مهارت ارائه مطلب و ۵ اشتباه بزرگ در ارائه مطلب

33

در نوشته قبلی در مورد مهارت‌های ارائه مطلب (پرزنتیشن ) به صورت مفصل صحبت کردیم و در این نوشته قصد داریم نکاتی مهم در مورد ارائه مطلب و اشتباهات بزرگ در ان را مطرح کنیم.

ارائه در لغت به معنای نشان دادن و نمایش دادن خوانده می‌شود و زمانی که صحبت از ارائه مطلب صحبت به میان می‌آید منظور این است که قصد داریم اطلاعاتی را به نمایش بگذاریم و یا منتقل کنیم.

البته ارائه مطلب عموماً سخنرانی کردن نیست و حتی می‌تواند یک جلسه یک به یک باشد و مفهوم بزرگتری از سخنرانی و صحبت در جمع را شامل می‌شود.

اما آنچه در اینجا اهمیت دارد این است که بدانیم ارائه مطلب و سخنرانی اشتراکاتی دارند و از آن مهم‌تر اکثر افراد اشتباهات یکسانی در این رابطه مرتکب می‌شوند که در ادامه قصد داریم هرکدام از این اشتباهات را مرور کنیم.

آیا مهارت ارائه مطلب قابل یادگیری است؟

از ابتدای شروع فعالیت‌های وبسایت آموزش سخنرانی و فن بیان این سوال مطرح بود که آیا اصلاً امکان دارد که ما مهارت‌های ارائه مطلب و سخنرانی خود را ارتقا بدهیم؟

به دلیل این که در نوشته چطور فن بیان خوبی داشته باشیم و خوب صحبت کنیم، به این موضوع پرداختیم، قصد نداریم که مجدداً به این موضوع بپردازیم و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم که حداقل قسمت پایانی این نوشته را حتماً مطالعه کنید:

دوره رایگان فن بیان و سخنرانی: یک پیشنهاد خوب برای ارائه مطلب حرفه‌ای

پیشنهاد می‌کنم اگر هنوز در دوره رایگان آموزش سخنرانی و فن بیان شرکت نکرده‌اید حتماً در این دوره شرکت کنید. این دوره رایگان است و شامل ۹ درس آموزشی کاربردی به صورت ویدئویی است.

فقط کافیست نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان

در ادامه اجازه بدهید نگاهی داشته باشیم به یک سیستم ارائه مطلب در قالب یک سخنرانی

سیستم ارائه مطلب

زمانی که به ارائه مطلب به عنوان یک سیستم نگاه کنیم متوجه می‌شویم که در این سیستم انتقال اطلاعات این اجزا وجود دارند:

 1. ارائه کننده
 2. مخاطب (یا مخاطبان)
 3. پیام
 4. رسانه
 5. محیط ارائه
 6. عوامل منفی (پارازیت)

البته دسته بندی‌های مختلفی در این رابطه می‌توان ارائه کرد که اجزای ارتباطی انتقال و ارائه مطلب چه هستند که به نظرم از موضوع بحث خارج هستند و باعث می‌شوند که جنبه کاربردی در صحبت را شاهد نباشیم.

سیستم ارائه مطلب

#۱ دست کم گرفتن ترس از سخنرانی

یکی از بزرگترین مشکلات افراد در ارائه مطلب، دست کم گرفتن ترس از سخنرانی و درست تمرین نکردن است

به همین دلیل حتماً مقاله زیر را مطالعه بفرمایید

البته یکی از بزرگترین ترس‌های هر سخنرانی، ترس از شروع سخنرانی است که در هر شرایطی نیز تقریباً رخ می‌دهد و شروع سخنرانی قلق‌ها و روش‌های خود را دارد که در مقاله‌ای مفصل به آن پرداخته‌ایم:

#۲ آماده سازی اول محتوا با نرم افزاری مثل پاورپوینت!

یکی از اصلی‌ترین اشتباهاتی که سخنرانان در هنگام طراحی یک سخنرانی و یا ارائه مطلب مرتکب می‌شوند این است که قبل از این که تصمیم بگیرند که چه چیزهایی می‌خواهند بگویند و چه سرفصل‌هایی مد نظرشان است، به سراغ نرم افزاری مثل پاورپوینت یا پرزی می‌روند.

باید یادمان باشد که این نرم‌افزارها فقط یک ابزار هستند و قرار نیست که جلوی خلاقیت و یا تفکر ما را بگیرند.

پیش از باز کردن نرم افزار باید حتماً باید نقشه ذهنی و مسیر صحبت ارائه مطلبمان را به صورت مکتوب آماده کرده باشیم و سپس به سراغ نرم‌افزارهای دیگر برویم.

#۳ قطعی فرض کردن چیزی در ارائه مطلب

برخی از همراهان ما در شبکه‌های اجتماعی و یا از طریق ارسال ایمیل از من می‌پرسند که در شهر ما آقا یا خانم … در حال برگزاری یک دوره فن بیان و سخنرانی است. آیا او را تأیید می‌کنم؟

از آنجایی که مدرسان این موضوع بسیار زیاد هستند من افتخار آشنایی با همه مدرسان فن بیان و سخنرانی را ندارم ولی راهنمایی که می‌توانم به این افراد بکنم این است که چند موضوع را مطرح می‌کنم که بر اساس آن بتوانند یک مدرس خوب در این حوزه را انتخاب کنند.

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های ضروری برای یک مدرس سخنرانی این است که با ماهیت علوم انسانی به خوبی آشنایی داشته باشد و بداند که هیچگاه نمی‌توان قانون و یا اصل قطعی را مطرح کرد.

اگر مدرسی بگوید «همیشه» باید به گونه‌ای خاص رفتار کنید و یا هیچوقت نباید کار خاصی را انجام دهید و … بدون شک به ما خواهم گفت که او یا دانش کافی ندارد و یا تجربه او به اندازه‌ای نیست که این اصل را درک کرده باشد که در سخنرانی نمی‌توان به سادگی چیزی را نفی یا تایید کرد و این موضوع به شرایط بسیار مختلفی از جمله شرایط، شخصیت سخنران و یا مخاطبان بستگی دارد.

در ادامه سه نمونه در این حوزه خدمت شما ارائه خواهم کرد.

اول: بچه بغل!

به نظر شما آیا درست است که در یک سخنرانی، شخص سخنران فرزند خود را در آغوش بگیرد و سخنرانی را انجام دهد؟

در نگاه اول  مسلماً چنین کاری صحیح نیست زیرا  شما فرض کنید که در یک سخنرانی در بین ۱۵۰۰ مدیر که سخنران قصد دارد آنها را متقاعد کند که از تکنولوژی جدید بانکی که معرفی می‌کند استفاده کنند، فرزند خود را در آغوش بگیرد. قطعاً این کار یک اشتباه بزرگ است و ممکن است باعث اعتراض حضار بشود.

ارائه مطلب و سخنرانی

اما اگر کمی شرایط عوض شود و مخاطبان برنامه خانواده‌ها – علی‌الخصوص مادران- باشند و موضوع سمینار هم تربیت فرزند در خانواده باشد، آنگاه چنین کاری می‌تواند اتفاقاً برای دقایقی جالب و مفید باشد.

زیرا اگر مخاطبان سخنرانی احساس کنند که کسی که ارائه دهنده مطلب است خودش ارتباط خوبی با فرزندش دارد، حس بهتری شکل می‌گیرد

چنین کاری را دکتر علیرضا شیری در یکی از سمینارها خود انجام دادند. که تصویر آن را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

ارائه مطلب علیرضا شیری

وقتی از دکتر شیری داستان این تصویر را پرسیدم به من گفتند:

سلام ،  رسا پسرم خودش اومد سمتم و منم استقبال کردم!

بنابراین هیچ چیزی صفر یا صد نیست و این هنر سخنران است که زمان کار درست را به خوبی تشخیص دهد.

دوم: بر میگرده میگه…

همانطور که می‌دانید داشتن تکیه کلام در سخنرانی اصلاً چیز مناسبی نیست و در درس سوم دوره را یگان سخنرانی و فن بیان به تکنیک‌های رفع این موضوع پرداخته‌ایم و به صورت کامل توضیح دادیم که چطور می‌توانیم تکیه کلام های خود را از بین ببریم.

اما به نظر می‌رسد برخی از سخنرانان – پس از این که از نظر مخاطبانشان به جایگاه خوبی می‌رسند- مجاز هستند که از تکیه کلام‌های خاص خود استفاده کنند.

به عنوان مثال محمد رضا شعبانعلی با تکیه کلام معروف خود با عنوان «بر میگرده میگه… » شناخته شده و همه می‌دانند وقتی او می‌خواهد از کسی نقل قول کند چنین عبارتی را می‌گوید. مثلا: افلاطون برمی‌گرده میگه….

ارائه مطلب شعبانعلی

حال اگر کسی که برای مخاطبان خود شناخته شده نباشد و یا دانش او مورد قبول نباشد، چه توقعی داریم که چنین تکیه کلام‌هایی از او پذیرفته شود.؟ اما داستان استادی مثل محمد رضا شعبانعلی فرق می‌کند…

سوم: سیگار کشیدن روی سن

مطمئنم که با دو مثال قبلی منتظر یک کار غیر منتظره هستید! بله! درسته!

ما توقع نداریم که سخنران روی سن سیگار بکشد، حتی این که بوی سیگار بدهد نیز از نظر برخی از افراد مذموم است و از همه اینها شدید‌تر این که برخی از مخاطبان اعتقاد دارد که سخنرانشان اصلاً سیگاری نباشد (مخصوصاً در حیطه‌های موفقیت و سلامت) اما من یک بار در یک سخنرانی (سمینار ارتباط موثر به روش مثبت یک) سمینار را با روشن کردن سیگار شروع کردم!

ارائه مطلب بهرام پور

در این سمینار می‌خواستم با این کارم یک دیدگاه رایج را زیر سوال ببرم این کار را کردم. در حقیقت من می‌خواستم ذهن حضار را به این سمت هدایت کنم که اگر سیگار از نظر شما مذموم است، فقط ۵ سال از عمر انسان را کم می‌کند اما منفی نگری ۱۰ سال!

اما چرا با کسی که در جمع سیگار می‌کشد، برخورد می‌کنم اما با افراد منفی‌نگر هیچ برخوردی نداریم.؟!

 

بیان این سه نمونه از این رو گفته شد که بر این مهم تاکید کنم که هیچ چیز قطعی در سخنرانی وجود ندارد و همه چیز بسته به شرایط، سخنران و مخاطبان ممکن است قابلیت انعطاف داشته باشد.

#۴ در نظر نگرفتن ویژگی‌های مخاطبان

مخاطب شناسی یکی از اصول اصلی در ارائه مطلب و سخنرانی است و هر کسی که حداقل شناختی از مهارت‌های ارائه مطلب داشته باشد می‌دانید که باید همه ویژگی‌های مخاطبان را در هنگام ارائه مطلب و البته قبل از آن یعنی زمان طراحی ارائه مطلب در نظر گرفت.

از آنجایی که موضوع مخاطب شناسی بسیار گسترده است، فقط برای این که اهمیت این موضوع را نشان بدهم، فقط یک ویژگی از مخاطبان یعنی سن آنها را مورد بررسی قرار می‌دهم.

سن مخاطبان از آنجایی که نشان دهنده این است که افراد در کدام مقطع زندگی قرار دارند، کمک شایانی در شناخت نیازهای آنها به ما می‌کند. تقریباً می‌توان با دانستن میانگین سنی مخاطبان شناخت مناسبی از بسیاری از ویژگی‌های آنها به دست آورد.

مثلاً اگر مخاطبان شما دانش آموزان دوره دربیرستان (از سن ۱۵ تا ۱۸ سالگی) باشند، بزرگترین نگرانی آنها انتخاب رشته و قبول شدن در دانشگاه مورد نظر خواهد بود

و اگر دانشجویان ۱۹ تا ۲۴ ساله باشند، احتمالاً بزرگترین دغدغه آنها یافتن یک شغل مناسب و فرصت‌های کاری است.

اگر مخاطبان سن بیشتری داشته باشند و دوران میان سالی را گذرانده باشند، به احتمال زیاد به فکر سروسامان دادن فرزندان خود و همچنین دوران بازنشستگی خواهند بود.

همچنین اگر قرار است که برای کودکان ۵ یا ۶ ساله صحبتی داشته باشیم لازم است که با انرژی و تعامل بسیار زیادی صحبت کنیم و حس شادابی و نشاط به آنها بدهیم

و در نقطه مقابل اگر برای افرادی که میانگین سنی آنها ۶۰ سال است صحبت می‌کنیم باید توجه کنیم که از تحرّک بیش از حد بپرهیزیم چون گاهی ممکن است برخی از مخاطبان احساس کنند که به آنها بی‌احترامی شده است یا حتی بگویند که «عجب سخنران جلفی!». همچنین در هنگام صحبت با افرادی که سن زیادی دارند باید کمی سرعت کلاممان را کاهش دهیم.

بنابراین به صورت کلی می‌توانیم بگوییم که قبل از هر سخنرانی باید ببینیم که مخاطبان ما در چه مقطع سنی قرار دارند و چه شرایطی در آنها وجود دارد که باید در مورد آنها دقت داشت.

ارائه مطلب برای سنین مختلف

یک سخنرانی و ارائه مطلب سخت

یکی از اتفاقات بسیار عجیبی که  چندی پیش برای من رخ داد این بود که یک دربیرستان بسیار معروف در رشته انسانی از من خواست در مورد زندگی واقعی بعد از دانشگاه یک سخنرانی داشته باشم و زمانی که از آنها در مورد مخاطبان سوال کردم متوجه شدم که مخاطبان ترکیب بسیار خاصی دارند! والدین به همراه فرزندانشان!

یعنی سن ۱۵ تا ۱۷ سال برای دانش آموزان و  رده سنی حدود ۴۵ سال برای والدین!

در چنین شرایطی  که دغدغه افراد بسیار متفاوت بود، زیرا به این فکر کردم که یک نقطه مشترک بین این دو سبک متفاوت مخاطبان پیدا کنم که در انتها به این جمع بندی رسیدم که هر دو آنها برایشان موفقیت مهم است و اگر روی این نقطه مشترک مانور بدهم نتیجه مطلوبی خواهم گرفت.

 

قبل از این نتیجه این صحبت را با شما مطرح کنم، از شما خواهش می‌کنم که به صورت کامل به این موضوع فکر کنید که اگر شما بودید در این سخنرانی چه می‌کردید تا شاید در فرصتی دیگر، این موضوع را با شما به اشتراک بگذارم (اگر مقدور بود فیلم آن را در سایت قرار خواهم داد)

 

اگر می‌خواهید بیشتر با فضای این صحبت و ارائه مطلب اینچنینی آشنا شوید:

امیدوارم که این گفت و گو برای شما جذاب باشد.

#۵ تصور این که بحران‌ها حین ارائه مطلب رخ نمی‌دهد

یکی از بزرگترین اشتباهات در ارائه مطلب این است که ما تصور کنیم هیچ بحرانی حین ارائه رخ نمی‌دهد.

بحران‌ها اینقدر گسترده و مختلف هستند که برای آنها کارگاهی ۴ ساعته اختصاص دادم که امیدوارم در اولین فرصت بتوانم آن فیلم آن را در فروشگاه سایت قرار بدهم. تا زمانی که فیلم این کارگاه آماده شود می‌توانید از فیلم زیر استفاده کنید

فقط به عنوان نمونه می‌توان به تعدادی از بحران‌ها اشاره کرد.

 • دیر رسیدن مخاطب به جلسه ارائه مطلب
 • ناتوانی به پاسخ دادن سوالات حضار
 • قطع شدن سیستم صوتی
 • همهه در سالن
 • وجود افراد تخریب گر
 • رفتن برق
 • زمین خوردن سخنران حین ارائه مطلب
 • کار نکردن پاورپوینت
 • و….

به عنوان یک سخنران حرفه‌‌ای باید مد نظر داشته باشیم که حتماً یکی از این شرایط رخ خواهد داد و ما باید آماده این موضوع باشیم!

امیدوارم ارائه مطالب فوق‌العاده‌ای داشته باشید…


دوره‌ای کاملا حرفه‌ای و کارگاهی

مهارتهای کنترل و غلبه بر ترس، استفاده از شخصیت شناسی در جلسات و شناخت مخاطب، اتیکت سخنرانی، صداسازی، نحوه نگارش متن صحبت، شروع و پایان صحبت و… نکاتی کاملا کاربردی و عملی برای اینکه در جلسات کاری،  در جمع دوستان، در یک سخنرانی بزرگ و… بتوانید در جمع بدرخشید.

برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید:

دوره جامع آموزش سخنرانی و فن‌بیان

header-jame-2-1030x546

احتمالاً به این موضوعات هم علاقه مند خواهید بود نوشته‌های دیگر از این نویسنده

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 33 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. یک استارت می گوید

  مقاله خوب و کاملی بود. تشکر

 2. محمدهادی می گوید

  من تازه دانشجو شدم امیدوارم با توجه به نکات خوبی که گفته شده ارائه مطلب های خوبی داشته باشم
  خیلی ممنون

 3. علی می گوید

  سلام
  تشکر از مقاله خوبتون از مثال های خوبی استفاده شده بود. یکی از مواردی که در ارائه ها معمولا رعایت نمی شود این است که اطراف کادر پاورپوینت خود را به اندازه کافی خالی نمی گذارند به همین خاطر اگر ویدئوپروژوکتور تنظیم نباشد تصویر و نوشته ها روی دیوار می افتد.
  همچنین بهتر است از نمودار به جای جدول پر از اعداد در پاورپوینت استفاده شود.
  برگرفته از سایت “آموزش ارائه موفق”
  ممنون

 4. مسعود می گوید

  سلام
  خیلی جالب و خوب و مفید بود.
  منتظر فیلم کارگاه”مدیریت بحران در سخنرانی” هستم.

 5. علی قندی می گوید

  باسلام وخداقوت به استاد محترم جناب بهرامپور
  اگه غلط املایی داره تازه دارم تایپ ۱۰ انگشتی کار میکنم (ویژه منتقدبین حاضر۹
  استاد خیلی خوبه-خیلی عالیه-خیلی مفید بود-میتونه کاربردی باشه-خیلی عالی ومفید وبسییار خوب است باشه یاایینکت راستی حالتون چطوره عالی هستین- عالی خوبه یا خوب به عالی میشه -میگین چقدر تکراری خوب اینقد کامنت تکراریب چکارش کنیم اساتاد استاد استاد بیا خدا وکیلی یادمون بده اگه مطلب خوب وعالی ومفید وارزنده جایی دیدیم بجای حرفای تکراریش یک جمله بنویسیم خستگی نویسنده مقاله در بره وچهارتا هم بخونن بگن مطالب این سایت بدرد بخور باحال-با حسو حال-باحال تر نمیشه-استاد لطفن اگه میشه ان نقطه اسلاید که زیر مهتابی رفته را روشن کنید تا حضار درصحنه ببینن
  ممنون که هر کامنتی میزارم همیشه بی جواب میمونه- این دفعه زود اومدم در اول سطر

 6. امیر می گوید

  سلام برادر گرامی!
  خوبید؟
  من خیلی خوشحال میشم وقتی شما یک کلیپ برای ما میفرستید.
  چون حس خوب و شادی رو برام ایجاد میکنه. بیشتر موقع ها هم خندم میگیره.
  ازتون ممنون میشم که مطالبی رایگان هست(مانند این مقاله) رو کلیپ بفرستید.

 7. علیرضا آزاد می گوید

  دورود بر شما
  نکته اول و سوم خیلی مورد توجه ام قرار گرفت !
  امیدوارم در هنگام ارائه، بخوبی از این نکات بهره مند شوم.
  سپاسگزارم
  سالم و تندرست باشید

 8. وحید صادقی می گوید

  استاد مثل همیشه جامع و عالی بود و چند تا از موارد هم در حضم تجربه به من کمک کرد فقط یک سوال دلیل استفاده شما از # در جلوی اعدا دلیل خاصی دارد یا خیر
  با سپاس فراون و با آرزوی موفقیت برای شما و تیم همراه
  دوستون دارم

 9. احمدرضا می گوید

  سلام استاد و تیم ۱+
  تو آپارات بعصی از فیلمای محصولات آموزشیتون قرار گرفته آیا با اجازه خودتونه یا برای خودتونه یا توسط افراد دیگری هست ؟

  1. حدیث رحمانی می گوید

   دوست عزیز سلام
   ممنونیم بابت توجه شما
   توسط مجموعه بیشتر از یک نفر منتشر نشده است.

 10. مجید عابدی ثمرین می گوید

  با عرض سلام و ادب خدمت آقای بهرام پور
  ممنون از مقاله کاربردی تون.
  نکته سوم و دیدن شما درحین سیگار کشیدن هم بسیار جالب بود.
  البته مطمئن هستم که شما “از اون خانواده هاش نیستید”!!!!
  پی نوشت:
  “از اون خانواده هاش نیستید” یکی از تکه کلامهای معروف آقای بهرام پور است.

 11. سید محمد غریبیان می گوید

  سلام
  مخاطب شناسی به عنوان یکی از مهمترین پایه های سخنرانی و شاید هم مهمترین پایه آن شناخته می شود حالا هر کسی که بتواند این مهم را به معنی واقعی درک کند هم در سخنرانی و هم درزندگی فردی و زناشویی حتما موفق خواهد بود چون یاد می گیرد کجا و با توجه به فرد روبروش چه عمل یا عکس العملی باید انجام دهد
  حالا می خواهم یک نمونه کاملا موفق مخاطب شناسی را خدمت شما معرفی کنم
  کسی که از حدود ۴ تا ۵ سال پیش برای خودش مخاطب شناسی کرد داخل ایران و تشخیص داد که مخاطبانش علاقمند به یادگیری سخنرانی و فن بیان هستند در حالیکه شناخت این وجه مخاطب در آن زمان بسیار بسیار سخت و تاریک بود
  جالبه که بدونیم خیلیها حتی این شناخت او را زیر سؤال بردند و سعی کردند نظر ایشان را عوض کنند
  ولی ایشان به شناخت خودش مطمئن بود پس با پافشاری بر این شناخت و همت و تلاش مثال زدنی کاری کرد کارستان
  ایشان شخصی نیست جز محمد پیام بهرامپور
  استادی که هر چند جوان هست و سنش از امثال من پایین تر ولی باعث افتخاره هر کسی مانند بنده هستش که در کلاسهای ایشان بوده و از درس ایشان تلمذ کرده است
  امیدوارم در اهداف عالیه و متعالی که برای خودشان تنظیم کرده اند ، درخشان تر و موفق تر از این ظاهر شوند .

 12. ولی بختیاری می گوید

  با سلام
  مطالب خیلی خوب و ارزشمند، طرز ارائه آن نیز بسیار عالی بود، امیدوارم بتوانیم مثل همیشه با راهنمائی های شما، این نقیصه ها را رفع نموده و کمک نمائیم که دنیا جای بهتری برای زیستن شود.

 13. شهرام تجزيه چي می گوید

  درود بر شما
  از اين كه با اين مقاله برخورد كليشه اي با مسائل را زير سوال برديد سپاسگزارم. اين كه فلان كار را هميشه انجام بدهيد و بهمان كار را هيچ وقت انجام ندهيد آنقدر جا افتاده است كه گاهي منجر به فاجعه مي شود.

 14. محمدرضا انصاری می گوید

  با سلام و تشکر.
  عالی کامل و کاربردی بود. متشکرم از وقتی که برای آموزش همنوعان خود می گذارید.

 15. محمود کریم زاده می گوید

  استاد بهرام پور بزرگوار سلام
  مطلب واقعا مفید و آموزنده بود.
  جالب بود من در سمینار ارتباط موثر و شروع سمینار با سیگار بودم.
  بی تعارف یکی از بهترین لحظات زندگیم را در این سمینار سپری کردم .

 16. شهاب بشیری می گوید

  مقاله عالی و کاربردی بود
  تشکر

 17. نسرین حیاتی می گوید

  با سلام و تشکر از استاد بهرامپور برای ارائه این مقاله کاربردی شان.به نظرم یک موضوع در مورد همه سخنرانی ها وکارگاه ها وجود داره و اینه که مردم همیشه متفاوت بودن رو دوست خواهند داشت و از اون استقبال خواهند کرد .
  (البته متفاوت مثبت بودن )منظور هست.موفق باشید

 18. مجتبی حاتمی می گوید

  سلام استاد
  فقط می تونم بگم مثل همیشه عالی بود

 19. فرزانه قهرمانی می گوید

  بدوون اغراق عاااااااااااااالي بود…بسيار كامل وجامع …واقعا همه جوانب رو در نظر گرفتين وكاملا شرح دادين ..اقعا سايت شما بدون اغراق يك سايت آموزشي بسيار كامله ….آفرين بر دقت وتيز حسي شما در رابطه با نياز مخاطب….

 20. aminn می گوید

  سلام
  آیا مقاله ای در سایت برای سخنرانی برای افراد زیر ۱۵ سال هست ؟

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که به یادگیری علاقه مند هستید.
   سخنرانی در هر جایی و بسته به شرایط و مخاطب آن متفاوت می باشد،ما یک سری اصول را به شما می آموزیم و شما بسته به مخاطب و شرایط از آن بهره می گیرید.
   به شما پیشنهاد می کنیم که مقالات زیر را مطالعه کنید:
   شناخت مخاطبان
   جملاتی برای شروع سخنرانی
   نحوه پایان سخنرانی
   ما را در جریان موفقیت های خود قرار دهید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 21. مهدی خسروی می گوید

  سلام
  ممنون بابت مقاله خوبتون
  بیشتر از یک نفر باشید

 22. زهرا معینی می گوید

  سلام استاد. به نکات خوبی اشاره کردید.مثل همیشه پر بار .و ممنونم.

 23. ایمان شادمان می گوید

  هضم تجربه فوق‌العاده‌ای بود، کلی ایده گرفتم ! مرسی آقای بهرامپور عزیز

 24. حسین محمد رسولپور می گوید

  سلام وخسته نباشید
  مثل همیشه خیلی خوب و مفید بود

 25. احمد ش می گوید

  آقا یه سوال فنی!!! شما چرا انقد خوب هستین؟؟؟؟؟

 26. محمد جواد عظیمی می گوید

  با عرض سلام و خدا قوت خدمت استاد بهرامپور
  خواستم بدونم شما صفحه شخصی در ایسنتاگرام دارید یا صفحه رسمی برای سایتتون
  با تشکر فراوان

  1. نگار بهرامی می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از همراهی شما بسیار متشکریم.
   دوست عزیز شما می توانید از طریق لینک زیر صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید:
   اینستاگرام
   با تشکر از شما

 27. باقری می گوید

  با سلام لطفا در مورد نحوه شروع دفاع از پایان نامه توضیح بفرمایید منظور متن اولیه و تشکر و …

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که به یادگیری علاقمند هستید.
   دوست عزیز به زودی محصول کنفرانس دانشجویی به روزرسانی می شود و شما می توانید این موارد را در این محصول دنبال کنید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 28. محمد مهدی جهانگرد می گوید

  با تشکر خیلی علی بود

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside