ارتباط چیست؟ چطور ارتباط سالم ایجاد کنیم؟

21

ارتباط چیست؟

ارتباط سالم

انسان از زمانی که به دنیا می آید، یک موجود اجتماعی بدنیا می آید. یعنی اینکه نیاز به با جمع بودن و همراهی کردن دارد، به این ویژگی و نحوه تعامل انسان با دیگران ارتباط گفته می شود. از آنجایی که ما همیشه باید به دنبال بهترین و سالم ترین چیزها باشیم باید به دنبال ارتباط سالم نیز باشیم.

ارتباط سالم چیست؟

ارتباط سالم

ارتباط سالم یعنی نحوه تعامل درست و صحیح با دیگران به صورتی که در رابطه، حق و احترام کسی از بین نرود. مثلاً فرض کنید که در محل کار خود که با همکاران خود در ارتباط هستید، اگر در آن فضا به نحوی برخورد کنید که هم احترام شما و هم احترام همکارانتان حفظ شود، یعنی شما یک ارتباط سالم دارید.

چرا باید ارتباط سالم ایجاد کنیم؟

همه ما در طول زندگی با افراد مختلفی ارتباط برقرار می کنیم و اگر بتوانیم ارتباطی که با دیگران برقرار می کنیم یک ارتباط سالم و موثر باشد، کیفیت رابطه و سطح زندگی ما را بالا خواهد برد.

برای ایجاد ارتباط سالم با دیگران به چه نکاتی توجه کنیم؟

موقعیت فرهنگی و مکانی ارتباط

برای اینکه بتوانیم ارتباط سالم داشته باشیم باید بدانیم که در کجا و در چه فرهنگی می خواهیم ارتباط برقرار کنیم. پس اولین نکته برای برقراری ارتباط سالم دانستن موقعیت فرهنگی و مکانی ارتباط است.
مثلا برای برقراری ارتباط در محیط کار باید به یکسری مسائل دقت کنیم و برای برقراری ارتباط در خانه به یکسری دیگر از مسائل توجه کنیم و…
فضای فرهنگی هر کشوری با دیگری متفاوت است بنابراین نحوه ایجاد ارتباط سالم در کشور ما با کشورهای دیگر متفاوت است.
به عنوان مثال در کشور ما ایجاد ارتباط با جنس مخالف با احتیاط و حساسیت های خاصی همراه است که در کشور های اروپایی وجود ندارد.
اما در این مقاله می خواهیم در رابطه با اصول کلی که در هر جامعه و فرهنگی برای ایجاد ارتباط سالم می توان استفاده کرد صحبت کنیم.

سلام (ابتدای ارتباط را چگونه شروع کنیم؟)

ارتباط سالم

یکی از مهم ترین نکاتی که باید هنگام ایجاد ارتباط با دیگران به آن توجه کنیم لحظه شروع رابطه می باشد. چرا که وقتی ما یک رابطه ای را شروع می کنیم مغز ما در هفت ثانیه اول شروع به قضاوت می کند که این فردی که در مقابل ما ایستاده چگونه شخصیتی دارد.
پس ما باید به اولین کلمه و نوع برخوردمان با فرد مقابل توجه ویژه ای داشته باشیم. یکی از بهترین راهکارها که در هنگام شروع صحبت باید به آن توجه کنیم استقبال از فرد با لبخند می باشد. به این شکل که با دیدن فرد اگر اسم فرد را می دانیم با لبخندی که بر لب داریم اسم فرد را به زبان بیاوریم و اگر نمی دانیم همچنان با لبخند شروع به احوال پرسی با فرد بکنیم تا حس خوب و مثبتی را از ارتباط اولیه با ما بگیرد.

ارتباط چشمی:

ارتباط سالم

یکی از مهمترین کارهایی که باعث افزایش کیفیت رابطه ما می شود ایجاد ارتباط چشمی می باشد. اینکار باعث ایجاد حس مثبت و صمیمیت می شود. در واقع ما بااینکار حس دوستی و صمیمیت را به طرف مقابل منتقل می کنیم. اما باید حواسمان باشد که این ارتباط چشمی به قدری زیاد نباشد که باعث ایجاد اذیت و ناراحتی در فرد شود. باید بتوانیم تعادل بین نگاه کردن به فرد و اطرافیان برقرار کنیم.

خداحافظی:

گاهی برخی رابطه ها یک رابطه کوتاه مدت است و بعد از مدتی پایان می پذیرد، مثل رابطه های کاری در معاملات، ولی ما می توانیم در انتهای صحبت کاری کنیم که این رابطه با حس خوب و سالم به پایان برسد و حتی طوری رفتار کنیم که این رابطه بتواند ادامه دار و پایدار بماند.
یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهیم ایجاد حس راحتی و صمیمیت در انتهای صحبت هایمان است.

چطور ارتباط سالم ایجاد کنیم؟

 

۱٫لبخند زدن:

ارتباط سالم

در تمامی کشورها و فرهنگ های مختلف دنیا لبخند زدن نشانه خوشحالی و ابراز رضایت می باشد. بنابراین اگر شما در رابطه ای لبخند بر لب داشته باشید این احساس را منتقل می کند که از هم صحبتی با فرد دیگر احساس رضایت و خرسندی دارید.
پس همیشه برای ایجاد ارتباط سالم و خوب با هر فرد دیگری حتما لبخند بر لب داشته باشیم.
شاید برای کشور ما که خیلی لبخند زدن متداول نیست برای شروع کار سخت باشد که بخواهیم لبخند بزنیم ولی با کمی تمرین می توانیم لبخند زدن را به عادت تبدیل کنیم.
یکی از بهترین تمرینات خوب برای عادت به لبخند زدن این است که در اتاق خود عکس افراد مختلفی را قرار بدهید و به خود یادآوری کنید که هر بار به این عکس ها نگاه کردید لبخند بزنید با انجام چنین تمرین ساده ای بعد از مدت ها به لبخند زدن عادت می کنید.
درواقع لبخند باعث می شود که بین دو نفر که در یک ارتباط قرار دارند حس صمیمیمت و دوستی ایجاد شود و این حس باعث ایجاد رابطه ای عمیق تر و سالم تر خواهد شد.

۲٫سوال پرسیدن:

ارتباط سالم

یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای ایجاد حس توجه در دیگران سوال پرسیدن است.
انسان ها نیاز به توجه دارند و ما با برآورده کردن این نیاز در افراد می توانیم یک رابطه بسیار خوب و البته سالمی را ایجاد کنیم. هنگامی که با فردی در حال ایجاد رابطه سالمی هستید سعی کنید در بین صحبت هایی که انجام می دهید از آن فرد سوال بپرسید. این کار باعث می شود که فرد مقابل متوجه بشود که شما به حرف های او خوب گوش کرده اید و مشتاقانه منتظر ادامه بحث هستید.
سوال پرسیدن باعث می شود که متوجه بشود این قسمت از صحبت او برای شما جذاب بوده است و همین موضوع به ایجاد یک رابطه خوب و سالم کمک بسیار زیادی می کند.
شاید برایتان سوال پیش بیاید از چه چیزی باید سوال کنیم و کی دقیقاً باید سوالتان را مطرح کنید.
می توانیم از جملات سوالی شبیه اینها استفاده کنیم:

 • امکانش هست که کمی بیشتر این قسمت را توضیح بدهید؟
 • چه مطالب جالبی، میشه یکم بیشتر بازش کنید؟
 • من این قسمت را متوجه نشدم، امکانش هست بیشتر بگید؟
 • این قسمت از صحبتاتون برام گنگ بود، یکم واضح تر توضیح می دهید؟
 • می شه یک مثال بزنید و…

و اما چه موقعی می توانیم سوال خود را بپرسیم؟

یکی از بهترین زمان ها همان لحظه ای است که موضوع بیان شده و برای شما سوال ایجاد شده است. زمان دیگری که می توانید بیان کنید موقعی است که صحبت فرد مقابل شما تمام شده است و فرصتی برای صحبت شما به وجود آمده است.

۳٫توجه کردن:

ارتباط سالم

گاهی در هنگام صحبت های فرد مقابل سر خود را به نشانه تایید تکان دهید و یا کمی از صحبت فرد را ادامه بدهید و او را همراهی کنید.
اگر از شما سوالی پرسید حتما با اشتیاق جواب بدید که این موضوعات باعث می شود که فرد مقابل حس کند که شما به اون توجه کامل دارید که این توجه کامل باعث ایجاد یک رابطه سالم خواهد شد.

۴٫داشتن اعتماد به نفس:

ارتباط سالم

همیشه افراد دوست دارند با کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند در ارتباط باشند زیرا اعتماد به نفس باعث ایجاد حس خوب و قدرت می شود. پس سعی کنید در صحبت های خود با اعتماد به نفس بالا حرف بزنید تا در ایجاد حس خوب در دیگران سهیم باشید که این حس خوب باعث ایجاد یک رابطه سالم خواهد شد.

استیو جابز موسس شرکت اپل می گوید:

وقتی وارد جمعی می شوید شما را از روی لباستان قضاوت می کنند و وقتی خارج می شوید شما را از روی صحبتتان قضاوت می کنند.
این برخورد آخر ما و صحبت های ما است که می تواند در فرد تاثیر بگذارد و رابطه سالم و حس خوبی ایجاد کند. در هنگام خداحافظی باید ابتدا اسم فرد را با لبخند بیان کنیم و تشکر کنیم از این همنشینی که داشته ایم و بیان اینکه از صحبت ها و اتفاقاتی که افتاده خوشنود هستیم و او را همراهی کنیم.

شما برای ایجاد یک ارتباط چیکار می کنید؟ در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید…

دانلود متن فیلم

به کسی که دوستش دارید هدیه ای ماندگار بدهید

بهترین هدیه ولنتاین

 

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 21 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. نیلوفر صدری می گوید

  سلام عرض میکنم من نیلوفر صدری هستم از افغانستان!
  من برای این که ارتباط خوب سالم برقرار کنم در آغاز صحبت به شخص مقابل وقت صحبت میدهم و مشتاقانه به آن گوش میدم و بعدش آهسته و خیلی موادبانه صحبت میکنم.
  در آخر با لبخند و ابراز روز بخیری خدا حافظی میکنم.

 2. صابر نجار می گوید

  سلام. مطالب خیلی مفیدی بود.
  ممنون میشم اگه بتونید با مثال های واقعی بیشتر توی موقعیت های واقعی توضیح بدید. چون حس کردم خیلی کلی بیان شد.

 3. محمد می گوید

  سلام وقت به خیر
  مقاله خوب و کاربردی هست
  لطفا شرایطی فراهم کنید تا مقالا ت اینچنینی را بتوان به صورت فایل pdf دریافت و به اشتراک گذاشت .
  سپاسگزارم

 4. رضا می گوید

  سپاس از خدا كه با گروه قدرتمند شما آشنا شدم ..
  سلام
  بنده براى ايجاد ارتباط (باتوجه به هدف)در مرحله ى نخست فضاى ارتباط رو ميسازم ، مَساحت ارتباط رو محدود كرده(تا توجه طرفين متمركزتر شود) و با فن بيان و تكنيكهاى استاد عزيزم جناب بهرامپور ارتباط را انحصار كرده و بعد از تقويت انتقال اعتمادبنفس ، دامنه ى ارتباط رو گسترش ميدم ..
  از سايت فوق العاده تون نهايت بهره رو ميبرم كه جاى سپاس فراوان از تلاشتون داره
  راهتان پويا ..

 5. شیرکو می گوید

  سلام
  از تک تک اعضای تیم بیشتر از یک نفر که واقعا این مطالب مفید و کاربردی و میذارن تشکر میکنم ،انشاله که بتونیم توی زندگی روزمره مون این نکات پیاده سازی کنیم.
  امیدوارم همیشه سالم و دلتون پر از عشق باشه

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   خیلی خوشحالیم که دوستان عزیزی همانند شما همراه همیشگی مجموعه ی بیشتر از یک نفر هستند.امیدواریم که به کمک هم بتونیم دنیا را تبدیل به جای زیباتری برای زندگی کنیم.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

 6. محمدنظر حزین یار می گوید

  کاربرمحترم بیشتر از یک نفر سلام ! ممنونم از مطالب زیبا و پراز مفهوم شما، دامنه ی ارتباطات خیلی وسیع است و آنچه شما دراین رسانه نشر نمودید نهایت مفید ودارای کاربرد مثبت است، امید وارم این سلسله ادامه یابدتا بتوانیم بیشتر از آنچه درزندگی روزمره ی ما بوقوع می پیوندد اطلاع حاصل نمائیم. سپاس عزیزان.

 7. حمید احمدی می گوید

  سلام و عرض ادب میکنم من حمید احمدی هستم از استان خراسان جنوبی
  من برای این که ارتباط خوب سالم با دیگران داشته باشم.یا فن بیانی خوبی داشته باشم . یا هرنوع ارتباط با جامعه داشته باشم خیلی دوست دارم از آموزشهای دکتر بهرام پور و همکاران عزیزشون استفاده کنم . ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنن

 8. مهدی خادمی پور می گوید

  سلام🙋
  ممنون از مقاله خوبتون
  لبخند😊زدن موثرترین و کم هزینه ترین راه در ارتباطات است.
  همچنین حسن جویی از طرف مقابل هم خیلی در ارتباطات موثر می باشد.
  امیدوارم همیشه لبتون خندون و دلتون شاد باشه🌹

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست گرامی سلام
   از این که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت بسیار خوشحالیم.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

 9. آموزش کسب و کار اینترنتی می گوید

  سلام و خدا قوت به عزیزان در مجموعه بیشتر از ۱+

  مقاله ارتباط نیز مثل بسیاری از مقالات شما خیلی خوب بود و به نکات خوبی اشاره کرده اید.

  از دوستان عزیز میخوام هر مقاله رو دو تا سه بار بخوانید دقیق تر مطالب رو درک می کنید

 10. علیرضا پایدار می گوید

  با سلام
  بسیار ممنونم از زحمات تیم بیشتر از یک نفر

 11. اصغر نظام محله می گوید

  خیلی ممنون از مطالب ارزشمندتان

 12. مسعود اکبری می گوید

  حقیقتا از این همه مطالب کاربردی و رایگان لذت می برم. به شما تبریک می گم و برای مجموعه شما آرزوی موفقیت دارم.

  1. زهرا صادقی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   بسیار خوشحالیم که مقالات و مطالب موجود در سایت ما مورد توجه شما قرار گرفت.به امید روزی که بتونیم دنیا رو به جای زیباتری برای زندگی تبدیل کنیم.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

 13. فیض الله نجیبی می گوید

  ازسایت خوبتون خیلی خیلی ممنون یک درخواست داشتم،میشه تکنیکEmbedded CommandsNLPبرای ازطریق جمیل بفرستید،سپاس

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از لطف شما بسیار متشکریم.
   دوست عزیز پیشنهاد می کنیم در این خصوص حتما در اینترنت جست و جو کنید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 14. زیبا محمدی - تهران می گوید

  با عرض سلام و وقت بخیر و با تشکر از مطال خوبتون
  به نظر من این چارچوب که شما فرمودین برای همه موقعیت ها جوابگو نیست . مجالس مخلف برخوردهای متفاوتی را می طلبد.
  وارد شدن به یک کلاس درس برای بار اول و روبرو شدن با همکلاسی های آینده
  وارد شدن به محیط کار و روبرو شدن با همکاراهای آینده برای بار اول
  وارد شدن به یک جلسه کاری و روبرو شدن با کارکنانی از سازمان دیگر
  وارد شدن به مجالس خانوادگی و روبرو شدن با اعضای خانواده همسر برای بار اول

  مثال لبخند زدن برای همه افراد در موقعیت های فوق به نظر من درست نیست.

 15. بیمه البرز می گوید

  سلام موفق باشید ، مطالب رایگانتون هم خیلی مفیده

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside