استفاده از کلمات مناسب و خوب

53

مقاله‌ای که می‌خوانید، بخش مختصری از محصول کاریزمای کلمات است.

استفاده از کلمات مناسب همواره یک دغدغه بزرگ برای افراد است و هر انسان موفقی می‌داند که این موضوع چقدر مهم است! چون یک واژه می‌تواند به سادگی کار شما را به کلی بی‌ارزش کند و یا این که شما را تا جایگاه بالایی ارتقا دهد! در حقیقت در موضوع فن بیان، واژگان نقش بسیار مهمی دارند و از همین رو فن بیان بدون توجه به واژگان و کلمات مناسب، به قول معلم ادبیات سال اول دبیرستانم، مانند شلوار بدون کش می‌ماند!

برای مثال، برای صدا زدن مخاطبان از چه واژه‌ای استفاده می‌کنید؟ فرض کنید می‌خواهید که فردی را صدا بزنید،‌ ترجیح می‌دهید که چطور این کار را انجام دهید؟ به او کدامیک از واژه‌های زیر را می‌گویی؟

 • عزیزم
 • فدات شم
 • بِبین
 • عذر می‌خوام
 • بببخشید

مطمئنم که اگر فردی حرفه‌ای باشید، بدون شک از من خواهید پرسید که،‌ ببخشید آقای بهرام‌پور! اما این بستگی به این دارد که الان چه کسی مخاطب ما است؟ اگر همسر من مخاطبم باشد، گزینه عزیزم و یا فدات بشم! گزینه خوبی است و اگر مدیر من مخاطب باشد، همین گزینه‌ها بدون شک باعث اخراج ما خواهند شد!

در این نوشته قصد دارم در مورد این صحبت کنم که کلماتی که ما از آنها برای کلام خود بهره می‌بریم چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

 کلمات مناسب اصلاً چه هستند؟

کلمات مناسب چند ویژگی دارند که در ادامه قصد دارم در مورد آن صحبت کنم.

۱٫ کلمات مناسب و متناسب مخاطبان باشند.

۲٫ کلمات مناسب و متناسب خودمان باشند.

۳٫ کلمات مناسب و متناسب شرایط باشد.

حال قصد داریم پیش از آن که موارد بالا را بررسی کنیم، شرایط عمومی را مطرح کنیم که فارغ از هر محیط و مخاطب و شخصی کاربرد دارد.

باید چقدر کلمه باید بلد باشیم؟

همیشه وقتی کارمندانم گزارش روزانه ایمیل‌های ارسالی از طرف مخاطبان سایت را می‌آورند، با یک موضوع تکراری سرو کار دارم… همیشه تعدادی از افراد این سؤال را می‌پرسند که:

ما برای صحبت‌هایمان از چه کلماتی باید استفاده کنیم؟

در چنین شرایطی  من معمولاً این سؤال را با یک داستان پاسخ می‌دهم:

مردی در کنار رودخانه‌ای ایستاده بود. ناگهان صدای فریادی را می‌شنود و متوجه می‌شود که کسی در حال غرق شدن است. فوراً به آب می‌پرد و او را نجات می‌دهد. اما پیش از آنکه نفسی تازه کند فریادهای دیگری را می‌شنود و باز به آب می‌پرد و دو نفر دیگر را نجات می‌دهد. اما پیش از اینکه حالش جا بیاید صدای چهار نفر دیگر را که کمک می‌خواهند می‌شنود. او تمام روز را صرف نجات افرادی می‌کندکه در چنگال امواج خروشان گرفتار شده‌اند؛ غافل از اینکه چند قدمی بالاتر، دیوانه‌ای مردم را یکی یکی به رودخانه می‌انداخت.

این داستان برای استفاده مناسب از واژگان نیز بسیار کاربرد دارد. یعنی قرار نیست که من یک لیست از کلمات مناسب به شما بدهم و شما نیز مثل کنکور کلمات را حفظ کنید و سپس در سخنرانی‌های خود این کلمات به صورت خودکار مورد استفاده شما قرار بگیرند!

این موضوع، به این معنی نیست که ما نباید سراغ هیچ کلمه‌ای برویم! بلکه منظور این است که اگر کلمات از ذهن ما به اصطلاح فرار می‌کنند، مشکل از جای دیگری است.

طبق بررسی زبانشناسان، دامنه واژگان و اصطلاحات در هر زبانی با زبانی دیگر متفاوت است اما به طور میانگین افراد تحصیل کرده چیزی در حدود ۲۵٫۰۰۰ واژه و افراد معمول‌تر حداقل ۱۲٫۰۰۰ واژه را درک می‌کنند. (برای مقایسه شاید برایتان جالب باشد اگر بگویم که در واژه نامه دهخدا حدود۳۴۳ هزار مدخل (یا واژه و عبارت)‌ وجود دارد!)

اما حقیقت این است که  طبق قانون ۸۰/۲۰ ما فقط از ۲۰ درصد این مقدار کلمات استفاده می‌کنیم (یعنی حداکثر ۵ هزار کلمه) و بنابراین نباید نگران دایره کلمات خود باشیم بلکه باید به فکر این باشیم که کلماتی که در ذهن خود داریم را به دایره کلماتی که به صورت روزمره استفاده می‌کنیم اضافه کنیم.

برای همین موضوع، بهترین کاری که می‌توان انجام داد این است که یک دفترچه لغت داشته باشید. چیزی شبیه به دفتر لغاتی که معلمان دروس عربی و انگلیسی از ما می‌خواستند برای حفظ کلمات استفاده کنیم؛ با این تفاوت که من به شما تضمین می‌دهم از این دفترچه قرار است برای زندگی خود استفاده کنیم!

این که من به شما بگویم که فلان کلمات را حفظ بکنید، اصلاً شدنی نیست زیرا اولاً این کلمات در ذهن شما شکل نخواهد گرفت و دوماً این کلمه اصلاً ممکن است مناسب شما و شخصیت شما نباشد.

همه ما بسته به محیطی که در آن هستیم و جایگاه فرهنگی و شغلی خود باید از کلمات متناسب خود استفاده بکنیم. مثلاً اگر یک پزشک یا یک فرد بازاری با ادبیاتی که من صحبت می‌کنم، صحبت کند بدون شک مورد تمسخر مخاطبان خود قرار خواهد گرفت و اگر من نیز از یک پزشک تقلید کنم و با ادبیات او سخن بگویم بدون شک مخاطبان من نیز دیگر در سخنرانی‌هایم حضور نخواهند داشت.

پس کاری که باید انجام دهیم این است که از دفترچه‌ای که بالاتر به آن اشاره کردم استفاده کنیم و روزانه کلمات و عبارات و ادبیاتی که به نظرمان جالب و ارزشمند و کاربردی می‌رسد را در آن یادداشت کنیم و در زندگی روزمره از آن استفاده کنیم. در این صورت این کلمه در حافظه کاربردی ما شکل خواهد گرفت و از این بابت نگرانی نخواهیم داشت. پس پیشنهاد می‌کنم که این دفترچه را هرچه زودتر آماده کنید، شاید در ادامه نوشته نیز با کلمات و جملاتی مواجه شدید که تصمیم گرفتید در دفترچه یادداشت کنید.

در ادامه چند ویژگی کلمات و جملات را با شما مطرح می‌کنم:

در استفاده از کلمات و جملات باید مثبت نگر باشیم

موضوعی که در انتخاب و استعمال واژگان باید در نظر داشته باشیم این است که مثبت نگری را همواره در ذهن خود داشته باشیم. در حقیقت مثبت نگری به ما کمک می‌کند که واژه‌های ما انرژی بیشتری داشته باشند و مخاطبان در مجموع حس بهتری به سخنران داشته باشند. همانطور که در دوره مهارت‌های ارتباط موثر نیز گفته شد، کسانی که در دیگران حس خوب ایجاد می‌کنند، توسط دیگران نیز دوست داشته خواهند شد و از همین رو پیشنهاد می‌کنم که تا حد ممکن از واژگان با انرژی مثبت و معنی مثبت استفاده کنید،‌برای مثال:

به خودت سخت نگیر جایگزین شود با با خودت مهربان‌تر باش

یادت نرود، جایگزین شود با یادت باشد

من دیگه سیگار نمی‌کشم جایگزین شود با من از امروز خیلی سلامت‌تر زندگی می‌کنم…

افزودن نام شخص به کلمات

یکی از ویژگی‌های بسیار عالی در استفاده مناسب از کلمات مناسب این است که تا حد ممکن از نام اشخاص در جملات استفاده کنیم مثلاً به جای عبارت بسیار معمولی

از این ملاقات خوشحالم

می‌توانیم بگوییم که سعید جان! (یا سعید عزیز)‌از این که شما رو ملاقات می‌کنم خیلی خوشحالم

هرچقدر که می‌توانید از نام افراد در صحبت‌هایتان با آنها استفاده کنید و ببینید که آنها چقدر بیشتر شما را دوست خواهند داشت..

لیست و فهرست کلمات مناسب در سخنرانی و جلسات

یکی مدیران ارشد یک شرکت خودروسازی مشهور در کشورمان که از شرکت کنندگان دوره جامع سخنرانی نیز بودند و ایشان شرکت موفقی را مدیریت می‌کردند اما در سخنرانی‌هایی که قصد داشتند مجموعه خود را معرفی کنند از واژه‌های درستی استفاده نمی‌کردند.

برای مثال به جای این بگویند شرکت ما رقیب جدی شرکت X است، می‌گفتند که شرکت ما خودروهای مشابه شرکت X را تولید می‌کند! یا در موردی دیگر به جای این که بگویند قیمت خودروهای ما مقرون به صرفه هستند می‌گفتند که ما خودروهای ارزان تولید می‌کنیم!

همانطور که می‌بینید واژه‌ها بسیار قدرتمند هستند و بدون توجه به واژگان نمی‌توان صحبت خوبی را ارائه کرد.

در جست و جوی کلمات بهتر!

در دوره غیر حضوری کاریزمای کلمات مفصل توضیح دادیم که چگونه می‌توان واژه‌ای را به دایره واژگان اضافه کرد و روش‌هایی مثل حفظ کردن لغت نامه و … کاملاً اشتباه هستند. روشی که شما باید اتخاد کنید این است که از دفترچه‌ای که بالاتر به آن اشاره کردم استفاده کنیم و روزانه کلمات و عبارات و ادبیاتی که به نظرمان جالب و ارزشمند و کاربردی می‌رسد را در آن یادداشت کنیم و سپس در مدت ۷ روز روزانه ۷ مرتبه در زندگی از آنها استفاده کنیم.

در این صورت این کلمه در حافظه کاربردی ما شکل خواهد گرفت و از این بابت نگرانی نخواهیم داشت. پس پیشنهاد می‌کنم که این دفترچه را هرچه زودتر آماده کنید، شاید در ادامه کتاب نیز با کلمات و جملاتی مواجه شدید که تصمیم گرفتید در دفترچه یادداشت کنید.

 

کلمات ما خیلی قدرتمندند؛ آدم‌ها شاید با کلمات عزیز نشوند اما ذلیل می‌شوند…

برای دانلود متن اینجا کلیک کنید 


در حال ثبت نام دوره استادی ۴ هستیم، برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

مدرسه استادی ما توانستیم

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 53 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. فائزه اصغرزاده می گوید

  ممنون از شما استاد عزیز
  آقای بهرام پور عزیز براتون مقدور هست که (همون طور که قبلا هم ازتون خواسته بودم )pdf نوشته هاتون و پایین متن برای دانلود قرار بدین؟

  1. مهشید بهزاد دستیار مجازی می گوید

   دوست عزيز سلام
   متن pdf مقاله قرار داده شد و مي‌توانيد دانلود نماييد. سعي خواهيم كرد pdf ساير مقالات را نيز قرار دهيم.

 2. فائزه اصغرزاده می گوید

  سلام خانوم بهزاد
  ممنون از توجه شما

 3. سارا درخور می گوید

  با عرض سلام و ادب خدمت شما تشکر میکنم ازاین همه تلاش و وقتی که برای پیشرفت ما صرف می کنید. امیدواریم بتونیم با استفاده از خدمات شما به جایی که باید برسیم. متاسفانه من موفق به خرید دوره کاریزمای کلمات نشدم و خیلی مشتاق به تهیه این محصول هستم آیا اصلا دیگه امکانش نیست من بتونم این محصول رو داشته باشم؟ ممنونم از شما

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام دوست عزیز و گرامی
   به زودی محصول جایگزین این بسته را رونمایی خواهیم کرد
   پیروز و موفق باشید.

   1. محمدامین می گوید

    استاد ، منم خیلی به دوره ی کاریزمای کلمات نیاز دارم
    اصلا مشکل من در ارتباطات مربوط به همین است
    ممنون میشم اگر این دوره را دوباره به سایت بیافزایید.

 4. محمد حافظی نژاد می گوید

  سلام دوست خوب و استاد عزیزم
  با توجه به ارتباط نزدیکی که با جنابعالی دارم ،صحبت های شبیه به این را قبلا از خودتان شنیده بودم.
  من به همین نکات به ظاهر ساده تا حدودی عمل کردم و معجزه ی ان را کاملا احساس می کنم.
  ممنون از شما
  شاد، پیروز و سربلند باشید

 5. فرهادملایی می گوید

  باعرض سلام وخداقوت خدمت استادعزیزوگرامی
  ممنون وسپاسگذارهستم ازآموزشهای ارزنده شماوهمچنین تشکرمیکنم بابت راهنمایی هایی که میکنید.امیدوارم تابتونم هرچه بهتر ازنکاتی که ارایه میدهیداستفاده بهینه رابنمایم.

 6. amir0172 می گوید

  سلام
  خسته نباشید میگم به استاد عزبز برای ارائه مطالب عالی

 7. مهربان می گوید

  چقدر خوب چقدر پر از انرژی های مثبت. ممنون. دارم سعی می کنم همه مطالب سایت رو ببینم و مطالعشون کنم. خدا اجر خیرش رو به شما برگردونه ان شائالله

 8. ِیلدا خواجه می گوید

  سلام با تشکر از زحماتتون

  دارم با کلاستون پیش میرم ادم نسبتا خجالتی ای هستم دوست دارم اینجور نباشم تو خودم میبینم که میتونم ادم جسوری باشم هر از گاهی کنفرانس های کلاسی رو شرکت میکنم حتی شده با یه بار خوندن هم برم و امادگی داشته باشم اما چند دقیقه اول واسم سخته قلبم میاد تو دهنم انگار … ولی هیچ وقت این استرس باعث نشد که نخوام تو این فعالیت ها تو دانشگاه شرکت نکنم میخوام بهتر از این بشم

 9. alireza می گوید

  سلام استاد بهرام پور
  بنده هنگام تبادل اطلاعات و صحبتهایی که به صورت نوشتاری هستند بسیار خوب و شیوا عمل میکنم و می نویسم (دنیای مجازی یا نوشتن یک متن برای خودم)ولی اگر همان بحثها در موقعیتی اجتماعی باشد انگار مغزم از همه چیز خالی می شود و هیچ حرفی برای گفتن ندارم و خیلی خیلی ساکت هستم !
  به نظر شما مشکل بنده چیست ؟
  مثلا همین جملات را شاید بدون هیچ تاملی نوشتم و و در عرض ۱ دقیقه تایپ کردم ولی اگر حضوری خدمت شما بودم مطمئنم نمیتوانستم حتی ۱۰ % از این پرسشم را هم بپرسم !
  در دوره ارشد هستم و این موضوعات برای ارایه و پروژه و سخنرانی به شدت مرا اذیت می کند .
  پیشنهاد شما چیست که فقط روی همان چیزها کار کنم و از لحاظ اجتماعی جایگاه خود را بهبود ببخشم ؟

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   در این خصوص لازم است که مهارت های بیانی تان را ارتقا بخشید و چنانچه هنوز در دوره رایگان شرکت نکرده اید حتماً این کار را انجام دهید.
   همچنین مطلب زیر را مطالعه نمایید و حتما تمرینات آن را انجام دهید:
   رفع خجولی و مشکلات خجالت کشیدن
   همچنین پیشنهاد می کنیم از طریق لینک مطالب مربوط به دوره کنترل خجولی و کم رویی را مطالعه و بررسی کنید:
   کنترل خجولی و کم رویی کم حرفی
   امیدواریم مطالب مورد توجه شما قرار گیرد.

 10. يوسف احمدخاني می گوید

  سلام خواهشا مطالب و pdf درمورد رفع خجولي براي من بفرستيد لطفا لطفا خيلي واجبه بحث زندگيه

   1. يوسف احمدخاني می گوید

    ممنونم كه وقتتون رو صرف پاسخ دادن به نظر بنده كرديد

 11. تارا می گوید

  بی صبرانه منتظر محصول کاریزمای کلمات هستم
  مطمئنم که خیلی به من کمک می کنه
  زودتر لطفاً ارائه کنید

 12. مهدی می گوید

  سلام
  تشکر میکنم از مطالب مفیدتان.

 13. حسین می گوید

  سلام استاد بهرام پور سال نو بر شما وهمکاران مبارک باشد .تشکر میکنم از رحمات شما من هرموقع ازمطالب شما استفاده می کنم بویژه نوشته های روی عکسهای شما که دائماٌ در معرز دید من هستند انرژی می گیرم. استاد بزرگوار اگر راجع به مقابله با اضطراب اجتماعی مطلبی داری روی سایت قرار بدهی

 14. علیرضا می گوید

  با سلام بسیار عالی بود جناب آقای بهرام پور عزیز

 15. پگاه می گوید

  سلام ممنون از مطالب و سخنرانی های اموزنده تان. همیشه شاد و برقرار باشید

 16. رضا همتی می گوید

  رادیارد کیپلینگ (Rudyard Kipling) روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی مطرح انگلیسی در سال ۱۹۲۳ در کالج سلطنتی جراحان لندن، با تشبیه کلمات به دارو می‌گوید کلمات نه‌تنها قادرند شما را هیجان‌زده، فلج یا معتاد کنند، بلکه می‌توانند سلول به سلول مغز شما را به رنگ‌های مختلف دربیاورند!

  1. tavasoli می گوید

   دروووووووووووووووووووووووووود

 17. امیر کریمی می گوید

  سلام خدمت شما آقای بهرام پور عزیز میخواستم اگه امکانش هست راهنماییم کنید . من در شرایطی که مثلا افراد جدیدی رو میبینم و میخواهم ارتباط برقرار کنم انگار مغزم قفل میشه چیزی نمیتونم بگم کلا موضوع نمیاد توی ذهنم. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   به زودی از دوره غیرحضوری کاریزمای کلمات رونمایی می شود و مطمئناً برای شما موثر خواهد بود.
   ممنونیم که مطالب را پیگیری می کنید.

 18. محمد می گوید

  سلام اینکه فرموده اید برای صمیمیت بیشتر از نام کوچک استفاده کنید اصلا صحیح نیست. چون استفاده از نام کوچک خصوصا در بین ما ایرانیها نشانه بی ادبی است مگر برای افراد یک خانواده که تازه آن هم باید با قید و با پیشوند و پسوند باشد مثل آقا سعید و…هر چند متاسفانه صدا و سیما سالهاست چنین شیوه زشتی را تبلیغ می کند و مجریان، مهمانانشان را با نام کوچک صدا می کنند

  1. پیام یزدانیان می گوید

   سلام صحبتهایتان را قبول دارم و باید در جوابتون بگم ک : نحوه بیان صحبتها خیلی مهمه..
   گاهی اوقات سخنران کلمات قوی در دایره لغات ذهنش دارد ..و حتی انها را بکار میبرد..ولی نه با لحن بیان متناسبش..و این خودش نکته مهمیه ک من در کمتر جایی دیدم بهش اشاره بشه..

 19. پارسا می گوید

  درود بر شما جناب بهرام پور. ضمن تشکر به خاطر مطلب کاربردی و زیبای شما ، در مورد قانون ۸۰/۲۰ نظری دارم . من فکر میکنم قانون ۸۰/۲۰ برای سهولت درک بعضی مفاهیم کمک کننده هست اما نمیشود در همه جا به آن استناد کرد. باز هم از شما و همکارانتان سپاسگزارم. شاد و سلامت باشید.

 20. saeed می گوید

  سلام استاد
  بی نهایت جهت فعالیت هایی در جهت ساخت جامعه ای بهتربا شخصیت هایی بهتر
  سپاسگزارم
  خاستم بدونم ایا کارگاه فن بیان و سخنرانی در برنامه هاتون هست یا خیر؟

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که درصدد ارتقای مهارت های خود هستید.
   در صورت برگزاری دروه جامع آموزش سخنرانی و فن بیان حتما اطلاع رسانی می شود.
   موفق باشید

 21. ارمغان می گوید

  سلام و سپاس از ارسال مطالب مفیدی که برای علاقمندان ارسال می فرمایید.
  همواره سالم و موفق باشید.

 22. zohreh می گوید

  سلام
  خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون استاد.
  سه شنبه این هفته من کنفرانس دارم ، درسته که فقط یه کنفرانس دانشجوییه ولی من قبل از عید در دوره ی رایگان سایت شما عضو شدم نه فقط به خاطر این کنفرانس بلکه به قول استاد عزیزم «آقای رشیدی» برای جریان های نقدی بعدی در آینده ای نه چندان دور که بابت تلاش های الان نصیبم میشه. خیلی خوشحالم که با شما و همکاراتون آشنا شدم و صمیمانه ازتون سپاسگزارم.
  اگه اجازه بدید می خواستم در پایان کنفرانس، شما و سایت خوبتون رو به دوستام معرفی کنم.

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   خوشحالیم که همراه ما هستید و مطالب را پیگیری می کنید.
   ممنونیم که قصد دارید مطالب را با دیگران به اشتراک بگذارید و سایت را معرفی کنید.
   امیدواریم که ارائه ای عالی، همراه با موفقیت داشته باشید.

 23. زهرا وکیلی می گوید

  salam besiyar aly va bedone naghs bod

 24. مهدی می گوید

  با سلام و عرض احترام.
  برخی از سخنرانان بر این باورند که در نطقشون، هر چقدر بیشتر از واژگان لاتین، قلنبه سلنبه و … استفاده کنند، باسوادتر بنظر میان و مخاطبان بهتر به صحبتاشون گوش خواهند داد! لطفا در این مورد مشاوره بفرمایید.
  با تشکر

 25. سیدمحمد شجاعی می گوید

  درود بر شما
  با سپاس بیکران از تلاش همه عزیزان مثبت یک
  مدتی پش بسته جامع سخنرانی و فن بیان را خریداری نمودم ولی تا این لحظه تماسی گرفته نشده و بسته را نیز دریافت ننموده ام
  سپاسگزار میشم پبگیری بفرمایید

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم به یادگیری خود اهمیت می دهید.
   آیا هنوز بسته خود را دریافت نکرده اید؟
   با تشکر از شما

   1. سیدمحمد شجاعی می گوید

    درود بر شما
    شامگاه بکام
    سپاس بیکران از زحمات شما،بله بسته را امروز دریافت کردم
    نیک و مانا باشید در پناه ایزد یکتا

 26. رضا می گوید

  آخرش رسید به ثبت نام در کلاس و کاسبی شما و دکان و دستگاهتان.این روش تبلیغ کردن بسیار نازیباست.

 27. شهنازغفاری می گوید

  استادبهرام پورسلام متشکرم ازمطالب وکلیپ های آموزشی که بصورت رایگان می ذاریدچون بخشی
  ازنیازمن به آموزش ازاین طریق برطرف می شه ومی دونم که درپس تهیه این کلیپها ومقالات زحمات
  بی وقفه وعشق شمابه آموزش نهفته واقعاازشمااستاد عزیزوپرتلاش سپاسگزارم

 28. مرسار می گوید

  سلام
  ببخشید به کسی میخوام بگم که من اویزونت نیستم یا اویزونم نشو چه کلمه مودبانه ای میتونم بجاش بکار ببرم .
  لطفا راهنمایی کنید

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   این مورد به شرایط و موضوع مورد بحث و مخاطب صحبت شما بستگی دارد و به این صورت خیلی نمی توان که تصمیم گرفت بهتر است چه بگویید.
   پیشنهاد این است به طور مثال بگویید که “من احساس می کنم این طوری راحت نیستم.”
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

  2. پیام یزدانیان می گوید

   سلام ..همیشه نباید صحبت کرد..و فکرنکنید ک همیشه باید حاضرجواب باشید..و یا سخنی بکاربرد..
   گاهی اوقات با سکوت میتوان منظوری را رساند ک صدها کلمه نمیتوانند برسانند..
   و برای شما اگر من بودم… با اون فرد درحد نیاز صحبت میکردم..اگر همکلاسی باشید فقط مختصر صحبتی ک نیاز به رد و بدل است بگویید نه بیشتر نه کمتر..منتظر صحبت ایشان نمانید..و صحبتی به غیراز انچه ک رابطه اتان حکم میکند به میان نیاورید .این زیبا ترین راه است…فکرتان هم ازاد ترخواهد ماند.. فقط هدفمند موقعیت ها را پشت سربگذارید ..

   1. امین یارمحمدی می گوید

    ولی برخی مواقع باید به شدت پاسخ داد چون آدم رو زیر سوال میبرن و جواب ندادن میتونه تایید حرفهای طرف مقابل باشه. باید همیشه جوابهای خوب دم دست داشت.

 29. میثم می گوید

  مطلب خیلی خوبی بود، ممنونم

 30. الی می گوید

  ممنون از راهنماییتون .آدم بیشتر انگیزه میگیره همه مطالبو بخونه.
  لطفا درین موردم بیشتر توضیح دهید که دغدغه بسیاری از دختراس
  یه دخترخانمی ای روزای اول آشنایی با پسری که تازه شروع میکنه به صبحت.چه کلماتی بکار ببره چطور صحبت کنه.که محبوب باشه در نظر پسر.
  بی صبرانه منتظرم جواب در ایمیل ام

 31. علی پاکزاد می گوید

  جناب بهرام پور عزیز سپاسگزارم از مطالب مفید تان

 32. قاسمی می گوید

  سلام آقای بهرام پور خیلی سپاس گذارم بابت تمام محصولات که ارائه ما کرده و میکنی بسیار کارا و مفید است.. در حقیت من مشکل خاص بر علاوه خجولی ، ترسیدن از حرف زدن در بین عوام دارم که آن این است ادبیات خیلی ضعیف دارم .نمیتوانم همان حرف خود را با اصطلاحات بهتر و قشنگتر ارائه کنم تا جلب توجه کند ، خیلی با واژه عام میحرفمم .. آمید وارم لهجه من قابل فهم شما بزرگوار باشد با لهجه افغانی میحرفمم ..

 33. ووکامرس 98 می گوید

  جالب بود ممنون از سایل عالی و پربارتون

 34. حسین کرمی می گوید

  سلام. با تشکر از مطالب با ارزش و روحیه بخش شما. خیلی خوب بود اگر در تلگرام و به سادگی به مطالب با ارزشتون دسترسی پیدا میکردیم.

 35. شازیه محمدی می گوید

  با عرض سلام خدمت شما استاد عزیز .ممنون ازنوشته های زیبای شما واقعاً خوشم آمد خیلی برام تاثیر گذار بود. یه سوال از شما داشتم من یه خاصیت دارم که در مقابل بزرگان خصوصا اشخاص که زیادد محترمان صحبت میکنند سخن گفته نمیتونم و زیاد ترس از این دارم که مبادا سخن غلط بزنم میشه رهنمایی ام کنید ممنون میشم از شما.

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside