دلایل اعتماد به نفس کم و درمان آن

مقدمه‌ای بر اعتماد به نفس کم

اعتماد به نفس کم یکی از مشکلات بسیار بزرگ است که هر فردی ممکن است در زندگی خود تجربه کند و در مقاله اعتماد به نفس به صورت مفصل به این موضوع پرداختیم.

اما به دلیل درخواست برخی از دوستان برای دانستن دلایل اعتماد به نفس کم و پایین این مقاله نوشته شده است که اغلب آن از کتاب اعتماد به نفس بارباری دی آنجلیس  انتخاب شده است.

دلایل اعتماد به نفس کم و پایین چیست؟

بارباری دی آنجلیس در کتاب اعتماد به نفس خود می‌گوید که همه ما از اعتماد به نفس پایین می‌نالیم اما افزایش اعتماد به نفس نیز خیلی برایمان مطلوب نیست!

او می‌گوید:

به رغم این که از اعتماد به نفس پایین خود رنج می‌برید و از ان شکایت می‌کنید و به ظاهر بسیار مشتاقید که اعتماد به نفس بالایی داشته باشید اما ناخودآگاه و بی ان که بدانید به برخی مزایای روانی و اجتماعی آن معتاد هستید و نمی‌توانید از این منش و رفتار خود دست بردارید. از این رو مدام نقش کسی را بازی می‌کنید که اعتماد به نفس چندانی ندارد و نمی‌تواند تغییر کند.

در ادامه برخی از مزایای پنهانی اعتماد به نفس کم و پایین آوده شده است:

 1. کاری می‌کنید مردم دلشان برای شما بسوزد.
 2. کاری می‌کنید دیگران مدام در نقش تسلی بخش، مشوق، انگیزه دهنده و .. ظاهر شوند و بخواهند که شما را جمع و جور کنند و یا زندگی‌تان را سرو سامان بدهند.
 3. کاری می‌کنید که هیچ کس نتواند از شما بدش بیاید و همه دوستتان داشته باشند چون که با ملاحظه کاری و قورت دادن‌هایتان هیچ وقت تهدیدی برای کسی محسوب نمی‌شوید و با هیچ کس رقابت نمی کنید.
 4. هیچوقت ترس از شکست خوردن نخواهید داشت زیرا به هیچ کاری دست نمی زنید
 5. برای بدرفتارها و عادت‌های ناسالم خود یک عذر و بهانه دارید! چون همه می‌دانند که چقدر حال شما بد است و گرفتار هستید
 6. توجه، تحسین، محبت و ترحم خیلی‌ها را به سمت خودتان جلب می‌کنید چون آنها احساس می‌کنند مدام باید کاری کنند که به نحوی حال شما باید خوب شود.
چرا به این مقاله نگاهی نمی‌کنید؟  بالا بردن اعتماد به نفس با تمرکز بر توانمندی ها

و شاید اگر بخواهم اصلی‌ترین دلیل برای داشتن اعتماد به نفس کم و پایین را مطرح کنم این خواهد بود که:

وقتی همه بدانند که اعتماد به نفس ما پایین است، دیگر مجبور نیستیم مسئولیت انتخاب‌هایمان را بپذیریم و اصلا، لازم نیست کاری انجام بدهیم!

چون به محض این که کسی به ما می‌گوید چرا کاری نمی‌کنی شروع می‌کنیم از ناتوانی‌ها و بدشناسی‌ها و … برای او گفتن…

اعتماد به نفس کم و پایین

پس عملاً اگر بخواهیم یک توضیحی در این زمینه ارائه کنیم که دلیل اصلی این که اکثر افراد حاضر نیستند اعتماد به نفس خود را افزایش بدهند چیست این است که اکثر آنها از کم بودن اعتماد به نفس خود به صورت غیر محسوس امتیاز می‌گیرند و منتفع می‌شوند.

حالا چه کار کنیم؟

حالا که با امتیازهای پنهانی کم بودن اعتماد به نفس آشنا شدیم نوبت به این می رسد که فکر کنیم که حالا باید با این شرایط چه کار کنیم؟

اصلی‌ترین نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشیم این است که بپذیریم که با افزایش اعتماد به نفس ما، اتفاقات ناگواری رخ می‌دهد اما اتفاقات خوب بسیار بیشتر و ارزشمند‌تر خواهد بود.

حدود سه سال پیش یکی از دوستانم که در تمام زندگی خود همیشه دنبال مقصر بود و البته اعتماد به نفس بسیار کمی هم داشت، به محض این که تصمیم گرفت اعتماد به نفس خود را افزایش بدهد، متوجه یک موضوع ناگوار شد:

این که اکثر دوستانش دیگر حاضر نیستند به دوستی با او ادامه بدهند!

وقتی کمی دقیق این موضوع را بررسی کردیم متوجه شدیم که دلیل اصلی این کار این است که این دوست من پس از تلاش خود برای افزایش اعتماد به نفسش ،تبدیل شده بود به یک آینه که عقب افتادگی‌ها و تنبلی‌های دیگر دوستانش را نشان می‌داد و از همین رو دیگران علاقه زیادی به مشاهده موفقیت‌های او نداشتند.

چرا به این مقاله نگاهی نمی‌کنید؟  کمال گرایی: دشمن اعتماد به نفس - درمان کمال گرایی

 

بنابراین باید آماده باشیم که پس از تلاش برای افزایش اعتماد به نفسمان، با مخالفت‌ها و سختی‌هایی رو به رو شویم اما واقعیت این است که اعتماد به نفس بالا، ارزش بسیار بیشتری از مزایای داشتن اعتماد به نفس کم دارد.

بیشتر از یک نفر باشید

 

 

 

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 11 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. حمید محمدی می گوید

  سلام
  ممنون از مقاله عالی و کتاب عالی که معرفی کردید.

 2. علیرضاولدبیگی می گوید

  بسیار عالیه.ازشماسپاسگزارم جناب بهرام پور بابت اینهمه زحمتی که برای آموزش ما میکشید.سپاسگزارم وامیدوارم من هم بتوانم دراین هدف شما برای بهترشدن دنیا گام بردارم.بازهم سپاسگزارم ازحمایت شما

 3. رضا می گوید

  سلام. در پایان مقاله زیبای شما فکر می کنم باید این نکته را اضافه کنم که با تغییر زندگی دوست شما، بزودی دوستانی که شایسته ی زندگی جدید و موفقش باشند خواهد یافت.

 4. ناشناس می گوید

  سلام من اصلا تو جمع حرف نمیزنم. فوق العاده آدم کم حرفی ام و خودم خیلی اذیت میشم. گاهی هم که تصمیم میگیرم صحبت کنم کسی گوش به حرفم نمیده. خیلی ناراحتم لطفا کمکم کنید

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که در جهت پیشرفت خود تلاش می کنید.
   پیشنهاد می کنیم که در ابتدا مقاله زیر را مطالعه کنید:
   چطور جذاب صحبت کنیم ؟
   اگر می خواهید توانمندی های خودتان را به دیگران ارائه کنید در دوره کنترل کم رویی و کم حرفی شرکت نمایید.
   امیدواریم که با به کارگیری این مطالب به نتایج فوق العاده ای دست یابید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 5. عباس می گوید

  سلام و احترام
  توانتون افزون و نشاطتون برقرار ؛ ممنون که این مطالب را به اشتراک می ذارید.

 6. zs می گوید

  جناب آقای بهرام پور
  با سلام و تبریک به مناسبت میلاد فرخنده امام رضا (ع)، شمس الشموس، از بابت مطالب مفیدی که شما برای ما به صورت رایگان قرار می‌دهید، بینهایت ممنون و متشکرم، امیدوارم همیشه سلامت و پیروز باشید و خداوند همیشه یار و یاور شما باشد.

 7. رویا می گوید

  من اعتماد به نفسم کم نیست اما از مقاله مفیدتون بهره بردم مرسی که اینقدر خوبیییییییین.

 8. سالار می گوید

  سلام
  جمله اخر بسیار قابل تامل
  بنابراین باید آماده باشیم که پس از تلاش برای افزایش اعتماد به نفسمان، با مخالفت‌ها و سختی‌هایی رو به رو شویم اما واقعیت این است که اعتماد به نفس بالا، ارزش بسیار بیشتری از مزایای داشتن اعتماد به نفس کم دارد.
  ضمننا یه غلط تایپی داشت
  وقتی همه بدانند که اعتماد به نفس ما پایین است، دیگر مجبور نیستیم مسئولیت انتخاب‌هایمان را بپذیریم و اصلاریال لازم نیست کاری انجام بدهیم!
  تشکر

 9. چنگیز می گوید

  سلام
  متشکرم مقاله مختصر و مفیدی بود.
  خوب به علت اشاره شده بود هرچند خودم با خواندن آن، راه‌های درمان را پیدا می‌کنم اما ای کاش راه‌های درمان را نیز شما با صراحت می‌نوشتید.
  کلیت مقاله همین بود: بررسی علل اعتماد به نفس کم و بازخورد‌های ناگواری که ممکن است پس از اقدام بدست بیاید.
  اما جای خالی راه‌کارهای درمان آن نیز با صراحت عنوان می‌شد.
  به هر حال متشکرم.

 10. نادر می گوید

  مطالبتون فوق العاده ست
  بسیار متشکرم…