اختلالات گفتاری چیست؟ چرا اختلالات گفتاری و تکلم داریم؟

53

اختلالات گفتاری چه هستند؟

اختلالات گفتاری به مشکلاتی گفته می‌شود که در حین صحبت کردن به وجود می‌آید، ساده‌ترین سطح از اختلالات گفتاری بیان نادرست حروف مثل نوک زبانی صحبت کردن است تا شدیدترین سطح آن ناتوانی در صحبت یا لال بودن است.

در این نوشته قصد داریم به این موضوع بپردازیم که

کسانی که از اختلالات گفتاری مثل نوک زبانی صحبت کردن، تلفظ اشتباه حروف، ناتوانی در بیان حروف، لکنت زبان و … رنج می برند، چرا دچار این مشکل هستند؟ و این اختلالات از کجا شکل می‌گیرد؟

اختلالات گفتاری

چرا اختلالات گفتاری داریم؟

این که چرا این نوع از اختلال‌ها شکل می‌گیرد دلایل مختلفی دارد که می‌تواند به چند مورد آن اشاره کرد

 1. نقص در اعضای تولید صدا مثل کوتاه بودن زبان
 2. ضعیف بودن گوش و درست نشنیدن صدا‌ها (نگاه کنید به مقاله تقویت گوش‌ها)
 3. یادگیری ناصحیح مثل تلفظ نادرست اعضای خانواده
 4. وجود مشکلات روانشناسی (و در نتیجه آن لکنت)
 5. داشتن زبان دوم (مثلاً عزیزان ترک زبان حرف چ را با شدت بیشتری تلفظ می‌کنند)
 6. و…

مشاهده فیلم اختلالات گفتاری

در این فیلم از آقای مهدی صنم پور خواستیم که در مورد این اختلالا‌ها و معرفی آنها صحبتی با ما داشته باشند. آقای صنم پور از مدرسان محبوب و دوست داشتنی دوره جامع سخنرانی و فن بیان هستند.

نکته جالب این که ایشان در دوران تحصیل خود حتی نام خود را درست تلفظ نمی‌کردند و خود را مهدی شنم پور معرفی می‌کردند که با تلاش و تمرین به این جایگاه رسیده‌اند.

 

 

آیا اختلالات گفتاری قابل درمان هستند؟

در پاسخ به این سوال که آیا هر نوع اختلالی قابل درمان است باید بگویم که اگر زمینه‌هایی فراهم باشد پاسخ مثبت است!

و پررنگ‌ترین بخش در مدیریت اختلالات گفتاری، تمرین کردن است.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که افرادی که دارای لکنت زبان و یا برخی دیگر از اختلال‌های گفتاری هستند توانسته‌اند با تمرین درست و اصولی و ممارست از شر این اختلال رهایی پیدا کنند

بنابراین اگر شما نیز بخواهید و تمرین کنید مطمئن باشید که می‌توانید حداقل اوضاع را تا حد قابل قبولی بهبود ببخشید.

انواع اختلالات گفتاری ، تکلمی و بیانی

در ادامه قصد داریم اختلالات گفتاری،‌ تکلمی و بیانی که در مجموعه مقالاتمان به آن خواهیم پرداخت را معرفی کنیم.

 • نوک زبانی حرف زدن
 • عدم تلفظ حرف ر
 • لکنت زبان
 • تودماغی حرف زدن
 • اختلالات مربوط به لهجه

متن فیلم اختلالات گفتاری

دوشتان شلام، من مهدی شنم پور هشتم و قشد دارم در این ویدئو در مورد اختلالات تولید با شما صحبت کنم، حتماً متوجه شدید من حرف س را خوب ادا نمی‌کنم و به‌صورت ش ادا می‌کنم، بله این مهدی شنم پور تا حدود هیجده سالگی حرف س را ش بیان می‌کرد و بعد از تمرین و ممارست‌های زیاد تونستم اون را حل کنم، این یک اختلال در تولید صدا هستش، افرادِ زیادی دور و بر ما هستند و اختلالات تولید را دارند، اختلال تولید من باعث می‌شد که من تبدیل به یک آدم منزوی در جامعه بشم و نمی تونستم به دلیل اینکه ممکن بود احساس بکنم دیگران مرا مسخره می‌کنند وارد جمع بشم و بخوام با اونها گفتگو بکنم، من قصد دارم با این ویدئو با شما در مورد اختلالات تولید و نحوه درست ارائه کردنِ حروف و صداها صحبت بکنم و امیدوارم که بتونیم از این محصول استفاده بهینه ای انجام بدیم تا این مشکل برای دوستان خوب من مرتفع بشه.

تولید در گفتار روندیه که صداها و کلمات شکل می‌گیرند این عمل هنگامی صورت می گیره که زبان، فک، لب‌ها و دندان‌ها به هوایی که از تارهای صوتی خارج می‌شوند شکل می‌دهند؛ اختلالات تولید سه دسته مهم دارند، اختلال تولید ناشی از حذف صداها، اختلال تولید ناشی از اشتباه گفتن یک صدا و اختلال تولید ناشی از جابجا کردن یک صدا.

به این مثال‌ها توجه کنید:

افرادی که اختلال تولید در حذف دارند به‌طور مثال کلمه گربه را گبه تلفظ می‌کنند پس چی شد گربه، گبه یا بروکِن، بوکِن.

ما یه تعداد صدا داریم که به اینها می گیم صداهای پربسامد مثل حرف “ر” و” س “؛ اختلالات تولید را در این سه صدا بررسی می‌کنیم، مثلاً افرادی که حرف ر را به اشتباه ل تلفظ می‌کنند کلمه فروردین تلفظ می شه فلوردین یا کلمه مروارید تلفظ می شه ملوارید.

دسته دیگه حرف ر رو به اشتباه غ تلفظ می‌کنند مثل فارابی که تلفظ می شه فاغابی یا وقتی می‌خواند حرف س را تلفظ بکنند حالت سوت زدن سُیب، سُینی پیدا می کنه و یا به‌صورت نوک زبانی ادا می شه سیب، سیب پس اینم یه دسته دیگه از اختلالات تولید هستش و یا وقتی حرف س را می‌خواند تلفظ بکنند، اختلالی که خود من به اون مبتلا بودم، زبان به اون قسمتی و اون ناحیه‌ای از دهان که باید برخورد بکنه و حرف س تولید بشه به اشتباه به کناره‌های دهان برخورد می کنه و می شه ش، شنم پور، شیب.

دلایل زیادی برای اختلال تولید وجود داره ولی من سه دلیل عمده ش رو با شما دوستای خوبم به اشتراک می‌گذارم، دلیل اول اشکالات عضوی هستش، همون طور که تو قسمت‌های پیش خدمتتون عرض کردم، صحبت کردن نتیجه هماهنگی بین اعضای دهانی و تارهای صوتی هستش، پس در نتیجه در هر بخشی از اعضای دهانیمون ما مشکلی داشته باشیم در تولید صدا مشکل خواهیم داشت، به‌طور مثال افرادی که دندون های اونها توی فکشون جلوتر یا عقب‌تر هستش یا اندازه زبونشون کوتاه‌تر هستش یا فکشون جلوتر یا عقب‌تر هستش، اینها افرادی هستند که دچار اشکالات عضوی هستند و این اشکالات عضوی قطعاً روی اختلالات تولید صدای اونها تأثیر خواهد گذاشت.

دسته دوم اختلالات عملکردی هستند، اختلالات عملکردی دقیقاً مربوط به افرادی می شه که در خونه هاشون دارای دو یا چند زبان هستند برای گفتگو کردن، مثلاً فارسی با زبان انگلیسی یا فارسی با یک زبان محلی رو دارند مثلاً فارسی با تُرکی یا هر گویش دیگه، اینها معمولاً افرادی هستند که دُچار اختلالات تولید خواهند شد.

در دسته‌ای دیگر از اختلالات عملکردی، یکی از مشکلاتی که خیلی دیده می شه و امیدوارم شما دوست عزیز به این خیلی توجه کنید این هستش که والدین اشتباهاتی رو که بچه‌ها انجام می‌دهند توی صحبت کردنشون با اونها تکرار می‌کنند و این اشتباه رو حل نمی‌کنند در نتیجه اون اشتباه در ذهن بچه نهادینه می شه و فرد دچار اختلال تولید صدا در بزرگسالی خواهد شد و دسته آخر تأخیر رشدی هستش به‌واسطه مشکلات رشدی که برای افراد به وجود میاد به‌خصوص در شنوایی افراد تأثیر خیلی زیادی داره و این سه دسته باعث ایجاد اختلال‌های تولید در افراد مختلف می شوند.

برای دانلود متن کافیست اینجا کلیک کنید

پیشنهاد ویژه: دوره جامع آموزش سخنرانی و فن بیان

اگر دوست دارید یاد بگیرید که چطور یک سخنرانی را قدرتمندی را ارائه کنید و بتوانید به خوبی در جمع صحبت کنید پیشنهاد می‌کنم در دوره جامع آموزش سخنرانی و فن بیان شرکت کنید:

برای توضیحات بیشتر اینجا کلیک کنید

header-jame

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

تا حالا 53 نفر نظرشان را نوشته اند

 1. علی قندی می گوید

  باسلام وخداقوت خدمت استاد ارجمند آقای صنم پور-تشکر ازمقالات تیزحسانه وظریف ونکته سنجانه استاد بهرامپور-من درمقاله وفایل تصویری درسهای زیادی یادگرفتم ولی مهمترین چیزی که چندین وقته آزارم میداده مساله اش باخواندن مقاله شما رفع شده-من محصول کنترل لهجه استاد بهرامپور راخریدم وتمارینش انجام دادم ولی اکثر دوستانم میگفتن لهجه ات خوبه.بعضی جاها افراد حس خوب اصیل بودن واصالت داشتن مطرح بود-ولی بااین مقاله متووجه شدم ممکنه داشتن لهجه چه معایب وضررهایی داشته باشه-لذا تصمیم گرفتم محصول استادبهرامپور راجب کنترل ومدیریت لهجه راجدی بگیرم وبیشترتمرین کنم چون ممکنه درجایی بالهجه صحبت کنم ومخاطب من منظوراصلی مرا نفهمه ازشخصیت من خبرنداشته باشه فکربدبکنه وفرصتهای بسیارخوبی را ازدست بدهم-بسیار متشکرم ازاستاد بهرامپور که باتیم مثبت یک شان تلاش میکنن زندگی افرادبهترشود-برای همه خانواده مثبت یک آرزووی والاترین ها راازخداوند منان برایشان خواستارم-شادموفق وپایداربمانید.

  1. مهدی صنم پور می گوید

   سلام بر شما دوست گرامی
   بسیار خوشحالم که مطالب ارایه شده برای شما مفید و کاربردی بوده و به شما تبریک میگم که همت والا داشتید چرا که بسیاری از ما، معمولا محصولات آموزشی زیادی خریداری میکنیم اما فراموش میکنیم که برای نتیجه گرفتن فقط یک راه وجود داره، اونهم تمرین مستمر انجام دادنه. براتون آرزوی روزهای بی لهجه رو میکنم!

 2. محمدرضا غفاریان می گوید

  واااااااای

  چ عااالی

  مشتاقانه منتظر مقاله برای “عدم تلفظ ر” هستم
  باتشکر فراوان

  1. مهدی صنم پور می گوید

   سلام، حتما و به زودی مقاله ای در این حوزه تدوین خواهد شد.

   1. محمدرضا غفاریان می گوید

    سلام خدمت استاد عزیز جناب صنم پور

    همچنان مشتاقانه منتظر ادامه مقالات هستم
    امیدوارم هرچه زودتر کاهش مشغله های مختلف به شما فرصت تدوین مقالات بعدی رو بده.

 3. محمد می گوید

  سلام ..من نمیتونم دانلود کنم ….میشه بفرستین به ایمیلم؟

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   شما می توانید فیلم این مقاله را از طریق سایت آپارات دانلود کنید.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 4. masoud می گوید

  من فقط موقع صحبت با برخی از افراد مهم دچار لکنت میشم. چه کار کنم؟

  1. مهدی صنم پور می گوید

   دوست خوبم سلام
   به نظرم شما کمی ترس از مذاکره و سخنوری دارید چرا که در هنگام مواجهه با افراد مهم، با افزایش فشار خون و بالا رفتن ضربان قلب روبرو میشید در نتیجه تنفس شما دچار اختلال شده و البته تمرکز شما هم در استفاده از کلمات کم میشه، پیشنهاد میکنم فیلم ها و مقالات آموزشی در مورد ترس از سخنرانی رو حتما مشاهده کنید و نتیجه تمرین رو به ما هم اعلام کنید.

 5. ابراهیم می گوید

  سلام استاد صنم پور و دیگر اساتید.
  من متاسفانه مشکل تلفط کلمه س رو دارم و خیلی منو تو حرف زدن تو جمع مورد آزار قرار میده راه کار این مساله چیه؟؟؟

  1. مهدی صنم پور می گوید

   ابراهیم عزیز، سلام
   میزان اشکال شما در تولید حرف س بسیار در سبک درمان تاثیر داره اما یک راهکار ساده وجود داره که امتحانشه بی ضرره، اول یک جمله ای که پر از حرف س هست رو انتخاب کن مثل: “من سیبم رو سر پا روی سرسره خوردم” ، بعد اونرو به عنوان جمله شاهد اولیه بگید و ضبط کنید، حالا شروع به تمرین کنید ، نوک زبونتون رو به پشت دندانهای جلو بزنید و با فشار و به صورت نوک زبونی حرف “س” را ادا کنید و سعی کنید محل برخورد زبانتان به دندانها رو تغییر بدید چراکه احتمال زیاد شما هم حرف س را ش تلفظ میکنید. این تمرین را هر دوساعت یکبار با ادا کردن کلماتی که حرف س دارند برای پنج دقیقه به صورت نوک زبانی، انجام بدید و بعد از چند روز دوباره جمله “من سیبم رو سر پا روی سرسره خوردم” رو تلفظ و ضبط کنید و با جمله شاهد مقایسه کنید ، اگه خوب و مستمر تمرین کرده باشید شک ندارم تغییرات خوبی در تلفظ حرف س خواهید دید.

 6. مهر می گوید

  سلام استاد وقتتون بخیر ممنون بخاطر مطالب عالیتون… لطفا لطفا لطفا راهکارهایی برای تلفظ درست و واضح “س” و “ز” بگید خیلیییی ممنون میشم

  1. مهدی صنم پور می گوید

   سلام بر شما
   در پاسخ به آقای ابراهیم کمی در مورد نحوه اصلاح اختلال تولید حرف س توضیح دادم و در مورد اختلال در حروف دیگه به امید خدا در مقالات بعدی بیشتر به آن خواهم پرداخت.

  2. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که به فکر تغییر و بهتر شدن طرز گفتار خود هستید.
   در خصوص لکنت زبان برای شما چند پیشنهاد داریم:
   ۱-صدای خود را ضبط کنید و به آن گوش کنید تا حروفی که در گفتار آن مشکل دارید را پیدا کنید.
   ۲-از صدای گوینده ها تقلید کنید.
   ​بیش تر از یک نفر باشید​

 7. سورنا می گوید

  سلام
  ادامه داره؟
  یا همینه؟>

  1. محمد پیام بهرام پور می گوید

   سلام دوست عزیز
   بله
   از آقای صنم پور خواهش کردیم که در ادامه این مقالات را به صورت ادامه دار مطرح کنند

 8. مغز بیمار می گوید

  سلام من تلفظ ر مشکل داشتم ل تلفظ میکردم اینقدر صدامو ظبط کردم دوهفته ای شد وتکرا کردم تا درست شد بعد سین هم سوت میزد تمرین کردم زیاد از حرف ز که جایگاه تولیدش یکیه با س شروع کردم تقریبا سین هم درست شده ولی مغزم عادت به سین قبلم داره و بعضی موقع ها اشتباه میگم وناامید میشم

 9. زهرا معینی می گوید

  سلام عرض ادب و احترام.
  ممنون از مقاله ارزشمند شما
  و اطلاعات خوبی را برای کیانی که حتی مشکل ندارند از نظر لکنت خواهد داشت.
  سپاس
  امیدوارم بنوانید ادامه دهید.برایتان آرزو.ی موفقیت دارم.

 10. هاشم خراسانی می گوید

  سلام خدمت آقای صنم پور عزیز…من تا قبل از دوران دبیرستان هیچ مشکلی در صحبت کردن نداشتم ولی در دوران دبیرستان متوجه شدم که حرف ر رو نمیتونم خوب ادا کنم جوری که دوستام مسخره می کردند من تمرینات زیادی کردم و خوشبختانه تا حدود زیادی رفع کردم جوری که الان با هر کسی صحبت می کنم اصلا متوجه نمیشه ولی چیزی که منو ازار میده این هست که وقتی صحبت میکنم خودم احساس بدی پیدا می کنم ولی وقتی صدام رو ضبط میکنم میبینم که خوب تلفظ کردم خواهشا یه راه کار خوب ارائه کنید که مفید باشه

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما بابت تلاشی که برای گفتار خود داشته اید تبریک می گوییم.
   دوست عزیز با توجه به این که فرمودید در صدای ضبط شده خود هیچ مشکلی ندارید و کلمات را درست ادا می کنید،دقیقا چه مشکلی وجود دارد که این حس بد را به شما منتقل می کند؟
   با تشکر از شما

   1. هاشم خراسانی می گوید

    من وقتی که با کسی صحبت می کنم در واقع صدایی که بابت تلفظ حرف ر توی ذهنم میپیچه جوری هست که فکر می کنم دارم بد تلفظ می کنم و این منو ازار میده…و اینکه اگر در یک جمله چندین بار حرف ر تکرار شه من لکنت میگیرم

 11. هوادار می گوید

  با سلام و درود خدمت تیم مثبت یک
  ۳۰ ساله با لکنت زندگی میکنم..گفتار درمانی های زیادی مراجعه کردم.نتیجه منفی بود.از استاد بهرامپور و استاد صنم پور خواهشمندم راهنماییم کنین.

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که به فکر تغییر و بهتر شدن طرز گفتار خود هستید.
   در خصوص لکنت زبان برای شما چند پیشنهاد داریم:
   ۱-صدای خود را ضبط کنید و به آن گوش کنید تا حروفی که در گفتار آن مشکل دارید را پیدا کنید.
   ۲-از صدای گوینده ها تقلید کنید.
   ۳-تمرینات را در مقابل آیینه انجام دهید و به این نکته توجه کنید که هر کدام از حروف را به چه صورت و از چه ناحیه ای از دهان تولید می کنید.
   به این نکته توجه کنید که نتیجه گرفتن از این تمرینات بسته به سن شما و مدت زمانی که این حروف را اشتباه تلفظ کرده اید متفاوت است و باید در این راه از تمرین کردن خسته نشوید و به صورت تدریجی سعی بر تغییر خود داشته باشید.
   ​بیش تر از یک نفر باشید​

 12. سوسن غفاری می گوید

  با سلام و احترام. اختلالات گفتار و زبان توسط متخصصین گفتاردرمانی(آسیب شناسان گفتار و زبان) تشخیص داده شده و درمان می شوند. لازم است درصورت ابتلا برای ارزیابی و درمان هر اختلالی به متخصص مربوطه مراجعه کرد.
  با احترام به نویسنده محترم,باید عرض کنم که تقلید از سایرین منجر به اختلال در تولید نمی شود.
  تقلید والدین از تلفظ نادرست کودک نیز الزاما منجر به اختلال تولید نمی شود,هرچند که می تواند اصلاح خودبخودی آن را به تأخیر بیندازد, البته نه تا سنین بزرگسالی.
  لکنت عارضه ای است که با شرایط عاطفی_روانی و هیجانات مثبت یا منفی ارتباط نزدیک دارد. ولی مشکلات روانشناختی عامل ایجاد لکنت نیستند, بلکه می توانند عامل تشدید آن باشند.
  درهر صورت امیدوارم عزیزانی که از اختلال واقعی گفتار و زبان رنج می برند با مراجعه به گفتاردرمانی به درمان مشکل بپردازند و سپس با شرکت در دوره های فن بیان هنر زیبا سخن گفتن را بیاموزند.
  کارشناس ارشد گفتاردرمانی, عضو انجمن علمی گفتاردرمانی ایران

 13. حسن می گوید

  سلام خدمت همه اساتید گرامی
  ممنون از مطالب مفید و کاربردیتون
  بنده خداروشکر هیچ مشکلی در تلفظ ندارم ولی وقتی خوندم یادم افتاد که یکی از دوستام این مشکلو داره و الان خیلی خوشحالم که میتونم بیشتر از یک نفر باشم.منتظر ادامه این مطالب هستیم.
  به امید موفقیت

 14. فاطمه می گوید

  با سلام و تشکر از پرداختن به این موضوع اما..واقعا از شما بعیده وقتی درمورد اختلالات گفتاری به این دقت صحبت میکنید، حتی یک بار هم اسمی از رشته ی گفتاردرمانی و تاثیرش در بهبود این اختلالات نیارید.
  درمان این اختلالات در حوزه ی تخصص این رشته است و قطعا نتیجه ی سریع تر و بهتری خواهد داشت.

 15. یوسف محمدیانی می گوید

  سلام استاد…موضوع بسیار جالبی بود…مخصوصا من که تو مدارس تدریس می کنم..خیلی می تونم به بچه ها تو این موضوع کمک کنم…انشالله که ادامه پیدا کنه…
  ………………………………………………………………………..
  یه انتقاد هم داشتم از مسئول فنی سایت
  لطفا این تبلیغات مربوط به دوره های جدید رو که به صورت بنر گوشه ای میذارید رو یا در حالت موبایل بردارید یا حداقل یک بنر کوچک تر بزنید. چون وقتی با موبایل وارد سایت شما میشم همش دستم به بنر می خوره و از صفحه ای که باز کردم به صفحه تبلیغ دوره میره….
  با تشکر از تیم خوب مثبت یک

 16. مرتضی می گوید

  سلام آقای صنم پور
  ممنون بابت مقاله مفیدتون
  بنده در تلفظ حروف “ل” و “ر” مشکل دارم
  اول اینکه میخوام بدونم واقعا میشه حلش کرد مخصوصا که در ۲۵ سالگی هستم؟
  دوم اینکه چه راه حل هایی پیشنهاد میدید ؟ باید دکتر گفتاردرمانی برم ؟ مجموعه +۱ فعالیت میکنه در این زمینه ؟؟؟

  ممنون 🙂

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که به فکر تغییر و بهتر شدن طرز گفتار خود هستید.
   بله دوست عزیز با تمرین کردن این مورد قابل رفع کردن می باشد،در خصوص لکنت زبان برای شما چند پیشنهاد داریم:
   ۱-از صدای گوینده ها تقلید کنید.
   ۲-تمرینات را در مقابل آیینه انجام دهید و به این نکته توجه کنید که هر کدام از حروف را به چه صورت و از چه ناحیه ای از دهان تولید می کنید.
   به این نکته توجه کنید که نتیجه گرفتن از این تمرینات بسته به سن شما و مدت زمانی که این حروف را اشتباه تلفظ کرده اید متفاوت است و باید در این راه از تمرین کردن خسته نشوید و به صورت تدریجی سعی بر تغییر خود داشته باشید.
   ​بیش تر از یک نفر باشید​

   1. مرتضی می گوید

    با سلام
    ممنون از توجهتان
    پیشنهادات ۱ و ۲ شمارو کم و بیش انجام دادم حتی چند کتاب در مورد فن بیان هم خوندم ولی به نظر خودم نیاز به یک متخصص دارم که سریعتر و بهتر کمکم کنه
    بازم ممنون بابت انرژی که دادین

  2. غفاری می گوید

   سلام. با مراجعه به گفتاردرمانی مشکل شما قابل حل خواهد بود. نشانی نزدیک ترین مرکز گفتاردرمانی به خودتان را در اینترنت جستجو و مراجعه کنید. مراکز دانشگاهی هم آماده ارایه خدمات هستند.
   گروه گفتاردرمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران ۰۲۱۲۲۲۲۲۸۰۵۱ و ۵۲ داخلی ۱۶۰ یا ۱۶۱ تماس و وقت بگیرید.
   غفاری, آسیب شناس گفتار و زبان (گفتاردرمانگر)

 17. سپیده رمضانی دادگریان می گوید

  سلام آقای بهرام پور،خدا قوت
  بنده گفتاردرمانگر هستم فیلم اختلالات گفتاری شما رو مشاهده کردم بنظرم این فیلم در حد آگاهی دادن به عوام مردم خوب بود ولی مردم عزیز باید بدانند که بعضی از این مشکلات اونقدر ظریف هستن که صرفا تمرین بدون آگاهی توسط خود شخص کافی نیست و باید به متخصصان گفتاردرمان مربوطه در حیطه تولید مراجعه کنند و هرچه زودتر قبل از اینکه مشکلشون ریشه دار بشه اونو برطرف کنند.
  بهتر بود حالا که این آموزش ها رو میدین مردم رو به جهت صحیح تر هدایت کنید،بنده به عنوان کسی که همیشه برنامه های شما رو از همون آغاز کار دنبال میکردم خیلی خوشحال میشم در این زمینه با شما همکاری کنم و این موضوع شاید آغاز خوبی باشه برای همکاری موفق…
  پیروز باشید

  1. مرتضی می گوید

   با سلام خدمت خانم رمضانی
   ممنون از نظرتون
   اگر کامنت بالای من رو بخونید متوجه خواهید شد
   با توجه به اینکه شما گفتار درمانگر هستید میتونید من رو کمک کنید ؟

 18. مریم می گوید

  بسیار عالی بود مرسی

 19. ناصر نیک افشار می گوید

  درمان اختلالات گفتار زبان بلع و صوت در اطفال و بزرگسالان
  ۰۹۱۰۱۷۸۹۷۷۰
  راهنمایی رایگان در تلگرام

 20. Rashid می گوید

  سلام من مشکلم اینه که یک دندانم عقب تره ونمیتونم حرف ر رو تلفظ کنم ر رو ل تلفظ میکنم بعد دیدن این ویدئو فهمیدم واسه این دندانم هست من اهل افعانستانم اینجاه هیچ گفتار در مانی وجود نداره که برم من ۱۷ سالمه نمیتونم دیگه با این مشکل زنده گی کنم بعضی تمرینات از صفحات دیگه گرفتم مثل جارو زدن سقف دهان و…. اینارو انجام بدم میتونم ر رو درست تلفظ کنم یا دندانمو بکشم جاش دیگه دندان برام درست کنم نمیدونم لطفا هرکی میدونی چیکار کنم کمکم کنه.

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از این که به لحن و گفتار خود اهمیت می دهید به شما تبریک می گوییم.
   دوست عزیز با توجه به این که درست تلفظ نکردن حروف به مشکل دندانتان مربوط است به شما پیشنهاد می کنیم که حتما برای این مورد به دندانپزشک مراجعه کنید زیرا این مورد نیازی به مراجعه به گفتار درمانگر ندارد.
   بیش تر از یک نفر باشید.

   1. Rashid می گوید

    خوب من مطمئن نیستم که واسه دندانمه که بعضی اوقات تو حرف زدن ر ل تلفظ میشه دو دندان جلویی بزرگ نه سمت راست وچپ این دو دندان جلویی دو دندان دیگه هستش که دندان سمت راست دندان جلویم پاین و عقب تره از بقیه دندان ها میشه از یه گفتار در مانگر بپرسین که این مشکل در تلفظ حرف ر نقشی داره یا ا واسه این مشکله که ر ل تلفظ میشه اگه اینطوری است من برم دندان پزشک که مشکلم حل شه اگه نه اینجا که گفتار درمانی وجود نداره هر چقدر میتونین سریع جواب بدین خیلی ممنون.

    1. بهرامی نگار می گوید

     دوست عزیز و گرامی سلام
     به شما تبریک می گوییم که به فکر تغییر و بهتر شدن طرز گفتار خود هستید.
     در خصوص لکنت زبان برای شما چند پیشنهاد داریم:
     ۱-از صدای گوینده ها تقلید کنید.
     ۲-تمرینات را در مقابل آیینه انجام دهید و به این نکته توجه کنید که هر کدام از حروف را به چه صورت و از چه ناحیه ای از دهان تولید می کنید.
     مدتی این تمرینات را انجام دهید و با ضبط صدای خود و گوش کردن به آن بررسی کنید که آیا تغییر داشته اید یا خیر،در صورتی که حتی تغییر کوچکی هم احساس کردید حتما تمرینات را دنبال کنید،به این نکته توجه کنید که نتیجه گرفتن از این تمرینات بسته به سن شما و مدت زمانی که این حروف را اشتباه تلفظ کرده اید متفاوت است و باید در این راه از تمرین کردن خسته نشوید و به صورت تدریجی سعی بر تغییر خود داشته باشید.
     بیش تر از یک نفر باشید.
     امیدواریم به زودی با انجام این تمرینات ما را در جریان موفقیت های خود قرار دهید.
     ​بیش تر از یک نفر باشید​

     1. Rashid می گوید

      میشه یه لطفی کنین اون سوال که کردمو جواب بدین بله یا نه

  2. غفاری می گوید

   سلام. باید یک گفتاردرمانگر شما را معاینه کند تا مشخص شود آیا ارتباطی بین محل رویش دندان و جایگاه تولید صدای. ر. وجود دارد یاخیر. اگر داشت, باید پس از ارتودنسی یا کشیدن دندان( بسته به تشخیص دندان پزشک) به گفتاردرمانی مراجعه کنید. اگر محل دندان ربطی به تولید ر نداشته باشد, مشکلتان با گفتاردرمانی حل می شود.
   در افغانستان “بنیاد تکلم افغانستان” ظاهرا چنین خدماتی را ارائه می دهد.
   موفق باشید

   1. Rashid می گوید

    ممنون میشه شما بهم آدرس بنیاد تکلم افغانستان را بگین من که هرچی کردم نتونستم بفهمم که بنیاد تکلم افعانستان تو کجای افعانستانه که اونجا برم تا مشکلم حل شه تنها تو گوگل بعضی معلومات در باره لکنت زبان و.. تو اون سایته

    1. غفاری می گوید

     سلام. متاسفانه ادرس ندارم. شاید وزارت بهداشت افغانستان بتونه در این مورد به شما کمک کنه. اگر امکان حضور در ایران را داشته باشید, اکثر شهرهای خراسان که به شما نزدیک هستند هم گفتاردرمانگر دارند.

 21. مونا می گوید

  سلام خسته نباشید .
  من یک دختر نو جوان دارم که گاهی دچار لکنت میشه خیلی کم یا جملات رو اشتباه میگه تو خانوادهمون پارکینسون شایعه هستش ممکن دخترم هم مشکلی براش پیش بیاد ؟ البته اطلاع دارم که پارکینسون در سنین بالاست ولی بازم بخاطر صحبتش نگرانم …

  1. غفاری می گوید

   سلام. نوعی از لکنت که می تواند از علایم شروع پارکینسون باشد بین سنین ۵۵ تا ۶۵ سالگی و بدون زمینه قبلی آغاز می شود. در مورد فرزند شما این مورد منتفی است. اما ممکن است ایشان مبتلا به لکنت پنهان بوده که هر از گاهی خودش را نشان می دهد. یعنی از کودکی مبتلا بوده اند و گاهی به چشم میآید.

  2. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   از همراهی شما بسیار متشکریم.
   با توجه به این که این بیماری در خانواده شما شایع است پیشنهاد می کنیم که حتما به پزشک مراجعه کنید تا بهتر شما را راهنمایی کنند.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 22. Rashid می گوید

  تشکر واسه راهنمایتون الان میدانم که چیکار کنم خدا نگهدارتان

 23. آروین می گوید

  سلام من الان ۱۶ سالمه و فک کنم از بچگی مشکل درست تلفظ کردن بعضی حروف را داشتم مثلا حروف ک…گ…ق…ر بعضی مواقع حرف “ق” را “گ” تلفظ میکنم و “ر” را یکم کشیده تلفظ میکنم . این حروف را بد ادا میکنم و واقعا از حرف زدن هراس دارم.لطفا کمکم کنید

  1. بهرامی نگار می گوید

   دوست عزیز و گرامی سلام
   به شما تبریک می گوییم که به فکر تغییر و بهتر شدن طرز گفتار خود هستید.
   در خصوص لکنت زبان برای شما چند پیشنهاد داریم:
   ۱-صدای خود را ضبط کنید و به آن گوش کنید تا حروفی که در گفتار آن مشکل دارید را پیدا کنید.
   ۲-از صدای گوینده ها تقلید کنید.
   ۳-تمرینات را در مقابل آیینه انجام دهید و به این نکته توجه کنید که هر کدام از حروف را به چه صورت و از چه ناحیه ای از دهان تولید می کنید.
   ​بیش تر از یک نفر باشید​

 24. آروین می گوید

  مرسی بابت جواب.و باید بگم که واقعا خیلی ممنونم از اینکه وقتتون رو میزارین به پای یه مملکت.دستتون درد نکنه…و در ادامه اینکه آیا رفتن به دکتر گفتار درمان هم میتونه کمکی کنه؟!

  1. بهرامی نگار می گوید

   سلام دوست عزیز
   بله در مواردی که درصد لکنت بسیار بالا هست نیاز هست که حتما به گفتار درمانگر مراجعه کرد تا به صورت پزشکی این مورد رو برطرف کنند.
   بیش تر از یک نفر باشید.

 25. آروین می گوید

  مرسی بابت جواب.و باید بگم که واقعا خیلی ممنونم از اینکه وقتتون رو میزارین به پای یه مملکت.دستتون درد نکنه…و در ادامه اینکه آیا رفتن به دکتر گفتار درمان هم میتونه کمکی کنه؟!

 26. م-ک می گوید

  با سلام مدانم که بعضی از ناراحتی و درد ها مزمن حل نشدنی یا زمان و هزینه زیادی برای بهبود ان وجوددارداگر راه حل کوتاه باشه برای کسی که از این موضوع رنج میبرد راحتتر است اگه میشه در مورد کسی که در کودکی دیر زبان باز کرده (با دادن اب چشمه ای که بوده )و الان لکنت زبان دارد بطور خلاصه توضیح دهید مشگل من در حال حاضر اینست که کلماتی در ذهنم هست به زبان میخواهم بیاور م کلمه دیگری میگویم و هنگام ترس لکنت زبانم بیشتر می شود

ثبت نام در دوره رایگان
سخنرانی و فن بیان
می‌دانم باورتان نمی شود که چنین دوره‌ای رایگان است. اما امتحانش رایگان است!
فرصت بی نظیر دانلود ۲ ساعت مطلب آموزش کاملاً رایگان را از دست ندهید!
گزارش مشکل سایت
گزارش اشکالات سایت جدید
از اینکه به بهتر شدن سایت کمک می کنید از شما سپاس گزاریم
Thank You. We will contact you as soon as possible.
JOIN US TODAY
Amazing deals and exclusive rewards inside