیام عزیز سرشاراز انرژی بوده واونقد نافذ وجذاب که ازشنیدنش خسته شدن محاله.عالی هستی استادبهرامپور.برقراروکامیاب باشی شادزی…

  1. حسن معماری می گوید

   با سلام
   ممنونم از شما مقاله عالی و کار بردی است

 43. پسر خوب می گوید

  با سلام و تشکر از شما آقای بهرام پور و سپاس از تمام زحماتی که می کشید
  اول از همه میخواستم از تمام زحمات شما و همکارانتان برای این سایت تشکر کنم
  من پسری ۲۰ ساله هستم
  راستش من یک مشکل بزرگ در راه تقویت اعتماد به نفس پیدا کردم
  من میخواستم روش ۲ را انجام بدهم و در مثال هایتان گدایی کردن بود من هم دیشی حدود ساعت ۱۰:۳۰ با لباس توی خانه بیرون رفتم و در کنار خیابان از دو دختر گدایی کردم(البته پولی نگرفتم) ولی خنده آن ها به من مرا بسیار ناراحت کرد 🙁 …. و من از آنجا فرار کردم 🙂
  حال من حس میکنم غرور ندارم و نگرانم که نکنه یکوقت این موضوع باعث آبرو ریزی من بشه
  لطفا برای افزایش غرور مردانه به من کمک کنید حس میکنم اصلا غرور مردانه ندارم و سر این موضوع دوباره جایی ان دخترها را ببینم و آبرویم برود
  لطفا مرا برای غرور داشتن و حل مشکلم و از بین رفتن نگرانیم راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می کنیم موضوعات مربوط به عزت نفس را خیلی جدی‌تر دنبال کنید
   در این رابطه نوشته‌های زیادی در سایت وجود دارد

 44. بهداد عقيلي می گوید

  سلام.به نظرم چندتا از روش ها مشابه هم بودند و تنها به گونه اي ديگر عنوان شدند(بيشتر درمورد تقليد و وانمود سازي).چند مورد هم خيلي مرتبط با اعتماد به نفس نبود(روش ۱۰).مطلب خوبي بود اما چندان جامع نبود.
  تشكر

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside